Eckhart Tolle

Autor svake knjige zasluzuje priznanje zbog vremena i truda ulozenog u pisanje, tako da nerado iznosim negativnu kritiku. Medjutim, verujem da je korisna. Moze ukazati na propuste i nedostatke, pa se dobije i adekvatnija procena dela.

Eckhartovo ucenje se munjevitom brzinom nametnulo kao znacajan autoritet u oblasti duhovnosti. Ne zalazim u to koliko je u tome imala udela dobro organizovana propaganda masinerija. Takav uspeh ne bi bio moguc bez prijemcivosti ljudi ka njegovom ucenju.

Na neke ljude su Eckhartove knjige imale pozitivan efekt. Pomogle su im da se smire i opuste. To je sasvim dovoljno da se okarakterisu vrednim. Ipak, potrebno je razmotriti i same ideje koje iznosi. Mada je prisutan veliki uticaj istocne filozofije, narocito taoizma i zen budizma, ima i lepih, originalnih uvida koje krasi izuzetna elokventnost. Ali, ima i diskutabilnih, jer na suptilan nacin onemogucava bilo kakvu kritiku time sto insistira da se ne treba obracati paznja na ono sto njegove reci govore, vec na sta ukazuju.

Ukoliko se pokusa kritikovati ono sto kaze, kritika nece biti validna posto nije u stanju da sagleda sta se krije iza reci ili na sta upucuju. Zar reci sve i jednog coveka nesto ne govore ili ukazuju?

To nije razlog da se ne razmatra izgovoreno. Jedini nacin da se dodje do jasnijeg razumevanja ili da se bolje shvati na sta se zelelo ukazati je da se analizira izneto. Tu nema izuzetaka. Reci svakog coveka trebaju biti podvrgnute analizi, bez obzira na vestinu ukazivanja.

Ucenje, takodje, ima karakteristiku ekskluzivnosti. Eckhart navodi da je u njemu u potpunosti izbegnut egoic (upotrebljavam njegov izraz) uticaj. Zbog toga kritika moze doci samo od inferiornog razumevanja ili egoic razmisljanja sto je dosta nadmeno.

I pored toga sto Eckhart smatra da reci nisu vazne pridaje im veliki znacaj. Predlaze koriscenje reci egoic, kao i izbegavanje koriscenja reci: ne bi trebalo, ne bi se smelo, mora itd. Iz nacina njegovog pisanja se moze videti da pazljivo bira reci i da vesto manipulise njima u cilju postizanja sto boljeg efekta.

Mada smatra da progresivni razvoj covecanstva u sebe mora ukljuciti transcedenciju misli i reci, ne daje adekvatan nacin njihovog prevazilazenja. I sam ih koristi u knjigama i mnogobrojnim seansama govora. Tako da njegovo ucenje ima dosta kontradiktornosti, ako ne i ambivalencije.

Nema sumnje da je ubrzani tehnoloski razvoj stvorio disbalans. Doslo je do preterane orijentacije na spoljasnji svet i interakciju, a zapostavila se dublja, unutrasnja. Posledica toga je sprecen autentican razvoj i porast mentalnih oboljenja.

Unutrasnja, duhovna praznina trazi da se ispuni. To navodi ljude na razlicite bizarne, iracionalne, a cesto i stetne aktivnosti. U takvom stanju se brzopleto, nekriticki i olako prihvata svako ucenje koje obecava instanto zadovoljenje.

Duhovni razvoj je proces koji traje dokle god smo ovde. S obzirom da taj proces ima razlicite faze zahteva se aktivno angazovanje, odgovornost i stalna budnost. U protivnom dolazi do regresa. Zato ucenje koje propagira da je dovoljno samo jednom doziveti duhovno budjenje, a da ce se potom sve samo od sebe resiti, moze biti stetno.

Najveca vrednost Eckhartovog ucenje je skretanje paznje na duhovni potencijal. Medjutim, u entuzijazmu toga otkrica je otisao u krajnost. Zanemario je znacaj uma, misli i reci. I ne samo sto ih je zanemario, vec ih je istakao kao prepreku duhovnom razvoju. Nije u potpunosti shvatio svest i ciklus njenog obnavljanja.

Misli i reci su aktivni, kreativni elementi preko kojeg ljudi realizuju duhovni potencijal. Misao je sama po sebi cudesna kao i dubina iz koje izvire. Ona je kljuc na vratima duse. Dok produhovljena misao otkljucava i otvara dusu, dotle je egoisticna zatvara.

Disfunkcionalnost ne nastaje zato sto se misli, vec zato sto se misli formiraju iz nizih nagona. Onog momenta kada um dodje u kontakt s duhovnim potencijalom proizadje inspirativno, reflektivno misljenje. Vazno je napraviti i prepoznati razliku izmedju funkcionalnog i disfunkcionalnog misljanja. Na taj nacin se moze inicirati funkcionalno, a spreciti disfunkcionalno misljenje. Postoji metod i tehnike kojima se to moze postici.

Ono sto izdvaja ljude od ostalih vrsta na ovoj planeti je njihov um. Njime su u stanju da uvide smisao i logiku. To im omogucava medjusobno razumevanje. Da bi se shvatilo i prihvatilo bilo koje ucenje, mora se zasnivati na smislu i logici.
U Eckhartovim knjigama ima nepotrebnog mistifikovanja tako da bezrezervno prihvatanje bez kritickog osvrta moze stvoriti vise stete nego koristi.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo i podsticajno.Nisam čitao ništa njegovo ali..da li zaista u tome ima nešto novo.Teško mogu da poverujem u to,i u ovom tvom prikazu sve je već vidjeno.Mada prija i to kad se istina sreće ponovo kako god da se to dogadja.Tebi pozdrav i hvala za lep osvrt na delo Eckharta Tolle.
 
Molim. Hvala i tebi za javljanje. Citala samo tri njegove knjige, ali i to je dovoljno da donesem odredjeni sud. Mada se njegova dela nalaze pod snaznim uticajem Istocne filozofije, on takodje ima smele i originalne ideje koje na prvi utisak odaju dubokomislenost. Medjutim, s boljom analizom i razumevanjem pre bi se reklo da su, ako ne povrsne onda diskutabilne. Pokusacu da prikupim neke njegove citate za ljude koji ga nisu citali tako da ce imati vecu sansu da oforme njihovo misljenje.
 
Poslednja izmena:
Ne diraj moje krugove;bt192767:
Sve su ideje diskutabilne, a ako se stavljaju u kontekst površnosti ne znam čemu toliko priče i najava nastavka...
Ma taj je odjednom popularan postao
ali Amerika je to može da prodje i površno
ne bi me začudilo,ali je svakako dobro
da nam Sofija malo približi to i svoje mišljenje da z:lol:
 
Razlog nastavaka sigurno nije u tome sto imam nesto protiv Eckharta, vec sto verujem u slobodu misljenja i izrazavanja. Istinski progres nastaje tek onda kada se svacije misljenje (bez izuzetka) podvrgne analizi.

Ma koliko da je neki covek sposoban i genijalan ima i ogranicenja ili "slepu tacku" koju drugi mogu bolje zapaziti od njega. Razuman covek nemam nista protiv da mu se ukaze na propust i nedostatak. Time mu se pruza mogucnost da to ispravi i da napreduje.

Eckhart je, takoreci, "preko noci" postao senzacija, pa sam procitala njegove knjige i na osnovu toga formila svoje misljenje. Posto imam blog smatrala sam da bi njegovo ucenje bila dobra tema za razgovor. Zato sam i iznela utiske o njegovom ucenju. Ali, ocigledno je da ima ljudi sto misle drugacije. Bilo bi mi drago da iznesu njihove stavove. Nije mi stalo do toga da pokazem ili dokazem ko je u pravu. Niti mi je to vazno, vec bih zelela da se postigne sto bolje razumevanje.

Nismo se u potpunosti razumeli. Ne smatram da je Eckhartovo delo u celosti povrsno. Naprotiv, smatram da je izuzetno inteligentan i da njegove knjige sadrze dosta korisnih i dubokomislenih postavki baziranih na istocnjackoj mudrosti. Zato i mislim da ih vredi citati, ali ne tako da se bezrezervno i nekriticki prihvata sve sto u njima pise.

Ono sto meni izgleda jednostrano, kontradiktorno, pa i povrsno je njegovo shvatanje uma, misli i reci. Po njemu, misljenje je uzrok disfunkcionalnosi i zla. Zbog toga se ljudi trebaju vratiti vlastitom Bicu time sto ce se prepustati pasivnoj obzervacija bez dubljeg razmisljanja i analiziranja.

Naravno, da je mentalna pasivnost i relaksacija izuzetno korisna. Medjutim, u preteranoj meri postaje stetna. Zdrav psihicki razvoj zahteva mentalno opustanje ili pasivnost uma, ali, isto tako, i njegovu aktivnost kroz ostroumno, logicno rasudjivanje. U protivnom se stvara ravnodusnost automata ili zombija s otupelim osecanjima i mislima.

Engleska izreka: "Use it or lose it." - se u praksi zaista pokazala tacnom. Stariji ljudi koji se previse opustaju i ne stimulisu um, pre postanu senilni od onih koji se bave logicnim razmisljanjem, citanjem, igranjem saha, resavanjem sudoku, ukrstenih reci, zagonetki itd.

Um i misljenje cini ljude ljudima. Daje im sposobnost kompleksnog dozivljavanja zivota. Zato je bogom dan dar. Ocigledan dokaz su oni koji ga izgube. Bog nam ne bio dao um, misljenje i reci da nemaju svrhu i znacaj. Pitanje je da li ih pravilno shvatamo?

Mislim da je arogantno brzopleto obezvrediti zvuk, reci i govor, a velicati cutanje i tisinu. Jer, i jedno i drugo je je neophodno za razvoj. Zasto bi nam to smetalo? Pas ima potrebu da laje, kokos da kokodace, ptica da cvrkuce da bi objavila unutrasnje stanje svoga bica ili da bi privukla paznju i uspostavila kontakt s clanovima svoje vrste. Zasto bi, onda, nama smetalo da govorimo i time obelodanjujemo ono sto mislimo i osecamo?

Svakako da cutanje, takodje, ima znacaj i vreme primene. I njime se moze nesto izraziti. Ipak, nismo ribe da cutimo. U nekim momentima i situcijama, cutanje moze biti stetno. U nekim potrebno i korisno. Isto se odnosi i na govor. Dakle, potrebno je znati kada primeniti jedno, a kada drugo da bi se postigao sklad i efikasna komunikacija.

Meni razmisljanje pricinjava zadovoljstvo. Ne cini me briznom, neodgovornom, nesrecnom i nefunkcionalnom. Naprotiv, upravo mi pomaze da postignem integralnost i funkcionalnost ili da resim neki problem. Misli su svesna, kreativna aktivnost koja podstice progresivnu promenu kada se inicira iz sredista bica. Ono nije uzrok zla i disfunkcionalnosti. Uzrok tome je nerazumevanje njegovog pravilnog koriscenja.
 
Poslednja izmena:
prihvatanje sadasnjeg trenutka ma kakav on bio je centralno ucenje eckhart tolla. ali ne u smislu sadrzine sadasnjeg trenutka koji je forma koji je promenljiv vec u smislu bezvremenog neuslovljenog prostora u kom se raznolika sadrzina odvija. zato mislim da tollova ucenja nisu usmerena da se covek oseti "bolje" u kolokvijalnom smislu jer zamislimo najbanalniji, najekstremniji slucaj (koji sluzi da olaksamo razumevanje)-zavisnik od droge. ako zavisnik prozivljava pakao i time stvara patnju sebi i svojim bliznjima i zeli to da promeni ali ne moze jer je bespomocan rob narkotiku kakvu ulogu "prihvatanje" ima u njegovom zivotu?..
toll u knjizi "nova zemlja" ima jedno poglavlje pod naslovom "cuvari frekvencije" u kom se govori kako mnogi probudjeni ljudi danasnjice svojim prisustvom ucestvuju u budjenju ostalih ljudi.. i tako daje primere da ce neki od tih probudjenih ljudi na spoljasnjem nivou biti vrlo aktivni svojim radom kroz prosveceni biznis, umetnost, duhovno isceljivanje dok ce neki drugi probudjeni ljudi kako toll jasno kaze biti vise okrenuti ka unutra i nece se mnogo eksponirati-obezbedice sebi minumum materijalne nezavisnosti vodeci spolja gledano vrlo neaktivan zivot, ili ce biti otpadnici od drustva ili ce postati "zavisni od neke droge jer je zivot na ovom svetu previse bolan za njih"...
dakle prema tome mozemo zakljuciti da zivot u sadasnjem trenutnku nuzno ne oslobadja od patnje, bola i raznih oblika zavisnosti.
ovo sve govorim jer razumem da je osnovni motiv upustanja u tollovo (slobodno mogu reci i isusovo, budino itd itd) ucenje oslobodjenje od patnje.
zeleo bih da cujem vase misljenje o ovome ?
 
Tumaram_i_dalje, izvini sto kasnim s odovorom. Nema sumnje da je Tolle dopreo do nadsvene, duhovne dimenzije. Za takvu dimenziju je karakteristicna intuicija, pa i misticni dozivljaj koji lebdi u besprostoro-vremenskoj punoci/bogatstvu/potencijalu novih uvida ili spoznaje. Lepota takve dimenzije se vekovima docarava kroz umetnost.

Dakle, bez intuitivnog uvida nema ni novog otkrica, samim tim ni spoznaje i ucenja. Medjutim, kakav ce karakter ucenja biti zavisi od nacina interpretacije. Dok pesnici i mistici lebde u plodonosnim oblacima, noseci kisu zednoj zemlji, ne izrucuju je, vec samo nagovestavaju.

Zato njihovo ucenje donosi osvezenje, ali nema praktican znacaj. Da bi do njega doslo zemlja se mora oploditi kisom. Dok se lepota i punoca zgusnutog, kompaktnog oblaka osecanja ne rastoci u individualne kapi misli ne moze se ostvariti jasnoca ili razumevanje s prakticnim znacajem.

Svest ima ritam i ciklus samoobnavljanja u kojem svi njeni aspekti moraju biti zastupljeni da bi se ostvario smisao i progres. Zbog toga i isticem znacaj balansa izmedju svesnog (uma i misljenja) s nesvesnim/osecanjima.

Eckhart je ostao zasenjen lepotom i intenzitetom vise duhovne sfere. To ga je sprecilo da shvati zakonitost razvoja svesti. Zato je obezvredio funkciju misli i reci u tom procesu. Medjutim, ova tema je dosta kompleksna, pa se necu zadrzavati na tome, vec na interpretaciji sadasnjeg trenutka.

Poznato je da postoje razlicite tehnike relaksacije ili opustanja kojima se nastoji umiriti uznemireni um ili preterano, disfunkcionalno misljenje. Nije slucajno sto sve vise ljudi ima taj problem. On nastaje usled neprirodnog zivotnog tempa. Naime, kompleksnost spoljasnjih nadrazaja sve vise uzrokuje preteranu okupiranost i identifikaciju s vanjskim vrednostima. Time se gubi kontakt s unutrasnjim, sustinskim vrednostima.

Na taj nacin izostaje duhovni razvoj. Bez njega se ne moze dopreti do unutrasnje oaze mira. Ne moze se osetiti unutrasnja snaga koja osnazi, umiri i utesi u teskim momentima. Nedovoljan duhovni razvoj, takodje, rezultira dezintegracijom licnosti i unutrasnjom prazninom koja se nastoji ispuniti. S obzirom da se ne oseca unutrasnje duhovno bogatstvo, praznina se nastoji ispuniti samo spolja. To vodi u jos goru disfunkcionalnost. A, ne retko i zavisnost od kocke, alkohola, droge, itd. Jer, dok su unutrasnji resursi neiscrpni, dotle su spoljasnji uvek ograniceni.

Eckhartov sadasnji trenutak nije nista drugo nego moment svesne integralnosti. U njemu se ostrvari jedinstvo licnosti. Osoba nije razjedinjena nego je u potpunosti prisutna ili sabrana. Koristi puni svesni potencijal. To se oseti kao bezvremenski mir i lepota duhovne snage. Medjutim, za postizanje takvog momenta nije dovoljna samo tehnika, vec aktivna unutrasnja interakcija. Mada takva interakcija zapocinje fizickim opustanjem i relaksacijom sastoji se i od refleksije i iskrenog preispitivanja unutrasnjeg dijaloga, kao i nacina zivota i ponasanja.

Nema permanente i nepromenljive duhovne probudjenosti. To je proces koji je podvrgnut i progresu i regresu. Mada postoje produhovljeni ljudi s dubljim duhovnim uvidom, on nikada nije, niti moze biti potpun. Svaki covek, bez izuzetka, uci ili prosiruje razumevanje dokle god je ovde.

Iako bol i patnja nisu prijatni imaju svrhu u procesu ucenja. Njima se, cesto, signalizira disfunkcionalnost koja se opire promeni ili odgovornijem nacina zivota i ponasanja. Dokle god se opire bolu i neprijatnom osecanju, odnosno dokle god se on nastoji izbeci sprecava se i dublji uvid, a time i progresivnija promena ili razvoj.

Ipak, treba naglasiti da postoje razliciti uzroci disfunkcionalnosti koji zahtevaju i drugaciji nacin prevazilazenja.
 
Poslednja izmena:
Sazeto: samo osoba koja ostvari unutrasnju integralnost dozivljava sadasnji trenutak u svoj njegovoj punoci, odnosno pronalazi mir i zadovoljstvo u onome sto jeste, ili uprkos onome sto jeste, kao na primer, teskim zivotnim okolnostima, vanjskim pritiscima, itd. Za sada toliko. Ukoliko smatras da nesto zahteva jasnije obrazlozenje, nastavi da pitas. :) Pozdrav i sve najbolje!
 
Poslednja izmena:

Back
Top