Citati - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Citati

Oceni ovaj blog
Meša Selimović: "Završava li svaki čovjek tako što se bori sa sobom bivšim?"

-Ako se bori znaci da jos uvek nije zavrsio, da jos uvek nije shvatio ono sto je trebao. Zavrsava tek onda kada prestane da se bori sa bivsim sobom, kada ga prevazidje tako sto pronadje mir u samom sebi. Dokle god postoji borba proslog u sadasnjem dotle postoji i dezintegracija licnosti. Ona nestaje tek onda kada se dopre do istinskog Sopstva ili unutrasnjeg jedinstva koje daje mudrost da covek nadje mir i radost u onom sto jeste.
-----------------
De Melo: "Kada vrabac gradi sebi gnezdo u šumi, zauzme samo jednu granu. Kada jelen izađe na reku, pije samo onoliko koliko mu je dovoljno. Ljudi gomilaju samo zbog praznine u svojim srcima."

-Tacno. To objasnjava zasto nisu u stanju da prestanu s gomilanjem ili zasto nikada nisu zadovoljni. Takvu potrebu je nemoguce zadovoljiti izvana. Ona se zadovoljava samo iznutra kroz duhovni razvoj.
--------------
Veselin Gatalo: "Koliko mi se čini, čovjek je loš koliko mu se dopusti."

-Covek je los ukoliko sam sebi to dopusti. Drugi mogu manje ili vise da uticu na njegov izbor, ali samo on sam uvek donosi odluku da li ce biti los ili ne?
------------------
Vladan Desnica: U svome najprisnijem i najbitnijem, čovjek je uvijek sam. Nosimo oko sebe svoju samoću kao svoju atmosferu. Naše samo jezgro ovijeno je tankom no nesaderivom opnom koja nas od svega odvaja. Biće — mala tačka svijesti, okružena beskrajem ništavila. I, najzad, čovjek i umire sam.''

-S otvorenom dusom covek nikada nije sam. Sve sto je zivo treba da se otvara, da dise. Ako se covek zatvori sam u svoju cauru gusi zivot i sebe u njemu.
----------------------
‎Vladan Desnica: ''Saosjećam s drvećem. Mislim da i ono dugo unaprijed sluti promjene vremena.''

-Ako je tako, onda je to razlog i za radost; jer posle loseg uvek dodje lepo vreme koje obnavlja i osnazuje.
---------------------
-Da bi covek bio u stanju da prepozna, primi ili prihvati poruku koju salje otvoreno srce drugog coveka, neophodno je da njegovo vlastito srce bude otvoreno.
-------------------------
‎ P. Koeljo: ''Moramo da zaboravimo ono što mislimo da jesmo, kako bismo postali ono što uistinu jesmo.''

- Moramo da shvatimo, a ne da zaboravimo ono sto mislimo da jesmo. Jer zaboravljanje bez razumevanja samo nas jos vise udaljava od "povratka sebi" ili mogucnosti da postanemo ono sto uistinu jesmo.
-------------------------------
-Preterana meditacija u vidu subjektivizma koji iskljucuje proucavanje misljenja drugih ljudi nije korisna, kao sto nije korisno ni proucavanje misljenja drugih ljudi bez potrebne zastupljenosti subjektivne refleksije.

Bane: "Čini se tačno. Samo neko možda nikad ne stigne do tog balansa, ili hajde, relativne uravnoteženosti….pred-ukusa istine čak i ako ceo život sledi to pravilo uravnoteženog odnosa introspekcije i konzumiranja spoljašnje “svetlosti”. Čini se kao da je ipak potrebno nešto Više da bi se centrirali. Znate ono, kao sa telentima…znamo i vidimo da oko nas mnogi slede generalno ispravne recepte ali samo nekima polazi za rukom, ČAK iako ponešto iz recepta eskiviraju, ili čak možda nikad ni ne saznaju."

-Ono sto fascinira u postojanju je neverovatna povezanost i svrhovitost svega sto postoji. Vanjsko i unutrasnje nije nista drugo nego ekspanzija i sazetost zivota, odnosno njegov ritam, disanje ili pulsiranje. Oboje je neophodno da bi zivot ili svest bila ono sto jeste ili da bi svakom sazetoscu i ekspanzijom obnavljala sama sebe tako sto postaje nova, drugacija i progresivnija.

Mada svaki cvet ima unutrasnju sposobnost da bude ono sto jeste, njemu je neophodna vanjska svetlost sunca kao i podzemna hrana koja ce odrzavati njegovu unutrasnju sposobnost, tj. koja ce joj omoguciti da se nesmetano razvija ili da dostigne svoj puni potencijal sopstvenosti.

Tajna uspeha i talenta je u instinktivnom prepoznavanju i pracenju ritma zivota ili sposobnosti ljudi da u pravo vreme budu i u sebi i izvan sebe, tj. da iskoriste i spoljasnju i unutrasnju svetlost koja ce rezultirati u celovitosti ili savrsenosti njihove misli, ideje ili dela.

Pošalji "Citati" na Facebook Pošalji "Citati" na Google Pošalji "Citati" na My Yahoo! Pošalji "Citati" na Live Pošalji "Citati" na MySpace Pošalji "Citati" na Twitter Pošalji "Citati" na Digg Pošalji "Citati" na del.icio.us

Ažurirano 03.03.2012. u 04:04, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. pely (avatar)
    Hvala, odličan izbor!
  2. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi pely za tako lepu sliku.
  3. zxy (avatar)
    Meša Selimović: "Završava li svaki čovjek tako što se bori sa sobom bivšim?"

-Ako se bori znaci da jos uvek nije zavrsio, da jos uvek nije shvatio ono sto je trebao. Zavrsava tek onda kada prestane da se bori sa bivsim sobom, kada ga prevazidje tako sto pronadje mir u samom sebi. Dokle god postoji borba proslog u sadasnjem dotle postoji i dezintegracija licnosti. Ona nestaje tek onda kada se dopre do istinskog Sopstva ili unutrasnjeg jedinstva koje daje mudrost da covek nadje mir i radost u onom sto jeste.

Al znaš šta Sofija bre
    tad je već kasno za sve
    ps
    Ove druge citirane
    dobro si sredila sve
    Ažurirano 03.03.2012. u 11:11, autor: zxy
  4. sirijus49 (avatar)
  5. sofija06 (avatar)
    Hvala zxy. Ali, ne mora bas toliko daleko da se ode da bi se ostvario mir. To se i ovde moze postizati kroz individuaciju (po Jungu) koja se manifestuje kao progresivni duhovni razvoj ili proces samospoznaje.

Samospoznaja nam daje uvid u vlastitu ogranicenost kojom smo kreirali zablude i pocinili greske, ali isto tako kroz nju postajemo svesni svoga potencijala ili sposobnosti prevazilazenja takvih ogranicenosti.

Na taj nacin smo u stanju da prihvatimo sebe onakvim kakvi jesmo, tj. sa svim vrlinama i manama ili pocinjenim greskama i zabludama, jer shvatamo da su i one sastavni deo procesa ucenja i razvoja u kojem "kad znamo bolje, radimo bolje."
  6. sofija06 (avatar)
    sirijus49