O prirodi - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

O prirodi

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio needlman Pogledaj poruku
Do tada, me je sramota, i gadim se što sam pripadnik istog roda kao neki, a krivo mi je što nisam Ponositi Kamen ili Uzvišeno DRVO...
А ја се видиш поносим што сам човек а гадим се према природи и њеним начелима.

Ти се клањај природи и имаћеш њу и њена "дивна" начела колико ти душа жели, али можда једном схватиш да је та твоја природа далеко од нечега узвишеног и да није циљ клањати јој се, већ негирати творевину у самој њеној суштини како би се спасили исте!

Невероватна је та можео рећи, општа психологија у којој се природа третира на начин нечега вредног слављења. Као да је она симбол свега узвишеног и лепог, а ми људи смо ето нека оличења зла. Обрнуто је заправо истина а ми људи смо једини који имамо шансу да негирамо вољу и самим тим и основу те природе у целини.
"Natura daemonia est, non divina"( Природа је демонска а не божанска) давно је говорио Аристотел и био у праву.
Природа је демонска творевина ако нисте знали , демонског света, демонског творца . У природи влада страва и ужас.

Рецимо, ове жене на слици , припаднице покрета који слави природу....диве се лепоти цвећа и цвркуту птица као и лету сокола на небу. Како је то идилично.

А што и ви љубитељи природе славите као нешто узвишено.... несвесни да ће тај соко следећег тренутка зграбити ту птицу која цвркуће, и растргнути је канџама и зубима .

Ово је заправо права слика те сцене коју славите.

Основа природе је метафизичка воља. Она је наша сопствена заједничка суштина свега живог и неживог. А та воља је нешто што требамо негирати. А једино човек захваљујући својој самосвести има неку шансу за то.

Šopenhauer - Negacija volje
http://forum.krstarica.com/entry.php...Negacija-volje

Pošalji "O prirodi" na Facebook Pošalji "O prirodi" na Google Pošalji "O prirodi" na My Yahoo! Pošalji "O prirodi" na Live Pošalji "O prirodi" na MySpace Pošalji "O prirodi" na Twitter Pošalji "O prirodi" na Digg Pošalji "O prirodi" na del.icio.us

Ažurirano 24.04.2014. u 16:33, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Zlatna Iris (avatar)
    nisam citala temu sa koje verujem da je peeuzet ovaj uvodni citat. mislim da prirodu ne treba ogranicavati na biljni i zivotnjski svet. i mi kao ljudska bica smo deo prirode. mislim da je bitna ravnoteza. u biljnom i zivotinjskom svetu, bez uplitanja covekovih sebicnih namera, ravnotezu je vrlo lako odrzati. neki jedu neki budu pojedeni, najjaci opstaju. sve dok se covek ne umesa sa svojim slozenim shvatanjem sveta i ne upletu se one odlike coveka koje se smatraju za ovozemlajske grehe npr. pohlepa (da naglasim da je i greh potreban kako bi se odrzala ravnoteza ali ako je u pitanju SAMO greh onda se narusava prirodan poredak stvari) balans je odrziv. covek je taj koji narusava balans, i mislim da slaviti prirodu u stavri znaci prihvatati zakone prirode i svemira i odrzavati ravnotezu.
    na kraju i pohlepa je deo prirode coveka samo je potrebno prepoznati kada pocinje da se gubi kontrola i biti sposoban da se vrati u suprotnom smeru kako bi se ravnoteza odrzala...
  2. oziman (avatar)
    neki jedu neki budu pojedeni, najjaci opstaju. sve dok se covek ne umesa sa svojim slozenim shvatanjem sveta i ne upletu se one odlike coveka koje se smatraju za ovozemlajske grehe npr. pohlepa (da naglasim da je i greh potreban kako bi se odrzala ravnoteza ali ako je u pitanju SAMO greh onda se narusava prirodan poredak stvari) balans je odrziv. covek je taj koji narusava balans, i mislim da slaviti prirodu u stavri znaci prihvatati zakone prirode i svemira i odrzavati ravnotezu.
    Управо је то оно што је погрешно или прихватити закона природе и равнотежу у којој је као нешто што треба слaвити . То вртеће кретање у месту koje зовеш равнотежа заправо је Елан витал(животна сила) ухваћена у окове нужности. То је живот који је поклекао пред материјом. Циљ је разбити тај вир... ослободити ток Елан виталу. Или самој еволуцији . Свака равнотежа је застој. Кретање од неуређености ка уређености... ентропија.

Писао сам о томе на овом блогу где сам искористио басну о ЛИСИЦИ И РОДИ као илустрацију.
    http://forum.krstarica.com/entry.php...-Lisica-i-roda

А издвојићу овде само овај Бергсонов цитат:
    Radilo se o tom da se od materije, koja je čista nužnost, stvori jedan instrumenat slobode, da se izradi jedna mašina koja bi trijumfovala nad mehanizmom, da se upotrebi determinizam prirode za prolaženje kroz rupičastu mrežu koju nam je sam razapeo. Ali svuda, samo ne kod čoveka, svest se ulovila u mrežu kroz čije je rupice htela da prođe. Ona je ostala zarobljenik mehanizama koje je sama podigla. Automatizam koga je pokušala da izvuče u pravcu slobode skoturao se oko nje i povukao je za sobom. Ona nema moći da se izvuče, jer energija, od koje je napravila zalihu za aktove, upotrebljuje se gotovo celokupna za održanje ravnoteže beskonačno suptilne, beskonačno nestabilne, do koje je ona dovela materiju.
    Из Стваралачке еволуције
    Kao sto pauk ne zna zasto plete mrezu, a ipak to radi, isto tako ti ne znas zasto bi bilo toliko vazno da se i narednih godina ponovlja vec hiljadama puta ispricana prica. Rodis se , rastes, ostaris i umres. Zasto bi bilo toliko vazno da gepard i narednih godina juri antilopu a antilopa bezi od geparda opet i opet?
    Samo ako si zivotinja poput pauka tkaces mrezu a neces pitati zasto? Ali ako si ljudsko bice, onda to trebas itakako pitati ali onda ces videti da ako se razum pita u tom slucaju bi i gepard i antilopa stali u mestu i rekli " Sta mi ovo radimo i zbog cega?

Али гепард и антилопа се то никада неће запитати. Они су ухваћени у окове нужности. Једино човек успео је да бар делимично разбије те окове и да постави слична питања. Зато је човек толико изван целе остале природе.
    Ми imamo zadatak...negirati volju i spasti se iz mocvarne kaljuge jada u koju smo rodjenjem zapali a ne da odrzavamo ravnotezu u prirodi .
  3. oziman (avatar)
    Човек јесте део природе али онај који има шансу да ту природу негира. Да превазиђе природу.. да саму њену демонску суштину уништи. То је управо негација воље.
    Основа природе је воља. Та воља је наша сопствена воља. Она није ОК. Није онаква како пише у библији када је бог створио свет: "Тада погледа Бог све што је створио, и гле, добро беше веома." Није. Дошавши до самосвести човек је погледао око себе и видео да није добро.

Зато човек има шансу да то промени и то тако што ће негирати вољу а самим тим и целу егзистенцију какву познајемо.
  4. zxy (avatar)
    Citat Original postavio oziman
    Човек јесте део природе али онај који има шансу да ту природу негира. Да превазиђе природу.. да саму њену демонску суштину уништи. То је управо негација воље.
    Основа природе је воља. Та воља је наша сопствена воља. Она није ОК. Није онаква како пише у библији када је бог створио свет: "Тада погледа Бог све што је створио, и гле, добро беше веома." Није. Дошавши до самосвести човек је погледао око себе и видео да није добро.

Зато човек има шансу да то промени и то тако што ће негирати вољу а самим тим и целу егзистенцију какву познајемо.
    Stari zavet je jedna priča a Novi je po svom duhu i poruci sasvim drugačiji.
    Hrišćanstvo je takodje težnja ljudskog roda da nadidje prirodu i prikloni se duhovnom i to je već vekovima sasvim konkretna šansa koju su mnogi koristili i koriste je i danas.Nesrećno moderno doba koje je uništilo Boga uništiće i ljude.
  5. Zlatna Iris (avatar)
    ja mislim da ne treba negirati nego prihvatiti. sve dok se opires ici ces iz krajnosti u krajnost a po meni je to zastoj i vecito kruzenje. ako se vines u visine pa padnes na dno opet si na pocetku. ako napravis 2 koraka napred pa 2 nazad nalazices se na istom mestu. naravno razlike i krajnosti postoje i ako se samo priklanjas jednoj krajnosti a negiras drugu kako mislis da napravis napredak u duhovnom smislu...ili bilo kom smislu. istio je slucaj upravo i sa hriscanstvom koje priznaje samo dobrog boga. po meni to je prihvatanje samo polovine svega. isto bi uradili i kada bi zeleleli da negiramo prirodu i da ubijemo demonsko (?) u njoj....ozi meni se cini da i ti negiras zlog boga. samo ujedinjenjem i prihvatanjem dualnosti i razlika mozemo da se uzdignemo iznad.
    Ми imamo zadatak...negirati volju i spasti se iz mocvarne kaljuge jada u koju smo rodjenjem zapali a ne da odrzavamo ravnotezu u prirodi .
    ovo zvuci kao prica o luciferu, palom andjelu. ti pod jadom podrazumevas sta? prirodu? mislim da nemamo istu predstavu o prirodi, ne gledamo temu iz istog ugla.
  6. oziman (avatar)
    Citat Original postavio Zlatna Iris
    ja mislim da ne treba negirati nego prihvatiti sve dok se opires ici ces iz krajnosti u krajnost a po meni je to zastoj i vecito kruzenje. ako se vines u visine pa padnes na dno opet si na pocetku. ako napravis 2 koraka napred pa 2 nazad nalazices se na istom mestu. naravno razlike i krajnosti postoje i ako se samo priklanjas jednoj krajnosti a negiras drugu kako mislis da napravis napredak u duhovnom smislu...ili bilo kom smislu. istio je slucaj upravo i sa hriscanstvom koje priznaje samo dobrog boga. po meni to je prihvatanje samo polovine svega. isto bi uradili i kada bi zeleleli da negiramo prirodu i da ubijemo demonsko (?) u njoj....ozi meni se cini da i ti negiras zlog boga. samo ujedinjenjem i prihvatanjem dualnosti i razlika mozemo da se uzdignemo iznad.
    Лепо си ово рекла о дуалности али грешиш да требамо прихватити дуалност такву каква је него се требамо издићи изнад ње.. изнад супротности." Бити изван добра и зла" како каже Ниче.

Или како још боље то каже филозоф Емил Сиоран:
    У "Дамапада", да би се досегло ослобођење, препоручује се раскидање двоструког ланца Добра и Зла. Да бисмо могли прихватити како je и само Добро једна запрека, за то смо исувише духовно ретардирани. Што значи да нећемо бити ослобођени.
    Emil Sioran
    И добро је једна препрека. О томе ти говорим.

ovo zvuci kao prica o luciferu, palom andjelu. ti pod jadom podrazumevas sta? prirodu? mislim da nemamo istu predstavu o prirodi, ne gledamo temu iz istog ugla.
    Очито. Ти наступаш са стране афирмације воље или оптимизма . Очито се слажеш са оном констатацијом: "Тада погледа Бог све што је створио, и гле, добро беше веома." Само ти ето смета то што неки кваре ту "лепоту" и када би они нестали или се променили све би било како каже Лајбниц "Добро да боље не може бити, јер је овај свет најбољи од свих могућих светова".

Епа, апсурд овога зрачи.
    Дошавши до самосвести и погледавиши око себе човек је закључио да није добро. И запитао се шта да уради у вези са тим. То је и створило филозофију.
  7. Zlatna Iris (avatar)
    Лепо си ово рекла о дуалности али грешиш да требамо прихватити дуалност такву каква је него се требамо издићи изнад ње.. изнад супротности." Бити изван добра и зла" како каже Ниче.
    da ja upravo to i mislim. a da bi se izdigao iznad dualnosti ne mozes da negiras i da se opires jednoj krajnosti. trebalo bi da prihvatis da postoji i zlo isto kao sto postoji i dobro da bi mogao da prevazidjes te granice. ako stalno bezis u jednu krajnost npr u dobro nikako neces moci da se izdignes iznad jer ce zlo (kojem se opires) da vuce na svoju stranu. znas kao ono sa zarobljenim prstima.
    И добро је једна препрека. О томе ти говорим.
    o tome i ja govorim.
    Очито. Ти наступаш са стране афирмације воље или оптимизма . Очито се слажеш са оном констатацијом: "Тада погледа Бог све што је створио, и гле, добро беше веома." Само ти ето смета то што неки кваре ту "лепоту" и када би они нестали или се променили све би било како каже Лајбниц "Добро да боље не може бити, јер је овај свет најбољи од свих могућих светова".
    ovde apsolutno nisi u pravu. ako je bog stvaralac svega i zlo kao i dobro je poteklo od njega. ja se vodim onim sve je jedno. iz jednog je sve poteklo. to jedno neki nazivaju bog....kako se ja ne slazem sa danasnjim predstavom boga ja to nazivam prosto jedno ili sustina.
    Дошавши до самосвести и погледавиши око себе човек је закључио да није добро. И запитао се шта да уради у вези са тим. То је и створило филозофију.
    mislim da covek treba da pogleda u sebe, jer gledajuci stalno oko sebe coveku se sve vise ne svidja ono sto vidi. opet je prisutna jedna strana koja je zanemarena a to je covekovo unutrasnje bice. sve dok covek gleda oko sebe a ne u sebe ovaj svet i nece biti bolji.
  8. oziman (avatar)
    Citat Original postavio Opservator Pogledaj poruku
    Mišljenja sam da je F. I. Dostojevski bio inspirisan lepotama planete na kojoj živimo (sveukupno) a koje treba da umilostive ljudski rod da ne čini samodestrukciju i da ne teži samouništenju.
    No lideri najmoćnijih država na svetu sasvim očigledno ne misle tako. I sami ljudi takođe. Ili su podlegli kratkoročnom razmišljanju i borbi za opstanak u ovoj generaciji. Za narednu? Misliće naredna. Ako je i bude.
    Достојевски никако није могао бити иснпирисан лепотама природе јер те лепоте НЕМА! Та лепота је само у нагонима оних који не могу видети изван филтера њихових нагона и погледати природу, свет, живот... ОБЈЕКТИВНО!
    Воља води њихово коло... Воља која пред њиховим очима од пакла прави рај. Од "мочварне каљуге јада" приказује скоро рајски врт на Земљи.
    Заблуда. Иитина је да је природа отелотворење пакленог света где је основно начело закон јачег, где јачи опстају слабији нестају. Где је свако живо биће непријатељ и потенцијала храна другом. Где је свако биће цитирам "жива гробница хиљада других некада живих бића".
    То је слика природе.

И ти си ту нашао неку лепоту???

Ово је заправо права слика слика природе! Слика "творца" те природе. Слика наше сопствене метафизичке воље !