Na današnji dan pre dve godine - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Demijurg

Na današnji dan pre dve godine

Oceni ovaj blog
Na današnji dan pre dve godine, ne baš ovako rano, ali u prepodnevnim časovima, ni sam ne znam kako, zatekao sam se u društvu nekih nečasnih ljudi; u vazduhu se osećala neka težina, golubovi i vrapci su nas zaobilazili, kao da osećaju neko iskonsko zlo...

Uglavnom, potegla se neka bezvezna i suvisla priča o politici i ratu na prostorima bivše Jugoslavije. Oni počeli da Srbuju, da pričaju bolesne viceve o Muji i Hasi, u stilu: „Mirno spavaj Fato, sve ti je poklato, samo Mujo nije, visi kraj kapije.“ Zasmetalo mi je izrugivanje bilo čijim žrtvama rata. Pokušao sam da skrenem sa teme, pa sam ispričao jedan potpuno bezazleni vic. Zvučao je ovako nekako: „Jedan Nemac - dobar čovek. Dva Nemca - savez. Tri Nemca - rat... Jedan Englez - idiot. Dva Engleza - klub. Tri Engleza - imperija.“ I ja se nasmejao, jer mi je ovo uvek bilo jako smešno. Ali oni se namrštiše. I najstariji od njih mi, bez ikakvog ustezanja, reče: „Ti si ustaša!“ - „Ja sam partizan!“, reagovao sam bez ustezanja. „Pišam na sve četnike i na sve ustaše! Je6em mater i jednima i drugima!“ I izbi žestoka rasprava. Oni ponavljaše kako sam ja ustaša, a ja kako sam partizan, jer mi je deda po ocu bio partizan, koji je poginuo u Drugom svetskom ratu upravo u borbi sa ustašama, te da ja pišam i na ustaše i na četnike. Oni se izjasniše kao četnici i počeše da me vređaju, bez ikakvog razloga, ponavljajući kako sam ustaša. Ne vredi objašnjavati budalama to da bi neko postao ustaša mora da bude Hrvat šovinista, po veroispovesti katolik, što ja nisam, pa ne mogu da budem primljen u ustaški pokret... no oni ostadoše na tome da sam ustaša, te da nisam ni Srbin šovinista, po veroispovesti pravoslavac, pa ne mogu da budem primljen ni u četnički pokret... Onda nisam razumeo, a ne razumem ni sada, zašto bih ja bio nešto što neko želi da budem. Zašto bi se neko izjašnjavao u moje ime, „stavljao me negde“, a onda „se borio protiv tog nečeg“? Teški duševni bolesnici i šizofrenici.

Oni su doručkovali neki burek sa buđavim mesom, a ja neke mađarske fornete. Uglavnom, svima nam je preseo doručak. Najstariji od njih se pohvalio kako je ratovao u Vukovaru, što sam znao i ranije, ali do tada nisam znao detalje.

Nisam više mogao da jedem. Setio sam se slučaja Andrija Artuković, iz 80-tih godina prošlog veka. Američki tužilac, koji je zastupao tadašnju Jugoslaviju, i borio se za izručenje jednog od najtežih ustaških zločinaca onome što je ostalo od Titove države, jedno jutro je doručkovao u restoranu u Los Anđelesu, kad je u taj restoran ušao Andrija Artuković i poželeo mu dobro jutro i dobar obrok. Čovek je kasnije rekao da više nije bio gladan i da nije mogao da jede, jer mu jedan nacistički zločinac iz Drugog svetskog rata, slobodan, u američkoj demokratiji, želi dobro jutro i dobar obrok. Tako sam se i ja osećao. U mojoj državi, ratni zločinac i begunac iz susedne države, naziva me ustašom bez ikakvog razloga.

Nisam više mogao da jedem. I ne samo to. Tog dana sam zadnji put jeo fornete... i uopšte bilo šta od testa. Nikada više nisam, niti ću ikada više, okusiti hleb, niti bilo šta od brašna i žitarica. (Poznajete li ijednog Srbina koji ne jede hleb?) Niti išta što jede ratni zločinac. Ne želim da imam ništa sa njim i njemu sličnima.

Neki pametni ljudi oko nas su nas razdvojili. I, otkako sam se udaljio od zla, golubovi i vrapci me više nisu zaobilazili.

Kasnije sam saznao da se pomenuti beskičmenjak nalazi na Interpolovoj poternici za ratne zločine u Hrvatskoj, ali očigledno je da ga neko u ovoj državi štiti i da mu Interpol ne može ništa. Dno dna.

Ja nikada u životu neću psovati boga, jesti hleb, meso, mleko i mlečne proizvode i jaja, bilo kakvu industrijsku hranu iz konzervi, kutija i kesica; nikada neću slušati buđavi turbo-folk, odnosno balkanske narodnjake, najprimitivniju muziku na svetu; nikada neću smatrati da su generali, oficiri i vojnici koji su brutalno pobili civile, a posle rata se krili kao pacovi, junaci i heroji; nikada neću ući u crkvu, versku zajednicu ili sektu, ili bilo koji hram; i nikada neću braniti ratne zločince, ma na kojoj strani bili...

Mnogo puta kasnije dogodilo se da učestvujem u diskusiji o politici i posledicama rata na prostorima bivše Jugoslavije, i kad god bi neko rekao kako „mi ne treba da isporučimo naše ratne zločince dokle god ostale bivše zaraćene strane ne isporučuju svoje ratne zločince“... ja sam se distancirao od diskusije u smislu da ne postoje „moji ratni zločinci“ i da pišam na sve ratne zločince, ma na kojoj strani bili, i to bez pardona.

Meni ratni zločinci neće krojiti kapu. Nikada. Niti ću ikada biti ono što oni žele da budem. Pišam na sve ratne zločince.

Novi Otpor do nove pobede.

[IMG]http://www.servimg.com/u/f37/14/07/52/42/otpor10.jpg [/IMG]

O, da, da ne zaboravim. Ne odričem se ovog vica; zato ga i ponavljam: „Jedan Nemac - dobar čovek. Dva Nemca - savez. Tri Nemca - rat... Jedan Englez - idiot. Dva Engleza - klub. Tri Engleza - imperija.“

[video=youtube;-y_wpcn6aEs]http://www.youtube.com/watch?v=-y_wpcn6aEs&feature=related[/video]

Mir allein erschaffen Zukunft.

Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na Facebook Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na Google Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na My Yahoo! Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na Live Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na MySpace Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na Twitter Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na Digg Pošalji "Na današnji dan pre dve godine" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Zakasneli (avatar)
    Ovakvi tekstovi su se nekad zvali pamfleti
  2. Demijurg (avatar)
    Znam šta je pamflet. Ali po čemu ovo barem podseća na pamflet?
  3. agatha (avatar)
    Ne podseća na pamflet uopšte! Baš je lepa i poučna priča.Ja bežim od politike i priča o istoj ko đavo od krsta. Svojevremeno su mi ponudili da dizajniram ''Otporovu'' pesnicu, ali sam se uplašila eventualnih posledica, sećaš se kako su mlatili otporaše i daju je jednom finom momku, Vodoliji kao i ti, i odlično je uradio, bolje nego što bih ja.Nego evo jednog nadimka (pošto nemaš opciju da ti ostavljam poruke na profilu a glupo mi je da ti ovo pišem u PP, onda ovde to radim), koji sam sa debelim razlogom dala nekom liku - Usmrd Bazdić - Smrda. Pošto masa ovde ne kapira koliko ih ti zahebavaš, možeš slobodno iskoristiti nadimak (da nekom udeliš kompliment) - ne tražim autorska prava.
    Ažurirano 11.08.2012. u 16:45, autor: agatha
  4. Demijurg (avatar)
    Je li to nadimak za ratnog zločinca? Pišam na njega i sve njegove kolege ratne zločince.

[IMG]http://i276.photobucket.com/albums/kk26/Zook/smileys/image00666666.gif[/IMG]

Ja sam mu već dao nadimak, mnogo bolji od ove jade: Prdoljubguzajcn Prdogovnarusrajcn - Prdajcn.

:hahaha1:
  5. Zakasneli (avatar)
    Citat Original postavio GMO Chicken
    Znam šta je pamflet. Ali po čemu ovo barem podseća na pamflet?
    Po sadržaju.
  6. agatha (avatar)
    Na sreću ne poznajem ratne zločince!!! Za njih bih mnogo, mnogo gore epitete našla - ipak sam ja zmija sa otrovnim jezikom (u kineskom dupla Zmija), u pitanju je bio ''običan'' lik koji se ne kupa, ne pere zube i možeš misliti kako je užasan smrad emitovao a imao je gde da se kupa, nego nije hteo.
  7. Demijurg (avatar)
    A ja mislio na sadržaj bloga i njegove aktere...