BRANKO MILJKOVIĆ - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ne diraj moje krugove

BRANKO MILJKOVIĆ

Oceni ovaj blog
Jutros se probudih uznemiren, kao da nekome nešto dugujem. Okretao sam se oko svoje ose i te podsvesne mušice, sa idejom o ljubavnoj pesmi. Kako naći reči za ljubav – opisati neopisivo, reći neizrecivo? Iscedio sam iz sebe stihove kao Marko kapi iz drenovine, a onda se setih da bi parafraza nekih Miljkovićevih stihova bila odlična nadgradnja. Branko je vrlo malo na neposredan način pisao o ljubavi, ai ja je najbolje osetim baš uz njegove stihove. Uzeo sam knjigu i. na strani koju nasumice otvorih prvo što sam video bila je rečenica: ' U noći između 11. i 12. februara 1961. godine, tragično je završio život Branko Miljković, digavši ruku na sebe.' Pa uskoro je godišnjica od njegove smrti, neverovatna koincidencija, nigde to nisam čuo ovih dana. Znači to je moj dug, da podsetim ljude, da ovo ne budu samo dani koje će pojesti predizborni skakavci.

On je moja najveća pesnička ljubav. Uvek kad posetim očev grob svratim do grobova Milana Mladenovića I do njegovog da se poklonim. Brankova smrt je do danas misterija. Zvanično, nađen je u Ksaverskoj šumi u Zagrebu – obešen. Službeni izveštaj: smrt nastala samoubistvom.

Postoje dve nezvanične verzije o njegovoj smrti. U prvoj se pominje da je potajno bio zaljubljen u jednu ženu. U pesničkim krugovima kruži priča da je ona posle njihovog zvaničnog upoznavanja rekla: ‘ Bože, da li je mogiće da ovako ružan čovek piše onako lepe stihove?’ Po toj verziji uzrok samoubistva je neuzvraćena ljubav, a poslednje što je sačuvano od rukopisa je pismo upućeno njegovom prijatelju, književnom kritičaru Petru Džadžiću:

‘’Dragi prijatelju,
Ne znam zašto, ali želim da ti objasnim suštinu svog poraza od koga se nikada vise neću oporaviti. Pre svega moraš da znas da moja nesreća nije puki ljubavni jad. Ili, tačnije rečeno, jeste to, ako se ta moja ljubav shvati kao eros u spinozističkom smislu.
Ta Žena nije bila tek moja ljubavnica. Ona je bila prva i osnovna potreba moga duha. Ona je bila i moja duhovna zaštita i zaklon. Ona je bila za mene zaštitni omotač od metafizičke studeni. Bez nje ja sam potpuno i direktno izložen kosmičkoj besmislici i noći. Moja je usamljenost sada apsolutna. Za mene ne postoji oblast čistog važenja i pevanja. Sada moje pesme traže moju glavu. Više nema ko da me sa njima pomiri. To je samo Ona znala. A nije znala da zna.
Pored Nje najopasnije misli pretvarale su se u divne i bezazlene metafore. Sada je sve to podivljalo i besomučno kidiše na mene. Kada bih samo mogao pobeći od onog šta sam rekao! Živim u užasnom strahu. Bojim se da govorim, da dišem. Svaka me reč može ubiti.
Ja sam najveći deo svojih pesama napisao pre nego što sam Nju zavoleo, ali tek sa Njom ja sam postao pesnik tj. onaj koji nije ugrožen onim o čemu peva, koji ima jedan povlašćen položaj u odnosu na ono što kazuje. Sada moja poezija gubi svaku vrednost i izvrgava se u mog najžešćeg neprijatelja. Možda bih ja postao pravi pesnik da je ta Žena ostala kraj mene. Ovako ja sam onaj koji se igrao vatrom i izgoreo. Poraz ne može biti pobeda makoliko veliki bio. Izgubivši Nju ja sam izgubio i svoju snagu i svoj dar. Ja više ne umem da pišem. Ostala je samo nesreća od koje se ništa drugo ne može napraviti osim nove nesreće. Sećaš li se dragi prijatelju, da sam ja napisao stih: “Jedan nesrećan čovek ne može biti pesnik.” Tek sada vidim koliko je to tačno. Ja ću pokusati da živim dalje mada sam više mrtav od svih mrtvaca zajedno. Ali ova užasna patnja je poslednji ostatak onoga što je u meni ljudsko. Ako nju nadživim ne očekujte od mene ništa dobro. Ali ja ne verujem da ću je nadživeti.

P.S.
Ako želis da mi piseš, piši mi o Njoj. Bilo šta. Ne u vezi sa mnom. Šta jede, kako spava, da li ima nazeb itd.; ti sve to možes znati. Svaka sitnica koja se na nju odnosi za mene je od neprocenjive vrednosti. Ako prestanem da mislim o njoj, počeću da mislim o smrti.
Ponoć je.Doviđenja.
Branko.''

Po verziji nekih svedoka, Brankovih roditelja I najbližih prijatelja on je ubijen. Priča se da je bio u nemilosti komunističkih vlasti I da je otišao u Zagreb gde je navodno bila liberalnija atmosfera. Međutim, ni tamo nije blagonaklono prihvaćen. Očevici tvrde da je u noći smrti, pijan imao sukob u kafani sa hrvatskim nacionalistima. Svedoci kažu da je bešenje inscenirano, da je grana bila tako niska da mu je telo bilo u klečećem položaju. Postoji svedočenje njegove majke o zvaničnij identifikaciji tela:

“Bio je sav u modricama, naročito na leđima tri veće od udaraca, dok na vratu nije bilo nikakve ozlede od omče za vešanje.

Znate li kako izgleda čovek skinut s opasača ili konopca? Možete to videti u svakom udžbeniku sudske medicine: oči izbuljene, jezik isplažen, natečen vrat s jasnim oznakama davljenja i to u vidu brazde.

Ni jednog od tih očiglednih simptoma nije bilo na našem Branku i zato sam u očajanju, poput svake ucveljene majke, izbezumljena povikala: "On je ubijen! Morate nam odati ubicu mog deteta!" Zapretili su mi da ćutim iz političkih razloga. I zato sam namerno, svetu na uvid, uzela sanduk sa staklenim prozorom naspram Brankove glave da svako može da se uveri da je imao neozleđen vrat. Time smo celom svetu ukazali na lažnu zvaničnu verziju koja mu je servirana po naređenju odozgo.”

Kako bilo da bilo, slava mu I hvala što je svojim kratkim životom od samo 27 godina obeležio moj ceo.

]

Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na Facebook Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na Google Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na My Yahoo! Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na Live Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na MySpace Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na Twitter Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na Digg Pošalji "BRANKO MILJKOVIĆ" na del.icio.us

Ažurirano 09.02.2012. u 13:20, autor: Ne diraj moje krugove

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Tol (avatar)
    Draga divna duša...koje tuge da toliko bogatsvo usahne tako nepošteno prema čovečanstvu...prema NAMA koji ga obožavamo
    Ažurirano 08.02.2012. u 21:54, autor: Tol
  2. faraonn (avatar)
    ...lijep i adekvatan pomen N.U.M.K...
    ...znam i čitao sam odbranu jedne Dame koja niječe ljubav i 'objekt ' Brankove ljubavi ai slaže se njen iskaz u jednom brošuri
    kako je Branko bio izrazito ružan čovjek i čudno je da na fotografijama je drugačije...nije mi poznato ovo njeno izjavljivanje...tako ruzan a tako
    'pismen'...nije Njega ubila prejaka riječ nego prejaka neizrecivost i nepoznanica da obično , uslovno lijepo,- Lijepo uništava....
    Branko je pokušao da živi ali ga nije išlo i na brzinu je ostavio samo fragmente svojih mogućnosti,- moj Prijatelju...
    Hvakla ti na ovome,
    Faraonn
  3. Marija (avatar)
    Bato, fantastican blog.
    Od prvog dana mi je bilo jasno ko je tvoj omiljeni pesnik, jos od kad sam videla u biografiji na tvom profilu tekst B.Miljkovica
    Odlicna je ideja da citiras poslednje pismo, neverovatno je koliko je bola i ocaja stalo u njega. 'Ja ću pokusati da živim dalje mada sam više mrtav od svih mrtvaca zajedno.'

Da ne bude samo pohvala, evo mog doprinosa podsecanju na velikog pesnika. Jedna slika koju sam davno napravila, nadam se da zbog formata nece smetati.

p.s.
    Moram da pohvalim stihove motivisane i po motivima B.M.
    Ažurirano 08.02.2012. u 23:08, autor: Marija
  4. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio Tol
    Draga divna duša...koje tuge da toliko bogatsvo usahne tako nepošteno prema čovečanstvu...prema NAMA koji ga obožavamo

Da, Tol, žalosno... Meni je posebno upečatljiv stih:' volim je ušima', mislim da nijedan muškarac još nije na taj način opisao ljubav prema ženi
  5. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    ...lijep i adekvatan pomen N.U.M.K...
    ...znam i čitao sam odbranu jedne Dame koja niječe ljubav i 'objekt ' Brankove ljubavi ai slaže se njen iskaz u jednom brošuri
    kako je Branko bio izrazito ružan čovjek i čudno je da na fotografijama je drugačije...nije mi poznato ovo njeno izjavljivanje...tako ruzan a tako
    'pismen'...nije Njega ubila prejaka riječ nego prejaka neizrecivost i nepoznanica da obično , uslovno lijepo,- Lijepo uništava....
    Branko je pokušao da živi ali ga nije išlo i na brzinu je ostavio samo fragmente svojih mogućnosti,- moj Prijatelju...
    Hvakla ti na ovome,
    Faraonn

Hvala tebi faraonne na poseti i komentaru.
    Znaš kako kažu - lepota je u oku posmatrača. Ja bih rekao da niko nije toliko ružan da bi bio svakom ružan, ali je strašno ako je ružan onome koga voli.
    Šalu na stranu, u pismu je čovek sve lepo rekao, kao i svojom poezijom. Možda je sve ipak tako moralo biti. I njegova poslednja pesma dosta govori.

PESMA ZA MOJ 27. ROĐENDAN

Više mi nisu potrebne reči, treba mi vreme;

Vreme je da sunce kaže koliko je sati;

Vreme je da cvet progovori, a usta zaneme;

Ko loše živi zar može jasno zapevati !

Verovao sam u san i u nepogodu,

U dve noći bio zaljubljen noću,

Dok jug i sever u istome plodu

Sazrevaju i cvokoću.

Sanjajući ja sam sve praznike prespavao !

I grom je pripitomljen pevao u staklu.

Ne rekoh li: vatru vrati na mesto pravo,

A poljupcu je mesto u paklu.

I hlebovi se pod zemljom školuju;

Ja bih se želeo na strani zla tući;

Pa ipak, po milosti istorije,

Povraćajući i ja ću u raj ući.

Za prijatelje proglasio sam hulje,

Zaljubljene u sve što peva i škodi.

Dok mi zvezde kolena ne nažulje

Moliću se pobožnoj vodi.
  6. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio Marija.S.
    Bato, fantastican blog.
    Od prvog dana mi je bilo jasno ko je tvoj omiljeni pesnik, jos od kad sam videla u biografiji na tvom profilu tekst B.Miljkovica
    Odlicna je ideja da citiras poslednje pismo, neverovatno je koliko je bola i ocaja stalo u njega. 'Ja ću pokusati da živim dalje mada sam više mrtav od svih mrtvaca zajedno.'

Da ne bude samo pohvala, evo mog doprinosa podsecanju na velikog pesnika. Jedna slika koju sam davno napravila, nadam se da zbog formata nece smetati.

p.s.
    Moram da pohvalim stihove motivisane i po motivima B.M.

Hvala na podršci, Sejo. Bio sam pod velikim pritiskom da sve bude dostojno povoda. Drago mi je ako sam uspeo, barem delom.
    Naravno da tvoja slika ne smeta, naprotiv, veliki je doprinos ovoj strani.
  7. Sanjalicca (avatar)
    samo cu se Ne diraj moje krugove nadovezati lepotom napisanih Brankovih reci

Ljubav poezije

Ja volim srecu koja nije srecna.
    Pesmu koja miri zavadjene reci.
    Slobodu koja ima svoje robove.
    I usnu koja se kupuje za poljubac.

Ja volim rec o koju se otimaju dve slike.
    I sliku nacrtanu na ocnom kapku iznutra.
    Cvetove koji se prepiru sa vremenom
    U ime buducih plodova i prolecne casti

Ja volim sve sto se krece jer sve sto se krece,
    Krece se po zakonima mirovanja i smrt.
    Volim sve istine koje nisu obavezne.

Ja volim jucerasnje neznosti,
    Da kazem svome telu "dosta" i da sanjam bilje,
    Prste, oci, sluh, drugacije rasporedjene
    U sumi negoli u telu.

ps Xvala sto me podseti na nju i cesce sanjaj pa snima svojim da i nas ovako razgalis ko veceri ove
  8. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio Sanjalicca
    samo cu se Ne diraj moje krugove nadovezati lepotom napisanih Brankovih reci

Ljubav poezije

Ja volim srecu koja nije srecna.
    Pesmu koja miri zavadjene reci.
    Slobodu koja ima svoje robove.
    I usnu koja se kupuje za poljubac.

Ja volim rec o koju se otimaju dve slike.
    I sliku nacrtanu na ocnom kapku iznutra.
    Cvetove koji se prepiru sa vremenom
    U ime buducih plodova i prolecne casti

Ja volim sve sto se krece jer sve sto se krece,
    Krece se po zakonima mirovanja i smrt.
    Volim sve istine koje nisu obavezne.

Ja volim jucerasnje neznosti,
    Da kazem svome telu "dosta" i da sanjam bilje,
    Prste, oci, sluh, drugacije rasporedjene
    U sumi negoli u telu.

ps Xvala sto me podseti na nju i cesce sanjaj pa snima svojim da i nas ovako razgalis ko veceri ove

Čudo si ti, Sanjalice. Potrefila si jednu od meni omiljenih pesama koju u današnjoj zbrci nisam stigao da iščitam.
    O snovima na žalost (ili pak sreću) ne odlučujemo sami, ali drago mi je što ću večeras, zahvaljujući tebi, usniti uz ovu pesmu
  9. Višnja V. (avatar)
    Moram da priznam: celog života sam bila verna - prijateljima, suprugu, detetu - i celog života sam ih sve varala sa jednim Brankom i njegovom poezijom.
    Svako ima nešto čime dopunjava svoju čašu ljubavi, a ja, recimo imam ovo:

10. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio Višnja V.
    Moram da priznam: celog života sam bila verna - prijateljima, suprugu, detetu - i celog života sam ih sve varala sa jednim Brankom i njegovom poezijom.
    Svako ima nešto čime dopunjava svoju čašu ljubavi, a ja, recimo imam ovo:

Ljubavi ima raznih, a vernost je konstanta svakoj pojedinačno i vidim da si sve lepo iznivelisala. Svaka pregrada tvoje duše ima svoju neprevarenu ljubav. Zračiš njima, Višnja.
  11. Višnja V. (avatar)
  12. Timosten (avatar)
    ........... Dok god Branko seta dvoranama nasih secanja on je ziv, besmrtan!
  13. skura58 (avatar)
    Divna tužna duša.
    Bravo svima koji su se uključili.
  14. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Hvala svima! Vi ste dokaz da je zaista besmrtan.