Misticizam - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Misticizam

Oceni ovaj blog
Pored logickog i racionalnog rasudjivanja za ljude je takodje karakteristicno i intuitivno, inspirativno, misticno, kao i iracionalno misljenje i delirijum usled psihoze i ludila. Zasto postoje takve razlike i kako one nastaju?

Svest je sustina zivota. Zbog toga ona nije staticna vec dinamicna. Dinamicnost se ostvaruje neprestanom transformacijom ili interakcijom razlicitih svesnih nivoa od kojih su svesni i nesvesni nivo dve najuopstenije komplementarne suprotnosti.

Svesno je ono sto je poznato ili realizovano u svesti dok je nesvesno nepoznato ili potencijal koji tek treba da se realizuje ili postane poznat, tj. svestan. Dok svesno predstavlja sferu misli ili svesne aktivnosti, dotle je nesvesno sfera osecanja ili svesnog intenziteta.

Nesvesna dimenzija je izuzetno kompleksna jer sadrzi nizi podsvesni kao i visi nadsvesni ili sustinski nivo svesti. Zbog toga interakcija s nesvesnim ima razlicite vizuelne, akusticne i misaone karakteristike. Sve zavisi od toga s kojim nesvesnim nivoom svesnost vrsi interakciju ili koliko duboko prodire u njega.

Prodor svesnog u nadsvesno se uvek odrazi kao smisaona, intuitivna, konstruktivno inspirativna vizija, glas ili kao reflektivno misljenje s progresivnim efektom na svesnost. Takvom interakcijom svesnost realizuje svoj visi, nadsvesni ili sustinski potencijal koji se manifestuje kao novi, dublji uvid ili razumevanje.
Ukoliko vizije, glasovi i misli odrazavaju intenzitet uzasa, destrukcije, nasilja, besmisla i iracionalnog straha to je znak da svesni nivo vrsi interakciju s podsvesnim nivoom. Medjutim, ukoliko vizije ili osecanje straha imaju osnovu ili ukoliko se kroz njih predvidja ili upozorava tada je u pitanju interakcija s nadsvesnim.

S obzirom da je nadsvesni nivo sustina svesti koja stvara i odrzava sve svesne razlike, za svesni nivo ljudi je neophodno da imaju interakcija s nadsvesnim. Takva interakcija se vrsi kroz spavanje ili snove, te svaki covek mora da spava da bi njegov svesni nivo bio u stanju da pravilno funkcionise.

Medjutim, interakcija s nesvesnim se takodje odvija i u budnom stanju, ali s razlicitom ucestaloscu, intenzitetom ili kvalitetom kod razlicitih ljudi u zavisnosti od njihovog kreativnog potencijala ili talenta, kao i psihickog stanja.

Dok u svesnoj sferi vladaju uzrocno posledicne zakonitosti formirane kroz materijalno-energetsku pojavu u vremenu i prostoru, dotle sfera nesvesnog sadrzi sustinske zakonitosti svesti ili njenu bezgranicnu, unutrasnju ili nefizicku dimenziju vremena i prostora.

Tako na primer, ljudi u budnom stanju vrse interakciju s njihovom okolinom ili pojavnom, fizickom dimenzijom vremena i prostora, koja je tacno odredjena ili ogranicena, dok u snu vreme i prostor postaju bezgranicni pa mesto, dogadjaji i pojave postaju fleksibilni.

Zato u budnom stanju prodor nesvesnog u svesno takodje ima karakteristike sna ili fantazije usled fleksibilnosti vremena i prostora. Takva fleksibilnost omogucava nastanak vizija karakteristicnih za umetnicko stvaralastvo, te je prisutna kod vecine talentovanih ljudi, umetnika, sanjara itd. Ona je takodje prisutna i u intuitivnom, misticnom, inspirativnom i reflektivnom misljenju.

Interakcija svesnog i nesvesnog je jedinstvena ili individualna za svako ljudsko bice, pa zbog toga nema opsteg pravila o potrebnoj ucestalosti, intenzitetu i kvalitetu te interakcije, jer sto moze biti korisno za jednog coveka, za drugog moze biti stetno. Sve zavisi od njegovog psihicnog stanja ili integralnosti kao i kreativnog duhovnog potencijala.

Ipak i ovde je neophodan balans ili ravnoteza pa je odavno primeceno da se genijalnost granici s ludilom. Kao sto nedovoljna interakcija s nesvesnim sprecava razvoj konstruktivno kreativnog potencijala, tako i preterana interakcija s nesvesnim kod psihicko labilnih osoba moze uzrokovati poremecaj svesne funkcionalnosti.

Kako prepoznati ili proceniti potrebnu interakciju? Uvek prema efektu koju takva interakcija ostavlja na svesnu funkcionalnost ili razumevanje ljudi, odnosno na njihovo ponasanje i delovanje. Ukoliko njihova unutrasnja refleksija doprinosi kristalizaciji misli ili ukoliko stimulise konstruktivno, odgovorno ponasanje i delovanje u pitanju je potrebna i kvalitetna interakcija.

Ali, ako se javlja ucestala unutrasnja interakcija s konfuznim i nelogicnim razmisljanjem koje prouzrokuje nefunkcionalno ponasanje, neefikasno delovanje, izbegavanje odgovornosti, agresiju ili apatiju, itd. tada je takva interakcija stetna i ukazuje na poremecenu psihicku ravnotezu.

Misticizam je ocigledan primer interakcije svesnog i nadsvesnog u kojem se ograniceni, realizovani svesni potencijal spaja sa svojim neogranicenim potencijalom, iz cega nastaje intenzivan dozivljaj sveobuhvatnosti, celovitosti ili punoce smisla. Takav smisao je nemoguce docarati kroz misli i reci iz prostog razloga sto misli i reci predstavljaju ekspanziju ili individualizaciju te celovitosti ili punoce, te su uvek ogranicenije od sazetog, smisaonog jedinstva.

Medjutim, one su jedini nacin realizacije tog smisla ili njegove transformacije iz potencijalne neodredjenosti u konkretnu odredjenost, cime svesni nivo dobija novu spoznaju ili dublji i kvaliteniji uvid i razumevanje.

Zbog toga misticizam ima dve faze razvoja. Prva faza ima karakteristike umetnosti jer se jedinstvena celovitost i punoca smisla pokusava docarati simbolicno sto stvara snazan estetski i emocionalan efekt. Ali, njime se jos uvek ne postize potrebna jasnoca, razumevanje ili realizacija znanja.

Takva realizacija se ostvaruje tek potrebnom kristalizacijom misli ili njihovim logickim sredjivanjem sto nam omoguci da novo stecenu spoznaju primenimo u praksi kao visi stepen konstruktivne prilagodjenosti ili kao efikasnije i funkcionalnije ponasanje i delovanje.

Pošalji "Misticizam" na Facebook Pošalji "Misticizam" na Google Pošalji "Misticizam" na My Yahoo! Pošalji "Misticizam" na Live Pošalji "Misticizam" na MySpace Pošalji "Misticizam" na Twitter Pošalji "Misticizam" na Digg Pošalji "Misticizam" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Young_blood (avatar)
    Ko upravlja nasim zivotima? Da li postoji sudbina? Da li smo zaista toliko nemocni da uticamo na nas zivot? Sta nas ceka u buducnosti? Ovo su samo neka od gomile pitanja koja smo sebi postavljali. Ljudski um je mnogo mocniji nego sto smo uceni da verujemo. Ova knjiga govori o tome. U njoj se kriju veoma proste cinjenice koje se mogu naucno dokazati.

Ono sto mislimo,sto je u nasim glavama,razmisljanja koja nas okupiraju-sve to se odrazava na materijalni svet oko nas. Bukvalno receno,ono sto mislimo,to se materijalizuje. Nije bas da ce da mi se materijalizuje tabla cokolade ako pomislim na nju,nemojte pogresno da razumete. Procesi koji se desavaju unutar nas i dalje su jedna velika nepoznanica za covecanstvo. Nauka ovaj svet dozivljava materijalno. Medjutim,ljudi nisu samo materijalna bica. Oni su i duhovna,i energetska. Ovo je veoma opsirna tema,no pokusacu da se ogranicim na ovo sto sam zapocela, a sto se tice moci podsvesti.

Sve sto nam se desava,belezi se u podsvesti. Podsvest je i aktivator dogadjaja,tako da ono sto nam je podsvesti,to ce se aktivirati u spoljnom svetu. Ako razmisljate pozitivno-pozitivno ce da vam bude,ako razmisljate negativno-znate i sami. Tu nema nikakve velike mudrosti. Problem je u tome sto ljudi ovo ne shvataju ozbiljno. Ljudi ne shvataju da su oni zaista sposobni da kontrolisu svoj zivot. Kontrola nad svojim zivotom nije nimalo egoisticno shvatanje. Mi biramo na koji nacin cemo to da uradimo i moramo biti svesni da smo mo takodje odgovorni za svoje postupke. Da skratim-podsvest je veza sa Svemirom. Svemir je beskrajni izvor znanja i informacija. Kada uspostavimo kontakt sa podsvescu,mi zapravo mozemo dobiti sve informacije i odgovore. Mozemo da resimo sve nase probleme,da nadjemo put u zivotu,da se izvucemo iz depresije,da shvatimo svoje greske itd...Dakle,menjanjem nacina razmisljanja,menjamo nase zivote,sebe i sve oko nas.

Podsvest je kao tabla po kojoj su urezane nase misli. Ispravicu se,ne samo podsvest,nego i ceo nas umni sklop. Koliko god da zvuci kao naucna fantastika,mi nismo ni svesni da se mozemo isprogramirati da delujemo u pravcu u kojem zelimo. Mogucnosti su neiscrpne. Sve sto treba da radite je da verujete.
  2. zxy (avatar)
    Kao Oskara Vajlda kad je izašao iz zatvora
    i mene još samo mistično u životu zanima
    ako neko nešto takvo zna molim nek mi priča
  3. sofija06 (avatar)
    Drago mi je sto si shvatila znacaj svesti, Lepotice. Svest je ono sto jeste ili sustina zivota i postojanja. Sve sto nastaje i postoji, nastaje i postoji samo u svesti i iz svesti.
  4. sofija06 (avatar)
    Poznato mi je to osecnje zxy. Kad jednom covek pronikne kroz pojavnu ogranicenost zivota u njegovu beskonacnu sustinu, tek tada shvati u kakvom je zatvoru bio.
  5. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Poznato mi je to osecnje zxy. Kad jednom covek pronikne kroz pojavnu ogranicenost zivota u njegovu beskonacnu sustinu, tek tada shvati u kakvom je zatvoru bio.
    Haha ,i znaš šta
    što dalje ideš sve je više zanimljivo
    ( i sumnjivo )
    ali lepo vidiš
    da sve što je živo
    ustvari svoj izraz traži
    i da život je izgleda samo to
  6. Zlatna Iris (avatar)
    mene zanima da li je konfuznost zaista jasan pokazatelj poremecene psihicke ravnoteze i da li svi psihicki poremecaji poticu od poremecene interakcije sa podsvesnim? i da li je uopste moguce prepoznati granicu normalne i poremecene interakcije kako bi se covek na neki nacin zastitio od ovog drugog?
  7. sofija06 (avatar)
    Da bi se mogli dati adekvatni odgovori na ova pitanja neophodno je najpre razjasniti samu terminologiju. Termin podsvesnog je opsteprihvacen termin za nesvesno. Pod njim se takodje oznacavaju i potisnuta osecanja formirana kroz razlicite konfliktne situacije. Mislim, da se time u mnogome ogranicila svesna kompleksnost i da je neophodno jasnije odrediti sve njene razlike. Mada sam ih ja opsirno odredila u mojim knjigama, ucinicu to opet za ljude koji ih nisu citali.

Unutar nesvesnog postoje dva komplementarno suprotna, urodjena nagona podsvesnog i nadsvesnog. Podsvesno je najnizi, "zivotinjski", divlji, surov, izuzetno individualan i ogranicen nagon koji se nalazi "ispod" svesog nivoa (obicno se oznacava demonima). To je nagon koji u vecini slucajeva nadvlada svesnost kod vecine ludih ljudi.
    Nadsvesno je sustinski svesni nivo koji je u religioznom tumacenju poznat pod terminima Duse ili Sopstva, odnosno neunistivog svesnog eniteta koji se nalazi u neposrednoj vezi s Bogom ili smislom univerzuma. Nadsvesnost je potencijal mudrosti, kreativnosti, intuicije, ljubavi, plemenitosti, itd. Pored njih postoji Polusvesni Ego ili potisnuta osecanja koja su stecena u konfliktnim situacijama s okolinom.

Svaka interakcija coveka s njegovom okolinom u manjoj ili vecoj meri aktivira unutrasnje nesvesne nivoe ili razlicita osecanja koja se u svesnom nivou manifestuju kao razlicite i protivrecne misli. (Najcesce i najpre se aktivira Polusvesni ego).

Ukoliko je osoba duhovno razvijena za nju je karakteristicna integralnost licnosti ili iskrenost i odgovornost preko kojih nastoji da se oslobadja iluzija i zabluda. Zbog toga je uvek spremna da se suoci s necim cime mora ili da promeni svoj stav, nacin zivota i ponasanja, ako je to neophodno za konstruktivan razvoj s okolinom ili njen progresivan razvoj. Takva osoba ostvari potrebnu duhovnu ravnotezu ili unutrasnju snagu koja joj omoguci da bezbedno istrazuje i "ponore" i "visove" nesvesnog i time produbljuje samospoznaju.

Medjutim, ako je neko preopterecen potisnutim konfliktima koji najcesce dovode do neodgovornog ponasanja, manipulativnosti, neiskrenosti itd. takva osoba je podeljena unutar sebe. Ona nema potrebnu unutrasnju snagu da se upusta u misticizam, posto postoji opasnost da njena svesnost veoma lako moze biti nadvladana snaznim podsvesnim nagonima i osecanjima, sto moze dovesti do potpunog svesnog rastrojstva.

Dilema, zbunjenost ili konflikt je prisutan u manjoj ili vecoj meri kod svakog coveka kao neposredan pratilac promene i razvoja. Medjutim, ukoliko zbunjenost predje u panicni kosmar, strah ili dugotrajnu svesnu disfunkcionalnost, iracionalno ponasanje itd. tada je u pitanju ozbiljniji poremecaj psihicke ravnoteze.

i da li je uopste moguce prepoznati granicu normalne i poremecene interakcije kako bi se covek na neki nacin zastitio od ovog drugog?
    Moguce je i to preko ponasanja i delovanja svake osobe. Najbolji pokazatelj naseg stvarnog duhovnog razvoja i progresa je nase ponasanje i delovanje ili nasa interakcija s okolinom. Ukoliko nase ponasanje i delovanje postaje odgovornije, konstruktivnije, humanije, efikasnije ili ukoliko osecamo da nase misli doprinose duhovnoj ravnotezi i miru, saosecanju s drugim ljudima, sponi s univerumom itd. tada je to siguran znak da se progresivno razvijamo.

Medjutim, ukoliko nase ponasanje postaje agresivno, apaticno, neodgovorno, dvolicno ili ukoliko dolazi do otudjenja, neiskrenosti itd. tada je to siguran znak da je u pitanju svesna dezintegracija i pored toga sto osoba moze imati veoma visoko misljenje o sebi ili se smatrati poboznom, misticnom, talentovanom, itd.
  8. Zlatna Iris (avatar)
    sofija hvala puno na odgovoru....lepo je sve objasnjeno. zao mi je sto je tako tesko doci do tvoje knjige.
  9. sofija06 (avatar)
    Molim. Drago mi je da ti je objasnjenje bilo razumljivo. Sto se tece knjiga, ja sam nastojala da svima budu dostupne, tj. da ljudi ne moraju placati da bi ih citali, pa sam ih zato ovde i izlagala. Mada mislim da sam na wordpress postavila potpuniju verziju. Pozdrav i hvala za javljanje.