LICIDERSKO SRCE

Licidersko-srce1.jpg



"Srce je oduvek bilo simbol ljubavi. U ranijim vremenima, zaljubljeni su često poklanjali srca, i to liciderska srca.

Danas se ovakva šarena srca mogu videti na vašarima ili drugim saborima. Koje je njihovo pravo značenje?

Pokloniti nekome licidersko srce značilo je da ste mu poklonili svoje srce. Što je ljubav bila veća, veće je bilo i srce. Onda je, međutim, moda iskazivanja ljubavi na ovakav način prestala, a tako se smanjivao i broj onih koji su pravili ove slatkiše. Danas je, čini se, opet došlo njihovo vreme.

Postoji mnogo prilika da se pokloni licidersko srce. Nekada su se ona sa ogledalcima davala isključivo voljenim osobama, kako bi, kada se pogledaju u njemu, videle ko je u tom srcu. Međutim, u znak ljubavi, mogu ga poklanjati i bake i deke svojim unucima. Mogu poslužiti kao suveniri, za razne poslovne manifestacije, pa čak i za venčanja.
"

"Najpoznatiji kolač u obliku srca je licidersko srce. To srce pored raznih ukrasa ima i malo ogledalo. Takva srca su nekada momci poklanjali devojkama kao znak svoje simpatije, pažnje i ljubavi. Licitarska srca. "

"Licitarsko srce, osim što se jelo, imalo je i simbolično značenje. Veličina srca je odražavala količinu ljubavi, pa ih ima u osam veličina. Srca su kupovali momci devojkama, pa kad joj pokloni, stane iza nje kako bi ga ona videla u ogledalcu. Jer, lik koji vidi u ogledalcu je „onaj pravi“."

"Zrcalce na licitarskom srcu ima također simbolično značenje - spoznaj samoga sebe!?"

"Реч лицитар долази од аустро-немачке речи Lebzelter, али се изводи од латинске речи libum која означава жртвени колач."

 
Divna su ... dal zbog ukrašavanja ; dal zbog nemog izkazivanja lepih emocija ; dal zbog mladosti ili pak zbog nametnutog današnjeg osećaja da nema više iskrenog iskazivanja emocija --- tek eto , ona izazivaju neka sećanja , pažnju i oduševljanje u svima nama .... kako kažeš , jednostavno ih obožavamo !
 
I ja obozavam liciderska srca. Imam ih gomilu kod kuce i cuvam ih kao najvrednije blago.
Inace, ko god ide na vasar, a zna za moju ljubav prema liciderskim srcima, obavezno mi donese :D

+liciderska-srca-2.jpg
 

Back
Top