O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

smeh

O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu

Oceni ovaj blog
Znam. Svako reaguje na samu pomen reči „ljubav“ I da, ona je važna... ona svakog od nas čini živim, kompletnim, ispunjava dušu i dovodi do najdivnijih (ali i najbolnijih) trenutaka.
Znam. Većina nas će reći: „Ja ne bih mogao/mogla da živim bez ljubevi!“. I to je tačno... u najvećem broju slučajeva. Sa tim što to ne mora biti uvek ta, partnerska ljubav na koju uvek prvo pomislimo kad kažemo „ljubav“.
I hoću o njoj sada.
Prošlo je više od godinu dana kako je otišao neko koga sam volela. I želela da volim. I imala ideju, želju, nameru... da podelimo ostatke svojih života. Desilo se drugačije. Svako ima svoju priču, a ono od čega sam želela i želim da se sačuvam je gorčina, prebacivanje koji dovode do onih drugih, loših osećanja. Kažu da put do njih uopšte nije dalek kako se čini. Ne znam... na svu sreću.
Tokom perioda od kada ne živimo zajedno, nakon prvog nesnalaženja u novoj ulozi, uglavnom smo komunicirali, razmenjivali informacije, uz povremene sukobe koji su rezultirali (uglavnom mojim) ćutanjem. I shvatila sam da, bez obzira što ne želim da se vraćam na staro, ne želim ni da potpuno prekinem kontakt... što mi deluje nekako i prirodno s obzirom da smo nekoliko godina delili doslovce sve. Kako ne živimo u istom gradu – komunikacija se svodi na razmenu nailova i SMS poruka, tu i tamo po neki susret (uglavnom njegove dolaske) u kojima sam se maksimalno čuvala upadanja u stare rasprave i doticanje problema – nije više bilo važno.
Šta je poenta ove priče?
Pa... to mi je teško da definišem, ali suština je da ovih dana nekako konačno shvatam kako je sve, pa čak i ono najdublje unutra u nama – potpuno prolazno, podložno umiranju.
Nikad nisam tvrdila da ga nisam volela. Naprotiv.
Niko me ne može ubediti da me nije voleo. Naprotiv.
I sada, kada se već neko vreme javlja samo kad baš insistiram (možda zvuči blesavo, ali sam se bila i zabrinula da mu se nije nešto desilo – zato sam insistirala) uglavnom sa nekom pričom kako je „u gužvi“, „u jurnjavi“ i sl. (a ja ga dovoljno dobro poznajem da znam da je pozadina priče drugačija) što bi mogao biti i početak konačnog prekida svih veza (u zavisnosti od toga kako će se „nova ljubav“ razvijati), nekako mi je i to prirodno. I umesto da se na bilo koji način osećam... bar malo neprijatno, ja imam samo onaj uzdah olakšanja – jer nisam ja prva to uradila, jer ne moram, jednog dana, da se opterećujem time... da se osećam nelagodno i sa osećajem da sam nekog povredila. Možda deluje blesavo (ma, šta „možda“ - blesavo je!), ali jednostavno – tako je. Da ne objašnjavam dalje, reći ću samo da je ovo bilo prvi raskid u mom životu na kojem sam ja insistirala. Uvek sam patila kada me neko ostavi... ali sam, kad malo bolje razmislim, uvek kada veza uđe u neku manje lepu fazu – činila sve da budem ostavljena. Samo da ne moram ja to da uradim. Sad sam prvi put morala ja da kažem: KRAJ. I ispostavilo se da je mnogo teže, ne samo izgovoriti i istrajati u tome, već i izboriti se sa svim onim unutra i tim groznim osećajem da je moja odluka nekog povredila. U životu jeste najteže doneti odluku. Sve ostalo je mnogo lakše... čak i u slučaju kad se ispostavi da je sama odluka bila pgrešna (ova, na svu sreću – nije, nije ni mogla biti pogrešna), ali je za mene to bio nov osećaj, novo iskustvo, novo saznanje o sopstvenom doživljaju osećanja koja pripadaju nekom drugom.
Osetih se radosno, slobodno od svega toga – skroz.
Baš onako potpuno. Bez obzira što je za mene sve to završeno još pre više od godinu dana... Jednostavno tek sad je i poslednja nit poslednjeg končića potpuno presečena.
I ne mogu a da se ne zapitam šta nas čini, od čega su satkana naša osećanja, njihova suština i sve ono što ih prati?
Jedino znam da nam je doživljaj različit. Kao i dubina samih osećaja, sposobnosti da dajemo i primamo.

Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na Facebook Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na Google Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na My Yahoo! Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na Live Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na MySpace Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na Twitter Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na Digg Pošalji "O (jednoj) ljubavi u prošlom vremenu" na del.icio.us

Ažurirano 22.06.2011. u 16:41, autor: smeh

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Jedino znam da nam je doživljaj različit. Kao i dubina samih osećaja, sposobnosti da dajemo i primamo.

Znaš....onaj koji daje očekuje da približno istu količinu primi da bi bio u ravnoteži....laže ko kaže da nije tako. Kada dobije manje, ili misli da mu nije uzvraćeno istom merom, oseća se povredjenim. Povreda na nezalečenu povredu...vreme....razlike...korozija ljubavi i eto raskida. Davanje i primanje zavisi od osećanja i doživljaja istih.
    Mnogo stvari koje narušavaju ravnotežu...jer samo smo ljudi sa milion ćudi i svakako po mali ludi....o sudbo, prema nama milostiva budi (ovo je za NoFela )

Za tebe
  2. smeh (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM

Znaš....onaj koji daje očekuje da približno istu količinu primi da bi bio u ravnoteži....laže ko kaže da nije tako. Kada dobije manje, ili misli da mu nije uzvraćeno istom merom, oseća se povredjenim. Povreda na nezalečenu povredu...vreme....razlike...korozija ljubavi i eto raskida. Davanje i primanje zavisi od osećanja i doživljaja istih.
    Mnogo stvari koje narušavaju ravnotežu...jer samo smo ljudi sa milion ćudi i svakako po mali ludi....o sudbo, prema nama milostiva budi (ovo je za NoFela )

Za tebe
    Sve si, bre, u pravu! Sa sve NoFelom!
    I za tebe jedno
  3. mari47 (avatar)
    Mila,
    o ljubavima u prošlom vremenu govorila bih danima. Ne samo ljubavi na relaciji muško-ženskih odnosa, uopšte o svemu što ljubav podrazumeva...u svim njenim značenjima...Ipak, ova rečenica, koju je i Ljilja apostrofirala, je pravi odgovor....Rado priznajem da nisam imala takav pristup, nisam umela jednostavno, takav sam mentalni sklop, kod mene svega višak ....ljubavi i tuge, sve začinjeno dramaturgijom kojoj sam sklona nevidjeno. Stoga, divim se tvom pristupu tako delikatnoj pojavi kao što je ljubav,
    konkretno....njen nestanak u ovom slučaju. Ostati tako velik i rasudjivati kao ti, velika je stvar....
  4. smeh (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Mila,
    o ljubavima u prošlom vremenu govorila bih danima. Ne samo ljubavi na relaciji muško-ženskih odnosa, uopšte o svemu što ljubav podrazumeva...u svim njenim značenjima...Ipak, ova rečenica, koju je i Ljilja apostrofirala, je pravi odgovor....Rado priznajem da nisam imala takav pristup, nisam umela jednostavno, takav sam mentalni sklop, kod mene svega višak ....ljubavi i tuge, sve začinjeno dramaturgijom kojoj sam sklona nevidjeno. Stoga, divim se tvom pristupu tako delikatnoj pojavi kao što je ljubav,
    konkretno....njen nestanak u ovom slučaju. Ostati tako velik i rasudjivati kao ti, velika je stvar....
    Draga moja Mari...
    Jednostavno je sad... posle toliko vremena. Jer ta "jedna" konkretna ljubav, ubijena je mnogo pre konačnog raskida... uz milion "zašto", "mora li tako" i ostalih pitanja bez odgovora.
    Svakome ko oseća duboko teško je da shvati da nemaju svi ljudi tu sreću. Jer, bez obzira na sve, ja mislim da je imati osećanja blagoslov, talenat kao i sve drugo što nam je jednostavno dato. Nekom nije. I, kao što antisluhista zaneseno peva, ubeđen da peva najlepše na svetu - tako i ljudi sa manje osećanja veruju da umeju da osećaju.
  5. mari47 (avatar)
    Citat Original postavio smeh
    Draga moja Mari...
    Jednostavno je sad... posle toliko vremena. Jer ta "jedna" konkretna ljubav, ubijena je mnogo pre konačnog raskida... uz milion "zašto", "mora li tako" i ostalih pitanja bez odgovora.
    Svakome ko oseća duboko teško je da shvati da nemaju svi ljudi tu sreću. Jer, bez obzira na sve, ja mislim da je imati osećanja blagoslov, talenat kao i sve drugo što nam je jednostavno dato. Nekom nije. I, kao što antisluhista zaneseno peva, ubeđen da peva najlepše na svetu - tako i ljudi sa manje osećanja veruju da umeju da osećaju.
    Morala sam da citiram, da mi nešto ne promakne dok ti pišem.
    Nisam sigurna da sam dobro razumela:..da je imati osećanja blagoslov, talenat kao i sve drugo što nam je jednostavno dato...ti nisi govorila o sebi, je li? Ustvari, znam da nisi! Ti imaš talenta, ti si smeh...i svi znamo zašto taj nik....To se odnosi na onu drugu stranu, sasvim je izvesno. I budi srećna što si na vreme prepoznala, jer bolje je vratiti se sa pola puta no sa celog, reči su moje None, koja je sve znala.
    Nisam pristrasna, samo iskrena. Ne ljutiš se?
  6. smeh (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Morala sam da citiram, da mi nešto ne promakne dok ti pišem.
    Nisam sigurna da sam dobro razumela:..da je imati osećanja blagoslov, talenat kao i sve drugo što nam je jednostavno dato...ti nisi govorila o sebi, je li? Ustvari, znam da nisi! Ti imaš talenta, ti si smeh...i svi znamo zašto taj nik....To se odnosi na onu drugu stranu, sasvim je izvesno. I budi srećna što si na vreme prepoznala, jer bolje je vratiti se sa pola puta no sa celog, reči su moje None, koja je sve znala.
    Nisam pristrasna, samo iskrena. Ne ljutiš se?
    Naravno da se ne ljutim, naravno da razumem tvoju iskrenost
    Sve gore napisano je samo inicirano nečim konkretnim, ličnim... generalno je uopšteno razmišljenje na neke teme. Moje, naravno.
    I da... ja mislim da je znati, moći osećati - blagoslov. I iskreno verujem da je meni učinjen. Kao što znam da i ti poseduješ taj talenat. I kada sam ti odgovarala, mislila sam upravo na to: budi srećna što osećaš. Koliko god da je nekad teško.
    Meni kad je jako teško, kad nešto baš onako jako boli, uvek pomislim: "Teško je, ali će proći. Ono što nemaš - ne može da boli!"
    Suština je da su samo osećaji, prave emocije u stanju da nas dovedu do tolikog bola, ali i zadovoljstva. Jedno bez drugog ne može.