Motiv

Svi znamo onu: Odijelo ne čini čovjeka. Ne čini ga ništa materijalno što on ima. Posjeduje ga, ali ga ne čini. Djela koja uradi govore o njemu, ali ga ne čine, jer on čini njih. Riječi? Šta su riječi, tek malo usne pomjeriš- da citiram Harija... Pa kako onda odgovoriti kad te neko pita: Ko si ti?
Svi mi imamo svoje pokretače, koji su u suštini isti u svakome, samo se razlikuje kada su i u kolikoj mjeri izraženi. Neki ih psiholozi dijele na nivoe, drugi pokušavaju sve da ih nabrajaju...Uglavnom, najniži, odnosno osnovni su fiziološki-žedj, glad itd, tek zatim dolaze svi drugi. Znači, zaključujemo da ona narodna : Kad glad udje na vrata, ljubav bježi kroz prozor- ima potpun naučni smisao.
Nije mi bio cilj da razglabam o već rečenom, već da predstavim tu svoju teoriju o pravom odgovoru na pitanje ko je, u stvari, neka osoba? Ja smatram da je osoba jednako motiv, da se izrazim matematički. Jer kako najpribližnije opisati sebe, nego prema dominantnom motivu? A šta je dominantni motiv, pitaćete se. To je onaj jedan, specifični motiv koji najviše utiče na osobu, koji odredjuje njen život. Ima mnogo ljudi koji takav motiv i nemaju-to su ljudi uravnoteženi , samim tim i lenji. Nikada neće uravnotežen čovjek dostići visine u bilo čemu veće od onog vodjenog jakim motivom. Ovo je razlog zašto su oni iz najsiromašnijih porodica najčešće odlični djaci.
Naravno da nećemo nekome nepouzdanom otkriti tek tako svoje motive, ali kada govorimo o nekom za koga želimo da nas upozna, to je najlakši način.
Ako kažeš : Ja sam XY, imam AB godina, visok CD i težak EF , šta si u stvari rekao o sebi?
Ali ako mu otkriješ iskreno svoje motive, ne samo da će te on odlično upoznati, već i ti sam sebe.
 

Back
Top