Zdravlje na usta ulazi

- Joooj Đole al si smršao, je l jedeš ti u Beogradu šta?!
- Zdravo baba i tebi.
- Kost i koža dete, pa to je kad jedeš jednom tamo.
- Kako ti znaš kol'ko ja puta jedem?
- Pa kad god te zovem ti se negde šeeetaš s nekim drugaaaricama.
- Pa mogu ja da radim dve radnje u isto vreme, na primer, mogu da se šetam i da jedem, znaš.
- Šta lupetaš crno dete?! Nego, aj ti lepo sedi ovde jedi, znaš kako je baka spremila lepu buraniju.
- Jao baba, de boraniju, znaš da je mrzim!
- Kako si kao mali jeo sve sad ništa nećeš, kaki si kljakav.
- Kao mali sam bio najmanji u vrsti i ni tad nisam jeo boraniju, i stalno ti to kažem, i isto da ne volim kuvani kupus.
- Šta bre ne voliš kuvani kupus, zadnji put kad sam ga pravila jeo si sam' da puca!
- Zadnji put kad sam ga jeo sam našao dlaku u njemu i od tad ga ne jedem, a to je bilo pre dve godine.
- Ma pusti babu dete, izlapila, nego, moraš ti nešto srkano da jedeš, vidi kakav si u licu ubledeo, tamo u Beogradu nemaš nista domaće da pojedeš.
- Kako nemam? Kupim u prodavnici povrća i skuvam nešto, i eto, srčem.
- Ma to ti je sve sine prskano, nije zdravo, vidi kaki je ovaj paradajiz što je deda don'o iz sela, k'o mozak!
- Kakav mozak baba? Šta nije zdravo, šta pričaš?
- Ma tamo u Beogradu sve k'o plastiku da ješ. A sećaš se kako si kao mali bio bucmast, uzmeš paradajiz i jedeš ga ovako.
- Kad sam ja bio mali još je Sloba bio na vlasti.
- Ma šta pričaš, dok nisi otiš'o tamo u grad baba te 'ranila i ti bio zdrav i prav. Vidi se sad! Samo mi žao što ja ne mogu da te hranim da se malo povratiš.
- Baba, isti sam ovakav bio i pre godinu dana, i pre 5, uvek sam bio mršav, samo tripuješ.
- Jeste, baka tri... Tri... Ma idi u đavola, šta pričaš! Ae bar uzmi ovu supicu što sam skuvala, a posle ima govedina, pečena na klompirićima, prste da poješ!
- A ova supica je kao zdrava a baba, jesi čula za ptičji grip, otkud znaš da ga nemaju dedini pilići!
- Ju dete, šta pričaš, pomeri se s mesta! E ne moraš da jedeš supu, uzmi bar ovo parče govedine i malo klompirića.
- Dobro baba, evo, uzeću.
- Ih, šta si uzeo, to u dva zalogaja, uzmi još.
- Baba, bež od mene, znam valjda kol'ko mogu da pojedem!
- Zato si taki mršav.
- Dobro, dobro.
- Ih, sine, a što žalim što ja ne mogu da jedem to, al je masno, a ja imam pritisak.
- Pa i imaš pritisak jer si jela k'o provaljena kad si bila mlada.
- Al je tad bilo zdravo sine, nije bilo koncentranta, i tih kuraca.
- Jeste, jeste, samo ste cepali gibanicu, pola kile masti pa ti sad srce svaki treći put preskoči.
- Nije to zbog toga bre, to je zbog godina!
- I zdrave hrane, da, da baba. Nego, jesi ti čula za onu bolest ludih krava, a ti meni daješ govedinu, možda je i ona nezdrava, a a a?
- Samo nešto izvoljevaš. Da odeš malo na selo znaš kaki bi bio zdrav i prav, pojede te grad. Je li, je l imaš cigaru možda?
- Otkud mi, znaš da ne pušim.
- Samo pitam, možda si poč'o tamo u gradu. Bež' sine od takvih k'o đavo od krsta. A o onoj drozi da ti ne pričam, nisi valjda lud duzmeš da se droziraš!
- A ti baba i dalje pušiš a, to je zdravo?
- Pa znaš ti otkad ja pušim, ne gledaj ti mene, nego ti ne treba da uzimaš ovo ***** u usta!
- Pa što si ti počela a?
- Iiih sine, pa tako bilo vreme, gde popova žena da ne puši, al tad bio drugačiji duvan, nije k'o sad ovo.
- Pa što sad pušiš, sad nije takvo vreme. Gde sad provincijalac u Beogradu da se ne drogira, iiih baba, pa tako vreme sad, šta pričaš ti.
- Ju dete, šta lupaš, to te sve tamo društvo naučilo! Da ti kažu da skočiš u bunar ti bi skočio!
- A ti propušila zbog plavog neba a. Nego, ne mogu ovo da pojedem, ne jede mi se nešto.
- Ma šta si pojeo! Uzmi paštete ako ništa, imaš i jorgut.
- A jesi čitala pre neki dan da u pašteti neki đavo može da izazove rak?
- Crni sine, kakav rak, pu, pu! Pa tebi ništa ne odgovara.
- Pa znaš baba, tamo Čeda što je otvorio onaj roštilj, znaš Čedu, dobar čovek, pravi pljeske i ćevape od neprskanih svinja.
- Jes' Čeda dobar čoek, prodao nam onu nazimicu prošle zime. Pa idi sine, moraš nešto da jedeš. Evo tebi 200 dinara, i evo ti još, kupi mi diklofenak u apoteci tamo, znaš, pored Pere, tamo je jeftiniji.
- Dobro, dobro, baba, uzeću ti.
- E, imaš još pet dinara ti? Evo ti još 100, pa ti dodaj i uzmi mi i cigare.
- Naći ću negde pet. Klasik Silver a?
- Ma ne zna baba šta piše tu, to deda stalno kupuje, eto ti paklica tu, vidi.
- Jeste, Klasik. Dobro baba, znači, tablete i cigare, jako zdravo. Odoh ja.
- E stani sine, stani, stani, vidi što je deda doneo, sad sam očistila, uzmi pojedi usput.
- Šta bre baba?
- Ma šargarepu sine, to je zdravo.
- Zdraaavooo!
 

Back
Top