Subjektivizam - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Subjektivizam

Oceni ovaj blog
Fridrih Shiler: "Sedište je duše onde gde se unutarnji svet i vanjski svet dodiruje. Jer, niko ne poznaje sebe ako je samo on, a ne u isti mah još i neko drugi."

-Komplementarna suprotnost subjektivnosti i objektivnosti postoji s razlogom. Ona je neophodan uslov aktivnosti ili razvoja. Da bi ljudi bili u stanju da spoznaju sebe ili vlastitu unutrasnju nemanifestovanost, neophodno je da se ona reflektuje kao spoljasnja manifestovanost ili ekspanzija razlika i aktivnosti u vidu drugacijih misljenja i razumevanja drugih ljudi.

Svako misljenje izvire iz iste, jedinstvene dubine univerzuma kao specifican fragment svetlosti koji u susretu s nasim misljenjem ili svetlom stvara neutralno, nepristrasno osvetljenje neophodno za objektivan uvid naseg unutrasnjeg stanja svesti. Takvim uvidom se oslobadjamo subjektivne iluzornosti, sto nam omoguci dublje prodiranje u vlastitu nemanifestovanost koja krije sam izvor naseg unutrasnjeg svetla.

Sto znaci, da bi nase misljenje ili realozovana svetlost bila u stanju da dopre do svog unutrasnjeg, nemanifestovanog potencijala svetlosti, neophodan je spoj ili oplodnja s vanjskim svetlom. Takva oplodnja rezultira sveobuhvatnim svetlom objektivnosti koje prevazilazi ogranicenost jednostranog subjektivnog razumevanja, cime se dobija potrebna ostrina ili snaga da se pronikne u dubinu unutrasnje nemanifestovanosti.

Bez takve oplodnje unutrasnje svetlo ili razumevanje postaje nefunkcionalno jer nije u stanju da vrsi daljni prodor do svog unutrasnjeg potencijala. Medjutim, i ovde je neophodna potrebna ravnoteza ili balans. Kao sto nedovoljna interakcija s vanjskim svetlom ili misljenjem drugih ljudi zadrzava u sterilnoj subjektivnosti, tako i nekriticko prihvatanje misljenja drugih ljudi ili preterana apsorpcija vanjske svetlosti, zadrzava u zaslepljenosti ili nedovoljnoj ostrini naseg svetla da stigne do svog unutrasnjeg potencijala.

-Posledica preteranog subjektivizma izrazena je sledecom izrekom: "Ja sam ostao pri svome zato svi drugi odose dalje." Naravno da se ovakva izjava ne bi trebala uzeti kao kruto pravilo jer sve zavisi od specificnih okolnosti. Ponekad se ljudi nadju u situaciji u kojoj je potrebno slediti unutrasnji glas ili intuiciju uprkos tome sto vecina ljudi ima drugacije misljenje. Sve zavisi od toga koliko je nas duhovni razvoj dorastao situaciji.

-Aktivnost spoljasnjih razlika se moze shvatiti uz pomoc sustinskog intenziteta unutrasnje dubine, ko sto se i do nje dopire preko aktivnosti spoljasnjih razlika. Zato i jedno i drugo treba biti zastupljeno u procesu razotkrivanja smisla egzistencije.

-Preterana meditacija u vidu subjektivizma koji iskljucuje proucavanje misljenja drugih ljudi nije korisna, kao sto nije korisno ni proucavanje misljenja drugih ljudi bez potrebne zastupljenosti subjektivne refleksije.

Pošalji "Subjektivizam" na Facebook Pošalji "Subjektivizam" na Google Pošalji "Subjektivizam" na My Yahoo! Pošalji "Subjektivizam" na Live Pošalji "Subjektivizam" na MySpace Pošalji "Subjektivizam" na Twitter Pošalji "Subjektivizam" na Digg Pošalji "Subjektivizam" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. alim (avatar)
    (.. palo mi na pamet .. kad sam vidio ovo .. pa reko .. daj da kažem ..
    .. mislim da je ispravno .. i ovako .. na .. prilično razumnoj razini .. .. ali ja sam se sjetio dvije stvari ..
    .. prva .. kastanede .. čovjek izgleda kao jaje .. i ljusku treba razbiti .. upravo na njoj može biti problema .. jer djeli svjetove .. i reflektira .. kao ogledalo ..
    .. druga .. sna jedne cure .. kaže .. bog je ispod ljuske nekog voća .. (.. možda se zove mango ..) .. pokazala mi je sliku .. i bilo je baš to .. prilično čvrsta kora .. a ispod plod po strukturi sličan jabuci .. i još unutra koštica ..
    .. eto .. to mi je palo na pamet .. i reko .. ****** .. daj da zapišem ..)
  2. sofija06 (avatar)
    Pa, Alime hvala sto si rekao i zapisao. Sto se tice jajeta, ukoliko se ne razbije ljuska, od njega niko nece imati koristi jer ce se pretvoriti u mucak. Da bi neko imao koristi od jajeta ili da bi jaje posluzilo kao hrana, ljuska se mora razbiti.

To ne znaci da ljuska nema svoju svrhu ili da nije korisna za jaje. Naprotiv, ona je neophodna da cuva unutrasnji sadrzaj jajeta, ali do odredjenog momenta. Posle je stetna za sam taj sadrzaj.

Tako na primer, ljuska stiti i pomaze razvoj pileta do jednog odredjenog trenutka. Kada istikne njeno vreme ili funkcija neophodno je da se ljuska razbije da bi novi zivot mogao izaci i nastaviti svoj razvoj bez ljuske.

Dakle, zivot je stalna promena i razvoj i ukoliko se nasilno nastoji zadrzati status quo, tada dolazi do degeneracije i gusenja zivota. Na karaju krajeva da se ne razbije ljuska ne bi znali sta je kajgana, pa bi mi mnogi stomaci ostali nezadovoljeni.