Smrt (III) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Smrt (III)

Oceni ovaj blog
U pojedinim oblastima čak su postojale i žene "narikače" kojima je rodbina preminulog plaćala da plaču (nariču) i time jos više istaknu intenzitet njihovog bola i tuge. Ljudi koji su se strogo pridržavali takvog nepisanog pravila su se uvažavali, dok oni koji se nisu ponašali u skladu s takvim pravilom su posmatrani s nepoverenjem i potsmehom.

Progresivnim razvojem ili višim stepenom razumevanja došlo je do tradiconalnih izmena, kao na primer fleksibilnijeg odnosa prema nošenju crne odeće, posmrtni marš na pogrebnom ceremonijalu je zamenjen muzikom ili pesmama koje je preminula osoba volela za života itd.

Međutim, i pored toga je ostala duboko ukorenjena predrasuda da nije normalno ukoliko osoba ne prolazi kroz intenzivni očaj ili produženu, neprirodnu i histeričnu agoniju žalosti. Takva predrasuda može da izazove unutrašnji konflikt u osobi čiji se organizam nalazi u procesu prilagođavanja posle smrti voljenog bića.

Ukoliko organizam uspostavlja neophodnu ravnotežu između tela i duha koja se oseća kao dobro raspoloženje i životni elan osoba može da se oseća neadekvatnom, krivom ili čak da ima osećaj da izneverava i omalovažava preminulo voljeno biće.

Time sama sebi ne dopušta prirodan oporavak te se nepotrebno zadržava u nefunkcionalnom intenzitetu nižih osećanja/misli kreirajući nesklad i u sebi i u okolini. Na taj način ona blokira vlastito duhovno svetlo smisla u vidu životnog elana i radosti te nije u stanju da da potrebno priznanje, pažnju i ljubav ni sebi ni ostalim bliskim osobama.

Sve se dešava s razlogom i smrt i rođenje pa se zato i kaže: "Nema smrti bez suđenog dana." Takvo više intuitivno shvatanje i razumevanje izraženo je i u bajci o čoveku kojem je prilikom rođenja bio predskazan tačan datum smrti.

S obzirom da je on čitav svoj život proveo u mestu u kojem se rodio, na zakazani dan njegove smrti on je uzjahao konja i žurno se uputio u drugo mesto u nadi da ce izbeći smrt kada dođe po njega. Kada je stigao u drugo mesto prvo koga je sreo bila je smrt koja je s iznenađenjem rekla: "Ja sam potpuno zaboravila da danas imam sastanak s tobom, pa te nisam ni tražila, ali si zato ti pronašao mene i sam došao na zakazani sastanak."

Tek kada ljudi shvate da izvan njihove inteligencije ili shvatanja postoji viša suštinska sveobuhvatnost koja određuje vreme rađanja i vreme smrti moći će s višim stepenom razumevanja da prihvate pojavu umiranja. Tada će se moći koncentisati na život preminule osobe ili kreirani smisao koji im je podaren kroz život te osobe, a ne na moment smrti ili privremenog iluzornog rastanka.

Koncentracijom na takav iluzorni besmisao čini se nepravda preminuloj osobi jer se zapostavlja sav onaj kreirani smisao koji na taj način ne može da dođe do izražaja. Time se poriče svrha života te osobe jer je ona upravo bila i rođena da kreira takav smisao.

Budimo zahvalni što je baš nama bilo suđeno da budemo bliski sa svim onim divnim preminulim ljudima. Da delimo s njima ove dragocene momente razvoja koji se nazivaju život.

Koliko bi naš duhovni doživljaj ostao siromašniji da ih nikada nismo znali ili sreli? Svrha našeg susreta je i bila kreiranje upravo takvog smisla i ljubavi koju smo ostvarili. Svaki čovek ima svoj odredjeni vremenski period u ovoj dimenziji. Zato ni jedan život, ni jedan susret koji ostvari smisao nije bio uzaludan pošto je ispunio ono čemu je i težio.

THE END

Pošalji "Smrt (III)" na Facebook Pošalji "Smrt (III)" na Google Pošalji "Smrt (III)" na My Yahoo! Pošalji "Smrt (III)" na Live Pošalji "Smrt (III)" na MySpace Pošalji "Smrt (III)" na Twitter Pošalji "Smrt (III)" na Digg Pošalji "Smrt (III)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Sohija hvala na seriji lepih članaka o svetu i životu i značaju ljudske svesti u fenomenu koji zovemo život.Mislim da će se mnogi od nas vraćati ovim tekstovima kad se budu suočavali sa pitanjima o prirodi i smislu egzistencije a takva pitanja su neizbežna pre ili posle za svako ljudsko biće odvajkada.Nadam se da ovo nije kraj tvoga pisanja na blogu i da ćeš biti sa nama i dalje.Poz.
    Ažurirano 21.06.2011. u 00:08, autor: zxy
  2. sofija06 (avatar)
    Zxy, hvala i tebi na tako toploj i iskrenoj zahvalnici. Zaista bi me radovalo da ovi tekstovi budu nekom od pomoci, jer bi tada sav trud koji sam ulozila pisuci ih ispunio svoju svrhu.
    Ne verujem da cu biti toliko aktivna kao do sad, ali cu u svakom slucaju posecivati sajt posto ima dosta inspirativnih i intuitivnih pesama i tekstova. Zato ce mi biti zadovoljstvo da ih i dalje citam.
    Od se zahvaljujem svim citaocima na paznji i zelim im da neguju ljubav i plemenita osecanja koja izviru iz duse jer je samo tako moguce ostvariti dusevni mir. svima i
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Samo ti dodji i čitaj ali i piši.....a za duše......pa će gi negujemo....ovde sve stručne negovateljice i negovatelji tj. spisateljsko osoblje
    Hvala na tekstovima, nije tvoj trud uzaludan nikako i nadam se da ćeš nastaviti sa pisanjem
  4. sofija06 (avatar)
    Hvala Ljiljo od