Ја не верујем...знам - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Ја не верујем...знам

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio coviax1 Pogledaj poruku
A ko kaže ,kao Jung da zna-tek je u pola sna...
Ja priznajem da ne znam,ali se trudim da sagledavam relativne tokove iz svog relativnog toka...
И ја признајем да не знам шта је суштина свега изван појаве, шта је овај свет када није опажен тј. шта је ствар по себи. Не знам шта она јесте. То не знам ја, нити Шопенхауер, нити било који филозоф или неко друго људско биће које размишља интелектом.
Међутим, ту је једно велико али. Јер, икако не знамо шта ствар по себи јесте, апсолутно знамо шта она није ! А знати шта није, велико је знање.

То знање нам открива више него што свака религија може и да сања.

Ево, размисли само о овим чињеницама:

Не знамо шта ствар по себи јесте, али апсолутно знамо да није објекат, значи да она није у простору, и самим тим је изван било каквих анализа науке или спекулација религије.
Видиш, сама ова чињеница може човеку отворити очи иако му не пружа ништа позитивно већ само једну негацију, тј. чињеницу да ствар по себи није објекат и да је самим тим изван свести суштина свега нешто сасвим другачије од свега што опажамо и сазнајемо, нешто интелекту непојмљиво.

Тако да је Јунг у праву. Ја рецимо не верујем да после смрти постоји за нас егзистенција, ја то знам из просте чињенице да постојање нема супротност и да је објективан свет идеалан а да је дух суштина свега, иако заправо не знам каква је та духовна егзистенција која није у простору и времену.

Дакле, могу рећи попут Јунга "Ја не верујем ...знам".

Pošalji "Ја не верујем...знам" na Facebook Pošalji "Ја не верујем...знам" na Google Pošalji "Ја не верујем...знам" na My Yahoo! Pošalji "Ја не верујем...знам" na Live Pošalji "Ја не верујем...знам" na MySpace Pošalji "Ја не верујем...знам" na Twitter Pošalji "Ја не верујем...знам" na Digg Pošalji "Ја не верујем...знам" na del.icio.us

Ažurirano 22.04.2016. u 10:48, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. hakim bej (avatar)
    Neverovatno je sa koliko sigurnosti, svoje (ili usvojene) stavove proglasavamo za istinu.
    Apsolutnu neoborivu istinu.
    Razlog je nasa nesigurnost, strah, nedostatak oslonca.

Pa kada ne nadjemo pravi oslonac, izmislicemo jedan,i i oko njega sagraditi sebe.
    Ako je oslonac los, sa njim cemo pasti i mi, i pasce sve sto smo gradili.

Ziveti bez oslonca, bez rupe "krtoga" u kojoj se krijemo, sa strane izgleda veoma rizicno, za mnoge nedostizno.
    A samo se treba usuditi, zakoraciti u neizvesnost, u slobodu.
    Moze se plivati i bez udice. Tako kazu. Treba se samo privici.

2. oziman (avatar)
    У праву си. Не треба тек тако нечија убеђења и веровања претварати у апсолутне истине. ...слепо следити догме.
    Ипак, такав твој став престаје бити исправан када једном наиђеш на праве апсолутне истине. У том случају став против догми сам постаје догма која ће те превести жедног преко воде.

Апсолутне истине или аподиктички судови постоје. А управо неке од њих сам спомено и у овом блогу.

То да објекат који није опажен није објекат, јесте једна апсполутна истина, истинитија од тога да је најкраћи пут у равни између две тачке права линија, што је један аподиктичан суд.

Исто то, да субјективна егзистенција нема супротност у неегзистенцији, а што доказује субјективно постојање после смрти (ма какво то постојање било) . још једна је аподиктичка чињеница. А то што није опште позната друга је тема.

Видиш, ако наиђеш на овако нешто та твоја максима престаје да важи.
  3. Arianna (avatar)
    Ja znam da Bog postoji, i znam da postoji Vecni Zivot.
  4. User Friendly (avatar)
    zanimljivo. Jesi ti mona nekada videla Boga i vecni zivot?
    Kako je on mogao da stvori sve ni iz cega? Iz fizike znamo da materija kruzi,a energija protice,materija se ne moze unistiti vec moze samo da predje iz jednog oblika u drugi.
    Tako da bog ne moze tek tako da postoji i nije mogao da ni iz cega stvori nesto. To jednostavno je nemoguce.
  5. Arianna (avatar)
    Citat Original postavio User Friendly
    Kako je on mogao da stvori sve ni iz cega? Iz fizike znamo da materija kruzi,a energija protice,materija se ne moze unistiti vec moze samo da predje iz jednog oblika u drugi.
    Tako da bog ne moze tek tako da postoji i nije mogao da ni iz cega stvori nesto. To jednostavno je nemoguce.
    kako ni iz cega...
    Bog je oduvek i zauvek...
    materija je neunistiva...
    da vidim ga u svemu i svugde... kao i zivot...
    A zivot je sam po sebi VECAN.
    a sto ti ne vidis?
  6. User Friendly (avatar)
    tu nema nijednog postenog odgovora,vec je sve to misticno,nista sto se ne moze dokazati...
    Pokazati i reci,e to ti je to. Vidis. Na svako pitanje se dobija odgovor koji se ne moze proveriti.
    A prica je sve busnija kako godine prolaze i nauka napreduje.
    zar ne pise da je svet nastao odjednom,ni iz ceg?
    religija je najobicnija zvaka da bi se dao smisao necemu sto i nema nikakvog smisla,da bi se covek bolje osecao,da nije usamljen,da bi lakse podneo zivotna iskusenja i da bi crkva i vladari profitirali,a vi sirotinjo,rajo trpite i cekajte nebesko carstvo i nebesko blago.
    Prica je glupa do bola.
  7. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio User Friendly
    A jesi li ti nekada video vazduh, ljubav, duh? Njutna si video isto kao što je neki teolog video Hrista. To što je tebi 'ni iz čega' nepojmljivo ne znači da ne postoji - nepostojanje dokaza nije dokaz nepostojanja. Fizika je na izdisaju, na putu je da sama sebe potre. Najveći fizičari kažu, da kad bi nastao kraj civilizacije, jedino što bi mogli sa sigurnošću da prenesu nekome ko bi došao posle nas je da je materija sastavljena od atoma koji se kreću haotično - dakle nije mnogo odmakla od Demokrita. Sudbinu fizike čekaju i ostale prirodne nauke, društvene ionako oduvek služe u funkciji vladanja stadom. Ostaće samo logika, estetika i etika da se lažemo kako znamo odakle smo i ko s mo.
  8. coviax1 (avatar)
    A Ti ne diraj moje krugove:D
    Ja verujem u mačka u čizmama.
    Ne verujem da su Bogovi i duše večni-odakle takva glupa ideja?S ničim u vezi

Siguran sam da ljudi teže da budu večni,svemudri i svemoćni!
    I ta želja je religija,ali i idealizam...
    Potiče od straha od prekidača za svetlo...:eek::mrgreen:
    Nema veze s mudrošću
    Ažurirano 01.11.2011. u 22:43, autor: oziman
  9. oziman (avatar)
    A Ti ne diraj moje krugove
    Ne verujem da su Bogovi i duše večni-odakle takva glupa ideja?S ničim u vezi...
    То није идеја понајамње глупа већ чињеница. Оно што је изван простора и изван каузалитета не познаје никакво настајање нити нестајање и у том смислу јесте вечно. У смислу да је изван простора самим тим и онога што ти зовеш време..

Potiče od straha od prekidača za svetlo...
    Nema veze s mudrošću...
    Твоје страхове изникле из сировог реализма и материјалзима не би требао да пројектујеш на друге.
    Већ сам писао овде да егзситенција нема супротност. И то је чињеница свиђало се то мени , теби или нам се не свиђало свеједно.
  10. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio coviax1
    A Ti ne diraj moje krugove
    Ne verujem da su Bogovi i duše večni-odakle takva glupa ideja?S ničim u vezi...
    Potiče od straha od prekidača za svetlo...
    Nema veze s mudrošću...
    A Ti, ako veruješ, u čizmi ćeš ga i naći. Ne vidim da se sporiš oko mojih argumenata, već mi manirom iskusnog komuniste prišivaš neku religioznost. Mogu reći da su mi religiozni tipovi dalji nego li vi nereligiozni. 'Religija je opijum za narod' kao što i sve ostale naučne discipline sadrže svoj heroin, kokain... Pa izvol'te, birajte si zavisnost, birajte stado za horsko blejanje protiv onih drugih...
  11. Arianna (avatar)
    Citat Original postavio Ne diraj moje krugove
    A jesi li ti nekada video vazduh, ljubav, duh? Njutna si video isto kao što je neki teolog video Hrista. To što je tebi 'ni iz čega' nepojmljivo ne znači da ne postoji - nepostojanje dokaza nije dokaz nepostojanja. Fizika je na izdisaju, na putu je da sama sebe potre. Najveći fizičari kažu, da kad bi nastao kraj civilizacije, jedino što bi mogli sa sigurnošću da prenesu nekome ko bi došao posle nas je da je materija sastavljena od atoma koji se kreću haotično - dakle nije mnogo odmakla od Demokrita. Sudbinu fizike čekaju i ostale prirodne nauke, društvene ionako oduvek služe u funkciji vladanja stadom. Ostaće samo logika, estetika i etika da se lažemo kako znamo odakle smo i ko s mo.
    Nista ne postoji...
    A Bog je oduvek, a Bog je ljubav.
    Znaci Ljubav je oduvek i zauvek...
    Ko vidi LJUBAV vidi i Boga
    Ažurirano 01.11.2011. u 23:20, autor: Arianna
  12. coviax1 (avatar)
    [QUOTE=Ne diraj moje krugove;bt179447]A Ti, ako veruješ, u čizmi ćeš ga i naći. Ne vidim da se sporiš oko mojih argumenata, već mi manirom iskusnog komuniste prišivaš neku religioznost. Mogu reći da su mi religiozni tipovi dalji nego li vi nereligiozni. 'Religija je opijum za narod' kao što i sve ostale naučne discipline sadrže svoj heroin, kokain... Pa izvol'te, birajte si zavisnost, birajte stado za horsko blejanje protiv onih drugih...[/QUOTE]
    Ne znam da blejim -spadam u čobane...Mogu da blenem,ako baš hočeš...
    Ama sabrda vidim da nisi zacrkvu bre...a izgleda ti i ideali sumnjivo zvuče...Nezgodan igrač...E,a el pišeš nešto? Da? Pa znao sam-PISAC...
    Kaže Matijević:Da nije političara i kafanskih pevačica,mi književnici bi bili najgori
    ljudi u Srbiji...
    Šta,nisi pisac? Nisam ni ja...:rumenko::hahaha::rotf::rotf: