Reinkarnacija - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Reinkarnacija

Oceni ovaj blog
Reinkaranacija ima svoje korene u davnoj prošlosti. Medjutim, ona je i dalje aktuelna i široko rasprostranjena pošto ima veliki broj pristalica medju ljudima s različitom kulturom, tradicijom obrazovanjem itd. Reinkarnacija potiče od latinske reči "reincarnatio" koja ima značenje ponovnog otelovljenja ili bukvalno: ponovno postati telom.

Po tom konceptu duša je "Božija iskra" koja je večna i neuništiva. Ta neuništivost se sastoji u tome što ona ima stalni ciklus radjanja i umiranja u različitim telima u fizičkoj egzistenciji da bi ostvarivala svoj razvoj.

Koncept reinkarnacije je zastupljen u mnogim religijama kao na primer: Hinduizmu, Đainizmu, Budizmu, Sikhizmu, Gnosticizmu, Taoizmu itd. U knjizi Taoizma Chuang Tzu (4 vek pre nove ere) Zhuang Zi piše:
"Birth is not a beginning; death is not an end. There is existence without limitation; there is continuity without a starting point. Existence without limitation is space. Continuity without a starting point is time. There is birth, there is death, there is issuing forth, there is entering in. That through which one passes in and out without seeing its form, that is the Portal of the Divine."

Hrišćanstvo je takođe imalo koncept reinkarnacije, ali ga je crkva kasnije odbacila kao krivoverje. Jedan od razloga je bio i taj što su crkveni poglavari smatrali da reinkarnacija ili višestruko rađanje i umiranje može imati negativan efekt na potpunu predaju Bogu.

Smatralo se da će se ljudi prepuštati raznim porocima u trenutnom životu pošto će misliti da imaju šansu u sledećem da žive pobožno ili da nađu spas za dušu. Međutim, crkveno proglašavanje samo jednog života, imalo je suprotan efekt. Mnogi ljudi su ga shvatali suviše dragocenim da ga posvete pobožnosti, tako da su nastojali da zadovolje svaki nagon ili strast.

Novija duhovna učenja kao na primer, Anthroposophy, Theosophy, pa i Scientology prihavataju reinkarnaciju. Reinkarnaciju su zastupali i mnogi Grčki filozofi. Između ostalih i Platon, Parmenid, Empedokle, Heraklit i td. Od novijih mislilaca i simpatizera mogu se nabrojati: Đordano Bruno, Gete, Lesing, Čarls Bonet, Herman Hese koji je okarakterisao reinkarnaciju "...as a mode of expression for stability in the midst of flux."

Tolstoj takodje kaže: "As the world turns, kissed by the sun and falling into shadow, and kissed by the sun again, so it is with our lives. We walk upon the earth again and again, reborn ten thousand times into ten thousand incarnations and places. I believe this to be. I know it, in the profoundest depths of my soul."

Reinkarnacija takođe ima pristalica i u redovima naučnika. Kanadski psihijatar Ian Pretyman Stevenson je veoma intenzivno proučavao reinkaranaciju i svoja mnogobrojna zapažanja iznosio u stručnim časopisima i nekoliko knjiga namenjenih uglavnom akademicima.

On je vršio intervju s velikim brojem dece širom sveta koja su imala spontanu rekolekciju prošlih života bez hipnoze. Rezultati njegovih istaživanja nedvosmisleno govore u prilog reinkaranacije. Pored njega reinkarancija je proučavana i od strane Peter Ramster, Dr. Brian Weiss, Dr. Walter Semkiw i drugih.

U prirodi su prisutne stalne promene koje imaju privid nastanka i nestanka. Međutim, nikada ništa ne nestaje već samo kruži ili cirkuliše. U jesen lišće vene i opada sa drveća da bi u proleće opet buknulo novo. Za mikrokosmos su karakteristični kraći (učestali) intervali promena dok su za makrokosmos karakteristični dugi vremenski periodi.

Tako na primer, sva tela na planeti Zemlji imaju kraći vremenski period nastanka i nestanka od same planete. Isto tako, među samim nebeskim telima postoje razlike te sunce ima duži vremenski period trajanja od zemlje, dok opet sunce ima kraći vremenski period od galaksije itd.

Većina religija propagira da i vidljivi univerzum kao pojavno ili manifestovano "telo" takođe ima svoj vremenski period trajanja. Da onog momenta kada početna univerzalna ideja (Sin) ostvari svoju realizaciju, Duh (razum) dostiže vrhunac razumevanja u kojem u potpunosti obuhvati svetlost i tamu univerzuma što rezultira njihovim jedinstvom. To je moment duhovne kulminacije ili transformacije razuma u ekstazu ljubavi (Oca) čime se uzrokuje svesno sažimanje.

Takva nemanifestovanost je nezamisliva pošto prevazilazi kapacitit ljudskog mišljenja ili razumevanja. Međutim, iz nje opet izroni svetlost Ideje ili Sina kojom se uzrokuje nastanak univerzuma, ali ovaj put na drugačijem ili višem stepenu razvoja.

Kahlil Gibran piše:
"Prva misao Boga bila je anđeo. Prva reč Boga bila je čovek." Ovom izjavom Gibran ističe razliku između ideje i njene realizacije. Iako je ideja savršena njena realizacija iziskuje stalni razvoj ili adaptaciju i prilagođavanje te samim tim ima karakter nesavršenosti.

Međutim, upravo kroz takvu interakciju ili usklađivanje, ne samo što ideja postiže realizaciju, već i sama sebe izdiže na viši stepen savršenstva.

Pojedine religije koje propagiraju reinkaranciju zastupaju mišljenje da se duše reinkarniraju sve dotle dok u potpunosti ne ostvare svoj puni potencijal ili vlastitu realizaciju savršenstva u telu.

Kod ljudi ona ima vid samospoznaje ili duhovnog razvoja koji se karakteriše plemenitošću, istinoljubljem, blagošću, miroljubivošću, tj. savrsenim ljudskim osobinama. To je razlog zašto je Isus propovedao svojim sledbenicima da budu savršeni kao njihov Nebeski Otac.

Sve ima svoje tačno određeno vreme u kojem duše eventualno ostvare realizaciju koja rezultira njihovim jedinstvom ili sveopštom ekstazom ljubavi u kojoj nestaje manifestacije univerzuma ili pojavnih razlika tako da sve postaje suštinsko Jedno.

To Jedno je vrhunski potencijal ili sveobuhvatna svesna snaga koja je sve što jeste što je ikad bilo i što će ikad biti. Večna nemanifestovana ili jedinstvena tajna svesti (postojanja) koja stvara manifestovane, individualne razlike ili svesnu aktivnost.

Pošalji "Reinkarnacija" na Facebook Pošalji "Reinkarnacija" na Google Pošalji "Reinkarnacija" na My Yahoo! Pošalji "Reinkarnacija" na Live Pošalji "Reinkarnacija" na MySpace Pošalji "Reinkarnacija" na Twitter Pošalji "Reinkarnacija" na Digg Pošalji "Reinkarnacija" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. MPMcB (avatar)
    Neka te generalna šturost u komentarisanju, ne učvrsti u pomisli da ovi redovi nemaju publiku.
    Imaju je, još kako.

Hrišćanstvo je takođe imalo koncept reinkarnacije, ali ga je crkva kasnije odbacila kao krivoverje. Jedan od razloga je bio i taj što su crkveni poglavari smatrali da reinkarnacija ili višestruko rađanje i umiranje može imati negativan efekt na potpunu predaju Bogu.
    A to trenutno i potpuno predavanje Bogu je u vreme učvršćivanja hričćansva kao religije od strane nenih utemeljitelja smatrano imperativom od živone važnosti. Ovo gledište je dovelo do konačnog zatvaranja Isusovog učenja u monolitnu religiju izbrojavši mu dane na taj način. Ta je cifra ispala poveća u poređenju sa njegovim tadašnim takmacima i oponentima, ali na kraju svaka čaša kojoj se zna dno, mora biti ispijena. Čini mi se, da se sa nim ovih dana sučeljavamo.
    Ažurirano 16.06.2011. u 14:32, autor: MPMcB
  2. zxy (avatar)
    Ova misao je dosta stara
    i čini se da ona ljudskom duhu odgovara
    ne čuh da joj niko ozbiljno prigovara
    ona ne samo da je zanimljiva i lepa
    nego je i utešna a i ...opominjujuća
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Koja misao Z?
    Mislim koja od svih navedenih
    ajd kafa
  4. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Koja misao Z?
    Mislim koja od svih navedenih
    ajd kafa
    Pa o reinkarnaciji
    o tome se radi ,zar ne
    ostalo su varijacije iste teme
    ljudskom rodu tako bliske
  5. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Pa o reinkarnaciji
    o tome se radi ,zar ne
    ostalo su varijacije iste teme
    ljudskom rodu tako bliske
    jel? o tome se radi?
    a koju varujaciju ti preferiraš?
    Ja ću biti ruža... pod garanciju
  6. zxy (avatar)
    jel? o tome se radi?
    a koju varujaciju ti preferiraš?
    Ja ću biti ruža... pod garanciju
    Mislim da ćeš biti pre
    nešto što spada u tvoje omiljeno F odelenje
    ruža u svom vrtu to si sada
    a te preokupacije kereće
    za sledeću opciju su preteće
    al savet da ti dam u poverenju ja
    kako se ta stvar namešta
    ono na šta poslednje pomisliš
    to ti je sudbina sledeća
    Ažurirano 17.06.2011. u 09:36, autor: zxy
  7. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Mislim da ćeš biti pre
    nešto što spada u tvoje omiljeno F odelenje
    ruža u svom vrtu to si sada
    a te preokupacije kereće
    za sledeću opciju su preteće
    al savet da ti dam u poverenju ja
    kako se ta stvar namešta
    ono na šta poslednje pomisliš
    to ti je sudbina sledeća
    Auuuu....misliš da ću da budem kao Maza?
    ooooooooo sudbino prelepa
    Šta poslednje pomislim......
    svašta
    a ako tad ne mogu da mislim
    kakva je onda opcija?

PS Sofija draga, ne obraćaj pažnju na ove šale, al ne mogu da odolim ....tekst ti je odličan
  8. zxy (avatar)
    Auuuu....misliš da ću da budem kao Maza?
    ooooooooo sudbino prelepa
    Šta poslednje pomislim......
    svašta
    a ako tad ne mogu da mislim
    kakva je onda opcija?

PS Sofija draga, ne obraćaj pažnju na ove šale, al ne mogu da odolim ....tekst ti je odličan
    Prelazim na blog kod tebe
    ovo je u poverenju bre
  9. LJILJA MMM (avatar)
    Sofija, znam da voliš šalu i nadam se da nećeš zameriti što smo nasmejali jutro na tvom blogu....doduše i na mom smo hahahah...iako su obe teme jako ozbiljne šala prija
    A sada ozbiljno.....čitah sad nešto, pa evo pasusa koji je na mene ostavio utisak....nekako se složio sa mojim intuitivnim saznanjem...kao još jedna slagalica.

Koliko života živimo?
    Paulo Koeljo | 15. 06. 2011. Blic

Ovo pitanje postavljamo sebi od samog početka civilizacije. Da li se život završava kada umremo? Da li prelazimo u drugu ravan? Da li se ponovo vraćamo na Zemlju? U mojoj novoj knjizi „Alef“ opisujem sopstveno iskustvo vezano za veoma osetljivu temu: reinkarnaciju.

Ništa nije počelo s našim rođenjem, niti će se završiti sa smrću. Možda se pitate: gde su oni koji su otišli? Nikada, baš nikada ne gubimo drage nam osobe. Oni nas prate jer nisu mrtvi. Zamislimo kompoziciju voza: ne mogu da vidim šta se dešava u vagonu ispred mojeg, ali i tamo su ljudi koji putuju u isto vreme i u istom prostoru kao ja, kao vi, kao svi ostali. Činjenica da ne možemo da pričamo sa njima, da znamo šta se dešava u drugom vagonu, potpuno je beznačajna; činjenica je da oni jesu tamo.

I tako, ono što zovemo „život“ jeste kompozicija sa mnogo vagona. Ponekad smo u jednom, a nekad u drugom. Ponekad pređemo iz jednog u drugi – kada sanjamo, ili kada dopustimo da nas nesvakidašnje ponese.

Očigledno je da sve ovo potpada pod teritoriju misterije. Ali koliko smo samo puta doživeli onaj osećaj koji nazivamo „deža vi“? Za delić sekunde (koji pokušavamo brzo da zaboravimo, jer se ne uklapa u logiku koju smo stvorili) ubeđeni smo da smo već bili na tom mestu, u toj situaciji, ili imali taj osećaj.

Svake noći putujemo kroz vreme. Činimo to nesvesno, kada sanjamo – odlazimo u našu skoriju ili davnu prošlost. Budimo se s mišlju da smo doživeli besmislene stvari u snu; ali nije tako. Bili smo u drugoj dimenziji, u drugim životima koje istovremeno proživljavamo, ali u kojima se stvari ne dešavaju isto kao ovde.

Koliko života smo proživeli? Uistinu, pitanje treba da glasi drugačije: koliko života živimo sada? Na svakome od nas je da na to pitanje odgovori.
    Ažurirano 17.06.2011. u 21:48, autor: LJILJA MMM
  10. sofija06 (avatar)
    Hvala vam dragi prijatelji na sali, vedrini i pozitivnoj energiji koju ste uneli vasom posetom. Zao mi je sto nisam prisustovala tako prijatnoj i duhovitoj atmosferi.
    MPMcB verujem da je crkva s krutim i ogranicenim pristupom u mnogome nanela stetu Isusovom ucenju. Da Isusovo ucenje u osnovi predstavlja otvoren sistem koji je crkva osakatila preinaceci ga u dogmu.
  11. sofija06 (avatar)
    Ova misao je dosta stara
    i čini se da ona ljudskom duhu odgovara
    ne čuh da joj niko ozbiljno prigovara
    ona ne samo da je zanimljiva i lepa
    nego je i utešna a i ...opominjujuća
    Lepo receno zxy.
  12. sofija06 (avatar)
    Ljiljo, hvala za tekst. Imas za to.
    Mi iz ogranicene perspektive fizicke dimenzije imamo osecaj pocetka i kraja. Medjutim, u samom sistemu postojanja toga nema vec samo smisaona transformacija. Sustina smisla i transformacije postojanja ne nalazi se u materijji i energiji vec u svesti.
    Svest je misteriozni, neunistivi entitet postojanja koji uvek jeste ono sto jeste-smisao, pa shodno tome uvek mora ostvarivati promenu, transformaciju ili razvoj. Zato postojanje u osnovi i ima karakteristiku kontinuiteta.
  13. hakim bej (avatar)
    Postoji kod koji ostavljamo. Kao da sa sobom nosimo kameru, koja negde belezi ceo nas zivot, svaki nas trenutak, cak i osecaje.
    Pristup tim kodovima, iscitavanje koda iz koriscenih predmeta i kasniji uvid u celokupan snimak, omogucen je medijumima.
    U toku proizvodnje ljudskih bica ponekad dodje do greske, i umesto da novo bice uzme praznu kameru i zapocne novo snimanje na virtuelni medij, ono dobija vec popunjenu, koriscenu kameru. Zateceni sadrzaj ce nazvati secanjem iz proslog zivota.
    Ne znamo do kog nivoa je tok determinisan. Ne znamo ni da li je determinisan.
    Ali su greske ocigledne.
  14. sofija06 (avatar)
    Veoma interesantno poredjenje hakim. Ja sam vec ranije istakla i napravila razliku izmedju dva komplementarno suprotna stanja svesti kroz njeno sazimanje i ekspanziju. Sazeto stanje ima vid intenziteta ili osecanja ili nesvesnog nivoa dok se ekspanzija karakterise stalnom svesnom aktivnoscu u vidu misli.
    Sustina aktivnog svesnog stanja sadrzana je uvek u njenom pasivnom stanju ili osecanjima. Zato nadsvesni nivo u sebi i krije "jezgro" ili neunistivu svesnu sustinu (bitak) koja u sebi koncentise sve promene ili aktivnosti svesnog stanja (bica). Samim tim je uvek moguce proniknuti u dublji nivo vlastite svesti i doziveti ili osetiti nesto sto prevazilazi trenutnu egzistenciju ili inkaranaciju.