Drug Tito - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Timosten

Drug Tito

Oceni ovaj blog
Bojim se da ovo što ču napisati ne zazvuči patetično i nostalgično, namera mi je samo na neki način prikažem moje gledanje i uporedim Titovo i ovo vreme, naravno bez velikih ambicija!

Na današnji dan je umro "veliki diktator" - Drug Tito.

Diktatura proleterijata (bivši YU socijalizam) je imala diktatora koji se po mnogo čemu razlikovao od drugih, njemu sličnih (Čaušesku, Todorov, Staljin, Brežnjev....). Sve to mu je priznavao i "zapadni" svet, igrao je značajnu ulogu u hladnom ratu... itd., itd., spoljnu politiku je vodio veoma "mudro", za to "istorijsko vreme"...često se ovo može pročitati u raznim biografijama "ovog lika".

Na unutrašnjem planu, kao što i sleduje iz diktature proleterijata, vladalo se "čvrstom" rukom, moralo se biti odano partiji, vođi, ideji, komunizmu... Postojali su i tzv. disidenti, kao recimo: Vuk Drašković, Vesna Pešić, Koštunica, Mićunović, Matija Bećković, tata od ovog Borisa - Ljubomir .... svi sa dobrim radnim mestima (bez obzira na disidentsvo), u institutima, akademijama, profesurama i stanovima dobijenim od države, naravno na dobrim lokacijama(gde su to imali disidenti osim u ex YU).

Da ne zaboravim i oca nicije D. Ćosića, nekadašnjeg glasnogovornika partije, sadašnjeg oca nacije... da, živeo je gde i sad živi , na Dedinju... sa svim partijskim i državnim privilegijama.

Najveći i prvi disident Milovan Đilas, svoj izlet i otklon od komunizma je platio dugogodišnjom robijom.

Narod je bio uljuljkan socijalnim davanjima,
poznatom devizom "preko sindikata na more" itd.
Predućima se upravljalo radničkim savetima - samoupravljanje, radnička klasa (proleterijat) je glumio da vlada zemljom i privredom (radnički saveti)... partijski komiteti su donosili odluke (jednopartijska država za razliku od današnje partokratijse.. lakše su se dogovarali ).
Od plata se izdvajao doprinos za stanove, u preduzećima su se pravile rang liste, a ko je bio "sposobniji", znao da se uvuče šefu, taj je brzo dobijao stan, sve u svemu, neki su morali da pričekaju, a ipak se do stana "lako" dolazilo..

Bez obzia na Valdavinu partije, mediokriteta, nepotizma, svega je tu bilo... postojalo je besplatno zdravstvo, besplatno školstvo, a mora se priznati, ako se odbaci ideologija veoma kvalitetno: Beogradski, Zagrebački i LJubljanski univerziteti su bili cenjeni van zemlje i njihove diplome su priznavane i na zapadu.

Jedva sam čekao da se promeni taj sistem, čeznuo sam za kapitalizmom koji nudi jednake šanse, verovao propagandi holivudskih filmova... i ovih naših prevaranata!!! ali, ovo što dođe nije ni nalik onome čemu sam se nadao, opet, Jovo nanovo: partije, mediokriteti, nepotizam, a povrh svega krađa, enormna, bez blama, ozakonjena...(bilo je i tada krađe, maximum je bio neka vikendica u planini ili na moru, ovde u Grockoj ili na Kosmaju), Za velike kradje se gubila glava - afera Ina i Đurašković, čini mi se, pa i Tito nije imao zaostavštinu ni račune u stranim bankama....

Setite se imena disidenata koja sam nabrojao na početku, njima je bilo dobro i kao disidentima, sada još bolje; kao "disidenti" dobiše potporu podršku od onih "koji su se pitali ko će doći na vlasti", podržavasmo ih u protestima, dovedosmo ih na vlast.. a oni nas izneveriše, naša očekivanja, da ćemo imati uređenu zemlju, da će naša deca imati "jednake šanse" i sve o čemu smo svi sanjali za vreme komunizma...

Sebe nisu zaboravili, sve ideale "jednakih šanski", bogatog pojedinca (koji ujedno čini i bogatu državu) uzeše za sebe, namakoše silnu lovu sa svojim dupeliscima, rođacima, interesnim grupama i sl.

Kako god okreneš, generacije koje pamte komunizam najebaše, prvo od komunizma, sad od ovog obećanog, pravednog sistema, sistema jednakih šansi u kom vladajuća oligarhija sve pokrade, opustoši zemlju, a sve u prevelikom naletu patriotizma i brige za "sirotinju raju"....
Najebaše uglavnom ljudi koji sada imaju između 45 i 55 godina, licemerno nazvani "gubitnicima tranzicije", koji bejahu okosnica "njihove borbe protiv Sloba) koji su u devedesetim imali između približno od 25 do 40 godina, a koja se ne uvuče u dupe malim partijskim diktatorima.

Nisam nostalgičar za Titovim vremenima, ali neka vas ne čudi kad se pojavi neki nostalgičar, kome se jebalo za "titovu politiku", kojeg tada nije interesovalo ništa osim egzistencijalnog, koji se nije opterećivao "slobodama", koji je išao preko sindikata na more..., besplatno se lečio, školovao decu, a sad grca, nema za hleb, decu ne može da školuje, nesigurna budućnost....

Nisam izgubio veru u demokratiju, ovi koji su sada na vlasti potvrdiše da su uvek radili samo za svoj interes, za svoje dupe, da su gramzivi, bezočni.... niko nije očekivao ordenje, ali ni krađu, otimačinu, bezobzirnost, oholost.... ovo nije demokratija, iz mog ugla - ovo je nasilno vladanje, diktatura, obmana...

Zato, više ne izlazim na izbore, nisam izašao ni pre četiri godine, i neću sve dok se ne pojavi ličnost za koju ću da glasam iz ličnog ubeđenja, na osnovu njegovih osobina, a ne za manje ili veće zlo, za koje se u Srbiji glasa od dolaska višepartijskog sistema....

NIČIJA NIJE GORELA DO ZORE!!!

Pošalji "Drug Tito" na Facebook Pošalji "Drug Tito" na Google Pošalji "Drug Tito" na My Yahoo! Pošalji "Drug Tito" na Live Pošalji "Drug Tito" na MySpace Pošalji "Drug Tito" na Twitter Pošalji "Drug Tito" na Digg Pošalji "Drug Tito" na del.icio.us

Ažurirano 04.05.2012. u 17:25, autor: Timosten

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. RiadaT. (avatar)

Pozz.
  2. Timosten (avatar)

takodje, pozz
    Ažurirano 04.05.2012. u 16:57, autor: Timosten
  3. sanjam.ja (avatar)
  4. orfej sa ibra (avatar)
    Počuj plač i vapaj za tobom posvuda,
    sveta ženo, što se oglušuješ ?
    Jer tvoj sin nije iščezao-
    slava njegovog imena
    i dalje je ožiljak koji ne zarasta..!

/Requiem za Mariju Broz-Orfej/
  5. skura58 (avatar)
    Pitanje je teško.
    Da smo najbolje živeli i Titovo vreme DA.
    A da još i sada vraćamo te "kredite"
    i to mislom DA.
    A Tito je posebna priča. Ako se nekada otvore ruske arhive ...
  6. faraonn (avatar)
    ...Veliki diktator, Veliki Inkvizitor...Veliki 'pozajmljivač' ...ali sve to pozajmljeno je na vidike i 'na obraz' uzeto...vraćamo kredite
    koje smo sami potročili...pa trebalo je da On to vrati...svi oni koji najviše dižu prašinu, upravo oni treba da ćute...
    ...šta je to Tito ostavio u 'nasljedstvo' i kome...sva vrhuška oko njega je potapala svoje ali sve u ime Titovo...gdje to su bila zatvorena vrata
    pasoču jugoslovenskom...pa valjda nije bilo strah sve od njega i samo su čekali da umre i da ovo urade...normalno,-kapetan ode s brodom a sitnež
    u svoje brloge...
    Nije Faraonn ničiji apologeta ali gadi mi se kad čujem nepozvane, nepristojne i one koji su ustvari najviše i uzeli sa poslužavnika koje su sami nosili...čim je umro , odmah su poslužavnik zamijenili frakom ili osnovali Partiju ljutih 'četnika'...'domobrana' ...kvazi nacionalista i
    ...vjerovatno sam ja 'neupućen' i nesvjestan svoje pripadnosti a nekima je tek poslije smrti Titove 'svanulo' i postali su svjesni svoje autohtonosti ali nažalost od te autohtonosti ostaje samo korov i drača...kojom Vrhuška,-džipovima k o r a č a...
  7. lejla.al.dbuni (avatar)
    Aferim,junače..... svaka ti je,vala,ka` Njegoševa!

A ne postoji ništa dostojno istini što bi moglo da ukalja Titovu ličnost.
    I kako se ono kaže....vama vaša vjera,a nama naša.
    I ničija nije do zore gorjela...fakat!

Jugonostalgičarka potpisuje ovaj tvoj post,Timosten......
  8. faraonn (avatar)
    ...Princezo od Dbuni_a,
    -kako si mi ...kako...