Kauzalnost i Stvar po sebi - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Kauzalnost i Stvar po sebi

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio muzjak Pogledaj poruku
A svet ne postoji bez saznanja o svetu, dakle bez svesti - uma - bića... pića - aj živeli.
Наравно. Не постоји свет каквим га опажамо изван свести. Постоји његова основа тј, ствар по себи, која је суштински другачија од објективног света у коме си.

Подсетићу те на ове једноставне мисли у пар реченица.

Одузми овом призору све оно што му је додала наша свест, тј. све секундарне квалитете: боју, мирис. укус.чврстоћу као и све примарне квалитете то јест просторност, величину, облик, димензије.

Шта остаје?

Остаје једна велика нула!! Јел ту нулу зовеш објективан реалан спољашњи свет?

Остаје нешто, не спорим. Та нула је само нула за сазнање. Али изван сазнања то је ствар по себи. Или оно што смо нашли у самосвести као њој најближе тј воља.

Samo, mi ne poznajemo kategoriju nekauzalnog niti je moguća u svetu koji saznajemo. U svetu u ovoj poziciji, nivou.
Ovo opet ne znači da je nekauzalnost nemoguća teoretski. Moguća je ako zamislimo odvojene svetove koji nikada nisu ni posredno izvržili, niti će izvršiti uticaj jedan na drugi.
Alu u okviru sveta iste pozicije nekauzalnost je nemoguća bili mi svesni nje ili ne. Kauzalnost kao pojam, pojava, metafizika, koja se dešava i van sfere našeg saznanja.
Каузaлност је форма опажања разума. Ствар по себи је изван сваке каузалности.
Каузалност изван сфере сазнања не постоји. Нема никаквог биг бенга и низа узрока и последицa изван сазнања. Врати се оној јабуци. Изван сазнања је за сазнање једно велико ништа! А то "ништа" је заправо све и свја када му приђемо другим путем него што је сазнање.

Ne svodim filozofiju na veru, već volju.
Воља је далеко од вере. Воља је оно најреалније што у свом искуству можемо наћи. То је смисао оног Декартовог "Мислим дакле постојим" изреке коју сви знају, а мало њих разумеју на прави начин. Погледај ову моју тему о Декарту.

http://forum.krstarica.com/showthread.php/433444-Dekart-Mislim-dakle-postojim?highlight=Mislim%2C+dakle+postojim

E sad, možeš da citiraš i Barklija i Šopenhauera a možeš da citiraš i mene.
Dobro, nije volja uslovljena kauzalnošću. A da li možeš da zamisliš volju u nekauzalnosti ako uopšte možeš da zamisliš nekauzalnost. Volja je deo sfere uma, bića, svesti... (deo sfere).
Prvo je nastala volja ni iz čega a onda je nastala kauzalnost?
Само линија у простору има почетак и крај. Настанак и нестанак. Воља није у простору, самим тим нема ни почетак ни крај, нити настаје нити нестаје.
И овде говорим о метафизичкој вољи, о ономе што у унутрашњем спознању индивидуалне воље само наслућујемо као такво. То се не може превести у речи. Али то је најближе ствари по себи.

Kakav tercijalni spoljašnji meterijalni svet? Šta ti je to? Objasni mi?
Ono što ja zovem materijalnost i materija je stvar po sebi (
Материјални свет није ствар по себи. Опет се врати оној јабуци и видећеш разлику.

Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na Facebook Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na Google Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na My Yahoo! Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na Live Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na MySpace Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na Twitter Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na Digg Pošalji "Kauzalnost i Stvar po sebi" na del.icio.us

Ažurirano 18.04.2016. u 16:25, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari