.. zdravo .. - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

alim

.. zdravo ..

Oceni ovaj blog
.. o obrnutoj proporcionalnosti .. veliki je pripadnik mali čovjek .. a nepripadnik .. čovjek ..

.. hrvat ju četrimilijuntni dio cjeline .. srba ima više .. tako je srbin desetmilijuntni dio cjeline .. a .. značajno manji od njih su .. muslimanac .. katolik .. hrišćanin ..

.. na filozofiji vidio .. gleda stažo svoju vojsku .. ovaj pravnik ovaj inženjer ovaj doktor .. pa se pita .. bože moj .. koja bi tek ja veličina bio u civilstvu ..
.. vojska je takva organizacija .. ali su stari vojnici pevali .. stari vojnik legao na pistu i na ***** nabio stažistu .. .. stara je vojska .. vojsku .. gledala .. kao mars .. sa koga će da odleti ..
.. kad gledam naše političare .. imam sliku tih stažista .. rezervnih oficira .. .. i kad se rata sa balkana sjetim .. imam osjećaj .. kao da su se ti .. neki rezervni .. sa marsa preselili na zemlju ..
.. naši političari sada .. neka nova garnitura .. baš mi na staže liče .. zameteni na jahorini ..

.. još sam vidio o dosu .. i .. po kozna koji put .. niko neće da priča .. .. šta da se radi .. .. ali eto .. imam ja sebe .. po kozna koji put ..
.. zašto je .. zanimljivo .. ubiti lihvarku .. ? .. ubijalo se u svijetu sve i sva .. postojali su kraljevi i sultani .. ubijali sa nabijali na kolčeve križeve četvorili .. i bez razloga .. postojali kriminalci .. crkve .. brate .. palile na lomači .. mučuile i rasturale .. da ne mođ bre više .. četa dostojevskih nebi mogli smisliti muke koje je znala smisliti majčica crkva ..
.. zašto je onda dostojevski čudan .. ?
.. zato što je čovjek ..
.. nije on prvi .. bilo je i prije nekih .. ali .. izašao je sa nečim .. u pravo vrijeme .. jednostavno .. jebeno .. i nezaobilazno .. .. i pokazao čovjeku .. nešto jednostavno .. jebeno .. i postojeće ..
.. čovjek je to gledao .. i odvraćao pogled .. pa opet gledao .. i više nije mogao reći da to ne postoji ..
.. a o čemu se u stvari radi .. ?
.. o tome ..
.. na zemlji su se oduvjek pravila sranja .. ali se oduvjek držalo da ne vrijede .. činilo se da .. bez obzira koliko su sranja velika .. uvjek postoji sila .. koja je iznad njih .. bilo u snazi boga .. ili u snazi ljudi .. .. koji su za te prilike govorili .. pa zar smo mi životinje .. ? .. i postojalo je .. vjerovanje .. ne .. ljudi su nešto drugo ..
.. a dos je rekao .. dobro .. .. nije rekao .. mi smo zvjeri .. samo je .. pojačao čovjeka ..
.. crkva može pravit sranja .. kralj može .. sila može .. dakle i čovjek može .. ako može .. ? .. ili je sve u bogu .. ili bez boga sve pada u vodu .. ? .. ali ako i jeste sve u bogu .. zar je kralj njegov .. ? .. ili pop .. ? .. ili lopov .. ?
.. a šta ako boga nema .. ? .. onda se sva seli na čovjeka .. i tu pogotovo počinju sranja ..
.. sistem vrijednosti nekog na položaju .. nije sistem vrijednosti čovjeka .. ?
.. političar više nije čovjek .. ? .. on je stažo kojen je bivša jna dala u ruke ljude .. raznih struka .. i veliku vlast nad njima .. ? .. političar je režimac .. za koga je bog stvorio .. poseban svijet .. ?
.. a dos pita .. staru treba ubiti .. ? .. ona je štetočina .. ? .. kada se čovjek postavi prema čovjeku .. tada zakoni režima više ne vrijede .. ?
.. režimi .. sa murjama .. vojskom .. udbama .. popinama .. karitasima .. .. koji su očito .. režimi sile .. novca u žilama .. .. ti režimi su pred čovjekom .. pojedincem .. u stvari gomila govana .. ?
.. to pita dos .. prilično pametno .. rekao bih ..
.. znate .. ja ne znam .. ali priča se .. da je kant isto pitao .. pitao se ovo .. koliko je jak .. čovjekov zakon u sebi ..
.. koliko je čovjek velik ..
.. što no ruje vele .. koliko taj gordo zvuči ..
(.. ruje su zemlja .. krvavi .. ljudi .. i takvi uvjek imaju dušu .. najprije zato što su pretjerani .. kao najstariji karamazov .. pa zato što se pitaju .. i dolaze do raznih .. ludih misli .. kao srednji .. pa zato što pomisle na boga .. kao mališa .. to su ruje .. crveni .. .. a ruj je drvo .. više grm .. i ima izrazito crveno lišće .. pa može biti ukras .. crveno .. i kao malo na tamno .. lijepo .. a drvo mu u srcu žuto .. izrazito .. i jako .. koristilo se za prečke kod .. lojtre ..)

.. o čemu sam ono pisao .. bože moj .. ? .. o čemu god da jesam .. još ću samo zaključak .. ali prije ipak da vidim što je tema bila ..

.. ja .. o obrnutoj proporcionalnosti ..
.. dakle .. pred boga može samo čovjek .. još nije niko postavio tezu da će bogu .. u paketu .. srbi .. svi .. ili čak ni hrvati .. ili bosanci .. pa čak ni židi .. ***** izabranost ..
.. i ja kažem .. onoliko koliko neko više sebe delegira .. toliko mu manje u sebi sebe ostane .. .. jebi ga .. to je zaključak ..

.. ima još nešto .. za nekad ..
.. na kraju vremena .. revolucija više nije moguća ..
.. jer dole ostaju samo ljudi .. sami .. pojedinci .. .. to nije nikakva katastrofa .. naprotiv ..

Pošalji ".. zdravo .." na Facebook Pošalji ".. zdravo .." na Google Pošalji ".. zdravo .." na My Yahoo! Pošalji ".. zdravo .." na Live Pošalji ".. zdravo .." na MySpace Pošalji ".. zdravo .." na Twitter Pošalji ".. zdravo .." na Digg Pošalji ".. zdravo .." na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. sanja* (avatar)
    .. ja tamo ne bih da komentarišem dostojevskog .. na onoj temi na književnosti .. mislim ..
    .. jer .. ****** .. volim ga .. a tema je otvorena s namerom da se s njime sprda .. pa ne želim pričinjavati nikome to zadovoljstvo .. sprdanja s velikim čovekom ..

.. drugo .. na toj književnosti gotovo da nemaš s kim pričati ..
    .. utisci se svode na .. odličan je .. ili .. težak je .. ili .. glup je .. ili .. nije to za tebe sinko ..

.. i najstariji brat je dobar .. njegovu sam čovečnost uočila tek prilikom poslednjeg čitanja karamazova ..

.. i .. ponoviću ovo ..

.. dostojevski je radnju karamazova smestio u .. skotoprigonjesk .. tor za stoku ..
    .. taj stoka su .. pripadnici ..

.. a roman je priča o tri čoveka koji .. svaki na svoj način .. žele van ..
  2. Lilyth (avatar)
    .. o obrnutoj proporcionalnosti .. veliki je pripadnik mali čovjek .. a nepripadnik .. čovjek ..
    Mislim da je bas suprotno.
    Svi smo jedno. Nepripadnik to ne shvata.
    I da, za Dostojevskog.
    Cini mi se da skoro niko nije toliko voleo ljude kao on.
  3. alim (avatar)
    .. da .. mislim da imaš pravo .. riječi su čudo .. ništa se njima ne može reći ..
    .. svi smo jedno .. i to je divno .. a ti od svih uzmeš neke .. i sa njima si jedno .. i tako je rođen šeitan ..

.. da .. i za dostojevskog je isto istina .. nikome nebi palo na pamet da ubije babu sjekirom .. nego nekome ko voli ljude .. a njemu je to palo na pamet ..
  4. alim (avatar)
    .. patriotizam .. nacionalizam .. siguran je promašaj ..
    .. čovjek ne može naći svoje nigdje .. ne može u radu .. poduzeću .. ne može u gradu .. selu .. ne može kod rodbine .. .. sigurno je da ne može ni u naciji ..
    .. gubitak je vremena vjera u srpstvo .. ili hrvatstvo .. .. kod takvih se svojih može naći samo nesreća ..
    .. i svaka pomisao o .. udruženim svojima .. glupast je san .. i počiva .. ne na tome .. šta mogu ja zajedno sa svojima .. nego na tome .. protiv koga bi mi .. mogli ..
    .. i ******* je baš to .. što protiv nekoga moramo .. da bi zaboravili da smo sami žestoki protivnici ..
  5. Lilyth (avatar)
    Uzmi za primer decu (mozda je tako najplasticnije objasniti).
    Zar nisu sva ista?
    Zar svako podjednako ne zasluzuje ljubav i paznju?
    Pa zasto se onda najvise brines oko svoga?
    Jel zato sto je ono posebno, drugacije?
    Ili zato sto znas da se niko drugi nece brinuti o njemu, da ono ima samo tebe?
    Za Dostojevskog... da... jeste... palo mu je na pamet to. Nije bas humano
    Ali palo mu je na pamet da trazi ljudskost u ubici.
    Nije mu ni to bilo dosta nego je i boga trazio u zlocincima.
  6. sanja* (avatar)
    .. da .. u ubici je ne samo tražio .. neg i našao ..
    .. ali u babi lihvarki nije ..