Lastavice

Na temu me je podstakao Lončar, pozivom da hranimo ptice.
Ja imam dve porodica lasta iznad vrata. Uvučena terasa baš zgoda za njih.
Kao što znate glavni neprijatelji su im svrake, pošto sokolova ima u blizini samo jedan par.
I napala svraka moje laste. Ja čuvam gnezdo, one se bore u vazduhu.
I pište. Odjednom se pojavi desetak lasta, napadoše i oteraše svraku.
PRIČA NIJE IZMIŠLJENA.
 
..laste znaju za kolektivnu odbranu..sistematski uskraćuju vazdušni prostor pticama lovcima ( naročito kopcima , manjim jastrebima i sl. grabljivicama pa i štetočinama koje podvaljuju ptičijem svetu )i tako teritoriju prave za ptice pevačice ... nekad sam imao golubove , i više puta sam posmatrao sukob lasta sa grabljivicama - a par golubova mi spasle od kobca ( u jatu ih napadale dok nisu odustali i nestali iz kraja )... treba ih posmatrati kad grade gnezda - graditeljska harmonija ... divne su !
 
123loncar;bt193637:
..laste znaju za kolektivnu odbranu..sistematski uskraćuju vazdušni prostor pticama lovcima ( naročito kopcima , manjim jastrebima i sl. grabljivicama pa i štetočinama koje podvaljuju ptičijem svetu )i tako teritoriju prave za ptice pevačice ... nekad sam imao golubove , i više puta sam posmatrao sukob lasta sa grabljivicama - a par golubova mi spasle od kobca ( u jatu ih napadale dok nisu odustali i nestali iz kraja )... treba ih posmatrati kad grade gnezda - graditeljska harmonija ... divne su !

Dobro da si i Ti nešto slično video.
Verovaće nam ljudi.
Hvala za prelep komentar.
 
...ko god želi da se uveri u mudrost ovih malih ptica nek ih posmatra .. naročito ih je dobro posmatrati u starim tvrđavama ; tu žive čitave kolonije ovih genijalnih ptica selica ... jako je interesantno videti ih kad jata stižu sa juga i počnu da kruže u regionu gde su naseljene ..čitav jedan mali kolektivni ritual pozdravnog leta ( sličan ritual prave i kad se vraćaju na jug )...genijalne su !
 

Back
Top