Balzak - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Balzak

Oceni ovaj blog
Ovih dana sam bila dosta zauzeta tako da nisam bila u mogucnosti da provedem vise vremena za kompjuterom. Posto ja takodje imam drugi blog na wordpress u kojem objavljujem aforizme ovde cu ih copy/paste.

Onore de Balzak: ''Onome ko umije da čuje dovoljna je jedna riječ.''

- Onaj ko je postigao potreban stepen unutrasnjeg razvoja za odredjenu spoznaju odmah ce je prepoznati ukoliko je okolina predstavi. Ako covek nije postigao potreban stepen unutrasnjeg razvoja, on nece biti u stanju da je primi, ni uz najbolja objasnjenja ili napor okoline.
-------------------
Sadi Sirazi: ‎''Dragulj ostaje dragulj i kad' padne u blato, prašina ostaje prašina, makar se digla do neba.''

- Iako stvari podlezu pojavnim promenama njihova sustinska vrednost ostaje ista.
--------------------
Leo Buscaglia: "Život je Božji dar vama. Način na koji ga živite, vaš je dar Bogu."
----------------------

Epiktet: "Ne žalosti čovjeka siromaštvo, već želja."

- Tajna dusevnog mira nije u okolnostima vec u reakciji na okolnosti.
------------
Meso Selimovic: ''Zadovoljan sam što sam proživio životni vijek a nikome nisam naškodio. Ono što je meni štete naneseno, davno sam zaboravio; gubitak je lakše podnijeti nego kajanje.

-Materijalne vrednosti su prolazne za razliku od sustinskih ili duhovnih. Zato se dohovne vrednosti nikada ne trebaju podredjivati materijalnim jer su posledice neminovne i to najcesce u vidu kajanja i nemirne savesti.
----------------------------------
Meso Selimovic: "...Osmijehom se namirivao za gubitke, stvorio svoje unutrašnje bogatstvo, vjerovao da u životu nema samo pobjeda i poraza, da postoji i disanje, i gledanje, i slušanje, i riječ i ljubav, i prijateljstvo, i običan život, koji mnogo zavisi samo od nas..."
-----------------------
Tolstoj: ‎''Nema veličine tamo gde nema jednostavnosti, dobrote i istine.''

- Takvi kvaliteti su karakteristicni samo za ljude koji ostvare najvisi stepen razumevanja ili uvida u sustinske zakonitosti postojanja.

--------------------
Lao Ce: "Mudar nije uvek ucen. Ucen nije uvek mudar."
--------------
Thomas Jefferson: "Poštenje je prvo poglavlje u knjizi mudrosti."

- Neposten covek nije u stanju da stigne do kanacnog cilja jer je prinudjen da stalno menja staze ili da skrece s puta. Posten covek polako, ali sigurno uvek stigne do cilja jer ne skrece s puta.
-----------
Euripid: "Dobri i mudri zive tihim zivotima."
--------------
Ajnstajn: "Nijedan cilj ne moze biti tako visok da bi njime mogla da se opravdaju nedostojna sredstva za njegovo postizanje."
---------
Konfucije: "Znati ono šta znaš i znati šta ne znaš karakteristično je za onoga ko zna."

-Istinsko znanje ne moze biti bez neznanja. Mudar covek je svestan svojih ogranicenja sto mu omogucava da pravi adekvatne izbore. Arogantan covek nije svestan svojih ogranicenja jer je zaslepljen iluzijom vlastite savrsenosti. Zbog toga i pravi pogresne izbore.
-----------------
Al-Hattab ibn al-Mu`alla al-Mahzumi: "Kada obećaš nešto, ispuni ga, a kada govoriš, govori samo istinu. Biraj najljepše riječi kada govoriš a ako prenosiš nešto što si čuo, pripiši te riječi onome ko ih je izrekao... Istinljubivost je ukras a laži su poniženje. Istina koja dovede do posrnuća čovjeka ima bolje posljedice po njega od laži koja ga sačuva. Oponašaj ljude od vrlina i razumjevanja pa ćeš uskoro biti od njih."
----------------
C.Cantu: "Izrugivanje je snaga onoga koji nema karaktera."
--------------
Oliver Hasenkamp: "Laž ne može postati istina, laž može postati samo navika."
----------
-"Najsrećniji ljudi nemaju sve najbolje, oni izvuku najbolje od svega. Žive jednostavno, govore ljubazno, vole velikodušno…"
----------------------------
Tolstoj: "Gvožđe je tvrđe od kamena, kamen je tvrđi od drveta, drvo je tvrđe od vazduha. A ono što ne može da se opipa i ne čuje, tvrđe je od svega na svetu. A šta je to? To je duša u čoveka."

Pošalji "Balzak" na Facebook Pošalji "Balzak" na Google Pošalji "Balzak" na My Yahoo! Pošalji "Balzak" na Live Pošalji "Balzak" na MySpace Pošalji "Balzak" na Twitter Pošalji "Balzak" na Digg Pošalji "Balzak" na del.icio.us

Ažurirano 21.01.2012. u 08:44, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Izvrstan izbor Sofija ali mnogo toga odjednom.Da ih je bilo manje moglo bi da se ponešto i komentariše ovako pomešalo se sve pa ne znam šta bi pre.Ali čitaće se više puta ,ne može drugačije.
    Zaista je dobro kao i dosad sve što je stizalo od tebe.Pozdravljam te i..javljaj nam se češće.
    PS
    Kad misliš da ažuriraš avatar
    Ažurirano 21.01.2012. u 11:11, autor: zxy
  2. LJILJA MMM (avatar)

- Onaj ko je postigao potreban stepen unutrasnjeg razvoja za odredjenu spoznaju odmah ce je prepoznati ukoliko je okolina predstavi. Ako covek nije postigao potreban stepen unutrasnjeg razvoja, on nece biti u stanju da je primi, ni uz najbolja objasnjenja ili napor okoline.

Jes vala sve lepo rekao.
    Za prvo....nekima ni reč ne treba...jednostavno posmatraju, slušaju i osećaju....e ti su najgori od sve dece
    Za drugo....sve što vidim spoznam....kako ja umem ....dakle, razvijena sam

Drago mi je da si tu opet.
    I stvarno, ima previše misli.
    Znaš šta mislim da bi bilo dobro i lepo i svrsishodno?
    Da staviš po dve-tri i da daš svoje vidjenje odabranih rečenica, objašnjenje, primer a mi svoje i tako se razvije plodonosna diskusija u kojoj misli radjaju misli, menjaju se, razmišljaju...naravno uz malo lepe šale i .... m?
  3. 123loncar (avatar)
    Hvala !
  4. sofija06 (avatar)
    Hvala zxy. Verujem da ima dosta ljudi koji vole aforizme kao i ja, pa ih zato rado delim sa svima koji zele da ih citaju. Izbor nije ogranicen na jednu temu vec je mesovit ili raznovrstan. Ali i takva raznovrsnost takodje ostavlja mesta komentarima, ukoliko se pronadje nesto dostojno komentarisanja.

Jer, kao sto kaze Slegel: " Aforizam se nikada ne poklapa sa istinom. On je pola istina. Ili istina i po." U zavisnosti od vremena i sadrzaja ja neke prokomentarisem, a neke ne. Mislim da bi komentari citalaca isto tako znacajno dopunili i osmislili sadrzaj ovih stranica.
    P.S.
    Haha. E, pa ti si se stvarno zakacio za moj avatar. Moracu nesto da ucinim u vezi toga.
    Ažurirano 22.01.2012. u 01:02, autor: sofija06
  5. sofija06 (avatar)
    Hvala Ljiljo. U potpunosti razumem tvoj predlog. Medjutim, on iziskuje vise vremena za kompjuter, a ja nisam uvek u mogucnosti za to. Nadam se da ce i ovako moci funkcionisati. I meni je drago sto smo opet u kontaktu jer delikatnost tvog duha i originalnost uvida zaista deluje inspirativno.
  6. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi loncar za posetu!
  7. sirijus49 (avatar)
    Sadi Sirazi: ‎''Dragulj ostaje dragulj i kad' padne u blato, prašina ostaje prašina, makar se digla do neba.''
    Leo Buscaglia: "Život je Božji dar vama. Način na koji ga živite, vaš je dar Bogu."
    Epiktet: "Ne žalosti čovjeka siromaštvo, već želja."

Tolstoj: ‎''Nema veličine tamo gde nema jednostavnosti, dobrote i istine.''
    Meso Selimovic: ''Zadovoljan sam što sam proživio životni vijek a nikome nisam naškodio. Ono što je meni štete naneseno, davno sam zaboravio; gubitak je lakše podnijeti nego kajanje.
    Lao Ce: "Mudar nije uvek ucen. Ucen nije uvek mudar."
    Thomas Jefferson: "Poštenje je prvo poglavlje u knjizi mudrosti."

Euripid: "Dobri i mudri zive tihim zivotima."
    C.Cantu: "Izrugivanje je snaga onoga koji nema karaktera."
    Oliver Hasenkamp: "Laž ne može postati istina, laž može postati samo navika."

Hvala Sofija za lep izbor mudrih izreka mudrih ljudi!
  8. sofija06 (avatar)
    Molim. Drago mi je da ti se svidjaju.
  9. skura58 (avatar)
    Ko hoće nešto da uradi nadje način.
    Ko neće nadje izgovor
  10. lejla.al.dbuni (avatar)
    Odličan izbor,Sofija..

A za Mešu,posebno ti zahvaljujem...on je poseban za mene.

11. sofija06 (avatar)
    U vecini slucajeva je tako skura. Jer, postoje i slucajevi s neproporcionalnom zeljom koja prevazilazi sposobnost, tako da se ni uz najbolju volju ne moze pronaci nacin. Kao sto postoje slucajevi u kojima se i ne pokusava naci izgovor ukoliko nesto nece da se uradi. Dakle, sve zavisi od situacije i ljudi.
  12. sofija06 (avatar)
    lejla. Ja takodje veoma cenim Mesin stvaralacki rad.