Prosvetljenost i filozofija

Да би разумели шта је просветљење морамо имати на уму поделу на појаву и ствар по себи. При чему је појава све што опажамо, а што зовемо реалан свет, док је ствар по себи метафизичка несазнатљива суштина те појаве.
Сада, просветљење би било одбацивање појаве и стапање са ствари по себи. Међутим, то није тако просто као што изгледа. Одбацивши појаву одбацили смо све. Време, простор, каузалитет. Не остаје ту после тога неки просветљени гуру који ће сада пропевадати своју просветљеност. Ти гуруи су шарлатани, сањари. Нема то везе са просветљењем.
Права просветљеност значи метафизичку комплетну промену нашег бића. Нема више овога света након просветљења. Има нечега тада , нечега што су источњаци звали „Нирвана“ али то нешто је нама док смо у овом стању свести непојмљиво.
У стању егзистенције од просветљења можемо имати само неке магловите слутње и увиде. О тим увидима се не говори, они се не могу пртетворити у речи већ можда само у уметност.
Као пример узећу ову Бернинијеву скулптуру. Ту је насликан један такав увид у трансцендентно у оно што нас чека изван опажајног света појаве:

img-Estasi-di-Santa-Teresa-di-Bernini.jpg




Poznato mi je tvoje shvatanje stvari po sebi ...Nešto bolje tretiraš pojavni svet,ali,bože moj,čovek se menja tokom življenja...
Da li si zapazio da svaka pojava "stiže" postojanjem sadržavajući i sama to postojanje...Pritom i misao smatram pojavom...
(Fenomeni i noumeni-su samo reči,ali...)Noumenalnim bih mogao nazvati samo taj čin pojavljivanja...Kao Niče:vatru
postojanja...(u kojoj se kupa ptica Feniks-pojavni svet!)...
Poznato mi šta je nirvana i sam upražnjavam Pranajamu i meditacije,ali tu vatru postojanja (pokretljivost,energiju,sile
pokretanja isl.) u nirvani nisam saznavao...Pre sagledavam kroz fizićke procese i zakonitosti...Jednostavno-blještavilo postojanja je za mene
to što ti zoveš stvar po sebi...Kupanje u svetlosti!

Ти се очито трудиш да спознаш нешто што се суштински не може спознати. Али твоја жеља је разумљива. Она је природни смер људског ума. Моћ сазнавања жели да сазнаје. Жели да непознато претвори у познато.
Проблем је што је у овом случају то суштински немогуће.

Пада ми на памет онај мит о Миди који је био проклет да све што додирне претвори у злато. Исто је и са нашим интелектом или моћи сазнања. Ми смо да тако кажемо, окружени ствари по себи. Она је свуда око нас и у нама. Ми смо та ствар по себи заправо, она је наше најунутрашњије биће. Па ипак, када желимо да је сазнамо, баш попут оног Миде, МЕЊАМО је у самој њеној суштини. Претварамо је појаву. Кретање претварамо у скуп непокретних тачака једне линије. Време претварамо у линију у простору. Једноставно, баратамо симболима уместо оним што симболи презентују. Баратамо појавом уместо ствари по себи.

Све што додирнемо претварамо у појаву, у представу, у скуп линија. То је наше проклетство. А то мит о Миди заправо презентује:

Kralj Mida i funkcija intelekta
http://forum.krstarica.com/entry.php/6359-Kralj-Mida-i-funkcija-intelekta

midas.jpg


Просветљење би било уклонити то проклетство. Окупати се попут Миде у реци Пактол и погледати око себе без тих "филтера" које зовемо "простор и време".
 
Poslednja izmena:
Prosvetljenje se dešava po milosti Božijoj
ali filozofi nisu ti koji su to iskusili
Bog pazi šta radi... i šta kome daje;):D
Zbilja Ozimane kakvu nadu filozofija ostavlja čoveku
kakvu mu šansu daje
osim da zna što i pre
naime da zna da ništa ne zna
ozbiljno te pitam;hajde prosvetli me :(
 
Poslednja izmena:
..pretpostavljam da skulptura predstavlja vaznesenje / preseljenje u onostrano .. anđeo licem govori da zna ishod i njemu se raduje ; duša nezna i grči se u nestajanju ... no ta skulptura nastala je od ideje kako prostorno matrijalnim stvarima predstaviti ideju / iluziju o onostranom ... ako nestane ljudski rod s' njim će nestati i ove teorije , teze i sl. rasprave o onostranom i ovo stranom... zar ne ? ... samo će crvi tugovati ?
 
123loncar;bt209598:
..pretpostavljam da skulptura predstavlja vaznesenje / preseljenje u onostrano .. anđeo licem govori da zna ishod i njemu se raduje ; duša nezna i grči se u nestajanju ... no ta skulptura nastala je od ideje kako prostorno matrijalnim stvarima predstaviti ideju / iluziju o onostranom ... ako nestane ljudski rod s' njim će nestati i ove teorije , teze i sl. rasprave o onostranom i ovo stranom... zar ne ? ... samo će crvi tugovati ?
Skulptura predstavlja zanos neke svetice,mislim sv.Tereze.
Prosvetljenje je sasvim nešto drugo,nije nikakav zanos nego spoznaja.
 
zxy;bt209587:
Prosvetljenje se dešava po milosti Božijoj
ali filozofi nisu ti koji su to iskusili
Bog pazi šta radi... i šta kome daje;):D
Zbilja Ozimane kakvu nadu filozofija ostavlja čoveku
kakvu mu šansu daje
osim da zna što i pre
naime da zna da ništa ne zna
ozbiljno te pitam;hajde prosvetli me :(

Све што ми можемо радити јесте сакупљати знање попут Светог Антонија који је: "Слично мудрој пчели са свих страна сабирао духовни мед, слажући га у свој дух као у кошницу“.

Надајући се да ће "свадбено рухо" које тако облачимо бити довољно да не будемо избачени са "краљевске свадбе" када брод живота стигне у своју луку.

Одговор на твоје птиање дао сам у овом блогу:
http://forum.krstarica.com/entry.php/10735-Svedenborg-i-svadbeno-ruho

123loncar;bt209598:
... ako nestane ljudski rod s' njim će nestati i ove teorije , teze i sl. rasprave o onostranom i ovo stranom... zar ne ? ... samo će crvi tugovati ?

Наравно да не, јер са нестанком људског рода нестаће и свега онога што је било продукт моћи опажања њихове свести, значи све. Простор, време, каузалитет секундарни и примарни квалитети.
А у оном што остане неће бити нечега што бисмо могли звати "црв" нити било ког предмета и појаве уопште. Биће ствари по себи а то је нешто сасвим различито од појавног света иако је наша најунурашњија суштина.
Колико је то различито можеш стећи представу ако имаш на уму да се ради о егзистенцији која не подрамузева даље трајање? :neutral: А ипак је егзистенција.
 
Poslednja izmena:
zxy;bt209599:
Skulptura predstavlja zanos neke svetice,mislim sv.Tereze.
Prosvetljenje je sasvim nešto drugo,nije nikakav zanos nego spoznaja.

"Rođena u Avili (Španjolska) 1515. godine, Sveta Tereza je bila sestra karmelićanka koja je opisala ovdje prikazanu vjersku ekstazu kao “anđela s nebesa koji joj je vatrenom zlatnom strijelom proburazio srce, pri čemu je u isto vrijeme osjetila i bol i zadovoljstvo, te kao da joj Bog miluje dušu”. Sveta Tereza je kanonizirana 1622. godine. "

...dakle , ja nisam govorio o zanosu već o vaznesenju / preseljenju ; što jedno i drugo predstavlja spoznaju onostranog .... mislim da sam pristojno razumeo poruku ...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zanos_svete_Tereze#cite_ref-0
 
123loncar;bt209607:
"Rođena u Avili (Španjolska) 1515. godine, Sveta Tereza je bila sestra karmelićanka koja je opisala ovdje prikazanu vjersku ekstazu kao “anđela s nebesa koji joj je vatrenom zlatnom strijelom proburazio srce, pri čemu je u isto vrijeme osjetila i bol i zadovoljstvo, te kao da joj Bog miluje dušu”. Sveta Tereza je kanonizirana 1622. godine. "

...dakle , ja nisam govorio o zanosu već o vaznesenju / preseljenju ; što jedno i drugo predstavlja spoznaju onostranog .... mislim da sam pristojno razumeo poruku ...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zanos_svete_Tereze#cite_ref-0
Da,ali prosvetljenje nije to ,već nešto drugo.
 
oziman;bt209606:
Све што ми можемо радити јесте сакупљати знање попут Светог Антонија који је: "Слично мудрој пчели са свих страна сабирао духовни мед, слажући га у свој дух као у кошницу“.

Надајући се да ће "свадбено рухо" које тако облачимо бити довољно да не будемо избачени са "краљевске свадбе" када брод живота стигне у своју луку.

Одговор на твоје птиање дао сам у овом блогу:
http://forum.krstarica.com/entry.php/10735-Svedenborg-i-svadbeno-ruho



Наравно да не, јер са нестанком људског рода нестаће и свега онога што је било продукт моћи опажања њихове свести, значи све. Простор, време, каузалитет секундарни и примарни квалитети.
А у оном што остане неће бити нечега што бисмо могли звати "црв" нити било ког предмета и појаве уопште. Биће ствари по себи а то је нешто сасвим различито од појавног света иако је наша најунурашњија суштина.
Колио је то различито можеш стећи представу ако имаш на уму да се ради о егзистенцији која не подрамузева даље трајање? :neutral: А ипак је егзситенција.
To jeste uteha ali ne i nada,niti šansa,već pre nemilosrdna ograda.i to nije ništa novo;Majin veo poznat je odavno.Danas proboj u nepoznato više čini moderna fizika,kao uostalom što je to i prosvetljenje koje je intuicija višeg reda i poredka i spoznaja koja iz temelja menja pogled na svet individue koja doživi taj trenutak .Prosvetljenje nije termin iz filozofije nego iz religije gde se zna šta se pod ovim pojmom podrazumeva.Religioznu veru i filozofiju ne treba mešati i jedno sa drugim objašnjavati.Postoji filozofija religije ali vera je fenomen koji se ne objašnjava već se samo može iskusiti.Prosvetljenje sigurno nije nešto što vodi u mrak nirvane.
 
Просветљење сигурно није нешто што води у инфатилне религијске пројекције неког бога оца, на небу, који кажњава и награђује. А што се сервира људима као духовност. Просветљење једино филозофија може да објасни људима и очистити га од религијских догми и небулоза.
Што се тиче физике, тек она нема шта ту да тражи. Та банална област људског мишљења која се бави појавом и само појавом, не може ни додирнути питање ствари по себи.
Дакле, филозофија је пут ка томе. Такође, филозофија каже да док смо у овој врсти егзистенције од оне друге можемо имати само неке увиде не и дефинитивно просветљење. То се сигурно не свиђа свим оним гуруима који заробљени у свој его и у свој џеп, хтели би неком да продају своју "просветљеност" али тако је како је.

И нирвана није никакав "мрак". Нирвана је све и свја. То је Еден који смо изгубили запавши у егзистенциују у којој смо. Иако је сазнању тако нешто непојмиљиво онолико колико од исте можемо захваљујући филозофији наслутити, узивишеније је од свега овога што зовеш "реалност".
 
Poslednja izmena:
oziman;bt209611:
Просветљење сигурно није нешто што води у инфатилне религијске пројекције неког бога оца, на небу, који кажњава и награђује. А што се сервира људима као духовност. Просветљење једино филозофија може да објасни људима и очистити га од религијских догми и небулоза.
Што се тиче физике, тек она нема шта ту да тражи. Та банална област људског мишљења која се бави појавом и само појавом, не може ни додирнути питање ствари по себи.
Дакле, филозофија је пут ка томе. Такође, филозфија каже да док смо у овој врсти егзистенције од оне друге можемо имати само неке увиде не и дефинтивно просветљење. То се сигурно не свиђа свим оним гуруима који заробљени у свој его и у свој џеп, хтели би неком да продају своју "просветљеност" али тако је како је.

И нирвана није никакав "мрак". Нирвана је све и свја. То је Еден који смо изгубили запавши у егзистенциују у којој смо. Иако је сазнању тако нешто непојмиљиво онолико колико од исте можемо захваљујући филозофији наслутити, узивишеније је од свега овога што зовеш "реалност".
Kao što rekoh vera je stvar ličnog iskustva kao i prosvetljenje a ti si lepo pokazao da se filozofskim razmišljanjem do prosvetljenja ...ne dolazi.;):D
Mada ovo zadnje što si napisao liči malo na veru...:per:
 
Poslednja izmena:
zxy;bt209608:
Da,ali prosvetljenje nije to ,već nešto drugo.

...oziman je o tome govorio kao o prosvetljenju -- a vznesenje ili pak preseljenje ne mora da bude prosvetlenje , nit je pak uvek tako ( čak i doktrine govore o vaznesenjima i preseljenjima , ali ne nagoveštavaju da je subjekt ili preseljeni identitet tim činom prosvetljen ) ... konačno doktrine ( sve do jedna ) govore o beskonačnom broju stepenica u procesima prosvetljenja ... prva masovna doktrinarna obimna lektira za ovaj proces ( koliko ja znam ) data je u Sv. Jovanovim lestvicama .. populizam i svetina pojam prosvetljenja poistovećuju sa učenjem ; neki pak ga poistovećuju i doživljavaju kao saznanje / mudrost ... ovde se pretpostavlja da s'njim dolazi otkriće onostranog ; ali se ne predpostavlja da iko ikome išta daje ... to mu dođe kao sebi svojstven put ... ili grešim !?

Ikona_VidenIoan-na-Lestvica.jpg
http://www.****************/wp-content/uploads/2010/03/Lestvice-ka-nebu.jpg
01.jpg
 
123loncar;bt209613:
...oziman je o tome govorio kao o prosvetljenju -- a vznesenje ili pak preseljenje ne mora da bude prosvetlenje , nit je pak uvek tako ( čak i doktrine govore o vaznesenjima i preseljenjima , ali ne nagoveštavaju da je subjekt ili preseljeni identitet tim činom prosvetljen ) ... konačno doktrine ( sve do jedna ) govore o beskonačnom broju stepenica u procesima prosvetljenja ... prva masovna doktrinarna obimna lektira za ovaj proces ( koliko ja znam ) data je u Sv. Jovanovim lestvicama .. populizam i svetina pojam prosvetljenja poistovećuju sa učenjem ; neki pak ga poistovećuju i doživljavaju kao saznanje / mudrost ... ovde se pretpostavlja da s'njim dolazi otkriće onostranog ; ali se ne predpostavlja da iko ikome išta daje ... to mu dođe kao sebi svojstven put ... ili grešim !?

]​
Naravno,prosvetljenje je individualni čin ( kao pojava sopstva u procesu individuacije)
koji je zapravo preobražaj ličnosti koji se tešava u jednom trenutku na osnovu nagomilanog znanja i iskustva kada se ostvari dublji uvid u prirodu života i sveta i kada čovekom ovlada snažno uverenje da razume život sa jednog višeg aspekta u kome oseća postojanje više pravde i promišljenosti u ustrojstvu sveta. To je trenutak radjanja istinske snažne vere u čoveku koja nije iracionalna budući da mu rasvetljava sopstveno kao i tudje iskustvo na nov i potpuniji način.
U pravoslavnom hrišćanstvu se kaže da ono dolazi odozgo kao milost Božija.
Katolici smatraju da se do njega dolazi kroz iskustvo patnje i uvida s tim u vezi.
Isina je verovatno na sredini,kao i obično ;):D
Ovo je samo moje skromno mišljenje jer ja naravno nisam prosvetljen;više sam mračan tip ,kažu ;):D
 
Poslednja izmena:
zxy;bt209614:
Naravno,prosvetljenje je individualni čin ( kao pojava sopstva u procesu individuacije)
koji je zapravo preobražaj ličnosti koji se tešava u jednom trenutku na osnovu nagomilanog znanja i iskustva kada se ostvari dublji uvid u prirodu života i sveta i kada čovekom ovlada snažno uverenje da razume život sa jednog višeg aspekta u kome oseća postojanje više pravde i promišljenosti u ustrojstvu sveta. To je trenutak radjanja istinske snažne vere u čoveku koja nije iracionalna budući da mu rasvetljava sopstveno kao i tudje iskustvo na nov i potpuniji način.
U pravoslavnom hrišćanstvu se kaže da ono dolazi odozgo kao milost Božija.
Katolici smatraju da se do njega dolazi kroz iskustvo patnje i uvida s tim u vezi.
Isina je verovatno na sredini,kao i obično ;):D
Ovo je samo moje skromno mišljenje jer ja naravno nisam prosvetljen;više sam mračan tip ,menščini ;):D


...odlično ... to o čemu je ovde reč je saznavanje ili ovozemalsko spoznavanje ...stoga ova definicija tog pojma je i prihvatljiva ( bez religijskog prisvajanja )... no Oziman tu vidi nečeg onostranog... pa ako ja ne vidim to što on vidi , u ovom svetu ; to mu dođe da ja u matrijalnom svetu nisam prosvetljen a on jeste ... a to znači da i u matrijalnom svetu može se biti prosvetljenim ..a u onostranom svetu o kome govori Oziman , verovatno se doseže onostrano prosvetljenje ... ja koji u matrijalnom svetu nisam prosvetljen zasigurno ne mogu biti u onostranom kao Oziman... dakle prosvetljenje bi bilo stepenasto i to na gore ; dakle , ja sam u pravu kad kažem da je to stepenast put na beskrajnim stepenicama ... a to znači da Oziman na ovom basamku / stepeniku u ovom matrijalnom svetu je prosvetljen ovoliko koliko nam besedi .. kad iskorači naviše ka novom stepeniku počeće da menja besedu jer sve više biva prosvetljen ( da tako kažem ) ...tako da u ovom matrijalnom svetu niko neće doživeti konačnu prosvetljenost apsoluta ; a onda neće znati kakvoj prosvetljenosti teži onostrano prosvetljenje ... jer videsmo da ovo matrijalističko prosvetljenje teži onostranom ; a o njemu ama baš ništa neznamo do onoga što mniju neki .. a Oziman mnogo toga mni o njemu ..a pak znamo da mnenija se sastoje od nagađanja , verovanja i ličnih zamišljanja sa frustracijama .. stog mnenija i nisu nikad bila deo istine ... tako ja mnim/mislim ...
 
djurdja5;bt209618:
Pa sad kad se ima u vidu činjenica da je ta božanska istina često nedostupna baš ljudima koji se profesionalno bave istinom i ceo život tragaju za njom a da
je često srećemo kod prostih i čestitih ljudi, kao da potvrdjuje reči starca upućene Justinu da čovek sam bez Božije volje i pomoći ne može doživeti otkrovenje.Često je primetna i frustracija i agresivna reakcija onih prvih zbog uskraćenog im razumevanja o toj stvari koja je tako prisno poznata ovim drugima.:D
 
zxy;bt209624:
Pa sad kad se ima u vidu činjenica da je ta božanska istina često nedostupna baš ljudima koji se profesionalno bave istinom i ceo život tragaju za njom a da
je često srećemo kod prostih i čestitih ljudi, kao da potvrdjuje reči starca upućene Justinu da čovek sam bez Božije volje i pomoći ne može doživeti otkrovenje.Često je primetna i frustracija i agresivna reakcija onih prvih zbog uskraćenog im razumevanja o toj stvari koja je tako prisno poznata ovim drugima.:D

... pa nije to činjenica ( Justinova beseda ) ; to njegovo kazivanje ne može biti saopštavanje apsolutne istine ( ovo je činjenica ).. jer bi onda svako kazivanje bilo činjenica ; pa i ono suprotno njegovom kazivanju ... ta priča odgovara starozavetnoj religijskoj manipulaciji u kojoj je bog jednom ljubav a drugom mržnja ... jednom dobro a drugom zlo .. jednom prosvetljenje a drugom zaglupljenje .. dakle , bog je diskriminator ma koliko bili čudni njegovi putevi ... nije bog zub za zub oko za oko ... a nije oko za ljubav ... konačno , bog nije sve to što ljudi zamišljaju uzdižući sebe ( jer su navodno po njegovom liku) ...nema od toga ništa ...od otkrovenja i prosvetljenja samo za probrane zakupce božijih moći ...
 
123loncar;bt209629:
... pa nije to činjenica ( Justinova beseda ) ; to njegovo kazivanje ne može biti saopštavanje apsolutne istine ( ovo je činjenica ).. jer bi onda svako kazivanje bilo činjenica ; pa i ono suprotno njegovom kazivanju ... ta priča odgovara starozavetnoj religijskoj manipulaciji u kojoj je bog jednom ljubav a drugom mržnja ... jednom dobro a drugom zlo .. jednom prosvetljenje a drugom zaglupljenje .. dakle , bog je diskriminator ma koliko bili čudni njegovi putevi ... nije bog zub za zub oko za oko ... a nije oko za ljubav ... konačno , bog nije sve to što ljudi zamišljaju uzdižući sebe ( jer su navodno po njegovom liku) ...nema od toga ništa ...od otkrovenja i prosvetljenja samo za probrane zakupce božijih moći ...
Imaš pravo,mnogo je pozvanih a malo izabranih,Jesu tebe zvali il preskočili,vidim da izabran nisi ;):D
 
zxy;bt209643:
Imaš pravo,mnogo je pozvanih a malo izabranih,Jesu tebe zvali il preskočili,vidim da izabran nisi ;):D

..pa dobro učiniše što mene ne izabraše, jer za njih je prosvetljenje i otkrovenje koje samnom ide , pogibija zla i put očovečenja...a znaš dobro kao i oni da zlo ne može biti zlo, ako dolazi iz duše očovečne - zato odmene i beže ... ono što je za njih zlo , to je za ljude korisno i dobro ...
 
U zen budizmu, prosvetljenje se poređuje sa punim mesecom.

U našem jeziku pun mesec je uštap. Mlad mesec raste, puni se do uštapa. Tada postaje preobražen, tj. pun mesec.

U Bibliji (u priči o javljanju Boga Mojsiju na gori Horiv) stoji između ostalog da je Mojsije držao štap u ruci koji kad se baci i padne na zemlju (setimo se "pada" iz raja) on postane zmija. Takođe, ponovnim hvatanjem zmije za rep i njenim podizanjem (uzdizanjem, "vaznesenjem"), zmija se preobražava i vraća u prvobitno stanje tj. u štap.

Takođe, zmija je "sestra" mesečeva. Npr. zmija se podmlađuje, mesec se podmlađuje.

Preobraziti mlad mesec u pun, zmiju u štap, nižu svest u višu svest, olovo u zlato, kapljicu vode u okean, atman u brahman, prosvetliti se, vazneti se (sa zemlje u nebo), vratiti se u raj (zlatno doba)... Treba da je sve to isto, samo drugim rečima rečeno.

Naravno, ne treba tu istu poruku koja se javlja u različitim formama bukvalno shvatiti,već više filozofski, ezoterijski, simbolično, metaforično, alegorijski...
 
Poslednja izmena:

Back
Top