Catch 21

Čudna sam ja osoba. O svemu unaprijed stvorim sliku u svojoj glavi, zamislim kako bi to trebalo da bude, i dok god je stvarnost u skladu sa tom slikom, sve je u redu. Moja muka je što uglavnom ne ide sve baš tako lako. Stvarnost ima svoj tok, svoje zakonitosti i načine, i baš je briga što je ja zamišljam drugačije.
Kada god nešto započinjem, pun sam entuzijazma i energije, planiram dugo i trudim se da ispoštujem taj plan.
I eto moje greške, mog smrtnog grijeha. Čim se u toku ostvarivanja zacrtanog pojavi neka mana, neki problem, sva moja energija i entuzijazam nestaju. Zašto, pitate se, pa problem se da riješiti. Tačno, ali nedovoljno. Ja bre hoću da sve uspije iz prve i da bude savršeno! Ako ne može tako, ja batalim sve.
Osjećam se kao neki vajar, koji je isklesao grandiozan kip visok deset metara, statuu nekog heroja, ali dok je to radio na samom njegovom tjemenu je pogriješio i tu je ostalo malo nepravilno udubljenje. Niko ne zna za tu grešku, jer je gore, visoko, van dohvata očiju. Niko , osim vajara samog. Mogu oni da se dive i hvale njegovo majstorstvo, ali on je depresivan i razočaran.
- Alo, pa nijesi ti nikakav vajar, ni kompozitor, nikakav umjetnik čak! Kakvo pravo ti imaš da težiš perfekciji? Nikada je ne možeš dostići - bićeš vječito nezadovoljan i depresivan.
Ne mogu stvarnost da oblikujem po svojem nahodjenju. Mada, da budem potpuno iskren, čak i kad bih mogao, nijesam siguran da bih bio zadovoljan onim što bih stvorio. Teško je vajaru da napravi skulpturu od suvog pepela.
 
Nesavrsena bica su jedina ziva.
A nesavrsenost bilo kakvog, pa i umetnickog dela, gledalac dozivljava kao razlicitost a ne kao manu.

Lepo napisan tekst, mislim da ce se mnogi samokriticni pronaci u ovome, bar delimicno.
 
Kakvo pravo ti imaš da težiš perfekciji?" A zašto misliš da nemaš pravo? Svi imamo pravo na izbor, pa makar bio i perfekcija .. Imamo pravo i na greške, bez njih perfekcija ne bi imala tu perfektnu čar ;)

A ako jesi perfekcionista, da, bićeš gotovo uvek nezadovoljan .. Ali kažeš, ne možeš stvarnost da oblikuješ po svom nahođenju .. Možeš, to svi mogu. Samo je potrebna volja i definicija cilja u tvojoj glavi ... ;)
 
@Venuss Nemam pravo da tražim nešto što sam ne posjedujem u sebi. Bar tako ja razmišljam...Hvala vam što komentarišete ljudi, volim da dobijem povratnu informaciju :D
 

Back
Top