Priča o tri drveta - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Dragance

Priča o tri drveta

Oceni ovaj blog
PRIČA O TRI DRVETA

Na vrhu jednog brda rasla su tri mala stabla i maštala o tome šta će postati kad odrastu. Prvo stablo zagledalo se u blistajuće zvezde što su sjale kao dijamanti na nebu:
„Ja ću čuvati blago“ – reče – „Želim biti prekriven zlatom i ispunjen dragim kamenjem. Ja ću biti najlepša škrinjica za blago na celom svetu.“
Drugo stablo se zagledalo u mali potok što je probijao svoj put prema okeanu.
„Ja želim biti snažni brod. Želim ploviti širokim morem i nositi velike kraljeve. Ja ću biti najveći brod na svetu.“
Treće stablo zagledalo se u dolinu gde je mnogo ljudi užurbano radilo u velikom gradu.
„Ja uopšte ne želim napustiti ovo mesto“ – reče. „Ja želim narasti tako visoko da ljudi koji žele videti moj vrh moraju zastati, pogledati nebo i pomisliti na Boga. Ja ću biti najviše drvo na celom svetu.“
Prošle su godine. Padale su kiše, sijalo je sunce i tri stabla postala su visoka i snažna. Jednoga dana tri drvoseče su došli na planinu. Prvi drvoseča pogleda stablo i reče:
„Ovo je stablo prekrasno! Upravo ono što mi treba.“ Zamahne oštrom sekirom i stablo je brzo palo.
„Sada će od mene napraviti prekrasnu škrinjicu“ – pomisli stablo – „Čuvaću mnogo prelepog blaga.
Drugi drvoseča pogleda drugo stablo.
„Ovo je drvo snažno i čvrsto. Upravo ono što mi treba.“ Zamahne sekirom. I drugo stablo je palo.
„Sada ću zaploviti velikim vodama. Postaću veliki brod dostojan kraljeva.“ – pomisli drugo stablo.
Kada je treći drvoseča krenuo prema trećem stablu, njegovo srce je zastalo. Uspravilo se u visinu i hrabro pokazivalo prema nebu. No, drvoseča nije čak ni pogledao stablo. „Meni odgovara bilo koje drvo.“ Zamahne sekirom i sruši drvo.
Prvo stablo je bilo srećno kad ga je drvoseča predao stolaru, ali stolar nije razmišljao o škrinjici za blago. Umesto toga njegove žuljevite ruke vešto su izradile jasle za seno. Jednom prelepo drvo nije bilo prekriveno zlatom ni ispunjeno blagom. Bilo je pokriveno prašinom i ispunjeno senom za gladne životinje.
Drugo stablo se nasmešilo kad ga je drvoseča odnio u brodogradilište. No, niko nije trebao veliki prekookeanski brod, tako da je jednom snažno i čvrsto stablo postalo običan ribarski čamac. Premalen i preslab za okean, čak i za reku, završio je na jezeru. Svaki dan bio je ispunjen ulovljenom ribom.
Treće stablo bilo je zbunjeno jer ga je drvoseča donio u pilanu, raspilio u čvrste grede i ostavio tamo da stoji. „Šta se dogodilo?“ – pitalo se nekad visoko i snažno stablo – „Sve što sam ikad želeo bilo je da stojim na vrh brda i pokazujem prema Bogu.“
Prošlo je mnogo dana i noći. Tri stabla su već gotovo zaboravila svoje snove. Ali jedne noći zlatna svetlost razlila se iznad prvog stabla, kada je mlada žena položila svoje tek rođeno čedo u jaslice. „Želio bih da mogu napraviti kolevku od njega“ – prošaptao je njen muž. Mlada žena ga je nežno primila za ruku i uz osmeh rekla: „Ove jaslice su prekrasne.“ I odjednom je prvo drvo postalo svesno da drži i čuva najveće blago na svetu.
Jedne večeri u stari ribarski čamac ugurali su se jedan vrlo umoran čovek i njegovi prijatelji. Čovek je odmah zaspao. Odjednom se digla velika oluja. Drvo je zadrhtalo. Znalo je da ne može prevesti toliko putnika po takvoj oluji. Tada se čovjek probudio, ustao i ispružio ruke govoreći: „Mir.“ Oluja je prestala isto tako brzo kao što je i počela. I odjednom – drugo drvo je bilo svesno da nosi Kralja neba i zemlje.
Jednog petka ujutro treće drvo bilo je iznenađeno kada su njegove grede bile izvučene iz zaboravljene hrpe drva. Ustuknulo je preplašeno kad su ga nosili kroz razjarenu i podrugljivu gomilu. Zadrhtalo je kada su vojnici pribili ekserima čovekove ruke na njega. Osećalo se ružno, zlo i okrutno.
Ali u nedelju ujutro, kad je sunce izašlo i kada je zemlja i sve na njoj treperilo od radosti, treće drvo je znalo da je ljubav Božja sve izmenila. Ona je učinila prvo drvo prelepim. Ona je učinila drugo drvo snažnim. A svaki put kad će ljudi misliti na treće drvo – misliće na Boga. A to je bolje nego biti najviše drvo na svetu.

Pošalji "Priča o tri drveta" na Facebook Pošalji "Priča o tri drveta" na Google Pošalji "Priča o tri drveta" na My Yahoo! Pošalji "Priča o tri drveta" na Live Pošalji "Priča o tri drveta" na MySpace Pošalji "Priča o tri drveta" na Twitter Pošalji "Priča o tri drveta" na Digg Pošalji "Priča o tri drveta" na del.icio.us

Ažurirano 27.05.2012. u 14:45, autor: skura58

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. faraonn (avatar)
    ...namijeniti sebe bilo čemu, mislim da je grehota...osim poslušnosti drugih jer, samoposlušnost je uvijek najlošija varijanta namijenjenog...pouke su najljepše što čovjek čovjeku može pokloniti,-Prijatelju moj....
  2. skura58 (avatar)
    Ja sam ovo shvatio kao priče o željama.
    Tebi pozdrav i hala za posetu