Anarhističko društvo je:

.
- filozofski opravdano;

- ‘’prirodan’’ oblik ljudskog društva;

- psihološki zdravo; pogodno je za zadovoljenje ljudske potrebe za nezavisnošću i za psihološkim osećanjem zajedništva; i

- ekološki je neophodno u cilju sprečavanja globalne krize bez uništenja slobode i dostojanstva.


Umesto odbacivanja anarhističke misli kao utopijske fantazije, psiholozi treba da, kao dugoročni cilj, rade na uspostavljanju nedržavnog decentralizovanog društva sastavljenog od autonomnih kooperativnih zajednica pogodnijih za ljudske potrebe i vrednosti.
 
...psihologija kao ( ne naučna - jer nauka teži spoznaji i oslobađanju čoveka od neznanja o sebi i okolini u kojoj živi ) grana , nije osmišljena da oslobađa već da porobljava ... to su manipulativno svatljivo uverljivi argumenti u takozvanoj društveno prihvatljivoj retorici , koji tvrde da psihologija oslobađa i leči bolesnog čoveka ... terapija za one koji su totalno odlepili ( da tako kažem ) sastoji se od postupka zvanog : ludačka košulja spolja , pa za njom ludačka košulja iznutra ... ludaci se ne leče već zarobljavaju , vezuju ... savremena psihologija je oligarhijsko oruđe koje treba podanike da veže - porobi do mere ponizne upotrebljivosti ; a kad izađe izvan tog opsega treba da ga zarobi do totalne pasivnosti ....
..dakle , od pogrešne discipline tražiš to što potrbuješ za sebe i ljude u istoj poziciji ...

..ako ljudi ustanu da sruše te moći koje ih porobljavaju -- svakako da će ih ta oligarhijska psihologija okarekterisati kao nihiliste sa opakim psihosomatskim problemima ... ali kad se dokopaju slobode međunarodno priznate i garantovane ; tad ti nihilisti postaju oslobodilački revolucionari -- humanisti ...

..dkle sve ima dve strane ... sve je dvojno , pa i nihilizam ...
 
Ne bih o psihologiji i lecenju.
Zloupotreba nauka je uvek moguca, doduse i prisutna.
Psihologija je nauka.
Ti si u pravu kad se gleda iz tvog ugla, ja to gledam malo drugacije, tj. iz mog ugla.
O zloupotrebi psihologije kao i drugih nauka mislim kao i ti, a o ostalom ne.
Psihologiju ne treba posmatrati samo iz ugla "trauma".
Verovatno ces se sloziti da je to legitimno, kao sto je i zastupanje jednog ili drugog
stava, filozofa - filozofske misli...

Psiholozi i te kako kreiraju javno mnjenje i nasu stvarnost,
nismo dovoljno svesni da neku stvar kupujemo
bas zato sto je tim psihologa "obradio" odredjenu ciljnu grupu (reklama-propaganda) na
koju cilja odredjena kompanija. Psihologija u sluzbi kapitalizma je na vrhuncu svoje "moci".
Ovde se govori bas o tome, okrenuti tu psihologiju na dobro pojedinca a ne na dobro
multinacionalnih kompanija. Neces verovati, psiholozi
rasporedjuju stolove i stolice po kancelarijama, biraju stolariju, boje zidova i sl.
da bi zaposleni bili poslusniji i dali svoj maksimum. Naravno predhodno i izvodili
eksperimente. Glavna uloga psihologije u kapitalizmu je KONTROLA pojedinca.
 
Poslednja izmena:
...zašto da ti ne verujem.. pa o tome sam pokušao da govorim ... manipulaciji kao sredstvu porobljavanja ...
..."Glavna uloga psihologije u kapitalizmu je KONTROLA pojedinca. " ; i ne samo u kapitalizmu - u bilo kom društvenom uređenju ona će imati tu ulogu : kontrola pojedinca i grupe ...
 
123loncar;bt167049:
...zašto da ti ne verujem.. pa o tome sam pokušao da govorim ... manipulaciji kao sredstvu porobljavanja ...
..."Glavna uloga psihologije u kapitalizmu je KONTROLA pojedinca. " ; i ne samo u kapitalizmu - u bilo kom društvenom uređenju ona će imati tu ulogu : kontrola pojedinca i grupe ...

Onda se slazemo.
Zloupotreba psihologije kao i psihijatrije u bivsem (sa srecom) socijalizmu, ili komunizmu Istocne Evrope, kao i SFRJ bila je dovedena do maksimuma. Mnogi koji nisu "dobro" mislili komunistima zavrsili su u "ludnicama". Bivsi SSSR je bio cuven po tome. Mnogi vrhunski intelektualci su zavrsili veoma tuzno.

Nemam ja ovde nameru da nekog vrbujem za ideju anarhizma. Moj cilj je da anarhizam, bar donekle, predstavim u boljem svetlu nego sto ljudi o njemu misle. Ja anarhizam prvenstveno gledam kao zivotnu filozofiju i politicku ideju koja funkcionise prvenstveno na licnom planu.

Pokusavam da na neki nacin pokazem da je anarhizam "ne" "vlast" a ne ono sto smo naucili da citamo u recnicima (bezvlasce, nered, haos...). Ovaj direktan prevod reci anarhija mozda najbolje definise ovu filozofiju....
 
Poslednja izmena:
Prirodan oblik ljudskog drustva je porodica.
Osim kada postoji opasnost, od gladi, bolesti, elementarnih nepogoda, drugih ljudi ili zivotinja.
Samo u stanju opasnosti, prirodno je udruzivanje u plemena, horde, narode.

Zbog ljudske potrebe za udruzivanjem oko zajednickog cilja, vodje, ideje, moze se zakljuciti da strah od opasnosti menja ljude.
Zato je lako zloupotrebiti iskonsku ljudsku potrebu, i pomocu straha ih drzati u ropstvu.
Onaj ko ima medije, ima moc da upravlja ljudima, da doziranjem straha drzi milione u pokornosti.

Sve ostalo stoji.
 

Back
Top