E, sad...

Sasvim lagano, kao da ne želi da pokvari topao crvenkast sumrak, stiže noć. I ona topla i meka, pažljivo leže na zgrade kao kakva stara kvočka. Provrpolji se onda povjetarcem, prigušeno u daljini proguguta sa par automobila, a onda se umiri i zaspa. U ovakvim noćima sve se dobro i lako radi - podjednako se može naspavati kao i učiti cijele noći. Stalno si svjestan tišine, ali ona ne dolazi kao smetnja, što se može očekivati od savremenog čovjeka, već uvijek i svakome ona donosi olakšanje, usudiću se reći i pročišćenje. Pročišćenje u smislu da se u ovakvoj noći ne mogu imati loše misli, a ako se uopšte i pomisli na neke probleme, oni djeluju daleki i mali...Baš kao ljudi kada ih gledamo sa Ajfelovog tornja.
Pametan je bio taj Ajfel. Sagradi sebi spomenik, najveći falusni simbol na svijetu tog vremena ( kada je muška dominacija još bila stvarnost ), i pobere sve pohvale i nagrade. Pa ko još ne voli da ponekad sa visine pogleda na druge?
"Stvari treba zvati pravim imenom" , govorio je stalno jedan moj bivši profesor istorije. Volio je da nekoj istorijskoj ličnosti, za koju procijeni da je previše jednostrano prikazana, prišije papren suprotan epitet. Ako ne baš konkretan epitet, onda priču iz koje se on naslućuje. Ne mogu da kažem da sam zapamtio većinu istorijskih podataka sa njegovih predavanja, ali mogu reći da sam naučio jedno: Ni jedan čovjek ne zaslužuje predrasude - svoje mišljenje o ljudima ne treba stvarati iz priča drugih. I još nešto, što sam naučio sam - stvari treba nazivati pravim imenom, ali ta imena ne treba preglasno izgovarati.
 
Greška, a sad ne mogu nikako da izbrišem. izbacuje mi obavještenje kako nijesam ulogovan, tj nemam pravo da obrišem sopstveni blog :(
 
Poslednja izmena:
Savjet prihvaćen..pa, uglavnom, ne znam koliko ispade smisleno. Nego, ovaj tvoj prvi komentar, otkud to ovdje, ajde da je u mom tekstu Pouka, tu bi bio ok, ovdje mi nije bio bas jasan :D
 
Ne zameri, citao sam bas tvoju "pouku", ali nisam hteo da trujem tu stranu.
Mislio sam da je bolje da prospem na besmislen blog, kakav je ovaj bio.

i vise nije besmislen. govori o iskustvu.
Da li je "nazivanje stvari pravim imenom" zamena za istinu? Bolno slican surogat? Hrana za cinike?
 
Haha , nazivas Semjuela trovačem a ? :D Što se tiče nazivanja stvari pravim imenom, to bi trebalo da bude upravo istina, onakva kakva je , objektivna i apsolutna...U suštini to označava naše sivilo - nit smo crni nit bijeli
...
 

Back
Top