Haiku

PS.
Da podsetim. Haiku je nastao u Japanu u 15. veku.
U formalnom smislu ima samo jednu strofu, nanizanu u 17 slogova, u tri stiha.
Prvi i treći imaju, po pravilu pet slogova, a drugi, središnji sedam.

maksimalno 17 slogova.. i 1-3 ; 2-3 stih moraju biti povezani i NE sardži glagol, niti vlastito ime niti obraćanje...tek misao trenutka..opservacija
 
Tol;bt180143:
maksimalno 17 slogova.. i 1-3 ; 2-3 stih moraju biti povezani i NE sardži glagol, niti vlastito ime niti obraćanje...tek misao trenutka..opservacija

Tako je Tol. Ali kako bismo mi bez glagola? I ovako takva forma ne leži i teško ide našem raspevanom mentalitetu. Pusti Japance...:)
 
mari47;bt180144:
Ljubav u značenju erosa, ne zastupa haiku poezija.
Naslov izostaje.
...
Ovo je kao dopuna PS...alex:bye:

Ovo je samo moj mali eksperiment. Znaš i sama kako je, da kažem, žensko pismo raspevanije, a ja u nedostatku vremena pokušavam da budem sažetiji, a da ne bude u stilu: "Dodjoh, videh, odoh". Al' ispade mnogo teže tako :)
 
Marija.S.;bt180158:
Nisam strucnjak za haiku, ali mi se svidelo. Volim eksperimentisanje recima.

Hvala ti Marija.:)
Ma ja to samo onako, pokušavam da sažmem misao. I nisam pristalica toga da se bilo kakav izraz sažima u krutu formu, maltene standardizuje. Drugo su Japanci. Poznajem ih prilično dobro preko posla koji radim i ne bih se baš menjao sa njima.
 
mona *;bt180613:
Znam, kod nas se slabo prima bilo koja umetnost :neutral:

Nažalost niko ne gleda na umetnost kao na stanje duha pojedinca i naroda uopšte. Ja sam bio pokrenuo temu Haiku kad sam došao na krstaricu i odmah mi se zgadilo. Ako nešto nije u stilu : " Use , nase i podase", onda si čudak-ludak. Dodje klinac ovde na blog i odmah pita kako da zaradi lovu na internetu. Jadno. :neutral:
 
alextheold69;bt180624:
Nažalost niko ne gleda na umetnost kao na stanje duha pojedinca i naroda uopšte. Ja sam bio pokrenuo temu Haiku kad sam došao na krstaricu i odmah mi se zgadilo. Ako nešto nije u stilu : " Use , nase i podase", onda si čudak-ludak. Dodje klinac ovde na blog i odmah pita kako da zaradi lovu na internetu. Jadno. :neutral:
Samo ti neguj umetnost... to je vredno:)

nego zanimalo me koje je pravilo za pisanje haikua...
 
mona *;bt180650:
Kako bez glagola?

Jel mora... ovo na kapiram...

Ma, ne. Nemoguće je bez glagola, niti to izvorna forma zahteva. Osnovna forma je ono što sam napisao u PS-u. Ali ko te pita, nismo mi Japanci. A i oni se više ne drže strogo te forme.
Jedino sam se ja stvarno držao forme u svim dosadašnjim haiku stihovima, čisto vežbe radi.
Ali nema veze, piši kako hoćeš i osećaš. Ja na haiku formu gledam kao na način da što manje reči izraziš što više. Ali onaj ko čita, mora da zastane i razmisli.
 
mona *;bt180651:
Ja napisala ovo jel moze da prodje kao haiku

"Sjaj tvoga oka kao zrak, drzim na dlanu...

zarobljavam

u vecnosti. "

Ovako nekako bi bilo po izvornoj formi:

Sjaj tvog oka kao zrak- 5 slogova
držim na dlanu svome, 7 slogova
zarobljen večno... 5 slogova

Ali rekao sam ti, nebitno je to. Bitna je snaga i lepota izraza. Jedino ako neko već hoće nešto da nazove haiku, onda neka to i bude haiku ili bar približno nešto. Kao naš, recimo deseterac. Samo ime mu objašnjava formu.
 
alextheold69;bt180660:
Ovako nekako bi bilo po izvornoj formi:

Sjaj tvog oka kao zrak- 5 slogova
držim na dlanu svome, 7 slogova
zarobljen večno... 5 slogova

Ali rekao sam ti, nebitno je to. Bitna je snaga i lepota izraza. Jedino ako neko već hoće nešto da nazove haiku, onda neka to i bude haiku ili bar približno nešto. Kao naš, recimo deseterac. Samo ime mu objašnjava formu.
hvala ti:)

meni se svidja da proizvoljno sa malo reci napisem pesmu a da ima snazne misli...
pa kako ispadne...
 

Back
Top