O istini - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

O istini

Oceni ovaj blog
-Sta je istina? Istina je percepcija ljudi. Razliciti ljudi imaju razlicite percepcije zato imaju i razlicite istine. Koji je osnovni faktor koji utice na percepciju ljudi? Njihov duhovni razvoj ili samospoznaja. Ljudi s visim stepenom samospoznaje ili duhovnog razvoja imaju i visi ili kvalitetniji stepen percepcije, a time i istine.

S obzirom da ljudi nikada nemaju zavrsenu ili savrsenu samospoznaju (posto ona predstavlja konstantan proces razvoja u ovoj dimenziji) njihova percepcija ili istina se takodje uvek razvija ili produbljuje. Zato je neophodno uvek imati fleksibilan stav u odnosu na vlastitu percepciju, kao i na percepciju drugih ljudi, ukoliko se nastoji ostvariti progresivan razvoj ili postici kvalitetniji stepen istine.

-Istina se manifestuje kao dublji uvid koji ne mora uvek biti prijatan. Naprotiv, on ponekad moze imati karakteristike krajnjeg nesklada i disfunkcionalnosti. Medjutim, upravo nas takav nesklad primorava da pronalazimo adekvatniji nacin prlagodjavanja i time ostvarujemo progresivniji razvoj. Zato je istina korisna jer oslobadja, dok laz sputava posto nas zadrzava u iluzornom nacinu razmisljanja.
------------
M. Selimović: ''A čovjek osjeća potrebu ne samo da misli već i da kaže, čak i veću potrebu da kaže nego da misli.' ...''

- Po tome se vidi da je razvoj svakog coveka neizostavno vezan za drustvo. Kroz misli covek uspostavlja vezu sa samim sobom, a kroz reci s drugima. Odnos s drugima uvek reflektuje odnos koji covek ima sa sobom. Zbog toga su drugi ljudi znacajan cinilac razvoja svakog coveka jer mu omogucavaju uvid u vlastiti razvoj.

Drugim recima, drustvo je ogledalo koje omogucava coveku da ima odraz svoga sopstvenog razvoja. Bez takvog ogledala ili odraza ni jedan covek ne bi bio u stanju da vidi sebe.
---------------------------------
Tolstoj: "Duboka reka neće se zamutiti ako u nju baciš kamen. Tako je i sa čovekom. Ako se čovek ljuti zbog uvreda, onda on nije reka već bara."

-Valovi postoje samo na povrsini reke, dok je dno uvek spokojno i mirno. Isto je i sa psihom ljudi. Sto god su misli povrsnije vise uznemiravaju. Sto god one dublje prodiru ostvaruje se i visi stepen mira.
-------------
Demokrit: ‎''Svet je pozornica, a život dolazak na nju: dođeš, vidiš, odeš.''

-Ponekad je dobro da se ljudi na to podsete, jer pomaze da se mnoge stvari posmatraju smirenije i opustenije, tako da je lakse uociti skrivenu radost i smisao zivota. U protivnom se nalazi u grcu stalne napetosti, te se sve posmatra suvise tragicno i fatalno.
-------------------
Aristotel: "Ono smo što neprekidno radimo. Stoga je moć kontrole našeg djelovanja moć kontrole našeg karaktera, a moć kontrole našeg karaktera je moć kontrole našeg života."

-Ono sto neprekidno radimo je rezultat onoga sto neprekidno mislimo. Zbog toga, ukoliko zelimo da menjamo bilo sta u nacinu naseg ponasanja i delovanja, neophodno je da najpre promenimo nacin naseg razmisljanja. Kako se to postize?

Preispitivanjem unutrasnjeg dijaloga i unutrasnjih vrednosti u cilju otkrivanja zabluda i predrasuda koje sprecavaju dublji uvid ili spoznaju. Dublji uvid se uvek karakterise visim stepenom odgovornosti za svoj vlastiti razvoj. Na taj nacin nam se i omogucava da postizemo visi ili konstruktivniji stepen kontrole nad sobom i svojim zivotom.
-------------------
Jung: '' Konačni uzroci, kako god ih okrenemo, pretpostavljaju neku vrstu predznanja. To svakako nije predznanje koje bi se moglo povezati sa egom, pa otuda nije svesno na način na koji smo navikli, već je to pre jedno samotvorno ''nesvesno znanje'' kojeg bih najradije nazvao ''potpunim znanjem ''.

- Takvo "nesvesno znanje" nije nista drugo nego nadsvesna ili sustinska svesna celina duhovnog potencijala.
---------------
Alija ibn Ebi Talib: "Govor je kao lijek u medicini, mala doza njegova liječi dok višak već ubija."

Pošalji "O istini" na Facebook Pošalji "O istini" na Google Pošalji "O istini" na My Yahoo! Pošalji "O istini" na Live Pošalji "O istini" na MySpace Pošalji "O istini" na Twitter Pošalji "O istini" na Digg Pošalji "O istini" na del.icio.us

Ažurirano 25.01.2012. u 10:59, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. Zlatna Iris (avatar)
    Drugim recima, drustvo je ogledalo koje omogucava coveku da ima odraz svoga sopstvenog razvoja. Bez takvog ogledala ili odraza ni jedan covek ne bi bio u stanju da vidi sebe.
    iako odbijam da poverujem da je drustvo neophodno cak i na duhovnom putu, istina je da ipak jeste. cak je i asketama potreban neki vid grupe u okviu koje bi mogli da vide svoj odraz..medjutim imamo nekih primera gde se ljudi osame u prirodi, i jedino drustvo su mu zivotinje. kako na to gledas? da li je tim ljudima odraz nebitan ili je ipak njihov odraz njima samima "lepsi" u takvom drustvu?
  2. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zlatna Iris
    iako odbijam da poverujem da je drustvo neophodno cak i na duhovnom putu, istina je da ipak jeste. cak je i asketama potreban neki vid grupe u okviu koje bi mogli da vide svoj odraz..medjutim imamo nekih primera gde se ljudi osame u prirodi, i jedino drustvo su mu zivotinje. kako na to gledas? da li je tim ljudima odraz nebitan ili je ipak njihov odraz njima samima "lepsi" u takvom drustvu?
    Tvoje pitanje je zanimljivo pa ću reći šta ja mislim o tome.Mislim da je moguće,kad se postigne odredjeni stepen duhovnog razvoja za šta je društvo neophodno,da priroda cela postane to ogledalo i društvo ljudi postaje manje važno i neophodno.
  3. zxy (avatar)
    Eto,kao što reče M.Selimović,baš imam potrebu da kažem šta mislim a mislim da si napravila odličan blog zanimljiv i koristan za svakog.Nadam se da će biti još sličnog.Bravo.
  4. lejla.al.dbuni (avatar)
    Divno,Sofija..
    Samo nastavi sa ovakvom formom posta,jer je svima nama potrebno da ovako nešto pročitamo.
    I da se uvek vratimo ovim autentičnim biserima ljudske mudrosti.

Krasiš ovaj Krstin Blog,devojko!

...
    Ažurirano 25.01.2012. u 23:37, autor: lejla.al.dbuni
  5. Aribi (avatar)
    Hvala kao i uvek!!!!
  6. sofija06 (avatar)
    Zlatna Iris, kao sto rece zxy, tvoje pitanje je veoma zanimljivo (a ja bih dodala i ostroumno) tako da mi je drago da si ga postavila i ukljucila se u diskusiju.
    Neki odraz mora da postoji (o cemu sam ja pisala kada sam razmatrala odnos subjektivne i objektivne svesti). Mi svi pocinjemo razvoj u drustvu (roditelji, braca, sestre, druga deca itd.) tako da nismo imuni na drustveni uticaj ili drustveno ogledalo. Medjutim, u isto vreme, svaki covek ostvaruje svoju jedinstvenu samospoznaju kroz unutrasnju interakciju, sto uslovljava da trazi odraz u kojem se najbolje reflektuje njegov razvoj.

Iz tog razloga pojedini ljudi (koji su ostvarili visok stepen duhovnog razvoja ili unutrasnjeg mira i sklada) imaju potrebu za osamljivanjem u prirodi jer najbolje reflektuje njihovu unutrasnju slobodu i nesputanost, koja je nadrasla ogranicenost ili sputanost drustvene grupe u kojoj su se kretali.
  7. sofija06 (avatar)
    Bravo zxy i tebi za odgovor. Izgleda da imamo isto misljenje sto govori u prilog tome da se njime dosegao izvestan stepen objektivizma ili da se uspela prevazici subjektivna ogranicenost.
  8. sofija06 (avatar)
    Hvala, lejla na ljubaznosti. Samo, daleko sam ja od devojke. Ali u svakom slucaju lepo je cuti takvu komparaciju.
  9. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi Aribi. Drago mi je da si se javila. Imas veliki pozdrav od !
  10. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio sofija06

Hvala, lejla na ljubaznosti. Samo, daleko sam ja od devojke. Ali u svakom slucaju lepo je cuti takvu komparaciju.

Sve predstavnice mog roda ja oslovljavam sa "devojke" ili "cure" moje.
    To oslovljavanje ima "opravdanja",jer ste u duši vi upravo takve.
    Neke su "mlade" i "malene"...a neke upravo "samo" cure,devojke.

Jedna si od tih,naravno...

I lepo je čuti da te ovako zovu.....znam to već po sebi.

...
    Ažurirano 25.01.2012. u 23:39, autor: lejla.al.dbuni
  11. sirijus49 (avatar)
    Alija ibn Ebi Talib: "Govor je kao lijek u medicini, mala doza njegova liječi dok višak već ubija."
    Ovo mi se baš dopada, i nastavi da "nas" lečiš!
  12. zxy (avatar)
    Citat Original postavio lejla.al.dbuni
    Sve predstavnice ženskog roda ja oslovljavam sa "devojke" ili "cure" moje.
    Ja isto tako
  13. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Ja isto tako
    Nisam ni sumnjala.ZXY....

To je odlika pravih muškaraca,dečkonjo!

Oprosti za ponovni komentar,Sofija ...nisam mogla da odolim neodoljivom ZXY-ju....
  14. Zlatna Iris (avatar)
    sofija i zxy hvala vam na odgovorima razjasnili ste mi neke stvari to bi znacilo da ako covek radi na duhovnosti i povezivanju sa sopstvenim unutrasnjim svetom i dosegne neki visi nivo duhovnosti "ne moze" da se odrazi u drustvu koje ga okruzuje iz prostog razloga sto je takav nivo svesti dostupan samo malobrojnima. kao odraz u mutnom ogledalu...
  15. zxy (avatar)
    Haha ,istina je,nisam ni sumnjao da je zna Lejla Ovo je blog o istini, ne ljuti se Sofija.
  16. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Zlatna Iris
    sofija i zxy hvala vam na odgovorima razjasnili ste mi neke stvari to bi znacilo da ako covek radi na duhovnosti i povezivanju sa sopstvenim unutrasnjim svetom i dosegne neki visi nivo duhovnosti "ne moze" da se odrazi u drustvu koje ga okruzuje iz prostog razloga sto je takav nivo svesti dostupan samo malobrojnima. kao odraz u mutnom ogledalu...
    Jeste ! Mi takvi smo malobrojni
  17. pely (avatar)
    Sa radošću sam dočekala da ponovo čitam zapise na Tvom blogu.

18. hakim bej (avatar)
    ... ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe možes obmanuti nekim dijelom slike koji se nametne, teško izrecivim osjeæanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bježi u omaglicu, u opijenost koja ne traži smisao. Drugome je neophodna taèna rijeè, zato je i tražiš, osjeæaš da je negde u tebi, i loviš je, nju ili njenu sjenku, prepoznaješ je na tuðem licu, u tuðem pogledu, kad poène da shvata.

M.Selimovic-Tvrdjava
  19. sofija06 (avatar)
    Haha lejla svidja mi se nacin tvoga rezonovanja i oslovljavanja. Raduje me kad vidim da ne postoji rivalstvo medju zenama vec solidarnost i bliski odnos. Svakako da i pripadnost istom rodu (kao sto si se lepo izrazila) ima uticaj na to da je zena u stanju da bolje razume drugu zenu. Zato, devojko lep buket za tebe s velikim

P.S.
    Naravno, potrebno je imati fleksibilan stav u odnosu na gornje pravilo jer verujem da na sustinskom nivou ljudi mogu ostvaiti razumevanje bez obzira kom polu pripadaju.
  20. sofija06 (avatar)
    sirius
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja