De Melo - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

De Melo

Oceni ovaj blog
‎De Melo: ''Ruža ima jednu osobinu koja vama nedostaje: savršeno je zadovoljna sobom. Nije, kao vi, od samog rođenja programirana da bude nezadovoljna. Nije oštećena ni najmanjom težnjom da bude nešto drugo od onoga što jeste, i zato uživa tu jedinstvenu ljupkost i odsustvo unutrašnjih sukoba što se u ljudskom rodu može videti samo kod mistika i dece.''

-Mada izuzetno cenim Mela ova njegova izjava ipak nije dovoljno duboka kao sto na prvi pogled izgleda. U svakom slucaju da je njegova namera da stimulise ljude da budu zadovoljni sobom ili onim sto jesu.

Medjutim, ljudi nisu ruze. Zakonitost njihovog razvoja i bitisanja u ovoj dimenziji je mnogo kompleksnija. Zato ljudi jesu onakvi kakvi jesu posto su neprekidno prinudjeni da prave izbor izmedju uzvisenosti njihove duse i tamnog ponora njihove psihe.

U tome se i nalazi njihova snaga i njihova slabost, njihov blagoslov i njihovo prokletstvo. To je ono sto ih izdvaja od ostalih zivih bica na ovoj planeti i sto im namece nuznost odgovornog izbora.
--------------------------
-Da bi ljudi bili u stanju da razvijaju njihov pun potencijal ili da budu ono sto stvarno jesu neophodna je apsolutna iskrenost i odgovornost. Ali, posto takav izbor sprecava zadovoljavanje ili pravdanje nizih nagona i strasti, mnogi ljudi se opredeljuju da budu ono sto u sustini nisu.
----------------------
"DEVET RAZLOGA ZBOG KOJIH SI BOGAT:
1. Sinoć nisi otišao na spavanje gladan;
2. Nisi spavao napolju;
3. Imaš izbor odeće svakog jutra;
4. Jedva da si se oznojio danas;
5. Ne provodiš vreme u strahu;
6. Imaš pristup čistoj, pitkoj vodi;
7. Imaš pristup medicinskoj zaštiti;
8. Imas pristup interenetu;
9. Pismen si;"
"Mislite da su to nebitne stvari? Ali zapitajte se koliko ljudi sada to nema i koliko su te stvari zaista važne?!"

- Ovakvo podsecanje je uvek korisno. Nisu samo materijaljne vrednosti uzrok bogatstva ili blagostanja ljudi vec isto tako i njihov odnos prema njima. Blagosloveni ljudi znaju vrednost onog sto imaju. Nezadovljni nisu u stanju da to otkriju jer su preokupirani onim sto nemaju.
-------------------
Gustave Flaubert: "Ništa tako ne ponizuje čovjeka koliko to što vidi da budale uspijevaju u stvarima u kome je on doživio neuspjeh."

- Okarakterisati uspesnog coveka budalom nije bas mudro. Naprotiv, takva arogantnost ili pristrastan stav sprecava progresivan razvoj i spoznaju. Uspesan covek uvek otkrije vise ili dublje zakonitosti uspeha od ljudi koji nisu uspeli. Zato mudar covek uci od uspesnih ljudi, dok ih budala potcenjuje.

Razlika izmedju mudrog coveka i budale sastoji se u tome sto mudar covek nista i nikog ne potcenjuje vec je otvoren ka ucenju, promeni i novim idejama, dok arogantnost ili precenjivanje vlastite vrednosti ogranicava ljude.
-----------------
Anatole France: "Obrazovanje se ne sastoji od toga koliko ste zapamtili ili koliko znate. Sastoji se od toga da razlikujete koliko znate, a koliko ne."

- Istinska spoznaja nas oslobadja iluzije znanja tako sto nam ukazuje na vlastitu ogranicenost ili na ono sto jos uvek ne razumemo ili ne znamo.
---------------
Mahatma Gandhi: "Happiness is when what you think, what you say, and what you do are in harmony." (Sreca je kada je ono sto mislis, kazes i radis u harmoniji.)

-Sreca se ostvaruje integracijom licnosti koja se manifestuje kao jedinstvena svesna snaga. Ukoliko je covek podeljen unutar sebe on nece biti u stanju da oseti svoju sustinsku snagu i lepotu, samim tim ni da dozivi istinsku ekstazu srece.
------------------------
Sveta Katarina Sijenska: "Hrabrom čovjeku su dobra i loša sreća kao njegova lijeva i desna ruka. On koristi obje."

-Mozda bi pravilnije bilo reci mudrom coveku. Jer, su mudrom coveku i dobra i losa sreca podjednako vazne da iz njih izvuce pouku ili da sagleda nesto sto do tada nije video.

Pošalji "De Melo" na Facebook Pošalji "De Melo" na Google Pošalji "De Melo" na My Yahoo! Pošalji "De Melo" na Live Pošalji "De Melo" na MySpace Pošalji "De Melo" na Twitter Pošalji "De Melo" na Digg Pošalji "De Melo" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Zekan Zeko (avatar)
    ''Ruža ima jednu osobinu koja vama nedostaje: savršeno je zadovoljna sobom. Nije, kao vi, od samog rođenja programirana da bude nezadovoljna. Nije oštećena ni najmanjom težnjom da bude nešto drugo od onoga što jeste, i zato uživa tu jedinstvenu ljupkost i odsustvo unutrašnjih sukoba što se u ljudskom rodu može videti samo kod mistika i dece.''
    E,baš tako....
  2. sofija06 (avatar)
    Slazem se - lepo je biti ruza, dete ili mistik oslobodjen svake odgovornosti. Medjutim, izlaz nije u bekstvu. Ljudi nisu ni ruze, ni deca, a pitam se da li bi svet bio bolji da svi odu u sumu i da ne mare za nikoga ili nista osim sebe i svoga misticizma?
    I kao sto se kaze: "Lako je biti dobar u dobrome, ali je tesko biti dobar u zlu." Zato se "na muci poznaju junaci." Kao sto hrast jaca na buri, tako i ljudi izgradjuju karakter u bujici zivota. Naravno da je neophodna potrebna doza misticizma koja nas spaja sa skrivenom dubinom duse, ali ako se ostane samo na tome tada takav spoj ostaje jalov.
    On je plodan tek onda kada se realizuje u mislima ili svesnom nivou ili kada se primeni u svakodnevnom zivotu kao znacajna pokretacka snaga progresa, konstruktivnih resenja ili poboljsanju i materijalnih i drustvenih odnosa.
    Ne znam u kolikoj su meri ljudi, koji obezvredju znacaj misli i reci, svesni da upravo koriste iste omalovazene reci i misli, kojima iskazuju svoju ideju ili misli o tome kako su misli beznacajne?
    Ažurirano 22.02.2012. u 10:58, autor: sofija06
  3. zxy (avatar)
    Glupost je takodje savršeno zadovoljna sobom a ni ruža nije tako bezazlena;izgleda da De Melo nikad nije orezivao ruže inače bi znao.

Ali Sofija bez obzira što si lepo rekla sve takodje tačno je da ko umnožava znanje umnožava muku.
    Što više znaš više patiš,izgleda da sve moraš da platiš,od prokletstva Faustovog patiš;ovim ne mislim na tebe ,to važi za sve."Dok ne budete kao deca nećete ući u carstvo nebesko"-da li na kraju razvoja postižemo to da budemo kao deca ponovo.
    ps
    ovaj moj komentar nemoj uzimati baš za ozbiljno,nije mi namera ni bila to,htedoh samo da u tvoj sistem koga inače volim i cenim malo nereda unesem
  4. Zlatna Iris (avatar)
    zxy ja ne mogu a da ne uzmem ovaj tvoj komentar za ozbiljno jer se nakd zapitam da li je mudrost prokletstvo ili blagoslov....da li je neophono potonuti na dno da bi moga oda se uzdignes?
    sofija uvek se obradujem kada vidim tebe na ovim stranama
    a sto se tice ruze ja bih to ovako shvatila, ruza iako u sebi ima i mirisnu lepotu i ruzno opasno trnje ona je zadovoljna sobom i zato je vise lepa nego sto je neprijateljsko trnje ruzi....
  5. sofija06 (avatar)
    Hvala zxy. Slobodno unosi nereda koliko god hoces, jer posle njega sledi ciscenje i reorganizacija koja moze rezultirati jos boljim redom nego pre. Mislim da je veoma korisno kada ljudi iznose svoje misljenje, pogotovo ako se razlikuje. Tada se neka pojava bolje rasvetljava ili spoznaje posto se sagledava iz razlicitih perspektiva. Naravno, u svemu tome je vazno da se eliminise ego ili sujeta da bi diskusija ostvarila svoju svrhu ili omogucila maksimalni stepen dubljeg uvida ili progresivne spoznaje.

Mnogi mudraci s razlogom u deci sagledavaju osobine koje su neophodne da se zadrze kod odraslih ljudi. To su u prvom redu apsolutna iskrenost, prirodnost ili neizvestacenost, odsustvo manipulativnosti, cistota, nevinost, itd. Da li je moguce da se takve osobine zadrze kod odraslih ljudi? Zasto vecina ljudi ne zadri te osobine?

Moguce je kroz aktivan duhovni razvoj. Ono sto se desava kod ljudi prilikom njihovog odrastanja je da okolina, pored pozitivnog takodje vrsi i negativan uticaj na njihov razvoj (sto sam ja opsirnije objasnila kroz formiranje Polusvesnog ega). Ljudi koji zapostave dublju unutrasnju interakciju ostaju preokupirani samo fizickim zakonitostima ili nizom, otudjenom svescu ega sto rezultira neiskrenoscu, koristoljubljem, manipulativnoscu, itd.
    Odrastanje ili razvoj inteligencije kod ljudi namece i kompleksnije probleme, izazove, iskusenja pa se zbog toga od odraslih ljudi i zahteva visi stepen odgovornosti. Iz tog razloga je lepo ostati dete, ali posto razvoj smisla iziskuje promenu, svako je zivotno doba potrebno jer nosi svoju dubinu uvida ukoliko smo sposobni da je sagledamo.
  6. sofija06 (avatar)
    Hvala Zlatna Iris. Trenutno ne mogu dugo ostati, ali se nadam da cu iduci put biti u mogucnosti da dam duzi komentar.
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Hvala zxy. Slobodno unosi nereda koliko god hoces, jer posle njega sledi ciscenje i reorganizacija koja moze rezultirati jos boljim redom nego pre. Mislim da je veoma korisno kada ljudi iznose svoje misljenje, pogotovo ako se razlikuje. Tada se neka pojava bolje rasvetljava ili spoznaje posto se sagledava iz razlicitih perspektiva. Naravno, u svemu tome je vazno da se eliminise ego ili sujeta da bi diskusija ostvarila svoju svrhu ili omogucila maksimalni stepen dubljeg uvida ili progresivne spoznaje.

Mnogi mudraci s razlogom u deci sagledavaju osobine koje su neophodne da se zadrze kod odraslih ljudi. To su u prvom redu apsolutna iskrenost, prirodnost ili neizvestacenost, odsustvo manipulativnosti, cistota, nevinost, itd. Da li je moguce da se takve osobine zadrze kod odraslih ljudi? Zasto vecina ljudi ne zadri te osobine?

Moguce je kroz aktivan duhovni razvoj. Ono sto se desava kod ljudi prilikom njihovog odrastanja je da okolina, pored pozitivnog takodje vrsi i negativan uticaj na njihov razvoj (sto sam ja opsirnije objasnila kroz formiranje Polusvesnog ega). Ljudi koji zapostave dublju unutrasnju interakciju ostaju preokupirani samo fizickim zakonitostima ili nizom, otudjenom svescu ega sto rezultira neiskrenoscu, koristoljubljem, manipulativnoscu, itd.
    Odrastanje ili razvoj inteligencije kod ljudi namece i kompleksnije probleme, izazove, iskusenja pa se zbog toga od odraslih ljudi i zahteva visi stepen odgovornosti. Iz tog razloga je lepo ostati dete, ali posto razvoj smisla iziskuje promenu, svako je zivotno doba potrebno jer nosi svoju dubinu uvida ukoliko smo sposobni da je sagledamo.
    O hvala ti
    neću da se više ljutim na to
    kad mi neko kaže da sam podetinjio

Slažem se sa tobom naravno...ozbiljno
  8. *pustinjakinja (avatar)
    "DEVET RAZLOGA ZBOG KOJIH SI BOGAT:
    1. Sinoć nisi otišao na spavanje gladan;
    2. Nisi spavao napolju;
    3. Imaš izbor odeće svakog jutra;
    4. Jedva da si se oznojio danas;
    5. Ne provodiš vreme u strahu;
    6. Imaš pristup čistoj, pitkoj vodi;
    7. Imaš pristup medicinskoj zaštiti;
    8. Imas pristup interenetu;
    9. Pismen si;"

Treba to cesto ponoviti ljudima oko nas...I samoj sebi ponavljam kad me uhvati " sivi dan " .
  9. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zlatna Iris
    zxy ja ne mogu a da ne uzmem ovaj tvoj komentar za ozbiljno jer se nakd zapitam .............da li je neophono potonuti na dno da bi moga oda se uzdignes?
    ..
    Zlatna Iris ti često postavljaš to pitanje pa ću ti reći šta ja o tome mislim.Jeste,tačno je ,prirodni čovek mora da se slomi da bi ga zamenio duhovni čovek.Taj preobražaj je centralna tačka hrišćanstva bilo da se do njega dolazi "odozdo" kroz patnju(katolici) ili odozgo "milošću božijom"(pravoslano učenje) a u razvoju ličnosti na psihološkom planu to je trenutak kada ego ustupa svoje centralno mesto .. jastvu.
  10. Zlatna Iris (avatar)
    lici mi na dijalog deteta i mame kada ono stalno zapitkuje - mogu li sladoled, mogu li sladoled, pa na kraju majka po.pizdi i kaze - DA! MOZES! bez obzira sto dete nije rucalo pre toga...popela sam ti se na glavu jel?
    pa hvala zxy puno ali mislim da mi taj odgovor nije bas od znacaja, jer pitala sam SEBE pa od SEBE moram i da ga dobijem
  11. zxy (avatar)
    lici mi na dijalog deteta i mame kada ono stalno zapitkuje - mogu li sladoled, mogu li sladoled, pa na kraju majka po.pizdi i kaze - DA! MOZES! bez obzira sto dete nije rucalo pre toga...popela sam ti se na glavu jel?
    pa hvala zxy puno ali mislim da mi taj odgovor nije bas od znacaja, jer pitala sam SEBE pa od SEBE moram i da ga dobijem
    Zlatna Iris nisam imao namere da ti držim lekciju niti da ti sugerišem mišljenje već sam samo izneo svoje povodom pitanja koje ti često iznosiš a koje ,mislim,i spada u temu na blogu i kojim se ne baviš samo ti ,već manje više..svi.Rekao sam u najkraćem šta ja o tome mislim bez pretenzija da je to neki zadovoljavajući odgovor za druge (osim za mene) imajući u vidu da se taj odgovor jako dugo traži a mnogi ga nikad i ne nadju i da nije na odmet pogledati kako drugi to rade.Ali ko traži naći će a ti tražiš i nadam se da ćeš i naći svoj odgovor za sebe,jer to je jedini pravi odgovor.
  12. Zlatna Iris (avatar)
    ma znam zxy da ljudi kao ti ne drze lekcije...to rade oni ograniceni
    iskreno me nasmejao me tvoj komentar zaista jer sam se osetila kao neko dosadno dete
  13. sofija06 (avatar)
    Svidja mi se tvoja kombinacija reci Zlatna Iris. Lepa ruza i ruzno trnje. Da li trnje ruzi ruzu? Ili je lepa ruza lepa i pored toga sto ima ruzno trnje? Dilema dostojna Sekspirovog Hamleta.
    da li je mudrost prokletstvo ili blagoslov....da li je neophono potonuti na dno da bi mogao da se uzdignes?
    Da bi odgovor na ovo pitanje bio razumljiv ili jasan neophodno je obrazloziti nekoliko razlicith oblasti koje su same po sebi kompleksne, sto zahteva i vreme i prostor mnogo veci nego sto je predvidjeno za komentar. Ali se nadam da ce i ovo sturo ili delimicno objasnjenje ipak donekle biti razumljivo. Zxy ima pravo kada pominje hriscanstvo.

Sa Svetim Jovanom od Krsta i njegovom poemom "Mrkla noc duse" nastao je termin koji se upotrebljava da oznaci krizu koja moze rezultirati ekstazom ili jedinstvom s dusom, a time i Bogom (koji se nalazi u samom centru duse). Takva kriza ima svoje faze razvoja i veoma je slicna depresiji.

Jovan je bio spanski, katolicki mistik (16 vek) koji je zajedno s Terezijom Avilskom razradio preobrazaj (kao sto zxy navodi) prirodnog coveka u duhovnog. U takvom procesu se oslobadja cula (otuda mrak) te se veoma mucno "putuje" do vlastite duse gde se dozivljava ekstaza, posle koje covek bude prociscen i culno i duhovno.

Ja o misticizmu imam svoje misljenje (koje nisam sada u stanju da detaljnije izlozim) i smatram da nije uvek adekvatno. Po meni istinska ili potpuna integracija svesnog nivo s dusom i eventualno s Bogom nije moguca u telu jer bi se ono anhiliralo takvom snagom. Takva integracija je moguca samo kada prestane interakcija tela i svesti ili kad nastupi smrt. Zbog toga i Platon navodi da se potpun preobrazaj desava smrcu ili odvajanjem duse od tela.

U telu je moguca samo kratkotrajna i delimicna integracija preko interakcije uma (svesnog nivoa) s dusom ili nadsvesnim nivoom sto rezultira prosvetljenjem i mudroscu. Ja bih takvu interakciju okarakterisala kao aktivnu jer verujem da postoji i pasivna u kojoj razmisljanje nema odredjenu svrhu ili nije kontrolisano, vec se u momentima opustenosti "izgubi u mislima" kroz njihovo spontano naviranje. Isto tako verujem da se kroz san vrsi neka vrsta samooporavka i samolecenja psihe koja je veoma znacajna za pravilno funkcionisanje svesnog nivoa.

Moje misljenje je da se prirodan covek nikada ne moze iskoreniti dokle god je covek u telu i da takvo shvatanje moze prouzrokovati vise stete nego koristi jer daje laznu iluziju savrsenosti. Zbog toga i Platon navodi da se potpun preobrazaj desava smrcu ili odvajanjem duse od tela. Mi s razlogom imamo telo ili Telesnu svest u ovoj dimenziji posto je ona, kao komplementarna suprotnost Duhovnoj svesti, uslov aktivnosti, razvoja i promene.

Duhovno budjenje je razlicito za svakog coveka. Neki ljudi od ranog detinjstva pokazuju znakove duhovne razbudjenosti, sto se tumaci prethodnom ili prethodnim reinkarnacijama. Kod nekih se ono javi u kasnijem periodu zivota, dok kod nekih takvo budjenje moze imati dramatican efekt kao kod "mrkle noci duse" ili "kada se potone na dno". Tako sta se obicno desi ljudima s jakim egom ili kako nas narod kaze ljudima sto imaju "silu"; kod oholih ili previse samouvernih ljudi koji sem sebe i svoje snage ne priznaju nista i nikog.

Posto se u zivotu sve balansira takvi ljudi se nadju u situacijama u kojima se u potpunosti "prelome i pokleknu", tj. koje ih nateraju da shvate vlastitu slabost i ogranicenost. To se obicno desi posle dugotrajnog i mukotrpnog opiranja usled kojih se nagomilaju snazna, protivrecna osecanja koja udalje ljude od njihove istinske, duhovne sustine. Povratak toj sustini iziskuje prodor kroz takvu "gustinu i tminu" osecanja te poprima obelezje psihicke agonije.

U momentu kada um postaje svestan viseg nadsvesnog nivoa ili duse dozivljava se ekstaza olaksanja, blazenstva ili srece koja se nikada pre nije tako intenzivno osetila. Zbog toga takav moment i bude moment promene ili prekretnice u zivotu.

Mada se u takvom momentu prelomi ego i "rodi duhovni covek", ni ego ni "prirodan covek" se ne unisti vec i dalje kooegzistira, samo sto ih covek postaje svesniji. To mu omogucava i mogucnost efikasnijeg, zrelijeg i odgovornijeg izbora, a time i funkcionalnijeg ponasanja.

Naime, do tada je um svestan samo prirodnog coveka i fizickih zakonitosti egzistencije. Otuda takva ogranicenost i "sila". Posle takvog iskustva um se "prosiruje" sazreva ili evoluira tako sto spoznaje svoju duhovnu prirodu i njene zakonitosti, sto mu omogucava da bude fleksibilan ili da ima dublji uvid.
    Na pitanje: da li je mudrost prokletstvo ili blagoslov? Odgovor je: mudrost je uvek blagoslov. Prokletstvo je udaljavanje od mudrosti ili duhovne sustine. Ja sam vec mnogo puta istakla da je ova dimenzija, dimenzija razvoja kroz komplementarne suprotnosti.

Mudrost se produblje tako sto se covek neprestano suocava s konfliktima ili neravnotezom koja se moze balansirati samo kroz visi stepen razumevanja ili dublje mudrosti. Tako da su konflkti i neravnoteza pokretacka snaga razvoja jer stimulisu aktivnost i promenu. Zbog toga smo mi stalno suoceni s iskusenjima jer ego i prirodan covek nikada nisu, niti mogu biti unisteni. Oni se samo nadrastaju ili prevazilaze dubljom mudroscu ili razumevanjem.
    Ažurirano 25.02.2012. u 05:25, autor: sofija06
  14. sofija06 (avatar)
    Delimo misljenje pustinjakinjo.
  15. Zlatna Iris (avatar)
    hvala sofija
    moje neko shvataje je da integracija sa bogom (koja kako kazes moze da nastupi samo onda kada covek vise nije u telu) je moguca samo ukoliko je covek za zivota dostigao mudrost, prosvetljenje, neko bi rekao i vaskrsenje. sto se tice hriscanstva, mozda gresim, ali opet moje shvatanje isusovog vaskrsnuca je upravo povezano sa mrklom noci duse. (nisam citala jovana da bih znala o cemu se radi, nagadjam) raspece je ta mrkla noc kroz koju je trebalo proci da bi mogao da vaskrsne kao duhovni covek - isus hrist.
  16. zxy (avatar)
    hvala sofija
    moje neko shvataje je da integracija sa bogom (koja kako kazes moze da nastupi samo onda kada covek vise nije u telu) je moguca samo ukoliko je covek za zivota dostigao mudrost, prosvetljenje, neko bi rekao i vaskrsenje. sto se tice hriscanstva, mozda gresim, ali opet moje shvatanje isusovog vaskrsnuca je upravo povezano sa mrklom noci duse. (nisam citala jovana da bih znala o cemu se radi, nagadjam) raspece je ta mrkla noc kroz koju je trebalo proci da bi mogao da vaskrsne kao duhovni covek - isus hrist.
    Ja mislim da vaskrsava svaki čovek još za života kad se produhovi što naravno bude kad noseći svoj krst prodje kroz golgotu na svom putu i da je to smisao poruke" Ja sam put,istina i život"
    Ažurirano 24.02.2012. u 10:13, autor: zxy
  17. Zlatna Iris (avatar)
    ja ne delim isto misljenje...mislis li zaista da se svaki covek produhovi u pravom smisli reci? postane vestan svoje sustine...oko sebe ja vidim vrlo malo onih koji zive u skladu sa sobom, a mnogo onih koji se zadovoljavaju prolaznim, kratkotrajnim zadovoljstvima koje nudi spoljasnji svet. i samo nanose sloj za slojem na svoju skoljku misleci da ce nova farba, nova tekstura, novi ukras biti dovoljan da ih ucini srecnim. a unutra suplje....
  18. sofija06 (avatar)
    Isus je bio podvrgnut fizickom mucenju zbog cega je i umro, da bi posle tri dana vaskrsao. On je bio duhovno probudjen i pre vaskrsnuca. Mrkla noc duse je nesto drugo. U njoj ljudi nisu podvrgnuti fizickom mucenju vec je to neka vrsta unutrasnje krize koja moze da se javi kod religioznih ljudi kao sumnja u njihovu veru.

Takva kriza je cesta kod religioznih ljudi usled njihove ogranicenosti autoritetom, teologijom, dogmom ili bezrezervnim, nepromisljenim prihvatanjem ideja koje nisu, niti mogu biti asimilirane na svim nivoima njihove psihe. Naime, svaki covek ima svoju jedinstvenu unutrasnju lepotu i originalnost ili duhovni potencijal koji treba da se realizuje u njegovoj licnosti kroz svesni nivo ili um.

Spoljasnji uticaj je pozitivan ako aktivira takvu realizaciju ili ako stimilise ljude na prodiranje u dublje nivoe njihove psihe, cime obelodanjuju njihova dublja osecanja i misli. Time se ostvaruje unutrasnja integracija ili dobija jasniji uvid i u sebe i sve izvan sebe. Ukoliko ne dodje do takvog procesa vec se bez razmiljanja prihvata necije misljenje tada se potreban unutrasnji proces razvoja paralise sto rezultira unutrasnjom dezintegracijom i neravnotezom koja moze rezultira krizom. Kriza je pravi blagoslov jer predstavlja katarzu u kojoj se um ili svesni nivo oslobadja spoljasnjih uticaja i uspostavlja ponovni kontakt sa svojim duhovnim potencijalom.

Zasto su neki ljudi podlozniji bezrezervnom ili nekritickom prihvatanju spoljasnjeg uticaja? Neki beze od odgovornosti posto imaju duboko potisnuto osecanje inferiornosti i nesigurnosti, nekima pojedine ideje omogucavaju da i dalje zadovoljavaju nize nagone i strasti, odnosno takve im ideje omogucavaju da svesno imaju visoko misljenje o sebi i svom duhovnom razvoju i pored unutrasnje dezintegracije ili zanemarivanja svojih dubljih moralnih vrednosti, osecanja i potreba.

To je kao privremena anestezija koja maskira unutrasnji bol i haos te je covek u stanju da i dalje zadrzava iluziju svoje savrsenosti, srece, uspeha i zadovoljstva. Jednom recju, u pitanju je zapostavljen duhovni razvoj ili unutrasnja dezintegracija i neiskrenost sto je Zlatna Iris takodje zapazila:
    mislis li zaista da se svaki covek produhovi u pravom smisli reci? postane svestan svoje sustine...oko sebe ja vidim vrlo malo onih koji zive u skladu sa sobom, a mnogo onih koji se zadovoljavaju prolaznim, kratkotrajnim zadovoljstvima koje nudi spoljasnji svet. i samo nanose sloj za slojem na svoju skoljku misleci da ce nova farba, nova tekstura, novi ukras biti dovoljan da ih ucini srecnim. a unutra suplje....
    Da li to znaci da se ne trebaju prihvatati ili proucavati ideje drugih ljudi? Naravno da ne. Svaki covek nosi svoj specifican i jedinstven uvid koji veoma mnogo moze da obogati i stimulise nas uvid i razumevanje, te je korisno i pozeljno proucavati misljenja drugih ljudi. Ali, ne bez kritickog osvrta, pitanja i analize.

U takvoj analizi i um (razum) i srce (osecanja, intuicija) moraju biti podjednako zastupljeni i zadovoljeni, odnosno integrisani. Odlika svake dogme ili zatvorenog sistema je da apelira ili na jedno ili na drugo. Zbog toga je korist, zadovoljstvo i mir koji se ostvaruje kroz dogmaticno ucenje ne samo lazan vec i stetan posto zaustavlja potreban unutrasnji proces integracije ili realizaciju ljudi o svom stvarnom unutrasnjem stanju. Time se unutrasnji inbalans ili dezintegracija jos vise potiskuje sto kasnije rezultira i kompleksnijom krizom ili visim stepenom nefunkcionalnosti.

Istina ili mudrost je ziva aktivna dubina koja se neprestano produbljuje, zato ucenje koje se ne razvija ili koje se zaustavlja na bilo kojoj dostignutoj dubini mudrosti vremenom prerasta u njenu suprotnost, pa i Andre Žid kaže: “Veruj onima koji tragaju za istinom, sumnjaj u one koji su je pronašli.”
  19. Zlatna Iris (avatar)
    odmah da kazem da ja fizicko kaznjavanja isusa upravo dzivljavam simbolicno, dakle, ne verujem da je isus bio zaista fizicki kaznjen, vec da je to simbolicki predstavljen pad na dno, a samo raspece upravo ova tacka za koju ti kazes da se postane svestan sebe i onoga izvan sebe, dotice sustinu svog bica, koja je potekla iz jednog (tj. boga) kao i sustina mene, tebe, svih ljudi, i tako postajuci svestan svega onoga sto sprecava ostale da vide sustinu biva razapet izmedju sopstva i "iluzije" u kojoj zivimo. a takvo iskustvo kada dobijes uvid u sustinu je svakako bolan, kao i samo raspece.
    to je neko moje licno vidjenje i nije iskljuceno da ga promenim ukoliko mi dalje istrazivanje donese neke nove struje koje me mozda odvedu u potpuno suprotnom pravcu
    Andre Žid kaže: “Veruj onima koji tragaju za istinom, sumnjaj u one koji su je pronašli.”
    ovo je divno receno i odim se slicnom mislju - u sve sumnjam i sve je moguce
    pozdrav
  20. sofija06 (avatar)
    Zlatna Iris, hvala sto iznosis svoje misljenje ili interpretaciju ove teme. Ova dimenzija je aktivna dimenzija promene jer je njena osnovna svrha razvoj. Zbog toga se do smisla egzistencije moze dosezati neprekidim rastom ili razvojem, sto si u ostalom i sama otkrila. Drago mi je zbog toga. Zelim ti mnogo radosnih otkrica u putovanju zvanom zivot.