Koje ucenje slediti? - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Koje ucenje slediti?

Oceni ovaj blog
Ovaj clanak je trebao predstavljati odgovor na sledeci odlomak iz komentara:
"... razumevanje i svesnost je nešto bitno u duhovnom radu i sam razvoj se čini malo otežavajućim ako pogledamo toliko škola, mislilaca i drugih ljudi koji prate svoj put, da se čini da smo ponekad u lavirintu ."

Smatrala sam da se dosta ljudi moze naci u slicnoj dilemi, pa zato iznosim svoje misljenje u formi clanka koje mozda nekom moze posluziti kao korisna smernica.

Ono sto sam ja uocila kroz dugogodisnju obzervaciju, i sto se takodje podudara s razlicitim religioznim, filozofskim, pa i psiholoskim tumacenjima je da ljudi imaju tri nivoa svesti i to: podsvesni (snazni primitivni, zivotinjski instinkti ili pod-Ja) svesni (um ili svesno Ja) i nadsvesni (sustinski, duhovni potencijal ili nad-Ja koje je nase istinsko Sopstvo).

Zasto te razlike? Iz prostog razloga sto su razlike neophodan uslov aktivnosti, promene ili razvoja. (Naravno, ja sam to opsirnije i kompleksnije, obrazlozila u mojim knjigama, ali smatram da je ipak neophodna izvesna povrsna sumarizacija da bih bila u stanju da adekvatnije izrazim svoje misljenje.)

Ego (svesno Ja, svesnost, um, inteligencija, itd.) je aktivni nivo svesti koji je znacajan zbog toga sto omogucava realizaciju naseg istinskog Sopstva ili duhovnog potencijala. Kako? Samospoznajom. Kako se ona ostvaruje?
Tako sto interakcija s okolinom aktivira razlicita unutrasnja osecanja, izmedju ostalih i nadsvesni duhovni potencijal u vidu savesti, kao i osecanja ljubavi (ne samo romanticne) vec u vidu konstruktivno- kreativnog nagona.

Ukoliko um bira takakav nagon on se osvescuje jer takva interakcija rezultira reflektivnim razmisljanjem u kojem nase svesno Ja prepoznaje svoje nize nagone, kao i razlicite uticaje okoline ili noviformirana osecanja Polusvesnog ega koja pocinju da imaju uticaja na njegovo misljenje.

Znaci, u pitanju je neka vrsta unutrasnje obzervacije u kojoj se Ja, usled spoja sa svojom sustinom ili duhovnim potencijalom, transformise u nad-Ja, te time nadrasta svoj trenutni stepen razvoja ili okolnosti u kojima se nalazi. Odnosno, dobija dublji ili pravilniji uvid u sebe i okolinu, cime mu se i pruza mogucnost da dodje do konstruktivnog resenja ili da uspostavi potreban balans izmedju sebe i okoline.

Takvim procesom osoba "oslobadja" ili koristi njen vlastiti potencijal koji se u umu manifestuje kao mudrost. Mudrost u umu nije nista drugo nego najvisi stepen svesnog razumevanja koji omoguci prevazilazenje nizih nagona, te osoba postize integralni razvoj licnosti koji se oseca kao unutrasnje jedinstvo, uskladjenost, mir ili ispunjenje posto osoba postaje Jedno i u mislima i osecanjima.

Dok se ne ostvari takva integracija, oseca se unutrasnji nemir usled unutrasnje razjedinjenosti prouzrokovane razlicitim podsvesnim, skrivenim teznjama i nagonima, kao i neiskoriscenim svesnim potencijalom. Usled toga osoba razvija nefunkcionalan nacin razmisljanja i ponasanja jer nije u stanju da razume ni sebe ni okolinu.

Osoba moze biti veoma inteligentan, ali ako ne radi po nagonu ljubavi ili savesti tada nije u stanju da ostvari unutrasnju integraciju jer postaje neiskrena, manipulativna, neodgovorna, itd. Dakle, duhovnost nije nista drugo nego proces samoosvescivanja koje se manifestuje kao oplemenjivanje ili konstruktivni razvoj kroz integraciju licnosti. U takvom procesu je veoma vazno da osoba koristi svoj vlastiti duhovni potencijal koji se u svesnom nivou manifestuje kao razvoj mudrosti.
Moralni kondukt ili ponasanje nije bez razloga centalno pitanje ne samo mnogih religioznih i filozofskih ucenja vec se ono razmatra u svim drustvenim odnosima. Progresivan duhovni razvoj ljudi uvek rezultira iskrenim, postenim, odgovornim ili moralnim kondaktom, i obrnuto.

Ne mora se biti filozof, niti je u tolikoj mori vazno da se razumeju pojedina ucenja da bi se ostvario duhovni razvoj. Sve sto je potrebno to je samooplemenjivanje ili razvoj u skladu sa savescu ili unutrasnjim, intuitivnim, nagonom ljubavi i konstruktivnosti. Svako ucenje je korisno ukoliko nas osnazuju da se odupremo razlicitim iskusenjima ili istrajemo na putu samooplemenjivanja ili ako nas podstice na reflektivno razmisljanje ili na razvoj naseg unutrasnjeg duhovnog potencijala.
Zato se efikasnost nekog ucenja najvise iskazuje u praksi. Ukoliko nas neko ucenje osposobljava da postajemo iskreniji, odgovorniji, posteniji, humaniji ili konstruktivniji u odnosu s okolinom, onda ga treba slediti sve dotle dok ima takav efekt ili dok ga ne nadrastemo. Bilo koje ucenje koje se postavlja kao neprikosnoveni autoritet ili koje zahteva da se bezuslovno prihavata ili sto je jos gore, sto navodi da se sumnja u zdrav razum, nije OK. Takvo ucenje je zastupljeno u kultnim i sektaskim ucenjima.

Ukoliko je ucenje kompleksnije mozda treba duze vremena ili pazljivijeg proucavanja da se shvati, ali takvo shvatanje nikada ne sme iskljuciti iz sebe zdrav razum i vlastitu intuiciju. U svakom slucaju da proucavanje razlicitih ucenja moze da nam koristi, ali pristup treba biti otvoren i fleksibilan, sto znaci da prihvatimo ono sto u tom ucenju rezonuje s nama, a ono sto ne, jednostavno zaboravimo i produzimo dalje.

Pošalji "Koje ucenje slediti?" na Facebook Pošalji "Koje ucenje slediti?" na Google Pošalji "Koje ucenje slediti?" na My Yahoo! Pošalji "Koje ucenje slediti?" na Live Pošalji "Koje ucenje slediti?" na MySpace Pošalji "Koje ucenje slediti?" na Twitter Pošalji "Koje ucenje slediti?" na Digg Pošalji "Koje ucenje slediti?" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Postoji jedna generlna podela * na dva tipa ljudi koju mi iskustvo stalno potvrdjuje:jedni koji imaju sklonost i potrebu za razvojem koji si opisala, i koji se baš tako odvija, i drugi koji se malo ili nimalo ne menjaju i uvek se svojim delovanjem potvrdjuju i ostvaruju na isti način.("Ja ne postajem ja jesam"-Pikaso).Razume se da su u najvećem broju kod ljudi zastupljena oba tipa u različitim odnosima ali pripadanje jednom ili drugom tipu zaista objašnjava njihovo ponašanje i može pomoći razumevanju istog.Ispada da je važno ko je zašta pozvan u životu a onda on treba to i da radi i bude.

* Vajningerova podela na "tragače" i " sveštenike"
    Ažurirano 05.02.2012. u 09:29, autor: zxy
  2. fisherman1 (avatar)
    Ukoliko nekom treba recept za pitu s jabukama-to može-recept za mudrost...hm...
    S one strane dobra i zla obitava mudrost i sva znanja sveta i sve istine,ali nije to
    za svakog da se time maje...z:) Visok IQ širi saznajni horizont,ali dokle dopire i
    da li je konačan ili nije...
    Radoznalost ljudska je i blagodet jer porađa znanja i mudrost,ali i zaraza kao droga,
    kao kocka,kao novinarstvo gde su kazne i nagrade isto...
    Nema "lakih filozofa"...
  3. pely (avatar)
    Meni se dopadaju teme na Tvom blogu.

Čitanjem uviđam razliku svoje percepcije u nekom prethodnom vremenu pri susuretu sa tematikom.
    Mislim da tekst pokreće one koji su znatiželjni, zainteresovani za iskustva iz ove teme.

Tekstovi su kao poziv da se pretresu reči i svoje misli,
    da ako ima u njima još po koja ograda i zastor, da se sklone
    i da razumevanje nađe naša srca.

pely
  4. sofija06 (avatar)
    Zxy i fisherman1, hvala za komentare. Ono sto danasnje drustvo treba to su posteni, iskreni i funkcionalni ljudi, jer jedino to moze dati svetliju buducnost covecanstvu. Zato duhovno ucenje koje podstice takav razvoj ljudi, ispunjava svoju svrhu. Duhovnost nije filozofija niti je neophodno da neko bude filozof ili da pripada nekakvoj eliti da bi bio u stanju da se duhovno razvija. Duhovnost je dostizna i moguca za svako ljudsko bice.

Ona nije nista drugo nego razvoj viseg nadsvesnog potencijala u svesnosti ili umu. Zato um i jeste dragocen u ovoj dimenziji. Nadsvesni potencijal je dusa ili vise Sopstvo koje um oseca ili dozivljava kao intenzitet ljubavi, konstruktivne kreativnosti ili kao savest, odnosno visu (moralnu) zakonitost zajednistva.

Ukoliko bilo koji covek sledi i svesno razvija takav nagon u umu on postize progresivan duhovni razvoj koji se manifestuje kao mudrost ili dublji uvid u sustinske zakonitosti postojanja. Zato je svaki mudar covek duhovno razvijen i obrnuto. Sto znaci, da mudrost ne zavisi od koeficijenta inteligencije ili obrazovanja vec samo od duhovnog razvoja.

Inteligencija je sposobnost shvatanja uzrocno posledicnih zakonitosti fizicke egzistencije, te se ljudi koji brze i lakse shvataju takve zakonitosti smatraju inteligentnijim. Duhovnim razvojem se dopire do sustinskih zakonitosti postojanja, sto znaci da se prevazilaze pojavni, uzrocno posledicni odnosi fizicke egzistencije, a uvidja se dublji skriveni smisao, sklad i sustina koja prevazilazi individualni, otudjeni ili sebicni intres Ega.

Duhovni razvoj omogucava integralni razvoj licnosti (ujedinjenje sva tri svesna nivoa) koji se manifestuje kao iskrenost, funkcionalnost, odgovornost ili brze i efikasnije uspostavljanje unutrasnjeg mira, ravnoteze ili osecanja ispunjenosti, srece i zadovoljstva. Ma koliko da je covek inteligentan, ukoliko zapostavlja duhovni razvoj on nije u stanju da ostvari integralnost, uravnotezenost ili potrebnu funkcionalnost i konstruktivnost ni u sebi ni u interakciji s okolinom.

Zato su ljudi sa poremecenim kao i sa zaostalim duhovnim razvojem neuravnotezeni i neuroticni. Neiskreni, manipulativni ili duhovno nerazvijeni ljudi imaju duboko potisnut osecaj krivice, te im je potrebno da odrzavaju neku vrstu balansa na taj nacin, sto veliku paznju posvecuju formi, ritualima ili nevaznim stvarima da bi se osecali kao dobri.

Tako na primer, neko moze da ide redovno u cvrkvu, odrzava striktan post, redovno se moli ili izgleda pobozan, itd., a da u isto vreme vara, krade ili cini zlo drugim ljudima. Drugim recima da je dvolican ili da vodi dvostruki zivot. Njemu samom je potrebna farsa oko crkve da bi umirio svoju savest ili da bi sam sebe uverio da je ipak, dobar i da nije tako los.

Zbog toga takvim ljudima odgovara svaka filozofija ili ucenje kojim se oslobadja odgovornosti ili koja ostavlja mesta za zadovoljenje nekih njihovih nizih strasti i nagona. Takva filozofija je obicno iskomplikovana i nakicena bombasticnim, recima koje su u sustine prazne i neprakticne.

Ipak, svako ima svoje misljenje i neka se nahodi prema njemu. Moja namera nije da ikom namecem svoje misljenje, niti ocekujem pozitivan prijem kod svih ljudi. Drago mi je ukoliko ima takvih sto razumeju ovo sto pisem ili ukoliko moje pisanje, rezonuje s njima. Ukoliko ne, to je takodje OK.

Svesna sam cinjenice da se svaki covek nalazi na svom jedinstvenom stepenu razvoja, te da smo zbog toga svi drugaciji. Da je to ono sto jeste u ovoj dimenziji i da je bilo koji pokusaj da natera ljude na isto misljenje i ponasanje (pa makar i konstruktivno) uvek rezultiralo jos gorom podelom, otporom i nasiljem.
    Ažurirano 07.02.2012. u 09:44, autor: sofija06
  5. sofija06 (avatar)
    Hvala pely. Drago mi je ako ovo sto pisem rezonuje s tobom i ako ti na bilo koji nacin koristi.
  6. Zlatna Iris (avatar)
    kako bi nazvala onaj tip ljudi koji osecaju taj neki disbalans u sebi, dakle ljudi koji su svesni da poremecenog odosa izmedju unutrasnjeg i spoljasnjeg sveta i traze neki put, izlaz? da li se ti ljudi razlikuju ili ne od onih koji zive sa tim disbalansom. kao sto si dala primer poboznih koji kradu, i koji zive sa osecajem da je takvo ponasanje ispravno.
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zlatna Iris
    kako bi nazvala onaj tip ljudi koji osecaju taj neki disbalans u sebi, dakle ljudi koji su svesni da poremecenog odosa izmedju unutrasnjeg i spoljasnjeg sveta i traze neki put, izlaz? da li se ti ljudi razlikuju ili ne od onih koji zive sa tim disbalansom. kao sto si dala primer poboznih koji kradu, i koji zive sa osecajem da je takvo ponasanje ispravno.
    Po svemu što sam video do sada
    ti si "tragač" Iris Zlatna
    nastavi samo i stići ćeš do balansa
    nije ni dobro da se to desi prerano
    Izvini što ti rekoh ovo
    a niko me nije ni pitao
  8. Zlatna Iris (avatar)
    nema potrebe da se izvinjavas, hvala..inace kazes podela na tragace i svestenike, a kako bi nazvao ove sto zive u "skladu" sa disbalansom? mislim da takvi cine vecinu....
  9. Art Ista (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Postoji jedna generlna podela * na dva tipa ljudi koju mi iskustvo stalno potvrdjuje:jedni koji imaju sklonost i potrebu za razvojem koji si opisala, i koji se baš tako odvija, i drugi koji se malo ili nimalo ne menjaju i uvek se svojim delovanjem potvrdjuju i ostvaruju na isti način.("Ja ne postajem ja jesam"-Pikaso).Razume se da su u najvećem broju kod ljudi zastupljena oba tipa u različitim odnosima ali pripadanje jednom ili drugom tipu zaista objašnjava njihovo ponašanje i može pomoći razumevanju istog.Ispada da je važno ko je zašta pozvan u životu a onda on treba to i da radi i bude.

* Vajningerova podela na "tragače" i " sveštenike"
    Da...ili Jungova podela na Introverte i Ekstraverte
    Odlican clanak...
  10. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zlatna Iris
    nema potrebe da se izvinjavas, hvala..inace kazes podela na tragace i svestenike, a kako bi nazvao ove sto zive u "skladu" sa disbalansom? mislim da takvi cine vecinu....
    Pre ili kasnije jedno prevagne
    i to očito postane
    za tragače jedno je važno
    "ako ne napredujemo...nazadujemo"
    a kod sveštenika mnogi ostaju kod statusa kvo
    i ponavljaju se beskonačno
    možeš im ponašanje predvideti
    biraj one koji će ti se svideti
    jer njih ne možeš nikad promeniti
  11. Zlatna Iris (avatar)
    aaaa...jasno
  12. LJILJA MMM (avatar)
    Pa umeće življenja i jeste u tome da uspešno živimo sa disbalansom. On je uvek prisutan, u manjoj ili većoj meri u svakome od nas. Svi smo mi i tragači i sveštenici i upravo u tome i jeste neravnoteža jer se ta dva naša dela stalno sukobljavaju. Svi bi mi i da tragamo za novim ali volimo da nas čeka ono sigurno kada se vratimo.
    Pored toga i tragača a i sveštenika ima raznih...onih koji uspevaju da održe samoravnotežu i ravnotežu sa okolinom a i onih kojima to ne polazi za rukom.
  13. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Pa umeće življenja i jeste u tome da uspešno živimo sa disbalansom. On je uvek prisutan, u manjoj ili većoj meri u svakome od nas. Svi smo mi i tragači i sveštenici i upravo u tome i jeste neravnoteža jer se ta dva naša dela stalno sukobljavaju. Svi bi mi i da tragamo za novim ali volimo da nas čeka ono sigurno kada se vratimo.
    Pored toga i tragača a i sveštenika ima raznih...onih koji uspevaju da održe samoravnotežu i ravnotežu sa okolinom a i onih kojima to ne polazi za rukom.
    E ko bi očekivao
    da knjigovodja disbalanse preferira
    pa ti bar znaš bre Ljiljana
    da disbalansa nigde i nema
    sve je izbalansirano što vidljivo što ne vidljivo
    raznim kompenzacijama
    al knjigovodja treba da zna
    da sve u obzir uzima
    gde ti je ta direktorka
    neću više da budem tvoj klijent ja
    postala si mi sumnjiva
  14. LJILJA MMM (avatar)
    E ko bi očekivao
    da knjigovodja disbalanse preferira
    pa ti bar znaš bre Ljiljana
    da disbalansa nigde i nema
    sve je izbalansirano što vidljivo što ne vidljivo
    raznim kompenzacijama
    al knjigovodja treba da zna
    da sve u obzir uzima
    gde ti je ta direktorka
    neću više da budem tvoj klijent ja
    postala si mi sumnjiva
    Sad je meni jasno što ti nisi knjigovodja no filozof teoretičar....što znači globalna pamet
  15. zxy (avatar)
    Sad je meni jasno što ti nisi knjigovodja no filozof teoretičar....što znači globalna pamet
    Ko zar ja ?
    Kaži samo bilo šta
    odmah ću ti reći kakva kompenzacija
    u balansu ga održava
    sve mora da štima
  16. LJILJA MMM (avatar)
    Ko zar ja ?
    Kaži samo bilo šta
    odmah ću ti reći kakva kompenzacija
    u balansu ga održava
    sve mora da štima
    Ajd živ ti ja pročitaj šta sam napisala gore
    al polako...ne brzaj
    pa naravno da je sve izbalansirano
    to sam i rekla...umeće življenja je ...šta?
    izbalansirati debalans
  17. zxy (avatar)
    Ajd živ ti ja pročitaj šta sam napisala gore
    al polako...ne brzaj
    pa naravno da je sve izbalansirano
    to sam i rekla...umeće življenja je ...šta?
    izbalansirati debalans
    O ako je tako
    izvinjavamo se mnogo se izvinjavamo
  18. sofija06 (avatar)
    Lepo je videti ovako veselo drustvance. Hvala svima na poseti. Samo da napomenem da sam modifikovala gornji komentar jer adekvatnije izrazava ono sto sam nastojala reci.

Zlatna Iris, drago mi je da si postavila to pitanje, jer je prosto nemoguce odjednom sve objasniti. Ne znam koliko si primetila da ja stalno insistiram na tome da je duhovni razvoj proces koji traje svo vreme dok smo u ovoj dimenziji? To cinim iz razloga, sto pojedina ucenja daju lazno uverenje da je moguce doziveti neko misticno duhovno budjenje i da je ostatak zivota ekstaza ili bliss bez ikakvih problema. Ne samo sto to nije tacno, vec je i stetno.

Svi mi imamo jedinstvene ili narocite okolnosti (neki to nazivaju sudbina koja moze biti uzrokovana karmom, neki lekcije itd.) kroz koje moramo proci ili koje moramo prevazici, tako sto cemo uciniti pravilnu reakciju na njih ili sto cemo odoleti iskusenju. To mozemo uciniti samo onda kada svesno biramo savest, nagon plemenitosti ili ljubavi, tj. visi duhovni petencijal.

Kao sto u skoli svaki razred postaje tezi usled kompleksnijeg gradiva, tako je i u zivotu. Sto god covek ostvaruje visi duhovni razvoj, on se u isto vreme susrece i sa kompleksnijim zivotnim situacijama. Zbog toga se razvoj uvek maninifestuje kao promena u vidu balansa i disbalansa ili nesto poput Hegelove teze, antiteze i sinteze.

Sto znaci, da svaki balans ili odredjena ravnoteza koja se ostvarila adekvatnom spoznajom, neminovno mora biti ugrozena nekim incidentom ili zivotnom okolnoscu koja ce se odraziti kao unutrasnji konflikt ili disbalans. Takav konflikt, nemir ili disbalans uzrokuje drugacija ili nova osecanja i misli, tj. otkriva nam drugacije aspekte nase licnosti koje traze integraciju na jednom visem nivou, sto nas aktivira na dublju refleksiju, a time i postizanje viseg ili progresivnijeg stepena spoznaje, koja nam opet omogucava uspostavu unutrasnjeg balansa i ravnoteze. Dakle, disbalans kao komplementarna suprotnost balansu je neminovan u procesu razvoja. Iako on nije prijatan, on je ipak znacajna pokretacka snaga razvoja.

Medjutim, disbalans ili neravnoteza kod duhovno razvijene (integralne) osobe, koja je uzrokovana nekom situacijom ili incidentom, se razlikuje od disbalansa osobe s dezintegracionom licnoscu ili osobe sa zaostalim duhovnim razvojem. Prvi disbalans bi mogli oznaciti kao akutni, drugi kao hronicni. Dok duhovno razvijeni ljudi lakse i brze dolaze do resenja ili ponovne uspostave balansa, ljudi sa zaostalim duhovnim razvojem cesto produbljuju krizu zato sto jos vise akumuliraju osecanja Polusvesnog ega kroz nepravilne izbore ili reakcije.

kao sto si dala primer poboznih koji kradu, i koji zive sa osecajem da je takvo ponasanje ispravno.
    Ovo takodje zahteva objasnjenje. Ljudi koji osecaju grizu savesti usled toga sto su ucinili neko nehumano delo pokazuju visi stepen duhovnog razvoja od onih koji je nemaju. Takvi ljudi jos uvek imaju dovoljno autenticnog, sustinskog razvoja da ih takva kriza odvede do dublje unutrasnje refleksije ili nadsvesnog nivoa, sto ce se u svesnom nivou manifestovati kao resenost za promenu ili odluka da se humanije postupa.

Stepen potiskivanja savesti je proporcionalan stepenu otudjenja od sustinskog, autenticnog ili nadsvesnog nivoa duhovnog potencijala. Psihopate nemaju savest jer su svoje sustinske zakonitosti u potpunosti zamenuli pojavnim, uzrocno posledicnim zakonitostima fizicke egzistencije ili su se cak identifikovali s detruktivnim nagonom Telesne svesti.