DUHOVI - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

DUHOVI

Oceni ovaj blog
Danas je jedan od najvećih praznika u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Sveta trojica ili Duhovi, koji se obeležava 50. dan posle Uskrsa i deseti dan posle Spasovdana.

Duhovi predstavljaju i "rođendan" Hrišćanske crkve, a nazivaju se još i Trojice, Trojičin dan, Silazak svetog duha na apostole.

Kod Srba i još češće kod Rusa i Grka, taj praznik se zove i Pedesetnica.

Po značaju to je treći praznik, posle Uskrsa i Božića, i kao oni, takođe se slavi tri dana. Praznovanje se nastavlja cele sedmice, ne posti se, to je tzv. trapava nedelja.

Taj praznik nazvan je Sveta trojica, jer se, prema jevanđelima, pored Svetog Oca i Sina, na ovaj dan javilo fizički treće lice Svete trojice - Sveti Duh.

Prvi dan Duhova ili Pedesetnice posvećen je jevanđelskom događaju - silasku Svetog Duha na apostole, Hristove učenika. Hramovi se ukrašavaju zelenilom, a crveni pod se prekriva travom.

http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/-du...ednje+vesti%29

Pošalji "DUHOVI" na Facebook Pošalji "DUHOVI" na Google Pošalji "DUHOVI" na My Yahoo! Pošalji "DUHOVI" na Live Pošalji "DUHOVI" na MySpace Pošalji "DUHOVI" na Twitter Pošalji "DUHOVI" na Digg Pošalji "DUHOVI" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. agatha (avatar)
    Duhovi su za mene jedan od najlepših praznika, posebno običaj pletenja venčića od trave u crkvi.
    A što se tiče dizajna, moj komentar se odnosi samo na vizuelno - slika treba da ''diše'', tekst onda biva čitljiviji. U sadržaj ne ulazim, a komercijalni momenat u Skurinoj slici nisam ni uzimala u obzir, samo estetski. POZDRAV
  2. 123loncar (avatar)
    ..hvala za oglašavanje... ja volim sve da sagledavam iz svih mogućih uglova i javno da saopštavam svoja viđenja...evo današnji praznik kažu da je zbog toga što je Sv.Duh ( jedno od Tvorčevog trojstva ) pao samo međ isusove učenike i tako ih produhovio ( navodno samo njih )... onda mu oni dođu kao nekakvi Božiji zastupnici na zemlji , koji svoje zastupništvo prenose na svoje rukopoložene sledbenike ...a to mu kao dođe moj paroh je oduhovljen a ja sam neoduhovljen ; pa kad mu revnosno punim džepove i kotaricu primam nešto od te duhovnosti ( naravno u mrvicama jer sam ja onda neznabožac ; nisam oduhovljen )...a to je manipulacija ; jer ako malo bolje razmislimo bog nije diskriminator -- kao vlast : jednima daje ono što uzima od drugih ... dakle , duh Sveti sišao je na sve ljude i posle onog zločina jevreja i svih zločina počinjenih oprostio čovečanstvu i čoveku i očovečio sve ; a sa njima i nas njihove potomke ... tako mnim o tome ... Srećan praznik !