crtica - nuber tri - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

crtica - nuber tri

Oceni ovaj blog
---------------
Razrušeno seosko groblje. Na njemu tri čudne prilike oko rake bez obeležja. Činodejstvuju u isti mah odža, fratr i pop nad upokojenim poslednjim stanovnikom zaseoka zvanog Mrtva bara. Svako svoje kazivanje posvećuje upokojenom i svom bogu.
Nakon obreda , ako tako može da se nazove ova religijska kakofonija, latiše se lopata .Eto i to je gotovo !
Pođoše ćutke.
Znaju oni da pokojnik nikog nema ! Pa eto , obaviše ovo umesto onih koji počivaju na onom svetu . A to što su zajedno činodejstvovali !? Pa to je zbog toga što su on i njegova pokojna mu žena praktikovali sve vere ! Pa i deca im behu takva , bog da ime dušama prosti .... i onaj katolički ... i onaj muslimanski ... i onaj pravoslavni ...
A stradaše od ruka oslobodilaca, baš zbog tog svok viševerja .
Priča se, da ih pobiše katolici ...a priča se, da ih pobiše muslimani ...a priča se isto tako, da ih pobiše pravoslavci .... a najpre je istina, da se u vreme velikog primirja svi oni udružiše i pobiše ove izrode.
Tek i dan danas se zasigurno zna , da je veliko primirje narušeno artiljerijskim bombardovanjem svih zaraćenih strana zaseoka Mrtva bara ; u kome bi sve sravnjeno i pobijeno , do jednog nesretnika koji sav u ranama izvuče živu glavu.
E sad i tog nesretnika ubi sloboda !
Umislio čovek da nađe pravdu ; štali ?
Jarcao novu vlast da sudi; i to baš da sudi onima koje ona onako internacionalistički međ katolicima, pravoslavcima i muslimanima videla kao oslobodioce i dostojno odlikova .
Pomanitao od tuge - vele ; zbog toga ga prepustiše sama sebi .
Nek manita !
Etoga , izmanita !
Da vonj ne okupi ovu čudnu trojku , osta bi tako da ga zveri manitog u slobodi razvlače .
------------------------------

Pošalji "crtica - nuber tri" na Facebook Pošalji "crtica - nuber tri" na Google Pošalji "crtica - nuber tri" na My Yahoo! Pošalji "crtica - nuber tri" na Live Pošalji "crtica - nuber tri" na MySpace Pošalji "crtica - nuber tri" na Twitter Pošalji "crtica - nuber tri" na Digg Pošalji "crtica - nuber tri" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Čoveka je najlakše ubiti.
    Za priču
  2. *pustinjakinja (avatar)
    Dobre su Ti ove crtice...
  3. 123loncar (avatar)
    Hvala Vam Gospođe.
    Crtice su istiniti događaji nemušto obrađeni mojom rukom. Hteo sam da ih nosim sa sobom; onako u mojoj duhovnoj tami.
    No , vodio sam jednu raspravu u kojoj sam bio na poziciji da Bog nema s nama i našom zemaljskom pravdom išta ; da samo naša ništavnost i zlokobnost opravdava zločine neljudske u ime ovoga i onoga kad tvrdi da je to njegovom rukom diktirano.
    Neki pak stoje na stanovištu, da sve ovo što se odigralo ( i što će se odigrati ) božija je promisao ; kao ono : " čudni su božiji putevi !
    E, onda nije ništa drugo preostalo ( bar meni ) ,nego da pričam te i takve događaje koji su zlokobni za nevine, časne , pravične i čovečne. Nek se pamti vreme makar i po zlu i ništacima ! Nek se zna da ima takvih koji zločin vezuju za počinioce , a ne za Boga ; i ne žele da počine još jedan zločin opravdavajući zveri ništačke na taj ništavan i neljudski način.