Eckhart Tolle (citati) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Eckhart Tolle (citati)

Oceni ovaj blog
Da bih bila u stanju da bolje obrazlozim svoje misljenje ili razloge svoje procene Ekartovog ucenja neophodni su i njegovi citati, sto znaci i ponovno citanje njegovih knjiga radi pronalazenja adekvatnih citata. Posto ja to trenutno nisam u mogucnosti da ucinim, mislim da ce i pronadjeni citati s interneta biti dovoljni da posluze kao druga alternativa. Smatrala sam da neki njegovi citati ne osvetljavaju na najadekvatniji nacin neku pojavu pa sam zato dala moje vidjenje i dopunu.

“You can only lose something that you have, but you cannot lose something that you are.”
"Mozes da izgubis samo nesto sto imas, ali ne mozes da izgubis nesto sto si."

-Nasa sustina je svest. Svest u ovoj dimenziji ostvaruje razvoj tako sto formira razlicite svesne nivoe. Mi svi imamo sustinski ili nadsvesni nivo koji predstavlja svesni potencijal. Ukoliko ga ne koristimo gubimo mogucnost da postajemo ono sto u sustini jesmo, a umesto toga postajemo ono sto u sustini nismo.
--------------------
“You do not become good by trying to be good, but by finding the goodness that is already within you, and allowing that goodness to emerge. But it can only emerge if something fundamental changes in your state of consciousness.”

"Ne postajes dobar time sto pokusavas da budes dobar, nego pronalazenjem dobrote koja je vec u tebi i kojoj dozvoljavas da se pojavi. Ali, ona moze da se pojavi samo ako se nesto fundamentalno promeni u stanju tvoje svesti."

-Fundamentalna promena je svesni izbor da se bude dobar. Takav izbor ili promena nastaje onog momenta kada svesni nivo (um) dodje u kontakt s potencijalom dobrote ili kada ga prepozna kao svoju sustinu, te se od tog momenta identifikuje s njim. Na taj nacin ne samo sto omoguci manifestaciju dobrote kroz sebe, vec ostvari i svoju progresivnu promenu ili razvoj.
-----------
“Pleasure is always derived from something outside you, whereas joy arises from within.”
"Zadovoljstvo je uvek dobiveno od neceg izvan tebe, dok radost izvire iz tebe."

-Ali, i jedno i drugo dozivljavamo u sebi kao promenu svesnog stanja. Zadovoljstvo je karakterisicna promena svesnosti uzrokovana culima, dok je radost efekt koji se dobija neposrednim kontaktom svesnog nivoa ljudi s njihovom dusom ili sustinskim nadsvesnim nivoom. Zato zadovoljstvo nikada ne moze imati snagu ili dubinu radosti.
------------------------------------------
“Words reduce reality to something the human mind can grasp, which isn’t very much.”
"Reci smanjuju realnost na nesto sto ljudski um moze da shvati, sto i nije veoma mnogo."

-Hm, ova izjava se nalazi u potpunoj protivrecnosti sa sledecom:

“The significance is hiding in the insignificant. Appreciate everything.”
"Znacaj se krije u beznacajnom. Ceni sve."

-Ja pronalazim fascinantnim samu cinjenicu da je ljudski um uopste u mogucnosti da shvati bilo koju realnost kroz reci. Mislim da je to pravo cudo i da su u pitanju dublje, skrivene zakonitosti koje su zbog svoje uobicajenosti postale obicne, zanemarene, pa cak i beznacajne.
----------------------
"Mudrost nije proizvod misli."

-Namera ove recenice je da istakne nevaznost misli. Medjutim, ovo tvrdjenje nije potpuno. Iako mudrost nije proizvod misli, misli su proizvod mudrosti, te su zbog toga veoma dragocene. Jer, bez misli mudrost ne bi bila u stanju da se manifestuje, obelodani ili izrazi.
------------------
"U momentu kad osudjivanje prestane kroz prihvatanje onog sto jeste, slobodni ste od uma. Naparavili ste mesto za ljubav, radost, za mir."

-Mi se ne oslobodimo uma nego oslobodimo um da primi ljubav, radost i mir, cime ga integrisemo s njegovom visom ili pravom sustinom. Moment takve integracije rezultira osvescivanjem uma, tako da on spoznaje svoju odgovornost ili svoj udeo u onome sto jeste pa zato i prestaje da osudjuje.
-----------------------------------------
All the things that truly matter, beauty, love, creativity, joy and inner peace arise from beyond the mind.”
"Sve stvari koje istinski vrede, lepota, ljubav, kreativnost, radost i unutrasnji mir izrastaju iza uma."

Lepota, ljubav, kreativnost, radost i unutrasnji mir ne izrastaju iza uma vec u umu. Lepota, ljubav, kreativnost, radost i unutrasnji mir uvek postoje kao nadsvesnost ili pasivni potencijal iza uma. Takav potencijal postaje aktivan tek onda kada um doje u konatak s njim, sto se manifestuje kao izrastanje lepote, ljubavi, kreativnosti, radosti i unutrasnjeg mira u umu.
----------------------------------
“Love, joy, and peace cannot flourish until you have freed yourself from mind dominance.”

"Ljubav, radost i mir ne moze cvetati dok ne oslobodite sebe od dominacije uma."
-Mi se ne oslobadjamo dominacije uma vec oslobadjamo um tako sto dozvoljavamo ljubavi, radosti i miru da dominiraju u njemu. Time um ostvaruje integralnost ili dozivljava osecaj celovitosti i potpunosti. Jer, ono sto omogucava ljudima kompleksniji dozivljaj ljubavi, radosti i mira od ostalih zivih bica je upravo njihov um. Zato bezumna stvorenja nemaju isti dozivljaj mira kao umna. Kao sto ni bezumni ili ludi ljudi ne osecaju isti kvalitet ljubavi, radosti i mira kao umni.
--------------------
“You become most powerful in whatever you do if the action is performed for its own sake rather than as a means to protect, enhance, or conform to your role identity.”
"Postajes najsnazniji sto god da radis ako akciju obavljas u njenu vlastitu korist nego kad je obavljas kao sredstvo zastite, povecanja, ili prilagodjavanja tvojoj ulozi identiteta."

-Akcija ne moze imati svoju korist jer je uvek covek taj koji je odredjuje kao korisnu ili nekorisnu.
----------
"Uistinu će vam biti potrebno vrijeme dok ne shvatite da vam nije potrebno vrijeme kako biste bili ono što jeste."

-Nije potrebno vreme vec izbor. I to ne jednom vec dokle god ste u ovoj dimenziji.
-------------------------
"Razmisljanje koje nije ukorenjeno u svesti sluzi samom sebi i nefunkcionalno je."

-Razmisljanje nije ukorenjeno u svesti? Nije li sve u svesti?
------------------------------------
"Nista se nije desilo u proslosti; desilo se u Sada. Nista se nikad nece desiti u buducnosti; desice se u Sada."
"Stoga je sadasnji trenutak jedini stvaran, jedino sto uvek postoji."

-Tacno. Jer, Sada je zivot. Zato ono sto je jedino stvarno ili sto uvek postoji u ovoj dimenziji je promena. Sada nije nista drugo nego moment promene ili razvoja. Moment koji nikada nije isti jer uvek ima drugaciju dubinu uvida koja nastaje kao posledica interakcije proslosti i buducnosti. Da nije proslosti ni buducnosti ne bi bilo ni promene, samim tim ni Sada. Kao promena, Sada je uvek odredjeno prosloscu i buducnoscu ili onim sto je bilo i onim sto ce biti. Da nije proslosti onakve kakva je bila, ni buducnosti onakve kakva ce biti ni Sada ne bi moglo biti Sada onakvo kakvo je Sada.

Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na Facebook Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na Google Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na My Yahoo! Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na Live Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na MySpace Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na Twitter Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na Digg Pošalji "Eckhart Tolle (citati)" na del.icio.us

Ažurirano 05.02.2012. u 23:50, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Pa ne deluje loše to što je citirano
    al kao što mudri Propovednik reče
    pod kapom nebeskom ništa novo
    do skoro...promena prava nastaje
    kad se čovek umeša u tajne prirode
    sad ovo što se radi sa genima i slično
    veštačka pamet kalemi na Božije delo
    to je uistini novo ,nadajmo se samo
    da neće biti fatalno mada ..pretnji je puno
  2. fisherman1 (avatar)
    Gordost klasičnog filozofiranja mi uvek krivi usne u
    ružan osmeh crva ružnog i glupog koji se upinje da po
    strunama VREMENITOSTI postojanja koje ne prestaju
    s vibratom materijalnog,da u podnožje stopala svojih praotaca
    sivih,bezličnih i nezainteresovanih dopre bar na tren pa
    makar se pretvorio u to kloaku troposfere u kojoj gamižem-još
    samo nakratko...
    Neće me ni pogledati-već mi je jasno...z:mrgreen:
  3. pely (avatar)
    "Razmisljanje koje nije ukorenjeno u svesti sluzi samom sebi i nefunkcionalno je."

-Razmisljanje nije ukorenjeno u svesti? Nije li sve u svesti?

‚‚Ako nema značenja reč je samo jedan odjek u praznini.
    Ako njeno značenje nije večno, ona je samo rak u grlu i prišt na jeziku.‚‚

M. N.

Kakva je naša svest takvo je i naše razmišljanje; omeđano ogradama naše svesti.

Stepen funkcionalnosti zavisi od udaljenosti ograde u svesti.
  4. sofija06 (avatar)
    Ne boj se zxy, nismo mi bez razloga Bozija deca. Zna on kako, koliko i dokle treba da se igramo.
  5. sofija06 (avatar)
    Fisherman1 ne ocajavaj. Nije vazno ko te gleda ili ko te ne gleda. Vazno je da si ti sam u stanju da gledas.
  6. sofija06 (avatar)
    Hvala pely za razmisljanje. Stepen funkcionalnosti zavisi od ucestalosti kontakta naseg uma s visim, nadsvesnim nivoom ili duhovnim potencijalom. Takav kontakt je uslov oplemenjivanja, kultivisanja ili osvescivanja uma o njegovoj istinskoj sustini. Zato duhovnost nije nista drugo nego integralni ili konstruktivni razvoj licnosti.
  7. fisherman1 (avatar)
    [QUOTE=sofija06;bt193309]Fisherman1 ne ocajavaj. Nije vazno ko te gleda ili ko te ne gleda. Vazno je da si ti sam u stanju da gledas. z;) z:)[/QUOTE]
    Ma ni to nema veze-mi smo ,kad sve rezimiraš,očajni optimisti...:zcepanje::hahaha:
  8. fisherman1 (avatar)
    [QUOTE=sofija06;bt193309]Fisherman1 ne ocajavaj. Nije vazno ko te gleda ili ko te ne gleda. Vazno je da si ti sam u stanju da gledas. z;) z:)[/QUOTE]:tease::rtfm::rostilj::mazipsa::hahaha::rotf:
  9. fisherman1 (avatar)
    Htedoh reči:Erhart Tul je moj sličnomišljenik,a te nijanse reči,pa i same reči-nije to značajno...
    Značajno je da i sve te misli i koje potiču od reči samo potapamo u tu našu svesnost sebe,a ovo
    zafrkavanje našeg ega po površini naše svesti možemo komotno shvatiti neozbiljno kao kakav
    hobi življenja...Ma zajebancija najbolje...z:lol: