Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu

Oceni ovaj blog
Међу Сенекиним делима која се одликују свом мудрошћу стоика и која су можемо рећи квинтесенција истих, имамо и једно дело које толико одудара од његове личности и стила да се запитамо о чему се ту заправо ради?
Дело је "Претварање божанског Клаудија у тикву" где је Сенека дао себи одушка према свом прогонитељу и где се на начин непревазиђене сатире и комике подсмева Клаудију.

Дело јесте смешно и забавно али сам се одувек питао да ли је само то? Филозоф се не забавља тек забаве ради, већ пружа знање чак и кроз оваква дела. И то знање постоји, само што се не примећује на први поглед.
Ради се о указивању на бесмислицу слављења било ког смртника. То је говор против ауторитета, против идола и уздизања на пиједестал славе било које индивидуе.
Обожавање ауторитета, краља, власти, постоји од кад је човека и то очито представља нагон, служење инстинкту који налаже да следимо вођу чопора. Добивши ум тај инстинкт уместо да се одбаци као апсурд, преобразио се у покорно слеђење разних Цезара, Наполеона, разних вођа нација кроз целу историју. Слеђење неких индивидуа које се издигну на пиједестал и прогласе се неком врстом виших бића, божанства. Чак и данас у 21. веку такви проглашавају сами себе ВИП особама. Веома важне особе, што значи да сви остали нису толико важни као они.
Значи, то имамо и дан данас. Људи воле да обожавају вођу чопора, да му служе, да га сматрају вишим.

Међутим, филозофи су одавно видели да је апсурдно славити неку индивидуу на начин вишег бића. Потражите више вредности на правом месту а не у лику неког смртника, не у лику било које индивидуе. Ниједан човек не заслужује бити обожаван на тај начин од стране другог човека. То приличи животињама али не и човеку.

Ово Сенекино дело управо то казује а личност Клаудија као да је била створена да ту истину презентује.

Тиберије Клаудије Нерон Цезар (био је четврти римски цар из Јулијанско-клаудијевске династије, а владао је од 24. јануара 41 до своје смрти 54. године. Клаудије је сматран врло неприкладним за императора. Кажу да је читавог живота храмао на једну ногу и да је муцао, па га је очајна породица дословце искључила из јавног живота док није постао конзул, заједно са својим нећаком Калигулом 37. Ове мане су га можда спасле судбине која је снашла многе друге римске патриције у време чистки за Тиберијеве и Калигулине владавине.

После завере официра и сенатора који су убили Калигулу, група преторијанаца је „поставила“ Клаудија за његовог наследника, мислећи да ће он бити попустљив и послушан владар.
Нарочито је упечатљива сама та сцена.

Kada su urotnici od Kaligule uklanjali ljude pod izlikom da car želi biti sam, bio je i Klaudije s ostalima isključen pa se zavukao u vrtnu kućicu. Prestrašen viješću o carevoj smrti odšuljao se do obližnje terase i tamo se sakrio među zastore kojima su bila pokrivena vrata. Tom terasom slučajmo je trčao jedan vojnik koji je vidio njegove noge pa, želeći vidjeti tko je to, prepozna ga, izvuče silom i pozdravi ga kao novog cara, a Klaudije od straha padne na koljena pred njim. Vojnici ga pozdraviše i na nosiljci ga odnesu u svoj tabor.

Да би на крају владавине био отрован печуркама од стране своје жене да би од исте, и њеног сина Нерона који је уместо њега дошао на власт, био проглашен за божанство.

Сенека је само имао да дода измаштане сцене.

Наиме, Клаудије после смрти одлази на Олимп међу богове. Али, бивши неугледан, шепајући и муцајући, богови и сам Јупитер запитају се ко је сад па то, па пошаљу Херкула да ситуацију извиди.

Херкул видевши га помисли да је суочен са тринаестим јуначким подвигом али ипак схвативши да је у питању људско биће, пита га ко је и одакле је.

Kad je Klaudije vidio da ima posla s krepkom muškarčinom, zaboravi na doskočice i shvati da ondje, premda mu u Rimu nitko nije bio ravan, nema isti utjecaj: svaki je pijetao na svojem bunjištu najjači. Učinilo se tako, koliko je to bilo moguće razumjeti, da govori ovo: „Herkule, najhrabriji među bogovima, ja sam se nadao da ćeš mi ti biti od pomoći kod drugih bogova. Da me netko pitao da li ovdje netko može za mene garantirati, tebe bih bio naveo, jer me odlično poznaješ. Ako se možeš prisjetiti: ja sam onaj koji je pred tvojim hramom u Tiburu svakodnevno u srpnju i kolovozu dijelio pravdu. Ti znaš koliko sam se ondje napatio slušajući advokate danju i noću. Da si na njih naletio, koliko god ti se čini da si dosta jak, zaželio bi radije da čistiš Augijine štale. Ja sam se mnogo više govana nagutao. No, kako bih htio..."
Касније почиње расправа на Олимпу о њему где се јавља Август који је такође проглашен за бога.

Evo, Jupiter, koji vlada toliko godina, jedino je Vulkanu nogu prebio, za nogu pograbio i bacio s praga božanskog. I na ženu se razljutio i stavio je da visi ali, zar ju je ubio? A ti si ubio Mesalinu, kojoj sam, baš kao i tebi, bio praujak! 'Pojma nemam', veliš. Ubili te bogovi! Groznije je to što nisi imao pojma nego što si je ubio! Gaja Cezara ni mrtva nije prestao progoniti. On je ubio tasta, a ovaj i zeta. Gaj je zabranio da se Krasov sin zove nadimkom 'Veliki', a ovaj mu je vratio ime i odnio glavu. U jednoj je kući ubio Krasa, Velikoga, Skriboniju sve plemenita roda, među kojima je Kras bio toliko glup da je i vladati mogao. I njega sada hoćete učiniti bogom? Pogledajte njegovo tijelo! Bogovi su pomahnitali kad se rađalo! Da skratim: ako složi tri riječi zajedno, neka me vodi kao roba! Pa tko će njega poštovati kao boga? Tko će u njega verovati? Ako takve budu radili bogovima, vama samima niko neće vjerovati da ste bogovi!
itd. itd.

Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na Facebook Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na Google Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na My Yahoo! Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na Live Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na MySpace Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na Twitter Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na Digg Pošalji "Seneka - Pretvaranje božanskog Klaudija u tikvu" na del.icio.us

Ažurirano 04.05.2016. u 12:38, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Koliko ja znam Seneku je progonio Neron kome je ovaj bio vaspitač.Po Neronovom nalogu je Seneka morao da izvrši samoubistvo.Klaudije se više pravio lud i nesposoban nego što je to stvarno bio i tako je i ostao u životu kad su mu sva braća bila pobijena,ali se kasnije pokazao kao razuman vladar i dugo je vladao obzirom kakva su to bila vremena što je dobro opisao Tacit u " Analima".Ovo je za mene novo da je i Klaudije progonio Seneku.a posebno to da ga je Seneka zbog toga ismevao.
    Ažurirano 01.06.2011. u 12:54, autor: zxy
  2. oziman (avatar)
    Прогонио га је и Клаудије на Корзику 41.године, због неморала.

А то да се Клаудије правио таквим а да је уствaри биo способан владар не бих рекао, зато су га и после његoве смрти исмевали на овај начин .

Уосталом, који цар би дозволио да се о њему пише другачије осим као способном владару? Ево рецимо како су га представили у скулптури.

А шта је заправо истина можемо видети из Сенекиног дела .

Мада, није у суштини битан сам тај Клаудије он је само послужио томе да Сенека презентује истину о апсурдности слављења људских ауторитета.
  3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio oziman
    Прогонио га је и Клаудије на Корзику 41.године, због неморала.

А то да се Клаудије правио таквим а да је уствaри биo способан владар не бих рекао, зато су га и после његoве смрти исмевали на овај начин .

Уосталом, који цар би дозволио да се о њему пише другачије осим као способном владару? Ево рецимо како су га представили у скулптури.

А шта је заправо истина можемо видети из Сенекиног дела .

Мада, није у суштини битан сам тај Клаудије он је само послужио томе да Сенека презентује истину о апсурдности слављења људских ауторитета.
    Slažem se moj komentar je bio više zato što sam bio iznenadjen nego što je to tema bloga.Seneka je na grozan način iskusio Nerona čiji je kult bio još veći ,naravno iznudjen,iako je još kao vaspitač mladog Nerona osećao šta će da bude i kako će da prodje.Nažalost diktatori i tirani su tako česti u istoriji a kad čovek čita "Anale " smuči mu se svaka politika.
    Ali kad čita "Pohvalu ludosti" Erazma Roterdamskog shvati zašto je život takav kakav je.
    Ažurirano 01.06.2011. u 15:06, autor: zxy
  4. Nik9 (avatar)
    Tekst sjajno prezentuje navedeno delo. Da li biste mogli postaviti celu knjigu?
  5. oziman (avatar)
    Та књига изгледа да не постоји у електронском формату на интернету али може се лако наћи по антикварницама.
    Ово издање које ја имам је од издавача VPA Zаgreb, из 1986.године.
  6. Nik9 (avatar)
    Citat Original postavio oziman
    Та књига изгледа да не постоји у електронском формату на интернету али може се лако наћи по антикварницама.
    Ово издање које ја имам је од издавача VPA Zаgreb, из 1986.године.
    Mislio sam da imate knjigu skeniranu. Hvala Vam u svakom slučaju. Sve pohvale za tekst.