Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Stipanov Dućan

Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije

Oceni ovaj blog
.
.
Na moje viđenje da internet nije samo mesto gde mogu objavljivati svoje priče, već pojava sasvim drugačija od svega što sam dotad poznavao presudno je uticao Milivoj Anđelković sa svojim Edi-jem (naziv na kome je insistirao umesto "blog") "Amika". Bio je to (i ostao) centar interakcije, mesto gde se mišljenja prepliću, ponekad suprotstavljena, ponekad u harmoniji.
Dakle, naleteh na Amiku

http://vizant.blogspot.com/

i tu sam zapazio jedan, za mene neobičan, eksperimenat. Kao prvo, ceo "Edi", je na prvi pogled delovao kao slikovnica, i to vrlo haotična slikovnica. Sve je tu bilo izmešano. Tekstovi, fotografije, crteži, linkovi, spotovi... Kako pri prvoj poseti nisam obraćao mnogo pažnje na tekstove, sve mi je delovalo maltene besmisleno. Pa ipak, zainteresovalo me je šta bi moglo biti veza među toliko raznorodnim sadržajima.

[IMG]http://3.*****************/-ENouP_Nmr8U/TpNZ4mJlldI/AAAAAAAAAjs/6BbWS_1zWPs/s1600/Proteus.JPG[/img]

Tu naleteh na sledeći problem - odakle početi. Pominjali su se likovi romana, nekakva južna kapija i štatijaznam - ali početka nisam nalazio. U stvari nešto kao početak (po meni) bilo je poglavlje "Naslova još niotkud", ali ni dan danas nisam siguran da li sam bio u pravu.
Baš kod tog prvog iščitanog poglavlja zatekla me je još jedna nesvakidašnja stvar. Na kraju teksta jednu rečenicu poglavlja dopisuje ličnost pod nikom - kao da se nalazim na nekom forumu.
Rečenica beše ukomponovana u samu radnju priče, za koju sam verovao da je pratim. To je zapravo bio prvi moj susret sa onime što je poznato kao "interaktivni roman".
Malo - pomalo navlačio sam se na čudno pisanije i bez ikakvog redosleda stadoh da čitam "NASELJAVANJE VIZANTIJE - vizuelno - elektronski roman na 1002 ekrana". Radilo se o vrcavim tekstovima prepunim humora sa mnogo asocijacija na aktuelne događaje i najzad sam shvatio da su naizgled nepovezani vizuelni ataci u stvari ilustracije teksta koji često bez ilustracija imaju isto onoliko smisla koliko i ilustracije bez teksta. Slike i reči su jednostavno bili neodvojivi!
Neobičnost koju sam primetio na samom početku, često učešće autora koji definitivno pišu drugačije od "vođe projekta", sve se više multipliciralo i najzad pogledah pod naziv:

"Šta vas je dovelo"

Kad tamo, ponuđeni su odgovori:

Slučajnost
Vetrovi interneta
Interesovanje za e-književnost
Izlet u interaktivnost
Želja da se ovde naselim
Neću da ti kažem
More, nosi se u...

Još je zanimljivija bila rubrika:

"Izaberite ulogu"

jer tu je izbor bio sledeći:

Prijatelj
Autor
Ambasador
Koautor
Abronoša
Kritičar
Kritizer
Naseljenik
Sve navedeno
Nešto deveto

Naravno, tada još nisam bio svestan koliko je moja spisateljska veština kilava i pompezno sam se najavio kao "Autor", te poslah Milivoju nekoliko svojih priča.

Posle nekoliko razjašnjenih nesporazuma, sporazumeli smo se da pokušam da se uklopim u radnju romana, koji je već tada prilično odmakao.

Tako sam ja jednu svoju odbačenu pričicu isprepravljao, ne bi li se uklopila u ono što sam pročitao i poslah je.

http://vizant.blogspot.com/2010/12/stevan-sarcevic-suncica-37-nastavak.html

Nikad nisam doznao da li se Milivoj sažalio nad početnikom, ili mu se moj rad zaista dopao, tek, uključio je priču u svoj projekat i predložio mi je da napišem još nešto.

Njegov predlog je na mene delovao otprilike kao kad žabu silite da skoči u vodu - uskoro sam napisao još nekoliko nastavaka koji su u projekat uvedeni, baš kao i nekoliko likovnih radova moje supruge.

Sam projekat "Naseljavanje Vizantije" je u međuvremenu objavljen u štampanom obliku u izdanju "Tardisa"

[IMG]http://2.*****************/-pp6lFALAkxo/TxK_fDn3RsI/AAAAAAAAA9A/dCmtmA1nJfM/s400/Korice+Nas+Viz+Manje.JPG[/img]
.
.

Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na Facebook Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na Google Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na My Yahoo! Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na Live Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na MySpace Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na Twitter Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na Digg Pošalji "Milivoj Anđelković - Naseljavanje Vizantije" na del.icio.us

Ažurirano 06.05.2012. u 08:36, autor: Stipan Severnjak

Oznake: vizantija
Kategorije
Osvrti

Komentari

1. loki74 (avatar)
    Jel smem ja komentar ?
    Pošto sam imao čast da lično upoznam Bobana Kneževića ( a smatram to čašću, zbog Alefa, Znaka Sagite, Belog puta, Fantastične biblioteke i bezbroj projekata domaće fantastike koje je gurao, zbog toga što se bavio istom u vreme koje spominješ, i kada to ne bi radio ni najluđi entuzijasta ), žao mi je što ga tako doživljavaš... na mene je ostavio utisak duhovitog, inteligentnog sagovornika, čoveka sa bogatim životnim iskustvom. Svojevremeno mi je za jednu priču napisao da sam očajno dočarao atmosferu-sterilno pripovedanje. Danas mi je maštovitost i dočarana atmosfera glavni adut u pričama, koji često prikrije brojne druge nedostatke. Na tom sam mu vrlo zahvalan.

E sad, što se tiče pisanja, on ti neće puno hvaliti ni najbolje delo. Od njega ne očekuj pohvale. Očekuj kritike, pa i provokacije , ali nekako on uspeva da iz ljudi iščeprka išta upotrebljivo. Prosto ne verujem da on tebe nešto specijalno ne gotivi- jednostavno ,, primio '' si se na njegova peckanja, da si malo iskulirao mislim da bi bilo drugačije.

Svakom dođe kriza, i period sumnje u svoje mogućnosti ( imao sam ih ja, itekako, sećaš se ? ), sve je to ljudski. Samo ti piši i dalje, i radi na poboljšanju kvaliteta. Nekad će biti trnja, nekad ruža, ali ja ovaj hobi, ovo zadovoljstvo pisanja, stvaranja novih svetova i likova- ne bih menjao ni za jedan drugi.

Prema tome... samo napred
  2. Stipan Severnjak (avatar)
    E, hvala na komentaru, ali pogrešno si me skontao - ne znam da li sam tako rekao, ali jesam mislio da je Boban jedan od najzaslužnijih ljudi što danas pišem ovako kako pišem. Inače ga ne bih ovde pominjao. Koliko on mene ili bilo koga drugog gotivi je priča za sebe koju valjda jedino on zna, a možda čak ni on sam. A da me je napucao svaki put kad mu se uzmoglo - jeste i ti to dobro znaš.

Nego, slabo mi se ti nešto hvališ - kome ono dvaesšestog ide promocija? A?!
  3. loki74 (avatar)
    Ma dobro, nema smisla da se hvalim na tvom blogu, poštujem da je ovde tvoja tema.
    Pisaću o tome nešto iza ponedeljka.
    Što se tiče Radmila, od njega se može mnogo naučiti posebno u vezi s tim tehničkim delom, gramatikom, gde šta ide a gde ne ide, pravilnom upotrebom nekih reči i uopšte nekim razvijanjem osećaja za jezik.
    Šta znam, nekako skupljati ono što valja od njih, a opet ostati nekako svoj...
  4. Stipan Severnjak (avatar)
    Ali da si mi detaljno napis'o šta je na promociji bilo, jer najverovatnije neću uspeti da dođem.
  5. Zodiac Girl (avatar)
    Bićeš ti super, samo da naučiš da postoji veliki svet van "Znaka Sagite" u kome ljudi drugačije reaguju na ono što pišemo ... nemoj da neko ovo pogrešno shvati, ZS je jedno od najvećih iskustava koje sam dobila na polju pisanja fantastike i bez nje ne bih upoznala kolege koje danas smatram prijateljima, ali ne treba zaboraviti da postoji nešto i tamo napolju ...
  6. Stipan Severnjak (avatar)
    Eh, vi objavljeni romanopisci...