Imate li krila? - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

Imate li krila?

Oceni ovaj blog
.

Postoji jedna stara priča iz riznice sjajne zen-budizam filozofske misli koja je nepobitni dokaz genijalnosti ljudskog uma.
To je priča o poimanju nečega što nosi ime Mir...prejudicira filozofsko odredjenje ovoga pojma.
Priča je kratka,desetak prostoproširenih rečenica samo.
Prepričaću vam je na svoj način....

Elem...grupi umetnika,kreativnim ljudima istančanog ukusa i darovite inteligencije,postavljeno je jednostavno pitanje:
Šta za vas predstavlja reč Mir?
Zamoljeni su da njegovo značenje iskažu vizuelno,da ga nacrtaju.
Ljudi velike imaginacije su izradili svoje crteže.
Jedan je naslikao ribarski čamac koji pluta pučinom mora.
Drugi,čudesni zalazak sunca nad beskrajnom površinom okeana.
Treći,prostrana polja polja ravnice u doba žetve.
Četvrti,staricu dok na keju hrani golubove.
Peti,pejzaž zimske idile...osvetljenje kućice na bregu pod snežnim pokrivačem.
Šesti,porodicu za stolom tokom Badnje večeri.
Sedmi,bebu koja doji u naručju svoje majke....
Svako je iz svog ugla dao viziju,slikovitu impresiju na asocijaciju reči Mir.

No,crtež jednog od umetnika se razlikovao...
Naslikao je nešto što se na prvi pogled činilo neuobičajenim.
Naslikao je bučni vodopad.
Iznad grmljavine velikog vodenog slapa naslikao je krhku ptičicu na grani drveta koje nadkriljuje vodopad.
Malena ptica stoji na tankoj grani sa glavom pod krilima i...spava!
Njen mir,uokviren zaglušujućim zvukom velike vode koja se neprestano stropoštava,deluje nestvarno.
Zar ona zaista ne čuje tu nesnosnu buku ispod sebe?!
Naravno da je čuje...ali,to nema nikakve veze sa njenim mirom koji joj daruje san.
Ptica ima svoja krila....

Pitanje za vas,u ovo mirno nedeljno jutro (trenutak kada o odgovoru možemo da razmislimo):
Kako si vi borite sa "bukom" vašeg života (ma šta ona za vas predstavljala)?
Imate li sopstvena krila?

Ps.
Posvećeno Slavuju...onom koji pored mačka Davida spava večnim snom u Covijevoj bašti "Senke sećanja".

....

Pošalji "Imate li krila?" na Facebook Pošalji "Imate li krila?" na Google Pošalji "Imate li krila?" na My Yahoo! Pošalji "Imate li krila?" na Live Pošalji "Imate li krila?" na MySpace Pošalji "Imate li krila?" na Twitter Pošalji "Imate li krila?" na Digg Pošalji "Imate li krila?" na del.icio.us

Ažurirano 07.11.2011. u 08:24, autor: lejla.al.dbuni

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. zxy (avatar)
    Haha...pa ja isto kao ta ptica
    samo posmatram to sve otvorenih očiju
    i to što sam budniji to bolje
    jer tad ...razumem joj uzrok
    i mirno pratim njen tok
  2. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Haha...pa ja isto kao ta ptica samo posmatram to sve otvorenih očijui to što sam budniji to bolje
    jer tad ...
    razumem joj uzrok
    i mirno pratim njen tok
    Nisam ni sumnjala da da ti je logika lukava,Zxy....

Pitanje koje mi se nameće:
    "razumem joj uzrok
    i mirno pratim njen tok"
    ...da li si i ti krenuo sa haiku poezijom?

3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio lejla.al.dbuni
    Nisam ni sumnjala da da ti je logika lukava,Zxy....

Pitanje koje mi se nameće:
    "razumem joj uzrok
    i mirno pratim njen tok"
    ...da li si i ti krenuo sa haiku poezijom?

Ne ,samo sve što je istinito
    može se izraziti sažeto i kratko
    šta više,to bi moglo biti i merilo
    i svi važni prirodni zakoni
    imaju jednostavne izraze,formule
    setimo se samo Ajnštajnove

Ptica ima krila da leti
    a čovek um da shvati.
  4. slutnja @ (avatar)
    prelepa prica....razmisljam ovog jutra....mozda je za mene bas sada mir uz kafu i citanje ovog teksta....jos ako i tebi ponudim kafu...
  5. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio slutnja_z
    prelepa prica....razmisljam ovog jutra....mozda je za mene bas sada mir uz kafu i citanje ovog teksta....jos ako i tebi ponudim kafu...
    Da mila,to bi mogao biti taj mir...

A za kafu,zahvaljujem....od srca ponudjena,kao da sam je popila.
  6. lejla.al.dbuni (avatar)
    Ne ,samo sve što je istinito može se izraziti sažeto i kratko
    šta više,to bi moglo biti i merilo i svi važni prirodni zakoni
    imaju jednostavne izraze,formule setimo se samo Ajnštajnove
    Ptica ima krila da leti,a čovek um da shvati.
    Poneki imaju um,ali kao da ga nemaju,dragi moj....

Reći sažeto je umetnost....zato je haiku formom teško pisati.

ZHY....

.
    Ažurirano 07.11.2011. u 08:28, autor: lejla.al.dbuni
  7. 123loncar (avatar)
    ...kratak osvrt na priču , opet pričom ...

..nastavak priče :

....tu se odnekud stvori učitelj onog umetnika pa mu reče : zar misliš da mudra duša može sebi izgraditi svet kao neku rajsku terasu , sa koje će gledati kako sav ostali svet muči se pod teretom i hukom paklenih muka ; zar sam toliko vreme na tebe izgubio bezobzirni nevaljalče -- i ošinu ga učiteljskim štapom !
  8. zxy (avatar)
    Citat Original postavio lejla.al.dbuni
    Poneki imaju um,ali kao da ga nemaju,dragi moj....

Reći sažeto je umetnost....zato je to teška forma izražavanja.

ZHY....
    Pa verujem da se neki raspamete
    kad na tebe nalete
  9. ipetroni (avatar)
    Moja krila je nesvesna snaga da zanemarim većinu pravila usađenog načina života, konvencija, pravila, snishodljivih podražavanja pomodnih shvatanja...
    Snaga se budi maštom, entuzijazmom, kreativnom energijom i željom za otkrivanjem sveta sopstvenim čulima, tako da je svaki put prvi put, svaki dodir zagonetka, svaki pogled je otkriće...
    Na žalost nekada je vodopad bučniji i od toga
    Ažurirano 06.11.2011. u 16:11, autor: ipetroni
  10. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar;bt180286
    ...kratak osvrt na priču , opet pričom ...
    ..nastavak priče :
    ....tu se odnekud stvori učitelj onog umetnika pa mu reče : [B
    zar misliš da mudra duša može sebi izgraditi svet kao neku rajsku terasu , sa koje će gledati kako sav ostali svet muči se pod teretom i hukom paklenih muka [/B]; zar sam toliko vreme na tebe izgubio bezobzirni nevaljalče -- i ošinu ga učiteljskim štapom !

11. lejla.al.dbuni (avatar)
    Pa verujem da se neki raspamete kad na tebe nalete
    Ne neki,ZXY....svi se raspamete kada na mene nalete,ama baš svi !

...
    Ažurirano 06.11.2011. u 16:09, autor: lejla.al.dbuni
  12. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio ipetroni
    Moja krila je nesvesna snaga da zanemarim većinu pravila usađenog načina života, konvencija, pravila, snishodljivih podražavanja pomodnih shvatanja...
    Snaga se budi maštom, entuzijazmom, kreativnom energijom i željom za otkrivanjem sveta sopstvenim čulima, tako da je svaki put prvi put, svaki dodir zagonetka, svaki pogled jotkriće...
    Na žalost nekada je vodopad bučniji i od toga
    Izbegavamo konvencije,pravila,uhodane mehanizme funkcionisanja društva kada god to možemo.
    Nažalost,nekada se moramo povinovati nečemu što je suprotno našim stavovima i uverenjima.
    Moramo da prihvatimo nešto što se kosi sa našim ukorenjnim vrednostima,na tako nešto smo prinudjeni...obično smo tada ucenjeni postojanjem sopstvene egzistencije.
    U tim momentima krila nam se slamaju....svesni smo loma,ali ne možemo ništa da učinimo da to sprečimo.
    Rane mogu da zacele ako im damo dovoljno vremena za regeneraciju....ako se pomirimo sa učinjenom žrtvom i ako nastojimo da nastavimo starim putem.
    I upravo u tome je suština našeg postojanja...to se naziva umetnost življenja.
    U tome se vidi i naša snaga i veličina naših krila.
    Buka vodopada se prosto mora povremeno čuti...civilizaciji je definitivno nedostižno savršenstvo.

.

.
    Ažurirano 07.11.2011. u 08:31, autor: lejla.al.dbuni
  13. Marija (avatar)
    Bojim se da ja nemam previse snage da se protiv buke uvek borim svojom snagom, entuzijazmom...da zanemarim buku, ili idem protiv nje;.da se u sred haosa i problema izdignem i mirno sanjam svoj san. Cesto bezim u neki svoj svet samoce, pa "naoruzana" tim mirom krenem u nove pohode, u nove borbe. Mozda je i to snaga...krila koja niko ne vidi, ali su tu.

Divna prica, poslala me negde gde nisam mislila da cu veceras biti
  14. Nao (avatar)
    Ja ne dam svojim krilima da se slome Okrnje se, da...oooo, jos kako se okrnje.....ali posle toga uvek polete visoko i svaki put su veca
    Dokle tako? Sve dok me ima
  15. Zakasneli (avatar)
    Moj kiki tako spava na televizoru.
    A što se tiče priče o vrednostima i prioritetima to je kao one stare plastične slagalice gde fali jedno polje i slaže se pomerajući deo za jedno polje gore, dole, levo, desno.
    I stvar je ispravna dok preslagujemo vrednosti i prioritete u funkciji cilja. Ali kao i u slagalici manevarskog prostora je malo. Vremenom slagalica je sve više polupana i okrnjena a to ne valja!
  16. luna-luna (avatar)
    Lepa prica Lejla i zanimljivo pitanje...kako se borim sa "bukom" u svom zivotu...prilicno dobro, dok traje...ne dozvoljavam joj da me pobedi, borim se svom snagom...ono sto nije dobro i sto smatram svojom slaboscu je...kad "buka" prodje potonem....na srecu, to ne traje dugo....
    Moj vodopad i skloniste od sveta je moj dom....
  17. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio Marija.S.
    Bojim se da ja nemam previse snage da se protiv buke uvek borim svojom snagom, entuzijazmom...da zanemarim buku, ili idem protiv nje;.da se u sred haosa i problema izdignem i mirno sanjam svoj san. Cesto bezim u neki svoj svet samoce, pa "naoruzana" tim mirom krenem u nove pohode, u nove borbe. Mozda je i to snaga...krila koja niko ne vidi, ali su tu.

Divna prica, poslala me negde gde nisam mislila da cu veceras biti
    Mnogi od nas imaju baš takva krila kao tvoja...nevidljiva krila.
    U samoći nam ona obično neočekivano i izrastu....

Drago mi je da ti je ova priča večeras "legla",Marija.....
  18. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio Ninel
    Ja ne dam svojim krilima da se slome Okrnje se, da...oooo, jos kako se okrnje.....ali posle toga uvek polete visoko i svaki put su veca
    Dokle tako? Sve dok me ima
    That`s my girl!...kako se to kaže u američkim filmovima.

Nema predaje dok nas ima,naravno....

Obožavam tvoj optimizam,Ninočka !

19. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio Zakasneli
    Moj kiki tako spava na televizoru.
    A što se tiče priče o vrednostima i prioritetima to je kao one stare plastične slagalice gde fali jedno polje i slaže se pomerajući deo za jedno polje gore, dole, levo, desno.
    I stvar je ispravna dok preslagujemo vrednosti i prioritete u funkciji cilja. Ali kao i u slagalici manevarskog prostora je malo. Vremenom slagalica je sve više polupana i okrnjena a to ne valja!
    Potpisujem ove tvoje reči,Zakasneli...

Pozdrav za tvog Kikija!
  20. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio venera75
    Lepa prica Lejla i zanimljivo pitanje...kako se borim sa "bukom" u svom zivotu...prilicno dobro, dok traje...ne dozvoljavam joj da me pobedi, borim se svom snagom...ono sto nije dobro i sto smatram svojom slaboscu je...kad "buka" prodje potonem....na srecu, to ne traje dugo....
    Moj vodopad i skloniste od sveta je moj dom....
    Imaš predivno sklonište.....ubedljivo nasigurnije,Venera.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja