Deda Mile zvani Špiclov - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Vitez Lancelot

Deda Mile zvani Špiclov

Oceni ovaj blog

Prvi petlovi već su odavno objavili početak novog dana. Jutarnja svežina unosi miomirise
kroz poluotvoreni prozor. Zalutali noćni leptir uzalud pokušava da prodje kroz okno
prozora udarajući u njega iznova i iznova i tako u nedogled dok god bude imao snage u
njegovim slabašnim krilima. Mile je primetio ovu igru leptira, ustao je iz kreveta, polako
se podbočivši tek toliko da ispravi stare kosti. Pregurala je ova starina mnogo toga za
svojih osamdeset godina ali još vri krv u njegovim venama i neda se godinama da ga
pregaze. Uzeo je štap koji je bio okačen da visi na čiviluku zajedno sa okrzanim starim
šeširom koji je već dotrajao ali nekako se navikao na njega i žao mu da ga baci. Prišao
je prozoru i rukom na kojoj je imao poveliki žulj od cepanja drva pomogao je leptiru da
nadje svoj put ka slobodi. Pritvorio je prozor i kroz malo napuklo okno bacio je pogled na
šarenu baštu. Zumbul se već uveliko rascvetao i vratio mu misli na davne dane kada
ga je brao i uplitao u raspuštene kose devojačke. Na starom crnom šporetu klapara
poklopac na šerpi u kojoj krčka pasulj još malo pa gotov. Pristavio je crvenu džezvu za
kafu kojoj je drška davno već otpala ali još uvek dobro služi. Sipao je sebi i rakijicu i
seo uz veliki astal od orahovine koji je sam napravio još dok je bio momak i učio zanat
za stolara. Na stolu vaza sa cvećem, limena pepeljara i slike njegovih voljenih. Jutarnji
program na radiju koji se čuje iz druge sobe ovrati mu pažnju na trnutak. Vesti u sedam
a radijo koje takoreći nije ni gasio jer mu čavrljanje stvara iluziju da nije sam.
Kafa je već gotova. Sipa kafu u omiljenu šoljicu koju mu je poklonila unuka kad su zadnji
put bili u gostima. Bilo je to pre dve ili tri godine, više se i ne seća, odavno ga niko ne
posećuje. Živi tu sam medju četiri zida sa svojim vernim Žućom kome je rep otpao od
starosti i koji pretežno leškari pored šporeta i samo svojim tužnim crnim okicama pomno
prati pokrete svoga gazde. Mile sedi za stolom, uzima čašicu dobre kruškove rakije pa
prvo nazdravi Žući pa onda sebi i svome tužnom samačkom životu a onda zapali cigaru
i gledajući u sliku, misli mu odlutaše daleko, daleko... Hrapavim prstima ugladi svoje sede
brkove pa poljubi svoje voljene onako sve redom. Umorne mu oči pustiše suze koje
krenuše niz naborano lice kao bujica niz klisuru i istopiše se u vreloj kafi na astalu od
orahovine. Od svih zaboravljen, umoran od tuge jednog jutra nadjoše ga komšije za istim
tim astalom kako grčevito drži sliku u ruci, kafa se prosula po stolu, cigara dogorela u
pepeljari i Žuća pored njegovih nogu kako tužno cvili....

Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na Facebook Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na Google Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na My Yahoo! Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na Live Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na MySpace Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na Twitter Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na Digg Pošalji "Deda Mile zvani Špiclov" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Kolega.......zaslužio si ...veliko
  2. Vitez Lancelot (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Kolega.......zaslužio si ...veliko
    Znači dobar mi ovaj diplomski rad, položio sam sad mogu da ti budem kolega, hvala
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio kerigorstak
    Znači dobar mi ovaj diplomski rad, položio sam sad mogu da ti budem kolega, hvala
    Hahaha odličan 5.....sedi
  4. Vitez Lancelot (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Hahaha odličan 5.....sedi
    Oooo čista petica super.

Zaboravio sam da kažem da je priča napisana na tvoje zadate reči:

okačen da visi
    zumbul
    žulj
    klopara
    jutarnji

u igri sastavi priču, tebi sam već rekao nego eto da pomenem odakle inspiracija
  5. Marija (avatar)
    Je l' ti ono rece da ti slabo ide proza?
    Kako bi tek pisao da ti ide dobro
    Uzivam
  6. zxy (avatar)
    Znači špiclov nije bio obavezno
    mora da je to fakultativno bio
    il ga autor tako predstavio
    jer ga je od ranije znao
    Da ovaj špiclov nije bio
    ne bi verovatno tako sam ni ostao
    Ažurirano 30.08.2011. u 12:42, autor: zxy
  7. Vitez Lancelot (avatar)
    Citat Original postavio Marija.S.
    Je l' ti ono rece da ti slabo ide proza?
    Kako bi tek pisao da ti ide dobro
    Uzivam
    Drago mi je Marija da ti se svidja, za moju dragu čitateljku
  8. Vitez Lancelot (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Znači špiclov nije bio obavezno
    mora da je to fakultativno bio
    il ga autor tako predstavio
    jer ga je od ranije znao
    Da ovaj špiclov nije bio
    ne bi verovatno tako sam ni ostao

Nadimak Špiclov sam pozajmio
    od jednog živog špiclova
    pa sam lik ovaj izmislio
    da bude bolja priča ova
  9. slutnja @ (avatar)
    tako zivo opisano da sam imala utisak da sedim pored deda Mileta i posmatram njegov jutarnji ritual....prelepo
  10. Vitez Lancelot (avatar)
    Citat Original postavio slutnja_z
    tako zivo opisano da sam imala utisak da sedim pored deda Mileta i posmatram njegov jutarnji ritual....prelepo
    Hvala slutnja drago mi je da si uživala čitajući, za tebe jedno
  11. sirijus49 (avatar)
    Dobro si odabrao "aktuelni" trenutak (na želost toga je sad sve više)!
  12. Vitez Lancelot (avatar)
    Citat Original postavio sirijus49
    Dobro si odabrao "aktuelni" trenutak (na želost toga je sad sve više)!
    Da u poslednje vreme video sam puno takvih slučajeva pa sam hteo malo da
    dotaknem tu tematiku.
  13. Dijenek (avatar)
    Lepo pises, zaista lepo...