~ S R E C A ~

“Srecan I veliki je zaista samo onaj koji ne mora ni vladati a niti pokoravati se da bi mogao nesto biti” - Gete

Biti srecan znaci biti ziv I mocan da mozes osjetiti svijet.. da budes sluga ljepoti, da volis I da voljen budes, da si bogat sa zdravljem tijela I razuma.
Mi nismo samo kovaci svoje srece jer nam je za to potrebna pomoc drugih I okoline. JEdino sto mozemo da uradimo je to da krenemo sreci u susret. Vazan prduslov da budemo srecni u zivotu jeste postujemo sami sebe. Bitno je I to da cijeli zivot mozemo gledati bez grize savjesti I da nemamo prljavih postupaka, da u zivotu ne cinimo zlo I nepravde drugima.
Prava sreca za covjeka je onda kada on te srece nije svjestan, znaci srecan je onaj koji pronalazi srecu pri svom budjenju I prepoznaje se onakvim kakvim bi zelio da bude.
Dosta ljudi je nesrecno zbog svoje maste, jer dok su oni mastali drugi su im preoteli srecu. Sreca je slicna pijaci jer ako cobjek malo saceka cijena srece moze I da padne.
Sammo onaj ko je ucinio srecnim dosta ljudi moze sebe smatrati veoma srecnim.
Do srece se stize samo ako se ide pravim putem. Ko kukavicki propusti makar I jedan dan srece, taj je vise ne moze nadoknaditi. Ljudi vole da preuvelicavaju stvari, pa tako I srecu I nesrecu I niko nije u stvari srecan a ni nesrecan onoliko koliko misli da jeste.
Sreca se ne sastoji u tome da imamo sve sto pozelimo vec u onome da ne zelimo ono sto ne mozemo dobiti. Sreca je najokrutnije oruzxje u rukama vremena. Covjek da bi bio I sam srecan mora da nauci da ugadja drugima. Svi ljudi su srecni na slican nacin a nesrecni , svako na svoj nacin.
Sreca zavisi od tri stvari I to od Zdravlja, Ljubavi I Bogatstva.
Osoba koja ne osjeca bol I koja je zadovoljna ona je srecna. Sreca nije mjesto prema kojem putujemo vec sam nacin na koji putujemo. Kad covjek nadje vremena da bude sam sa sobom onda je srecan.
Prema sreci treba da se odnosimo kao prema zdravlju – uzivajmo kada je dobra, a budimo strpljivi kada je losa. Srecu je lako razoriti ali je tesko povratiti. Ona najvise pripada onima koji su dovoljni sami sebi jer spolji izvori srece su nesigurni I prolazni. Sreca je uzivanje koje mogu da ostvare samo mudraci.
Sjetimo se Njegosa; “Niko srecan a niko dovoljan, niko miran a niko spokojan, sve se covjek bruka s covjekom – gleda majmun sebe u zrcalo”.
Sreca je poput hleba I osim onoga sto je stvara drugi nema mnogo prava da je koristi. Ona mnoge oslobadja kazne. Ali nikoga od straha pred njom.
 
Zemljače, čista petica za blog. Almsivi, nije taj moj drugar (dotični Goran o kome sam pisao u blogu i koga si pomenuo) bio Gete u prošlom životu, no Geteov konjušar. Jeste časti mi.
 
U glavi sam stvorio koncepciju kako ce izgledati ovaj blog. Naravno, predpostavljam da ti vec nazires o cemu ce biti rijeci u sljedecim tekstovima.
Izvinjavam se zbog slovnih gresaka koje su evidentne, zbog "obaveznog" velikog slova "i" jer radim u Wordu pa sam lijen da to korigujem, odnosno podesim. Naravno i ako mi "misao pobjegne" ne zamjerite.
 

Back
Top