Prostor je osećaj - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Prostor je osećaj

Oceni ovaj blog
Овом гиф анимацијом бавио сам се у блогу о Канту и немогућности дефинисања десног и левог.
Кант Рука и рукавица
http://forum.krstarica.com/entry.php...uka-i-rukavica

Али она заслужује посебну пажњу јер јасно указује на простор као осећај.
Оно што нам показује ова гиф анимација толико је неубичајено да многи прво закључују да сама гиф анимација мења смер; и сам сам у то сумњао. Али, није тако. Нема никаве промене смера окретања. Ова гиф анимација има 32 фрејма и у садашњости, у реалности, имамо посла само са једним јединим фрејмом који мирује. Кретање, тј окретање, ту додаје наша свест.
Али оно што је интересантно јесте правац тог окретања који не бива идентичан код сваког посматрача. Овај лик на слици окреће се у једном правцу, а код другог у другом и све у исто време.

То показује да је просторност осећај и да као што далтонисти неку ствар виде зеленом а други црвеном..

Исто тако, овој слици неко додаје осећај левог, а неко осећај десног.
Простор је осећај који ми стварамо и додајемо представи а не објективна стварност или суштина ствари по себи.

На исти начин, сваки правац у простору заправо је осећај који ми опажамо као линију а који животиње осећају. Зато лосос пронађе пут до мрестилишта а који никада није видео. Он зна куда да иде као што војник у строју зна где да се окрене када чује команду "у лево". И то зна кроз осећај а не кроз опажање. Може се окренути у лево и затворених очију. Тај мали зрачак осећаја просторности може нам дати представу праве суштине простора који је у целини осећај. Линије, правце, векторе, тек накнадно додаје интелект стварајући на тај начин представу коју зовемо опажајан, реалан и просторан свет око нас; иако он није ништа од тога већ је у целини производ свести, док изван ње остаје неспознатљива ствар по себи.

Pošalji "Prostor je osećaj" na Facebook Pošalji "Prostor je osećaj" na Google Pošalji "Prostor je osećaj" na My Yahoo! Pošalji "Prostor je osećaj" na Live Pošalji "Prostor je osećaj" na MySpace Pošalji "Prostor je osećaj" na Twitter Pošalji "Prostor je osećaj" na Digg Pošalji "Prostor je osećaj" na del.icio.us

Ažurirano 25.04.2016. u 11:21, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    ..ta animacija ima 34 sličica ... i nema sumnje da su sličice poređane tako da vidimo okretanje balerine u smeru kazaljke na satu ( tako bar moj alat za animacijeotvara tu gif predstavu )...izgleda da je stvar psihološkoh pred ubeđenja koje imaju posmatrači koji vide drugojačije .. no to nije problem ..problem je kako ti nastojiš da definišeš pojam prostor ... nijedna definicija bilo čega ne može opstati na osnovu čulne percepcije i osećaja koji ta percepcija izaziva u nama .. taj " okativizam " čak su i sofisti / špekulanti odbacili ... u vezi prostora možeš početi sa geometrijom , preko nacrtne i fizike nešto da kažeš / definišeš ... inače , sam prostor je nemoguće odrediti --- on za nas nema početka i kraja ; samo zato što smo u njemu ... ono što je u nečemu , ne može obuhvati bilo čime ( pa ni spoznajom ) to u čemu je .... stolar jevrejski koga nastoje da razbistre i dan danas govorio je da stvoreno ne može išta znati o svom stvoritelju ( prozor ništa nezna o stolaru ) .... tako stoje stvari ... i baš zbog toga , iluzionisti i opsenari koriste prostor da manipulišu sa ruljom ( na tom nivou su primeri dati ) ...
  2. oziman (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ..ta animacija ima 34 sličica ... i nema sumnje da su sličice poređane tako da vidimo okretanje balerine u smeru kazaljke na satu ( tako bar moj alat za animacijeotvara tu gif predstavu )...izgleda da je stvar psihološkoh pred ubeđenja koje imaju posmatrači koji vide drugojačije .. no to nije problem .
    Пусти алат за анимацију и посматарај ово окретање. Оно ће у једном тренутку променити смер и ова силуета окретаће се супротно од смера казаљке на сату.А у садашњости ми имамо посла не са тих 34 сличица, већ са једном једином сличицом која мирује. Кретање као и смер окретања, додаје наша свест. А то што тај додатак може потпуно бити супротан од онога што додаје нека друга свест, показује управо ту субјективност осећаја простора. Џон Лок је боју, мирис, укус, додир звао секундарним квалитетима.. а просторност примарним ..међутим, и простор је заправо секундаран квалитет.

А то да простор не постоји изван свести субјекта који опажа и да ствар по себи не познаје простор, незаивсно од овога давно је доказано Барклијевом корелативношћу и Кантовом трансцендеталном естетиком.