Glupost

Glupost je veoma podcijenjena vrlina. Da, dobro vas oči služe, piše vrlina. Šta mu to dodje vrlina uopšte, pitam ja? Neka osobina koja nas čini boljom, društveno prihvatljivijom osobom u očima drugih? Osobina zbog koje mi bolje prolazimo u životu? A šta fali gluposti, u obje kategorije?
Uvijek će gluplji čovjek biti bolje prihvaćen u društvu-ljudi vole budale koje mogu da zajebavaju kako hoće. Ili barem ljude za koje misle da nisu dovoljno pametni njih da zajebu. U blizini pametnijeg, uvijek se osjećamo ugroženi, smatramo da će pametniji biti u svemu uspješniji od nas samih, i stoga ih, čak i podsvjesno, sabotiramo. Pokušavamo ga navesti u neko polje u kojem smatramo sebe superiornijim, u pokušaju da i drugima, ali prije svega sebi, pokažemo kako smo ipak, eto, u nečemu bolji. Ne daj bože da se desi da i na tom polju Pametnjaković pokaže znanje - e , tu tek nastupa prava mržnja i zavist. Kuju se planovi, udružuje se svoja pamet sa drugima, ideje se radjaju- sve u svemu počinje jako kreativan postupak sa ciljem zagorčavanja života pameću obdarenije jedinke. Glupak od svega ovog ne mora da strepi. Njemu prijeti opasnost da mu se nasmiju kada ne shvati vic.
No i tada, Glupak je zaštićen svojom glavnom vrlinom. On ne samo da neće shvatiti vic, on neće shvatiti ni to da je samim tim on postao predmet podsmijeha. A ono što ne znamo, ne može nas povrijediti-reče nekad neko, a ja pročitah. Mada, što više razmišljam, sve mi se više čini da i taj neko mora da je bio Glupak.
Poznat vam je onaj osjećaj kada uvidite da ste propustili neku jako dobru priliku, i to tako da je prošla tik pored vas, ali vi je jednostavno nijeste vidjeli na vrijeme? E to već znači da niste Glupak. On će joj spokojno otvoriti vrata, manirom savršenog džentlmena, nasmiješiti joj se, a zatim i zatvoriti vrata za njom, ostajući i dalje apsolutno miran jer gospodjicu nije ni prepoznao.
I onda vi meni recite da nije dobro biti Glupak! Takav božji dar za izbjegavanje stresa i njime izazvanih čireva, psihičkih smetnji, udara - bilo srčanih ili glavom o zid - šta je to nego vrlina?
 
Uz glupost obicno idu zavist i zloba, glup nije mudar nego pokvaren..... eto ti nacina za uspeh glupoga u zivotu. A suplja glava ne reaguje kao supalj zub: ne boli!
nene11.gif


:klap:
 
Poslednja izmena:

Back
Top