SAMO JOJ FALIO PEDALJ DO ZEMLJE - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

SAMO JOJ FALIO PEDALJ DO ZEMLJE

Oceni ovaj blog
Gledam na drugu obalu . Gužva jenjava . Iz parka polete neka velika bela ptica.
Jedno dete viknu : vidi tata roda . Nije roda , vidiš da nema veliki kljun i dugačke noge. Možda je galeb . Žena doda: aj pa ti pretera ; vidiš da je ogromna ta bela ptica . Neko dobaci : stvarno je velika i neobična; mora da je zalutala , vidite da kruži i podiže se.
Svi gledaju u belu pticu iz parka .
Meni suze jurnuše na lice .
Tek tako ? Plačem pognute glave bez stida i srama !
Ptica dođe u jednom trenutku iznad nas. Tad dunu neki topao vetar ;prijateljski , pravo u moje lice . Suze nestaše . Ustajem polako da pogledom ispratim pticu, koja u svakom krugu bejaše sve manja i manja. Na nebu osta samo bela tačka , koja leluja i jezdi u nebeske visine .
Kad jedna baba reče : Gledajte ljudi , gledajte ; ko ljudska duša, ode u nebo !
Žene oko nas se prekrstiše !
Plažu zhvati svakodnevnica. Vrska i piska dece odjednom sve nadgornja. Život se primi svog korita, i isklija iz svojih korena sa svom svojom grajom i bukom.
Ja blejim kao da sam izgubio nešto ? Nešto važno ; neznam šta - ili ne smem da kažem - vragi bi zano šta mi bi ? U tom bunilu prođe mi dan ! Kako meni , drugima još bolje .
Uveče, korzo je brujao o ’’ Važnici ’’ . No i to prođe ! Život , štali !
Stajao sam sam ispod jednog jasena. Svog me nadkrilio granama olistalim . Društvo se kao nikad dotad, poizdvajalo. Svi na korzou zgrabiše po neku ruku ! Kao da svaka ruka nekud žuri ; od nečeg beži . Štali ?
Meni kao da nije stalo do ičeg ! Bio sam odsutan ! Pust ! Sam .
Svi su nekako bežali i skrivali poglede . Samoća je lek ! Ko zna ?
U neko doba , stade pored mene Prokopije filosof. Tako su ga zvali. Inače bistar i neobičan momak . Student ! U nas često dolazi preko leta . Svi ga znaju . Druželjubiv !
Ćuti on! Ćutim ja !
Odjednom poče da recituje, tiho i poverljivo :

Tamo u senci breza
iza francuske kape
jasika stoji tužna
i pored nje neka smreka,
s jasike silazi
Važnica neka ,
na glavi joj
venac od lokvanja belih ,
kao da sanja
neka proleća daleka .

Dal to bludni mesec,
il čari noćnoga neba,
uzeše,
baš uzeše
sve što njoj treba ,
tek ona osta tu
zarobljena ,
između granja i neba ,
onako mlada
lepa , snena i čedna .

Samo je falio
pedalj je falio
do zemlje
da njena noga,
tog jutra
siđe sneba ,
dok sunce kroz granje
njenu lepotu
gleda
li gleda .

Kako je počeo, tako i stade . Ćuti on! Ćutim ja !
Nisam čuo da plače ! Ja sam plakao ! Dugo smo ćutali i ja sam plakao !
Posle je moj prijatelj odneo moje suze . Izpočetka se nečujno probijao kroz lišće ; zatim je sišao sa drveća i svom silinom udario po šetačima . Oluja . Korzo se rasturi . Ostasmo prijatelj i ja . Kao da Važnica nije htela nisakim da nas deli .
Kako je počelo tako i utihnu . Zatim me povede laganim hodom do jasike kod francuske kape . Više nikad nisam plakao . Sad sam veliki .

Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na Facebook Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na Google Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na My Yahoo! Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na Live Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na MySpace Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na Twitter Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na Digg Pošalji "SAMO JOJ   FALIO  PEDALJ  DO  ZEMLJE" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. lejla.al.dbuni (avatar)
    To se zove odrastanje....

Veoma lepo,dragi moj....baš,baš lepo napisano!!

2. Tol (avatar)
  3. mari47 (avatar)
    ....lepo, sneno, čedno...

Uživala sam čitajući
  4. DUNJA W (avatar)
    Kako je divna tvoja dusa,Loncar...
  5. 123loncar (avatar)
    Hvala Vam divne Gospe ! Gospođo Tol , predivno ste oslikali ovu priču -- Hvala !
  6. 123loncar (avatar)
    Važnica nije sačekala da Bitlsi otpevaju ono što su imali da otpevaju ; ona im nije dozvolila da budu za nju kao za druge što su bili ! Ona nikad nije sišla s' neba !

7. hirajgoagain (avatar)
    :*...