O istini - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

* * * * * nl

O istini

Oceni ovaj blog

"Истина није могла доћи на овај свет гола, већ у сликама и симболима јер је људи другачије не би могли разумети." извор нет

Još se Dekart izjasnio da nije bio u pravu kad je mislio da je kroz otvoren prozor na ulici video ljude. Šta je on u stvari video? Šešire i kapute, ništa više...- Istina je odevena (sakrivena), a mi vidimo samo njeno odelo...

mayi - ako je nešto iluzija,ne znači da toga nema...

Све је то давно објаснио Платон, у чувеном алегоричном приказу људи, свезаних ланцима у пећини и окренутих тако да виде само унутрашњост пећине. Иза њихових леђа је упаљена ватра, а испред промичу људи и ствари. Дакле, свезани у пећини виде само зид пећине, и сенке ствари на том зиду. За друго не знају. За њих, то је цели свет, и све појаве - те сенке на зиду. Да ли они могу имати праве идеје о стварима? Затим, Платон уноси идеју ослобађања: шта бива ако се неко ослободи стега, угледа отвор и изађе напоље? Видео би ствари на сунчевој светлости, и то би потпуно променило његову слику света, као и идеје о стварима...
Тај однос чула и идеја и јесте тешко објашњив. По Платону, додуше, све ствари су створене по моделима које дају идеје, чијим сазнавањем се сазнаје и суштина ствари. Такође, идеје по њему постоје у релности, независно и ван разума. Али, питањем сврхе и суштине искључиво може да се бави ум.

Mašta je istina unutar laži.

Stephen King
Najviše se laže u ljubavi, lovu i u predizbornoj kampanji.

Winston Churchill
Stotinu puta ponovljena laž postaje istina.

Jozef Gebels
Nije najveća budala onaj koji ne zna čitati,
već onaj koji misli da je sve što pročita istina.

Ivo Andrić
Malo iskrenosti je opasno, a puno - kobno.

Oskar Vajld
Ništa na svetu nije teže od iskrenosti, a nema ničeg lakšeg od laskanja.

Dostojevski

Svaki sporazum između laži i istine uvek je na štetu istine

Jean Baptiste Massilon
Šta će reći istorija? Istorija će lagati kao i obično.

Georg Bernard Shaw

Šta može hladna i gola istina protiv blistavih čari laži.

Anatole France
Činjenica je da i laž često istupa s istinskim dokazima.

Josip Sirovec
Istinu je u lice sigurnije izreći iz profila.

Josip Sirovec
Ne daju istini da se obistini.

Josip Sirovec
Friziranje istine putem medija ima već karakter trajne ondulacije.

Josip Sirovec
Istina je kao žena: ako se javno razgoliti - pukne bruka.

Pavle Kovačević ? - ?, satiričar i publicist
Istini je suđeno da se bori protiv laži. Istina će pobjeđivati, ali će se laž uvijek vraćati, te će se istina uvijek iznova morati boriti s njom. Ako to ne bude činila, bit će zauvijek izgubljena.

Etiopska narodna poslovica
Mnogo lopata treba dok se istina sahrani.

narodna poslovica

Суфи прича:

"Бог и Ђаво су кренули заједно у шетњу. Након неког времена, Бог се сагне, подигне нешто с тла и рече:
"Ох, погледај ово: део истине!" Затим, кренувши даље, опет рече: "Ох, ево још једног дела истине! А ево и још једног!"
Настављајући тако скупљати истину, упита Ђавола:
"Зар те не брине то што је истина тако очигледна, што се налази посвуда?"
Ђаво му на то одговори:
"Па, не баш... Уз мало моје помоћи, људи ће врло брзо истину претворити ...."

Pošalji "O istini" na Facebook Pošalji "O istini" na Google Pošalji "O istini" na My Yahoo! Pošalji "O istini" na Live Pošalji "O istini" na MySpace Pošalji "O istini" na Twitter Pošalji "O istini" na Digg Pošalji "O istini" na del.icio.us

Oznake: istina istinito
Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. bracaco (avatar)
    istina je iskonska vrednost koja u danasnje vreme tako malo vredi :(
  2. pely (avatar)
    Citat Original postavio bracaco
    istina je iskonska vrednost koja u danasnje vreme tako malo vredi
    Kažu; Napiši mudru izreku i tvoje ime ce večno živeti.
    (Nepoznati autor)

Eto napisao si mudru izreku, znači bićeš upamćen večno. Večni čoveče!

Hvala na komentaru.
  3. bracaco (avatar)
    [QUOTE=pely;bt195985]Kažu;[B][SIZE=5][COLOR="#0099ff"] Napiši mudru izreku i tvoje ime ce večno živeti.
    (Nepoznati autor) [/COLOR][/SIZE][/B]

Eto napisao si mudru izreku, znači [img]http://www.pic4ever.com/images/129fs370785.gif[/img] bićeš upamćen večno.[B][COLOR="#0099ff"][COLOR="#0099ff"][SIZE=5] Večni čoveče![/SIZE]
    [/COLOR][/COLOR][/B]

[B]Hvala na komentaru.[/B][/QUOTE]
    radije bih da me pamte po stihovima :)
  4. 123loncar (avatar)
    ...dopadljivo i korisno ... ali na ovim prostorima izgleda nepotrebno ..hdedoh da kažem da ovde nikakva pamet nije počitovana a kamoli zbirna mudrost ... tako je to s nama izgleda !
  5. pely (avatar)
    radije bih da me pamte po stihovima
    Nema biranja, šta bude bude... nekoga neće uopšte upamtiti, kao i da nije bio tu, na Zemlji, a
    i ima i još lošija mogućnost, pamćenje po zlu, namćorstvu, przništvu,(neznam da li sam ovo dobro skuckala)
    ali to je rezervisano za... druge odabrane ljude...
  6. pely (avatar)

@loncar123

Dopusti mi da se ne složim sa delom Tvog komentara.
    .
    ..dopadljivo i korisno ... ali na ovim prostorima izgleda nepotrebno ..hdedoh da kažem da ovde nikakva pamet nije počitovana a kamoli zbirna mudrost ... tako je to s nama izgleda !
    a to je : tako je to s nama izgleda !

Kako mi lutamo u traženju istine lutaju i svi drugi koji nisu mi.

Hvala na komentaru loncar123!