Beda, najstrašniji ljudski izum - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ne diraj moje krugove

Beda, najstrašniji ljudski izum

Oceni ovaj blog
Ja idem obasjanim putem, zdrav sam, miran i osećam kao slast
i raskoš vreme koje prolazi - drugi leže sad u bedi, u bolovima pod
torturom nepomičnih sati. Ja imam krov nad glavom i prostrt sto na
kome pretiče - toliki žive željni svega, bez ljubavi, bez cilja i strepe
od večera koje je za njih samoća, studen i užas.

I. Andrić 'Znakovi pored puta'

Sanjao je, ili se sećao zatvorenih očiju. Vatra je pucketala u peći, plameni jezičci su se gibali iza vatro-stalnog stakla kao orijentalne plesačice. U mašti zatutnja voz, kompozicija za pištaljku, lokomotivu i vagone - pokretne slike. Znao je da njegova bajka ima naličje. Ležeći zagrljeni, obraz uz obraz, iz njegovog u njeno oko prelila se suza

Gledaš beskućnika sklupčanog na klupi, prekrivenog novinama. Mraz se naslućuje. Grčevito privija uz sebe slike vladalaca, biznismena, zabavljača, sportista - jedne bedne manjine koja je oduzela dostojanstvo celom čovečanstvu. Podelilo ga na njih koji imaju sve, i na nas koji manje ili više dobro prikrivamo da nemamo ništa. On više nema šta da krije. Klošar? Ne, to je francuska izmišljotina za lični izbor, zakonom zaštićena turistička atrakcija. Ovde je to beskućnik - beda i beznađe.
Teškim korakom vraćaš se u bulevar kičerskog privida, banaka i kitnjastih izloga. Vreva utihnjuje, lokali se zatVARAJU. Ko je imao šta - prodavao je, ko je imao čime - kupovao je, sad svi koji imaju kome i čemu - vraćaju se. Svi su kupili maske sreće, shopping&f ucking civilizacije.
Osećaš se kao klovn na trapezu koji balansira na tankoj liniji između dva nepomirljiva sveta: nog sivog i beznadežnog, i ovog šarenog, satkanog od privida i ničim potkrepljene bezbrižnosti. Iz ove perspektive, pad na bilo koju stranu je bolan. Ipak, više plaši ona prva u kojoj ne možeš da se baškariš u zabludi, nego privijaš uz sebe strašne vesti kako bi se zgreJao. Hvata te jeza od pesme za večnu treću smenu koja ovozemaljsku avanturu odrađuje po klupama:

Možda negde
U nekom ulazu
Metiletilno lud
Čeka me useljivog
Klošar Šarklo deLIRIČAN
U mene uskočan
Polomiće patrljke obzira
Zameniti nam kože
Da putujem u njegovoj

Valjam se više puta
I biju po toj koži
Đonovima naslednika
Kidaju i vuku
Prave uLIČNI sag
Upijač ispljuvaka i čika
Tepih koRAKA zaljubljenih
uŽURbanih
Ne-oba-veznih
koLEBljivih KORAka
I sve tako do krzanja
Od deČIJIH kolena
Do staračkih peševa
I nestajanja.

Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na Facebook Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na Google Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na My Yahoo! Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na Live Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na MySpace Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na Twitter Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na Digg Pošalji "Beda, najstrašniji ljudski izum" na del.icio.us

Ažurirano 21.10.2011. u 10:45, autor: Ne diraj moje krugove

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. *pustinjakinja (avatar)
    Sjajan blog, u cjelini.
  2. Lice (avatar)
    Devojcica sa sibicama se odlicno uklopila. Dopada mi se.... Zar crtaci ne treba da imaju veselu tematiku?
  3. coviax1 (avatar)
    Odlično...A tek "obične" priče što su strašne i jezive...:klap::klap::klap:
  4. slutnja @ (avatar)
  5. igrakrugova (avatar)
    Uh… Pročitah blog, pa zažmureh na tren, umalo što sa tanke linije ne padoh u beznađe. Ne bih htela da sam u Tvojoj pesmi, ne bih u tu kožu, a ne mogu ni na drugu stranu, u kožu markiranom svilom obučenu. kLizava je svila.
    Tešimo se time što smo budni, i što balansiramo hrabro… Nismo još uvek prinuđeni da bežimo u metiletilni san, niti nam uspavana savest spušta kapke.
    (Odličan blog, ali ipak bolje da i ja pobegnem, i to pravo na 'romantiku'. Lepše je tamo)
  6. Shade (avatar)
    Kad prolazimo pored njih, okrećemo glavu, skrećemo pogled, pravimo se da ne vidimo. Strah da gledajući njihovo danas, ne ugledamo naše moguće sutra..

Sjajno i jezivo!
  7. cy3a (avatar)
    немам речи! боље рећи - немам шта додати!
  8. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Moje poštovanje svim empatama koji su pogledali blog bez bojazni da će se zaraziti bakterijama, crnim mislima, ljudskošću...
  9. sirijus49 (avatar)
    ...jedne bedne manjine koja je oduzela dostojanstvo celom čovečanstvu
  10. Marija (avatar)
    O samoj temi je tesko nesto pametno napisati, a i pohvale su neprikladne, osim onih koje se odnose na saosecanje sa ljudima koji zive u bedi bilo koje vrste.
    Najbolje je rekla Shade: bojimo se da gledajuci u njih ne gledamo u svoje sutra. Nema garancije, za mnoge su takvi dani sve izvesniji, nazalost.
  11. Zodiac Girl (avatar)
  12. lejla.al.dbuni (avatar)
    Veoma lepo napisano,kao i uvek ..pronicljivo,duboko,bolno,ostavlja gorčinu u ustima..

A naslov da je "beda najstrašniji ljudski izum" je sjajan,zaista!

13. igrakrugova (avatar)
    Badnje veče... Setih se Andersenove bajke...

14. Ne diraj moje krugove (avatar)
    Citat Original postavio igrakrugova
    Badnje veče... Setih se Andersenove bajke...

U pravu si, mila krugo, to nikad ne smemo smesti s uma. Hvala ti
  15. NeshaDeBeli (avatar)
    Citat Original postavio Shade
    Kad prolazimo pored njih, okrećemo glavu, skrećemo pogled, pravimo se da ne vidimo. Strah da gledajući njihovo danas, ne ugledamo naše moguće sutra..

Sjajno i jezivo!
    Pridružujem se ovom mišljenju.
    Sjajno napisano.