Volja i predstava - Put ka Golgoti - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Volja i predstava - Put ka Golgoti

Oceni ovaj blog
Ова слика може појаснити Шопенхаурово учење о вољи и представи.

Крст је савршени симбол ткз. "принципа индивидуације" тј. појавног опажајног просторног света представе.
Три стране крста представљају три димензије просторног света а четврта страна крста представља неодвојиви корелат тог света ..тј субјекат. Субјекат је оно метафизичко биће које је суштински услов постојања објективног света као таквог. Субјекат, за кога је објективни свет представа, и који посматра ту представу док сам не може бити посматран.

Узгред, слично овакво знање је бар у интуицији имао Платон када је на почетку Тимаја споменуо четвртог човека који се није појавио на скупу, тј. не могу га на скупу видети иако је сам скуп без њега њега немогућ.

Sokrat: Jedan dva, tri - ali četvrti, dragi moj Timeju, od onih koji su juce bili gosti, a danas su domacini, gde nam je on ostao?

Timej: Bolest ga je spopala, Sokrate; jer po svojoj volji on nikada ne bi ostao daleko od ovog skupa.
Platon "Timaj"
Свет као представа обухвата све што познајемо као спољашњу реалност, али морамо нагласити да у представу спада и субјекат, кога наука не познаје, а ни многи људи га нису свесни, иако је тај метафизички ентитет услов и неодвојиви корелат објективног света. Свет као представа обухвата целу ту шему, и субјекат и објекат.

До сада смо говорили о крсту на овој слици, али шта представља онда Исус у томе ?

Он представља оно што је одувек представљао у правим езотеричним правцима те религије. Симбол сопства! Симбол "ствари по себи" филозофски речено, или оно што истој најближе можемо прићи, вољу.
Метафизичка воља је притиснута тежином ентропије матерјалног света а кога представља и субјекат и објекат. Она је тако заробљена на путу ка Голготи. То је симбол бога који је подвргнут патњама ове врсте егзистенције у којој смо.

Циљ је спасење и просветљење. Ослобођење од крста! Ослобођење од појавног матерјалног света и буђење у својој правој метафизичкој суштини изван појаве, ма шта она била.
Не знамо шта та суштина јесте, али апсолутно знамо шта није. Није нити субјекат, нити било шта од објективног света. За сазнање она је ништа, непојмљиво трансцендентно, иако је само по себи све и свја! Исто само делимично можемо додирнути у интуицији, али га не можемо превести у речи.

Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na Facebook Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na Google Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na My Yahoo! Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na Live Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na MySpace Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na Twitter Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na Digg Pošalji "Volja i predstava - Put ka Golgoti" na del.icio.us

Ažurirano 16.04.2016. u 11:45, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Lepo napisano kao i uvek ovoga puta i u pravom trenutku :na Badnje veče.Želim ti da ga prijatno provedeš kao i dolazeći praznik ..Božić.
  2. alim (avatar)
    .. prilično je dobro sve to rečeno .. ali ipak sva pitanja ostaju ..

.. spasenje .. prosvjetljenje .. metafizika .. metafizička suština .. metafizička suština iza pojave .. .. sve su to izrazi .. ppojmovi .. riječi .. koje je izmislio čovjek .. .. za stanja sebe najprije .. pa svijeta .. a ta bi stanja trebao .. valjda .. najprije osjetiti ..

.. sa druge strane .. još postoji volja i predođba .. i prvo ima prizvuk .. ono čime subjekt djeluje .. namjerava teži nastoji .. a drugo ono što do subjekta dolazi .. a to još uvjek znači subjekt i objekt ..
    .. i kad bi se tjeralo mak na konac .. objekt .. kao fizičko postojanje .. moglo bi se dovesti u pitanje .. ali subjekt .. baš mene .. veoma teško ..

.. i sve opet ostaje .. i opet sve staro ..
    .. i fizika vjerojatno ne može dati odgovore .. ali možda oni i ne trebaju .. možda je dovoljno da fizika razbije sebe .. a čini se da je prilično blizu toga ..
  3. oziman (avatar)
    .. sa druge strane .. još postoji volja i predođba .. i prvo ima prizvuk .. ono čime subjekt djeluje .. namjerava teži nastoji .. a drugo ono što do subjekta dolazi .. a to još uvjek znači subjekt i objekt ..
    Значи само делимично, јер приликом унутрашењг спознања воље подела на субјекат и објекат попушта своје стеге, тако да је то једина наша прилика да наслутимо егзсистенцију која превазилази обоје.
    Више о томе писао сам овде:

Воља откровење једног чуда
    http://forum.krstarica.com/entry.php/5073-VOLJA-Otkrovenje-jednog-%C4%8Duda

А размисли нарочито о овим Шопенхауровим речима:
    Identitet subjekta htenja sa subjektom spoznavanja, po kojemu rec JA oba ukljucuje, jeste cvor sveta, a stoga je i neobjasnjiv. Samo su nam odnosi izmedju objekata shvatljivi; ali medju njima mogu dva biti jedan, ukoliko su delovi jednog celog. Ovde naprotiv gde je govor o subjektu, ne vrede vise pravila za spoznavanje objekata, a istinski identitet spoznavajuceg sa onim, sto se spoznalo kao htenje , dakle identitet subjekta sa objektom , neposredno je dat. Ko sebi neobjasnjivost toga identiteta pravo predoci , taj ce ga sa mnom nazvati čudom svoje vrste.
    Sopenhauer . iz dela "O nacelu razloga"
    . i kad bi se tjeralo mak na konac .. objekt .. kao fizičko postojanje .. moglo bi se dovesti u pitanje
    Не могло, него је то ФАКТ. Најосновнија и најпростија чињеница

ali subjekt .. baš mene .. veoma teško ..
    Нимало тешко. То можемо довести у питање једном реченицом.
    Сва суштина субјекта је у спознавању објекта. "Свест" значи бити свестан нечега. Ако тог нечега нема. Нема ни свести.

Наравно, има онога метафизичког што је у основи и субјекта и објекта али то није ни једно ни друго.
  4. alim (avatar)
    .. slažem se .. ja subjekt htjenja i ja subjekt spoznavanja u jednoj točci .. jeste čudo .. .. čvor svijeta .. odličan izraz .. .. a za .. objašnjiv ili ne .. nikad se istrčavati .. ko kaže da svijet završava sa ovim ..

(.. postoji još jedno slično čudo .. materjalna čestica ..
    .. ona može nastati i nestati .. iz energije .. .. dakle i nije čudo jer ne može iz ničega ..
    .. ali slična se situacija dešava na .. maloj energiji .. na kvantu .. a ako on nestaje .. kamo nestaje .. i gdje nastaje ..
    .. a tu su .. dešavanja .. prilično .. čudovišna ..)

.. ne .. svijest nije samo .. biti svjestan nečega .. svijest traži .. mene .. na čvoru .. na čvoru .. između svjetova .. moram postojati ja .. ja .. postojeći ..
    .. i za toga i ne znaš sa kojeg je svijeta ..
    .. a ako .. se .. pretpostaviš .. preko granice .. onda svijet koga znaš može postati samo privid ..