Moralnost (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Moralnost (II)

Oceni ovaj blog
Da li bi takva reakcija zaista bila adekvatna? Da li bi takva pasivnost rezultirala unutrašnjim mirom i skladom? Ako bi, zar to ne bi onda značilo totalnu sebičnost i otuđenost od okoline i zajedništva gde se apsolutno sve podređuje vlastitom osećanju mira?

Da Hakuin prolazi kraj nekog ko se iživljava ili muči bespomoćno pseto da li bi i tada prihvatio sve kako jeste ili bi preduzeo nešto čak i po cenu da izlaže sebe neprijatnostima?

Ukoliko bi bespomoćno i nedužno dete zatražilo pomoć i zaštitu od Hakuina u slučaju zlostavljanja od strane bolesnih i neodgovornih ljudi da li bi Hakuin trebao ostati pasivan i prihvatiti sve kako jeste ne preduzimajuci nikakvu aktivnost ili potrebne mere da zaštiti dete?

Ponekad čovek ugledavši drugog nepoznatog čoveka koji se davi bez razmišljanja skače u reku i izlaže svoj život opasnosti da bi ga spasao. U takvom činu mi prepoznajemo više sveto zajedništvo koje vlada univerzumom. U njemu se otkriva pritajeni božanski impuls smisla i ljubavi koji se skriva iza pojavne ograničenosti ljudi.

Razvoj iziskuje promenu te je neophodna stalna fleksibilnost kojom se uspostavlja ravnoteža izmedju pasivnosti i aktivnosti. Ono što je u određenim situacijama korisno ili potrebno da se čini može biti štetno u drugačijim okolnostima.

Tako na primer, ono što je adekvatno i potrebno da roditelj čini za dete od pet godina štetno je da se čini za dete kada mu je 17 godina. Svaki odnos iziskuje stalni razvoj, promenu ili prilagođavanje da bi se ostvarila potrebna harmonija.

Ono što izdvaja inteligenciju ljudi od inteligencije ostalih živih bića je moralnost. U moralnoj dimenziji (poznanju dobra i zla) sadržana je sama kompleksnost ljudskog razumevanja.

Ostale vrste živih bića nisu u stanju da ostvare radikalan razvoj ili razumevanje kao ljudi zato što nemaju svesnost o dobru i zlu već se njihov razvoj kreće samo u okviru fizičkih zakonitosti ili telesnih potreba. Takva inteligencija je u potpunosti podređena i uslovljenja aktivnošću Telesne svesti te ona u tolikoj meri nema izbor samim tim ni odgovornost ponašanja.

Ljudi pored Telesne svesti imaju i duhovnu dimenziju čime im se omogućava da pored telesnih potreba i ograničenih zakonitosti fizičke dimenzije imaju uvid i u više, suštinske zakonitosti harmonije jedinstva ili zajedništva celokupne egzistencije.

Iz tog razloga se u Bibliji drvo poznanja dobra i zla i navodi kao uslov za dostizanje božanske svesti i razumevanja. U "Edenskom vrtu i Adamovom grehu" (3:4) zmija je rekla ženi: "Nećete vi umreti; nego Bog zna da će vam se u onaj dan u koji okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi, poznajući dobro i zlo." Bog je takođe rekao (3:22): "Eto čovek posta kao jedan od nas s poznanja dobra i zla."

Mogućnost višeg izbora omogućava i mogućnost više slobode koja ima sposobnost kompleksnijeg razumevanja (kreativnosti i destruktivnosti) ali u isto vreme nameće i nužnost više odgovornosti ili izbora ponašanja.

Pasivnost i aktivnost životinja je uslovljena telesnim potrebama dok je kod ljudi ona takođe rukovođena i suštinskim zakonitostima postojanja.

U svesti (svetu) životinja ne postoji svesnost o višem (moralnom) dobru i zlu. Njihova aktivnost u glavnom je motivisana telesnim potrebama ili osećajem udobnosti (zadovoljstva) i neudobnosti (bola).
Ako je lav gladan on ide u lov i ubija drugu životinju da bi zasitio svoju glad. Ako nije gladan on leži mirno saživljavajuci se s okolinom ili ambijentom.

Pošalji "Moralnost (II)" na Facebook Pošalji "Moralnost (II)" na Google Pošalji "Moralnost (II)" na My Yahoo! Pošalji "Moralnost (II)" na Live Pošalji "Moralnost (II)" na MySpace Pošalji "Moralnost (II)" na Twitter Pošalji "Moralnost (II)" na Digg Pošalji "Moralnost (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Da li bi takva reakcija zaista bila adekvatna? Da li bi takva pasivnost rezultirala unutrašnjim mirom i skladom? Ako bi, zar to ne bi onda značilo totalnu sebičnost i otuđenost od okoline i zajedništva gde se apsolutno sve podređuje vlastitom osećanju mira?

E, ovo ja pitah na jednom tvom ranijem blogu....davno još, jer zaista mislim da je to sebičnost. Ko ume da nadje granicu, tj. svoje ponašanje da primeni na konkretnu situaciju a ne da samo govori "ja sve razumem, sve prihvatam, sve znam, sve mi je jasno" i pri tom to govori radi neizlaska iz svog mira ne brinući za onog drugog, da li mu takva reakcija pomaže ili ne, e, taj ko to ume njemu svaka čast. Unutrašnji mir je nešto što se stalno pravi, obnavlja u zavisnosti od situacije...u tome je snaga duha. Nekad iziskuje aktivnost a nekad pasivnost, umeće da se sa mirom reaguje i pomogne drugome ili sebi.
    Pa.....ako mnogo vežbate napredak je svakako smanjen broj neadekvatnih reagovanja...iskustveno govorim

Dodatak hahahaah ne mogu da odolim
    Ovaj stav gore što napomenuh "sve znam" mi tako podigne pritisak kad na njega naidjem da momentalno zaboravim na svoj mir i odreagujem....pa.....recimo....jako žustro
    Ažurirano 07.06.2011. u 10:26, autor: LJILJA MMM
  2. sofija06 (avatar)
    U potpunosti se slazem s tobom. Zato ja i isticem da proces samospoznaje traje svo vreme u ovoj dimenziji i da nikada nije zavrsen ili savrsen. Stav da se sve zna ili razume je ogranicen i regresivan posto se njime sprecava daljnji razvoj ili progres.
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    U potpunosti se slazem s tobom. Zato ja i isticem da proces samospoznaje traje svo vreme u ovoj dimenziji i da nikada nije zavrsen ili savrsen. Stav da se sve zna ili razume je ogranicen i regresivan posto se njime sprecava daljnji razvoj ili progres.
    Tačno.....kao i to da moram još da vežbam
  4. sofija06 (avatar)
    Ljiljo, ne preostaje nam nista drugo nego da vezbamo.
  5. zxy (avatar)
    Ljiljo, ne preostaje nam nista drugo nego da vezbamo.
    Haha ja bih da vam sparingujem
    dok vas dve ne postanete savršene
    pa sa mnom tj od mene šta bude
  6. sofija06 (avatar)
    E, nece ni tebe ovo vezbanje mimoici. Bacen si i ti u vrtlog zivota. Hteo ne hteo moras da veslas.
  7. LJILJA MMM (avatar)
    E, nece ni tebe ovo vezbanje mimoici. Bacen si i ti u vrtlog zivota. Hteo ne hteo moras da veslas.
    Ama Sofija on peca sa obale...nije veslač....pecaroš je
  8. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Ama Sofija on peca sa obale...nije veslač....pecaroš je
    Ma vesla kad mora
    ima pravo Sofija
    samo izbegavam ja
    kad se mnogo talasa
    jer takva je skromna
    mudrost moja
  9. sofija06 (avatar)
    Ljiljo. Hvala sto si me podsetila. Ja sam na to i zaboravila.
  10. sofija06 (avatar)
    Pa i nije tako losa ta tvoja skromna mudrost, zxy.