Tri sestre - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

hakim bej

Tri sestre

Oceni ovaj blog
Ispred mene je, knjige kazu, Buducnost.
Najmladja sestra je, bar u bajkama, uvek lepsa i cednija od svojih starijih sestara.
Ali sta ako je ta, najmladja, suvise dugo cekala, toliko dugo dok se u njoj gnev nije poceo taloziti?
Od besa do mrznje je tek korak, a do osvete dva kratka koraka.
Ali Buducnost ne sme da se sveti, iako bi rado jer je gledala kako raskalasno trosim mladost na njene sestre.
Ne sme da se sveti, jer cak i ona, najmladja, ima svoju Buducnost.
Ne sme je nimalo zaprljati, jer ce, kako kaze legenda, strasno poruzneti.
A nema vece nesrece na svetu od ruzne Buducnosti.

Pored mene je moja Sadasnjost.
Na prvi pogled deluje ubrzano, neorganizovano, pomalo sizofreno, podeljena na dve stvarnosti.

Deo Sadasnjosti je uz mene. Podgreva mi krv, pokrece davno zaboravljene misli, ozivljava decje pokrete.
Uci me da su uzbudjenje, strast i radost jedino sto i mene i nju drzi na povrsini.
Osmehe, godine, poglede, nade, obecanja, strast, dodaje u svaki recept, trudeci se da preteruje.
Naslucujem ispod tog preterivanja strah, strah od prekida, strah od sna, strah od mirovanja, smrti.
Uzbudjenje mi nudi kao jedinu zamenu za strah. Zamenu, kao zenske usne koje mogu da zamene vino.

Onaj drugi deo Sadasnjosti, deo protiv mene, radi sve suprotno.
Zvuci pomalo dosadno, nekad cak staro, ali cesto mudro. Nastoji da me umiri, uspori.
Govori mi o Proslosti, mojoj bivsoj ljubavi, i, zacudo, ne brani kada je se, uz vino ili stihove, ponekad setim.
Ponekad mi nabaci misao o Buducnosti, njenoj mladjoj sestri.
Zna da ce morati mladjoj da me preda, kad-tad, jer je takav obicaj stariji od nas.
I uvek me rastuzi, pokusavajuci da mi objasni da je normalno nesto sto nije, da cu ja nju ostaviti da bi ucio nekakvo hodanje po krugu.
I sva ta prica, paznja, toplina, mir i neznost kojima me ususkava, najvise lice na ljubav. Na celinu. Na krug o kome tako cesto prica.
Oba dela mi govore da mi zele dobro; ali, svaka to zeli na svoj nacin, nacin koji je u sadasnjosti tesko proceniti.

Iza mene je Proslost. Losa.
Ne zelim ni da pisem koliko losa.
Ali, ako je bila losa, ko me je izgradio? Ko mi je kicmu ispravio, pogled uspravio, obraze ugrejao, pokazao put?
Pa nesto mozgam: nije ona bila toliko losa, koliko nju mladje sestre zbog zavisti spoticu.
Jer, ona je dug put sa mnom presla, poznajemo se dobro. Pogledom se, bez reci razumemo.
Zdravog i celog me onomad predala na cuvanje mladjima, i uz poljubac otisla.
"Znas da cu se vratiti", rekla je. Naravno da znam, govorim, a ne znam. Jedino ako ceo vek po krugu hodam.

Jednog dana cu pronaci nacina da pomirim tri sestre, tri moje najvece ljubavi.
To podrazumeva da moram biti sa svakom tako dobar, da toliko poverenje zasluzim, da svaku sa njihovim ocem pomirim, sa matorim Vremenom.
Tada ce ih otac okupiti, pribliziti, i oko mene zaigrati. A ja vec znam sta ce matori od mene tada traziti.
Kada nadjem nacina da pomirim sestre, postacu gospodar kruga.
Gospodar prstena.

Pošalji "Tri sestre" na Facebook Pošalji "Tri sestre" na Google Pošalji "Tri sestre" na My Yahoo! Pošalji "Tri sestre" na Live Pošalji "Tri sestre" na MySpace Pošalji "Tri sestre" na Twitter Pošalji "Tri sestre" na Digg Pošalji "Tri sestre" na del.icio.us

Ažurirano 19.10.2017. u 21:57, autor: hakim bej

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Aribi (avatar)
  2. lejla.al.dbuni (avatar)
    .
    Za Gospodara prstenova ! .

Sjajno napisano,Hakime Bej...

.
    Ažurirano 15.01.2012. u 10:57, autor: lejla.al.dbuni
  3. koto (avatar)
    i ono sto jeste, i ono i sto je bilo, i ono sto slutimo..
    sjajna prica.
    i sve je dobro, jer jeste.
    ko to shvati, jeste gospodar prstenova.
  4. Tol (avatar)
    iiiih, priča vanvremenska..da je modeliraš na bezbroj načina..evo jednog..trenutnog ,mojeg:
    ID-EGO-SUPEREGO?
    ID kao prošlost..neizgradjenst, greške..neispoliranost..veliki iskonski porivi i bujanje životinjskog..sirovog..
    EGO -sadašnjost koja nas spopada u željamai lomi intimu , parča, gori...svim porivima za ovo danas
    SUPER EGO-kao neizvesnost koja budi strepnju..puno pitanja i želja, iluzije za koju se kače svi..mada bude više kao policajac na naplatnoj rampi odgovornosti iz ovog danas..čistač dekadentnog i balanser morala i "budno oko reke Stiks..besmrtnosti"
    ( i vladar svih reka u (ličnom) Hadu: Ахерон - река бола; Кокитус - река јадиковања; Флегетон - река ватре; Стикс - река мржње; Еридан - река хладноће; Мнемосина - река сећања; Лета - река заборава )

možda je preterano moje gledanje...ali nekako mi došlo..tako..više su ovo TRI BRATA
    Ažurirano 15.01.2012. u 14:51, autor: Tol
  5. coviax1 (avatar)
    Polako,stante u red-jedan prsten,a vid nas koliko!z:lol:
    E,al samo da pitam Tol da li zna čega je Dunav reka?
    Dunav je reka zajebancije-tamo u tu svrhu idemo !
    Inače Beže-Oš Ničea da zaseniš...Njegovog Zaratustru?
    Peglaj-odlično ti ide...
  6. 123loncar (avatar)
    ...bravo - lepo kazivanje...bravo !
  7. hakim bej (avatar)
  8. Zlatna Iris (avatar)
    bravo ...malo me podseca na moj vatar