JUGONOSTALGIJA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Dragance

JUGONOSTALGIJA

Oceni ovaj blog
Šetajući po blogovima, forumima, stekao sam utisak da nas jugonostalgičara ima dosta. Ovde bih voleo da pričamo samo o lepim stvarima, onome što nas je vezivalo a ne razdvajalo.
NIKAKVE RASPRAVE NA VERSKOM, NACIONALNOM, ČAK NI POLNOM NIVOU NISU DOZVOLJNE.
I za svaki slučaj, da pričamo o stvarima koje su nam se dešavale do ovih poslednjih ratova. I nikako u raspave o ratu, ko je počeo, ko je više kriv itd.
Oni koji misle drugačije neka nas jednostavno zaobidju.

Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na Facebook Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na Google Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na My Yahoo! Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na Live Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na MySpace Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na Twitter Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na Digg Pošalji "JUGONOSTALGIJA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. skura58 (avatar)
    Red je da ja počnem, a neće biti pravo stanovnicima dva najveća grada u SFRJ.
    Naime ranije sam redovno, od 1989 pa nekoliko godina dalje letovao u Makarskoj.
    Gazda dobar, pravi dalmatinac ali oko 130 kg.
    I dogovorimo se da ja kupim ribu on da je sprema. I tu počinje: Kaže, šta ti znaš o ribi, samo daj pare.
    I zovne ćerku (Ive, devojčurak od oko 14 godina) i pošalje je na pjacu, za ribu.
    Ja za uveče kupio Prošek, verovatno najbolje vino iz prodavnica, on malo otpi, pa kaže, ma zajebi ovo.
    I opet Ive, u podrum za vino. Netreba da pričam kakvo je to vino bilo.
    Da se vratim na temu. Kaže matori: ma i Beogradjani i Zagrepčani su derperi, samo ove iz Zagreba manje volim jer su naši.
    Ažurirano 19.01.2012. u 03:33, autor: skura58
  2. Stipan Severnjak (avatar)
    E moj Skura, da mi je neko '80- tih rekao da će se Juga raspasti smesta bih ga posl'o na posmatranje u najbližu psihijatrijsku ustanovu.

Često sam onovremeno išao u Segedin. Samo saznanje da sam Jugosloven (bože, kako to demode zvuči) među lokalcima je izazivalo neviđenu euforiju u stilu - ovaj je došao iz zemlje dembelije.
    Vremena se menjaju.
    I dalje se viđam sa Mađarima, ali radije ne bih pominjao kako reaguju na mesto moga postojanja.

Eto i mog malog priloga ovoj (meni dragoj) temi.
  3. coviax1 (avatar)
    Kad si sreo u inostranstvu nekolicinu Jugovića,znao si iz daljine da su to baš oni...
    Ponašali se kao da su domaćini,a ovi oko njih stranci kod njih!
    Nema neke razlike ni danas,samo Slovenci malo manje uočljivi...z:mrgreen:
  4. Aribi (avatar)
    Jednom sam se sa drugaricom raspravljala u toaletu Cairo Jazz Cluba. Jedna mala, kovrdzava stade na vrata i slusa i onda rece:
    "A odakle ste vi cure?".
    "Iz Srbije!"
    "A cujem ja neko spika meni poznatim jezikom..Ja sam iz Hrvatske!"
    Pojurismo obe da je zagrlimo, a i ona nas, izljubismo se ko da se znamo 100 godina. Eto!
    A jedan od mojih prijatelja ovde gde sam je Bosanac, redovno se srecemo da pijemu tursku kafu, smejemo i zezamo "po naski", a najvise volimo da pricamo viceve o Muji i Hasi, Srbinu, Crnogorcu i Bosancu i ostale.
    Kada smo van nasih granica i dalje smo braca, jednostavno, to je tako prirodno, jer smo isti, pricamo istim jezikom, istog mentaliteta, niko ko nas posmatra sa strane ne moze da napravi razliku medju nama...A religija nije nesto sto bi etnicki trebalo da nas razdvaja, kao sto je to bio slucaj u Jugoslaviji gde smo se deklarisali kao Srbin, Hrvat i Musliman i pritom mesali babe i zabe. Religija je samo nacin zivota, filozofija o Bogu i svako ima pravo da odabere ono sto mu najvise odgovara po licnosti i shvatanjima.
    Nije svaki Arapin musliman (ima ih i pravoslavnih i katolika) ili svaki Indus Hindu (ima ih i (raznih) hriscana i muslimana), zasto religija mora da se veze za naciju?
    Kada u zivotu sretnete ljude iz razlicitih zemalja, razlicitih religija, onda shvatite da je svaka vrsta rata za religiju totalna budalastina i manipulacija i nacin da se ljudi podele i mrze medju sobom....Nema potrebe za tim....Svako moze da zivi sa svakim dokle god ima makar malo generalne obavestenosti i postovanja prvo prema sebi, a onda i prema drugima....
    Ažurirano 19.01.2012. u 09:45, autor: Aribi
  5. sirijus49 (avatar)
    Za sve je pouka da u novčaniku nose sliku svojih dragih i nikad i ničiju drugu!
    Ažurirano 19.01.2012. u 18:37, autor: sirijus49
  6. hakim bej (avatar)
    "Jugonostalgija" je skroz pogresan izraz.
    Nije rec o emocijama, o nostalgiji, one dolaze kasnije.
    U pitanju su secanja.
    Secanje na kakve-takve novce u svakom dzepu,
    na bevandu iz Makarske,
    kulturne carinike na Sentilju
    Azru u Kulusicu
    prizrenski kajmak i skenderbeg u casi od decilitra
    Splicanke
    Plitvice, Medulin, Zabljak, Ohrid
    bitpazarsko zlato na kilo
    Secanje na jadranska letovanja leti
    alpska zimovanja zimi
    utakmice velike lige nedeljom
    roditeljskih druzenja posle posla,
    posla koga je bilo.
    Nema je vise, termiti su pregrizli. Nije bila otrovna, nije umela da se brani.
    Sagorela kao staro deblo.
    Nostalgicari cuvaju najvrednije: osmeh.
    Trebace.
    Ko zna
    Mozda nekoj buducoj generaciji,
    Kad-tad.
  7. skura58 (avatar)
    Bravo Hakime. Ovo što si Ti napisao nije poezija, već prava umetnost.
    Ali zar već nije prošlo dovoljno vremena ?
    Kako sinu (1990 godište) da objasnim šta je bila SFRJ. I da sam sa crvenim pasošem, da preskočim bliže destinacije, pošto sam radio izmedju ostalog i na železnici pa besplatno jednom godišnje karta prvog razreda čak i do Londona i Vladovostoka. Uz malu doplatu spavaća kola.
    Zatim avionom dva puta do Pekinga i nazad (7 dana, hotel visoke A kategorije) po 1.500 dolara troška.
    Doduše od šverca sam zaradio triput toliko, ako ćemo pošteno.
    Sinu (inače odličnom studentu informatike) sam jedva priuštio doček Nove Godine u BG bez hotela i smeštaja
    Ovo je tužno, ali Tebi od sveg srca hvala na lepim željama.
    Ažurirano 21.01.2012. u 05:55, autor: skura58