Dragiša Bimić

Opet bajata tema iz moje arhive

PRICA O NAJGLUPLJEM COVJEKU NA SVIJETU
REPORTER: Dragi gledaoci, nalazimo se u kuci najuglednijeg glupana na svetu.
Njega cene svi: akademici, profesori, naucnici, intelektualci. Svi. Pitanje je ko bi bio najgluplji da nije njega.
Ovako, nema sumnje: on je najgluplji. Ako zelite da upoznate glupljeg coveka od sebe Dragisa vam je na raspolaganju. Zna da ako on vama bude pomogo danas - vi cete njemu sutra. Da li je tacno da ste najgluplji covek na svetu?
DRAGISA: Svi mi to kazu. Govore mi da sam glup, ali ja ne mogu da shvatim sta hoce time da kazu. A glupo je da se pravim pametan. Ipak mislim da nisam glup koliko oni misle. Jer ja ako sam glup, nisam budala. Znam sta misle o meni. REPORTER: Dali je istina da ste toliko glupi da ne mozete da zapamtite ni sopstveno ime?
DRAGISA: To jednostavno nije istina. Znam napamet svoje ime. Zovem se Dragisa. Zapamtio sam jos prosle godine. Primetio sam da ljudi kad mi se javljaju i pitaju kako sam, govore: "Zdravo Dragisa, kako si Dragisa"? Odmah sam posumnjao da se zovem Dragisa. Posle mi je brat sve objasnio i sad je sve u redu.
REPORTER: A prezime? Dali znate svoje prezime?
DRAGISA: Sad radim na tome. Vec sumnjam da se prezivam Stokic, jer se zovem Dragisa Stokic. Tako mi pise i u licnoj karti, a i svi u mojoj porodici se prezivaju Stokic. Jedno je sigurno: za dve-tri godine znacu svoje puno ime i prezime. REPORTER: Dali ste zavrsili osnovnu skolu? DRAGISA: Molim vas ne lupajte gluposti predamnom. Pokusao sam ja da idem u skolu ali su me izbacili posle mesec dana zato sto nisam znao ni kako se zovem, ni u koju skolu idem, ni kako mi se zove uciteljica. U pocetku sam mislio da mi se uciteljica zove Aca Marovic a skola Jelica Kostic. Za sebe sam mislio da se zovem Dragan, ali je ispalo da se tako zove moj drug iz klupe. Sve su mi oprostili i rekli: "ne moras nista da znas, samo nemoj da kasnis na casove". Ja sam ih pitao: "kako da ne kasnim na casove, kad casovi pocinju svaki dan u isto vreme"? Onda su mi rekli: "Dobro, dolazi kad oces samo dolazi." Ja sam se uozbiljio, ali nastali su novi problemi. Taman sam zapamtio put od kuce do skole, zaboravio sam put od skole do kuce. Iznervirao sam se i odlucio da upisem fakultet. Nisu mi dozvolili jer nemam osnovnu i srednju skolu. Ja sam pitao dali mogu da zavrsim prvo fakultet pa onda osnovnu i srednju skolu. Dekan mi je reko: "nesto gluplje u zivotu nisam cuo. Izvinite, da niste vi najgluplji covek na svetu"? Ja sam mu reko: "ja sam najgluplji na svetu ali i gluplji od mene su zavrsavali fakultet" Onda smo poceli zestoko da se svadjamo, i posle zucne svadje ja sam mu rekao: "upozoravam vas da popustite, jer pametniji popusta". On nije hteo da popusti, a bogami ni ja pa smo se svadjali tri nedelje bez prekida. Tako sam odustao od skolovanja.
REPORTER: O cemu razmisljate u slobodno vreme?
DRAGISA: Ne razmisljam jer moze nesto da mi se desi. To je za coveka kao sto sam ja previse opasno.
REPORTER: Kad ste prvi put posumnjali da ste glupi?
DRAGISA: Kad su me ucili da hodam cudio sam se sto me odmah ne nauce da trcim jer se tako brze stize.
Tad sam prvi put posumnjao.
REPORTER: Ha,ha. Zaista glupo. Prica se da je jedan covek iz Sredske gluplji od vas. Dali je to tacno?
DRAGISA: To su gluposti. Ja sam najgluplji. Sramota je sto stalno moram da dokazujem da sam najgluplji. Spreman sam tom glupanu da dokazem da sam gluplji. Sta da mu radim ja sam najgluplji, a on nek se dokaze u necem drugom. Dovoljno sam glup, i znam sta pricam.
REPORTER: I za kraj: sta bi ste radili da ste pametni?
DRAGISA: Zavrsio bi fakultet i zaposlio se. I nikad se ne bi druzio sa glupanima kao sto sam ja.
REPORTER: Hvala na razgovoru.
DRAGISA: (potvrdno klima glavom kao kakav provereni intelektualac).


DRAGIŠA BINIĆ
Dragisa resava ukrstene reci:
"Glavni grad Italije, tri slova?"
"TRS !!!"
"Nas teniser Slobodan Zivojinovic, cetiri slova ?"
"BATA !"
"Hemijski element iz grupe metala?"
"PLEK !"
"Vrsta muskog svecanog odela, cetiri slova?"
"TEGET !"
"Nije gladan, tri slova?"
"JEO!"
"Taman deo dana, tri slova?"
"LAD!!"
"Opasna bolest od koje se umire, cetiri slova?"
"SMRT!"
"Kumova zena,cetiri slova?"
"RADA!"
"Mlecni proizvod, tri slova, prvo slovo S, trece R ?"
"SURUTKA!!!"
"Neophodan zacin, dva slova?"
"CE!!"
"1 vodoravno, vidi sliku"
"VIDEO!"
"Mnogo pcela, tri slova, prvo R?"
"RPA!"
"Telefonski poziv, tri slova ?"
"ZVR!"
"Licna zamenica, dva slova ?"
" LZ!!!"
"Domaća životinja, dva slova?"
"DŽ!?"

Ulazi Dragisa Binic u poslasticarnicu. Prilazi mu kelnerica.
Kelnerica: "Dobro vece. Sta zelite?"
Dragisa: "Mene jedna srneca ledja bez koske, sa dosta moce i prirodni sok od djusa!"

Anketira Dragisa Kovacevic Dragisu Binica.
DK: "Dragisa, koje voce najvise volis da jedes?"
DB: "Pa, breske, bre!"
DK: "A koja ti je omiljena domaca zivotinja?"
DB: "KER!"

Dragisa: Pikse, oces breske?
Piksi: Moze...
Dragisa: Sas macu il bez macu?

Javlja se Dragisa majci sa Svetskog prvenstva...
"Alo, mama, ovde Dragisa Binic!"

DB: "Sto se mene tice moze jos MELEON puta..."

Ulazi Dragisa sa devojkom u kafic:
Konobar: Izvolite,sta zelite?
Dragisa: Za men' pivo, za pi*ku sok.

Ulaze Dragisa i Piksi u diskoteku:
DB: Aj' pi*ke, dogovor' te se koja ce s' mene i Pikseta da se vozi u mecku.

Diskoteka, za stolom sedi Dragisa, cuje se fina muzika, prilazi mu zgodna devojka.
Ona: "Igras li ?"
On: "Ne, imam dva zuta kartona."
 

Back
Top