Let iznad kukavičjeg gnezda

.

Kao što i predpostavljate,gospodine moj,ovaj voz na trenutnoj usputnoj stanici,postavljen je za vas...on čeka da se ukrcate.
On se,obično,previše ne zadržava dok čeka na neodlučne putnike...ovo je neuobičajeni voz,zbog vas došao iz daleke budućnosti.
Mislim da je potrebno da podjete njime ukoliko pokolebani razmišljate.
Kasnije,ako odlučite da ostanete ovde,možete se pokajati u saznanju da nikada nećete prežaliti što niste krenuli njegovim šinama.
I stalno ćete u mislima imati nejasne slike destinacije na koju vas je mogao odvesti.

Kada se putovanje završi i pristignete na krajnje odredište,imaćete izbor.
Možete da ga prihvatite kao utočište,azil ili kao novu "zemlju",podneblje za neki svoj drugi život.
A možete se,ako saznate da vam ono ne pripada,vratiti natrag,neozledjeni njegovim granicama.
Ja vam obećavam da će tako biti,jer lično ću vas ispratiti sa odlaznog perona.

Ako se odlučite da se ukrcate,gospodine,reći ću vam da istim vozom idem i ja.
Čast dame mi nalaže da vam kažem da ćemo jedan deo puta možda morati da zamenimo drugim prevoznim sredstvom.
Postoji mogućnost da budemo prisiljeni i ova naša početna mekana i udobna sedišta kupea zamenimo za tvrda i nestabilna sedišta korpi na žičari.
Pokušavam da vas upozorim da će nam,sa velikom verovatnoćom,biti sudjeno da deo zajedničkog puta provedemo u ovakvim sedištima.
Ali,složićete se,nisu nam baš takva i nepoznata...videli smo ih već koliko puta u našim košmarnim snovima,zar ne?

I dajem vam reč da ću,koliko god to bude u mojoj moći,da izaberem žičaru koja nas može prevesti sa ove strme strane na onu prostranu kojoj težimo.
I dozvoliću vam,a da to ne bude pogubno po vašu muževnu snagu,da u najstrašnijim momentima zažmurite
....držaću vas za ruku,ako će vam tako biti lakše.
U bojazni nad izvrtanjem korpi nad sunovratnom dubinom provalije,drhtaćemo zajedno i stiskaćemo se grčevito
...ali,nećemo gubiti nadu,gospodine moj.
Ne plašite se,jer neću se plašiti ni ja...to će samo iz nas izlaziti izranjavani naši strahovi koje nam je u amanet ostavila mrtva prošlost.
Ako uspemo da nadletimo ogromnu raseklinu kanjona života,savladaćemo sve naše strepnje i naš očaj
....znaćemo da su nam porasla krila,po volji Gospoda našeg lično.

Ako nam se korpe otkače i nestanemo u tamnom grotlu beskonačnog ambisa,znaćemo da nismo bili odabrani
...prihvatićemo da nam je tako bilo zapisano.
To će biti prelomni trenutak naših života u kome nemamo drugi izlaz osim da učinimo nemoguće....da pokušamo sa preletimo preko kukavičjeg gnezda.

Ali,jedno vam jamčim,dragi gospodine moj...nikada lepši,ni zavodljiviji,ni spektakularniji pogled više nećemo imati.
To će biti najveličanstveniji trenuci našeg leta nad kanjonom Tamnog vilajeta.
Vidokrug će oko nas biti ravan bajkovitom snovidjenju...biće to najlepša slika horizonta ikad vidjena ljudskim okom.
I mogu vam reći,to pouzdano znam,vredi krenuti na ovaj hazarderski let samo zbog lepote panorame pred kojom ćemo biti zanemeli posmatrači.
Jer,u njoj je čudovišno naslikana,Mikelandjelovom rukom lično,čežnja za uzgubljenim rajem.
To je jedina autentična slika ljubavi,najdragocenija slika na svetu.
Bez nje naš život gubi svaki smisao,jer nema dovoljno dobrog opravdanja za sopstveno postojanje.

Voz kreće,gospodine moj....poslednji je trenutak da se ukrcamo.






....
 
Stipan Severnjak;bt206616:
Pisanje u drugom licu, direktno obraćanje. Vrlo teška forma, traži mnogo pažnje.
Samo jednom sam se usudio da koristim ovakav pristup.
Pa opet, sasvim si se lepo izborila sa zamkama koje ovakvo pisanje postavlja.

Šta bi dao da si na mom mjestu?

Iskreno,ne bih preporučila to mesto nikome.....pouzdano znam i zašto.:malav:

:lol:

Ne razumem se u "pravila pisanja",Severnjače.
Ja to onako...samo sledim svoje misli i pišem bukvalno u jednom dahu.
A drago mi je ako kažeš da je uspelo "pisanje u drugom licu"....


:cmok2:
 
Stipan Severnjak;bt206624:
Sva mesta su za ljude. Ona koja te ne ubiju čine te jačim.

Izgleda da je tako...evo,čini se da sam ja živi dokaz.:twisted:

Znaš kako kaže Arsen u "Prepodnevnoj pjesmi":
"Na kakvim sam sve mjestima bio
i kakve žene ljubio..Isus Kriste...!" ;)

Ono što nas ne ubije,čini nas jačim...definitivno,Severnjače!
(a o nastalim ožiljcima,nekom drugom prilikom....:lol:)

:kiss:
 
skura58;bt206701:
Slažem se sa Stipanom.Treba polako i pažljivo čitati.
Voleo bih da od Vas Lejla opet čitamo lepe stvari, ali sa više optimizma.
A naslov je vrh: Let iznad ... i sve asocijacije na taj stravično dobar film
Veliki pozdrav

Drago mi je da to se dopalo,Draganče...;)

A ja se,ipak,najbolje snalazim dok plivam "crnim talasom".:lol:

"One flew over the cuckoo`s nest" jeste remek delo kinematografje koji je `75 odneo više statueta prestižnog Oskara...jaoj,pa to je bilo pre ravno 37 godina?!:eek:

To i jeste dokaz da se samo najsjajnije režiserske kreacije (kao i maestralna gluma) zauvek pamte.
Miloš Forman je pored "Leta...",još jednom potvrdio svoje genijalno filmsko umeće sa "Kosom",a Džek Nikolson....šta reći o majstoru Džeku,a da nije do sada rečeno? :worth:

Evo,da se podsetimo navedenog antologijskog filma:



Zahvaljujem ti na komentaru,dečkonjo....:cmok2:


....
 
Poslednja izmena:
Zakasneli;bt206702:
Lejla zvučiš kao Hal 9000

:eek:

:zcepanje:

Zakasneli....ovakvu tvrdnju iskazuju muškarci koji imaju problem da sebe postave ispred dominantne
(po vlastitoj proceni) žene.:twisted:

Ali,nemaš mesta za paniku....većinom je tvoj rod u takvoj poziciji,tako da nisi izuzetak.:malav:

I znaš šta,dečkonjo...da te nemam,ja bih morala da te izmislim.:heart:

Znači,lepo mi je što si uvek uz mene....:kiss:
 
Umetnost je prilicno beskorisna,
osim onima koji je stvaraju.

Tako je i Mikelandjelova ceznja za izgubljenim rajem samo Mikelandjelova ceznja.
Nama moze biti lep odabir boja, motiv, tehnika, preciznost, stil...
Ali ceznja, izvorni smisao slike, moze biti samo Mikelandjelova.

I bog je, odvajajuci svetlo od tame, cinio sebi.
Stvorio je i vodu i kopno, i zivot i lepotu.
Za sebe, dabome.

I kao kada dete pokusava da otme daljinski, mi pokusavamo da uzmemo moc.
U neznanju rusimo. Tamnimo dan, zaustavljamo zivot, negiramo lepotu.
Sve cega smo se dotakli pokusali smo da unistimo.

Osim jedne stvari
Ljubavi
moja
 
Poslednja izmena:

Back
Top