Kruženje - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Zodiac's World

Kruženje

Oceni ovaj blog
Tama.
Ponovo padam.
Nikada nisam videla svetlost.
Često sam sanjala o tome, ali ovog puta je istina.
Sunce.
Rekli su mi da može da zaboli kada ga prvi put ugledaš.
Vazduh oko mene je tako hladan. Pločnik se brzo približava. Sestre su mi pričale da ne boli kada dođe do susreta sa dnom. Jedino malo zagolica. Nezgodno je samo u slučaju da padneš sam. Onda postoji mogućnost da se ozbiljno povrediš.
Pogledala sam dole. Čekali su me. Okupili su se.
Osećala sam se bezbedno među njima. Ležali smo zajedno, i gledali u sunce. Dugo. Postalo je prijatno vruće, i osetila sam da lebdim. Odvajala sam se od betona, posmatrajući sve oko sebe.
Nekada sam imala utisak da sam nevidljiva. Nisam volela što se pojavim uvek kada je tužna. Ali zato sam rođena.
Ništa nisam znala o životu. Takođe ni o smrti. Uvek su mi govorili da ona i ne postoji. Ne umiremo, samo se pretvaramo iz jednog oblika u drugi. Poznavala sam samo užu i širu familiju. I naravno D.
Iako sam nju retko viđala. Samo kada je bila zaista tužna. Kao sada.
Videla je da padam na beton, ali se nije brinula. Znala je da ništa neće da mi se desi. Da ću da se vratim. Uvek sam se vraćala. Bile smo nerazdvojne.
Imala sam osećaj da me je lift nosio prema nebu. Sve oko mene postade belo. Mekano, kao da je od vate. Nisam se plašila. Ni ovde nisam bila sama. Gotovo čitava familija je bila prisutna.
Skupljali smo se danima, i sada nas je već bilo na hiljade.
Taman kada sam pomislila da ćemo da ostanemo ovde, na ogromnoj, veseloj žurci, začula sam brata.
„Moramo nazad na zemlju!“ – rekao je, a oko nas se zamračilo. Sivilo je ugušilo svako prisustvo boja.
Padali smo zajedno. Ovaj put sa znatno veće visine. Obuzeo me je strah. Ali baka i deda su čekali. Ljuljali su nas, i šaputali nam, dok su nas nosili na rukama.
Petog dana, ušli smo u prozirne kućice. Zidovi su formirali prsten oko nas.
Na drugom kraju se prepoznavao tunel. Želela sam da saznam šta se nalazilo unutar njega. Morate da znate, mi smo po prirodi veoma radoznali.
Tama.
Prvi put sam videla svetlost.
Da li to znači da sam mrtva?
Na kraju su me čekali mama i tata.
Ali, kako sam nekulturna, uopšte vam se nisam ni predstavila.
Moje ime je Suza...

Pošalji "Kruženje" na Facebook Pošalji "Kruženje" na Google Pošalji "Kruženje" na My Yahoo! Pošalji "Kruženje" na Live Pošalji "Kruženje" na MySpace Pošalji "Kruženje" na Twitter Pošalji "Kruženje" na Digg Pošalji "Kruženje" na del.icio.us

Ažurirano 14.10.2011. u 10:27, autor: LJILJA MMM

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. gost 114587 (avatar)
    :lol:
  2. Zodiac Girl (avatar)
    jeeeeeeeeeeeeeeeeeej
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Dobro došla ...nadam se češćim susretima mlada damo
  4. Zodiac Girl (avatar)
    Hvala ... potrudiću se
  5. Džek svih zanata (avatar)
    Konačno, jebte, da omogućiš komentare

Elem, priča mi je legla ekstra, i mislim da je mnogo bolje od svega što si na ZS radionici dala, iskreno to mislim.
    Moguće da ne funkcionišeš pod pritiskom zadatka i rokovima.
    Lepa priča, dirljiva, sa neočekivanim tvistom.

Poslednja rečenica je snažna, udara sve u 16 i izaziva osmeh, setan, tužan, radostan, kako god, zavisno od individualne percepcije.

Možda,a ovo velim iz ličnih afiniteta, jer mnogo volim prezent, bi bila snažnija u tom vremenu. U mojoj zbirci, pre objavljivanja, morao sam, po nagovoru izdavača i urednika skoro sve priče da prebacim u prezent. Uverio sam se da su kao takve mnogo bolje ispale. Od tada, prezent, još u prvom licu, mi je poslastica

Ipak, pokoja zamerka.

Formatiranje teksta je užas. Razumem da se kopiranjem iz tekst procesora u prozor krstarice sva formatiranja gube, ali mogla si se potruditi.
    Objaveljena si spisateljica, valjda ti ne moram ponavljati ono o poštovanju čitatelja.

Dalje, bode oči reč "familija"
    Koristi naše reči gde god možeš, mislim da bi bolje bilo sa "porodica"

Kratke rečenice "nagare" dinamiku, lepo si to iskoristila. Ipak, negde i previše. Ništa ne bi izgubila da si pojedine rečenice spojila. Izražajnost dinamike bi dobila na snazi.

Sve nabrojano uopšte nije toliko izraženo, sitnice, zaista, ponavljam, priča me jako dojmila, uspela izazvati koju emociju. I to je ono što se očekuje.

Bravo, mlada koleginice.

(Očekujem adekvatnu kritiku na svoje škrabotine, udri i ne štedi, pomozi kolegi u formiranju )
    Ažurirano 14.10.2011. u 19:53, autor: Džek svih zanata
  6. Zodiac Girl (avatar)
    Ljilja našla u čemu bila greška, pa je ona sredila . Za formatiranje ću ubuduće obratiti pažnju . Eh, ja i naše reči. Odrasla uz nemački, mađarski i engleski, pa sad ajde xD. Pokušaću nekako u prezentu da je napišem, eksperiment .

Hvala na komplimentu, i meni je ova priča jedna od najdražih. Inspirisana je jednom D.-inom pričom, pa je zato njoj i posvećena .
    Ja ti već kritikovala par stvari, npr. onaj Intervju sa vampirima, pa i Čarobnicu...
    Btw. I Stipan nam se pridružio tu, pa ga malo uvedi i ti u detalje .... Stipan Severnjak mu je nick
  7. Džek svih zanata (avatar)
    Ma znam, video sam ga na mom blogu...

Ej, i ja sam odrastao u deutschlandu, u Wurzburg-u, to mi bi maternji jezik Kada smo se vratil u Jugu, mislim 1984-te, sem elementarnih psovki nisam niš' znao od ovog srpskog, jednog od najtežih jezika sveta za naučiti.

Nastavljajući odrastanje i momčenje u Sarajevu, mic po mic ga savladah, al' opet, ostalo mi ono č i ć.. sarajlije to nikad nisu ebavale, nema razlike u izgovoru
  8. Stipan Severnjak (avatar)
    Je i Stipan se pridružio.

Džek je u pravu - ovo je mnogo bolje od većine tvojih stvari koje sam video. (mada, čika Martin je još uvek neprevaziđen)
  9. Zodiac Girl (avatar)
    Da prepravim i postavim i njega?
    Ovo je Stipane nešto sasvim drugo ... recimo moja "druga strana" . Dobrodošao, drago mi je da si me poslušao
  10. Stipan Severnjak (avatar)
    Postavi, ali nemoj da sam te posle (opet) ja terao...
  11. Zodiac Girl (avatar)
    Ovde nema davanja bodova, tako da ni ne postoji opasnost da budem poslednja
  12. Džek svih zanata (avatar)
    Ovde ti je raj za entuzijaste pisanije. Nikad niko neće kritikovati tvoje delo, samo će ti aplaudirati i govoriti "divna si, ljubim te, samo nastavi, bravo" i slične slinarije.
    Prilikom jednog pokušaja, u stvari par pokušaja, da ukažem na nešto i dam konstruktivnu kritiku, bio sam čak ismejavan od "autora" koji naslovljava svoje delo čistim pleonazmom u svom najelementarnijem obliku!

A ima i jedna budala na blogu koja izigrava blogerskog policajca i ne dozvoljava kritike...
    Mislim, kao u kindergartenu... nikako da shvate da ne postoji pisanje za "svoju dušu" i da čitetelj itekako ima pravo da kritikuje jer je to platio odvajanjem vremena za čitanjem pokušaja raznoraznih entuzijasta.

Tako, ovde su jako, jako osetljivi na argumentovane kritike, a od tebe se očekuje da celivaš i voliš svako smeće koje se pojavi ovde.
    Ne čitam mnogo druge blogove, ne aplaudira mi se bez razloga...

Šteta, ima talenta ovde, što jest' jest'...
  13. Zodiac Girl (avatar)
    Eh Džek, Džek... ali moraš priznati da malo maženja za ego nije na odmet . Međutim, meni tvoja pohvala tim više znači, jer znam da si strožiji, i da nećeš aplaudirati bez razloga .
  14. Džek svih zanata (avatar)
    Nismo (barem ja nisam) humanitarni radnik da mazim tuđa htenja i ambicije. Takođe, nisam ni kapetan vazduhoplovstva ali jesam odradio par letova sa Microsoftovim flight simulatorom.
    Da li bi mi poverila živote stotinjak putnika, da ih nekim boingom prevezem od a do b? Ne bi? A zašto, pa svi ste mi aplaudirali kako sam lepo poleteo i sleteo u simulatoru...

Pohvale treba da se zadrže onde za šta su i namenjene. Na dobrim stvarima u nekom delu. Ipak, gde postoje dobre stvari, postoje i loše.
    Autor će da napreduje i da se formira ako mu se istaknu loše, da ih ne ponavlja, nego da mu se gladi ego. Samim tim ostaje začauren, proza ili poezija, svako delo, mu liči kao jaje jajetu, radovi su mu predvidivi, dosadni i smorni.

Možda je Radionica previše stroga, gleda se svaki detalj, kriterijumi su nebom pod oblake... možda sam i ja postao takav, bezdušan i surov. Ali, da ne otkrivam nit lepote u nekom radu, ne bih ga ni kritikovao, da loše ne zaseni ono dobro i da se autor "čačne" da piše bolje i svoja dela čini ugodnijim i lepšim za publiku.
    I na kraju, na ZS ipak učestvuju poznati i manje poznati pisci, kritičari i inače ljudi od pisane reči.
  15. Zodiac Girl (avatar)
    Da, samo postoji određeni senzibilitet pisaca, i ako nisi pažljiv možda uništiš nekoga ko je pokazivao znake pravog talenta. Možda ne valja što nisam toliko oštra, ali ne želim da budem odgovorna da neko odustane od pisanja zbog mene. Naročito ako nema preterane ambicije da bude objavljivan. S druge strane znam dosta ljudi koje sam podstakla na pisanje.
    Nemam ja ništa protiv ZS, jednostavno nisam još dovoljno dobra za tu Radionicu...
  16. Džek svih zanata (avatar)
    Sad me nasmeja; imaš ogroman manjak samopouzdanja. Koliko se sećam, prošli krug si bila među boljima, a ovo ovde je nešto najbolje što sam od tebe video.

Ne branim ZS, zaista znaju ponekad da budu surovi, ali tako ti je na vrhu...
    Dakle, jedva čekam da B zada sledeći zadatak, i tebe da učestvuješ u njemu.

Video sam tamo mnogo gore radove, veruj mi.
  17. Stipan Severnjak (avatar)
    E sad ste me naterali da učestvujem i u novembarskom krugu. Ni brige me više za napuhane Zemunce.
    Ako ni zbog čega drugog, onda da ne budem opravdanje što Zodiak ne učestvuje.
    I šta kukaš - pa i ja sam jednom bio zadnji, jaka stvar. Tamo je najžešća konkurencija koju možeš da zamisliš.

A kad dobiješ na ZS ono što sam ja (a koliko znam i Džek) dobio, onda možeš da kažeš da nisi dovoljno dobra.
  18. Džek svih zanata (avatar)
    Ne kontam šta smo mi to dobili, a ako misliš na onog pundravca i njegove razmaženo egoistične etikete, dobio je on, a mogao je biti najbolji u ovom krugu.

Zodiac, ugledaj se na Stipana; inat rađa najbolja dela, otvara imaginaciju a vatra koja ti dušu greje uzdiže talenat do visina savršenstva
  19. Stipan Severnjak (avatar)
    Pa mislim na ono sa "bukvarom" i ono "batrgaćeš se doživotno u kategoriji beznadežnih slučajeva" od znašvećkoga.
    Zodiak još ništa slično nije dobila. Tek kad to preživi ima šanse da uđe u legendu.
  20. Džek svih zanata (avatar)
    Mislim da nije ozbiljno mislio sa tim; svakome on tako, povremeno, samo da održi tenziju na forumu.

Čak nam imputira da formiramo vojvođanski klan. Naravno, što da ne?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja