Vasa zivotna filozofija

samo kod : budala , pokvarenjaka , ništaka , razbojnika , zločinaca i neljudi ; i u srpštini , hrvaštini , bosanštini , jevrejštini , natovštini --- i sličnim zverskim duhovnostima.... kod časnih , pravičnih i čoveko ljubivih razumnih ona stvara spoznaju , dopadljivost , korisnost i ljubav ...
 
123loncar;bt139594:
samo kod : budala , pokvarenjaka , ništaka , razbojnika , zločinaca i neljudi ; i u srpštini , hrvaštini , bosanštini , jevrejštini , natovštini --- i sličnim zverskim duhovnostima.... kod časnih , pravičnih i čoveko ljubivih razumnih ona stvara spoznaju , dopadljivost , korisnost i ljubav ...

Čekaj malo......Šta ćemo sa primerom gde muž voli ženu, a ona mu saopšti da voli drugog? Od ljubavi do mržnje jedan je korak...Ovaj nema više razloga da je voli...Protraćio je dobar deo života s njom, izigrao sebe..itd..itd...a nije ni budala, ni razbojnik....Dobar čovek, dobar muž, možda i dobar otac njihovoj deci.....I njegova ljubav prerasta u šta? U prvo vreme, pravo u mržnju... ..A, mržnja je jaka i duga onoliko koliko je i ljubav bila jaka.
Mržnja je, po meni, čak drugo ime ljubavi.. Ne može čovek mrzeti onoga koga nije voleo...do koga mu je bilo svejedno. Ne mora biti tačno, to je samo moje mišljenje..
 
Prisoner;bt139661:
Čekaj malo......Šta ćemo sa primerom gde muž voli ženu, a ona mu saopšti da voli drugog? Od ljubavi do mržnje jedan je korak...Ovaj nema više razloga da je voli...Protraćio je dobar deo života s njom, izigrao sebe..itd..itd...a nije ni budala, ni razbojnik....Dobar čovek, dobar muž, možda i dobar otac njihovoj deci.....I njegova ljubav prerasta u šta? U prvo vreme, pravo u mržnju... ..A, mržnja je jaka i duga onoliko koliko je i ljubav bila jaka.
Mržnja je, po meni, čak drugo ime ljubavi.. Ne može čovek mrzeti onoga koga nije voleo...do koga mu je bilo svejedno. Ne mora biti tačno, to je samo moje mišljenje..


..čekaj malo ti ...razboliš se ...lekovi ti pomažu da ozdraviš ... ti počinješ da voliš lekove .... polako prezdravljuješ ... ti voliš lekove .. gotovo zdrav si ... ti ludo voliš lekove .. zdrav si .... ukinu ti lekove ( napustili te ).... ti počinješ da ih mrziš ?
 
Mislim da nisi uzeo dobar primer.....Ne verujem da postoji osoba na svetu koja voli lekove, posebno da neko ludo voli lekove.. Taj nije normalan, a postupke nenormalnih necemo ovde komentarisati...Cak i holivudske zvezde, zavisnici, uzimaju lekove iz navike, staha, a ne iz ljubavi.

Ipak, ostaje mi da verujem da se misao istina stvara mrznju, odnosi na situacije, i da se ne moze generalno primeniti na sve vrste istina i njihove reakcije.
 
123loncar - 30.04.2011. 20:56
| Odgovorite
samo kod : budala , pokvarenjaka , ništaka , razbojnika , zločinaca i neljudi ; i u srpštini , hrvaštini , bosanštini , jevrejštini , natovštini --- i sličnim zverskim duhovnostima.... kod časnih , pravičnih i čoveko ljubivih razumnih ona stvara spoznaju , dopadljivost , korisnost i ljubav ...
Ovo su tačne konstatacije takvi ljudi i karakteri sigurno stvaraju mržnju i antagonizam, u drugom primeru koji navodi Pasioner
Čekaj malo......Šta ćemo sa primerom gde muž voli ženu, a ona mu saopšti da voli drugog? Od ljubavi do mržnje jedan je korak...Ovaj nema više razloga da je voli...Protraćio je dobar deo života s njom, izigrao sebe..itd..itd...a nije ni budala, ni razbojnik....Dobar čovek, dobar muž, možda i dobar otac njihovoj deci.....I njegova ljubav prerasta u šta? U prvo vreme, pravo u mržnju... ..A, mržnja je jaka i duga onoliko koliko je i ljubav bila jaka.
Mržnja je, po meni, čak drugo ime ljubavi.. Ne može čovek mrzeti onoga koga nije voleo...do koga mu je bilo svejedno. Ne mora biti tačno, to je samo moje mišljenje
.
I ovo je takođe tačna konstatacija , ali mora da ima jednu ispravku. Mržnja kao kategorija u drugom primeru treba da se svrsta u "patnju" a ne mržnju. Ta osoba koja se "rastaje" od voljene osobe može se i pomiriti sa datom osobom , ali trenutak rastanka deluje i kao osećaj mržnje. Mržnja je stalna kategorija sve do momenta "razjašnjenja-zašto neko mrzi" i može ostati trajna ili se anulirati. Dok kod patnje nije takav slučaj, patnja je prolazna ktegorija sa dužim ili kraćim intervalom.
Pozdrav!:)
 
Prisoner;bt139863:
Mislim da nisi uzeo dobar primer.....Ne verujem da postoji osoba na svetu koja voli lekove, posebno da neko ludo voli lekove.. Taj nije normalan, a postupke nenormalnih necemo ovde komentarisati...Cak i holivudske zvezde, zavisnici, uzimaju lekove iz navike, staha, a ne iz ljubavi.

Ipak, ostaje mi da verujem da se misao istina stvara mrznju, odnosi na situacije, i da se ne moze generalno primeniti na sve vrste istina i njihove reakcije.

...e mali je svet za ovo pitanje .. ima ljudi koji žive zahvaljujući lekovima .. međ njima ima takvih koji to znaju i razumeju posve normalno ... podvlačim normalno, jer nema nenormalnosti voleti život i voleti ono što život održava u životu ( kad mu preti smrt koju donosi bolest ) ... tad se prema lekovima gaji ljubav koju imamo prema životu .. oće reći da se ta ljubav reflektuje i na njih ....

.. to je kao kad ludo voliš ženu ( ili žena muškarca ) , onda počinješ da voliš njen stil oblačenja i udešavanja ... pa otkriješ kako joj je lep ruž, maskara , cipela , majica i t.d. ... pa sve te stvari počinju da ti se sviđaju .. pa otkriješ kako ih na neki način i voliš ....

...na to sam mislio !
 
Sirijus , kad ljubav zbog ovog ili onog preraste u mržnju , reč je o bolesnom egu i sujeti .. naime , patnja se ne javlja zbog toga što nas neko ostavlja , već zbog toga što smo odbačeni i ne posedujemo nešto ... egocentrici u ljubavi smatraju da poseduju predmet ili osobu svog obožavanja ; kad bivaju odbačeni oni pate što nemaju vlast nad tim ...nemoćni da stvar vrate u predhodno prvobitno stanje oni počinju da mrze .... mržnja je svojevrstan vid nemoći egocentričnih i sujetnih ljudi -- zbog toga mržnja je bolest psihe ...............ja bar tako vidim tu stvar .. zbog toga mislim da mržnja ne voli istinu , kao šro je voli ljubav !
 
mržnja je svojevrstan vid nemoći egocentričnih i sujetnih ljudi
Tačno!! Lično mislim (bar iz iskustva za ovo mojih godina) da mržnja najviše pripada onoj tvojoj prvoj konstatciji. Mržnja je "preteška" reč i nije uvek upotrebljiva , mo
ra joj se naći "baš" odgovarajuće mesto u zavisnosti o čemu se radi. Ali kod dvoje koji jz ljubavi prelaze u fazu"mržnje" , mislim da to nije mržnja u pravom smislu te reći!:ok:
 
mržnja...nemoć da budemo kao naši idoli...ili da imamo te kvalitete kojima drugi lagano surfuju a dopadaju nam se..poput slatkiša u izlogu...a bude i vid "osvete" iz samosažaljenja prema uzročniku besa
"istina stvara mržnju"..ne bih baš rekla tako...ona jeste posledica..no uzrok je u nama i našoj posesivnosti, zabludi i okorelom prividu a i u zabijanju glave u pesak da mrdnemo i promenimo sebe na bolje..da prihvatimo nešto novo..izazov..a da ne gundjamo kako smo prepametni i da smo sve to apsolvirali pa nema potrebe za uzbunom...

Umišljenost je opasna boljka...daje krila gluposti..pa kada se zvizne o ledinu istine..onda su nam krivi svi..svi su protiv nas....izbegavajući da se pogledamo u oglealo i priznamo nedostatke lične.

A ona tema oko mržnje prema partneru zbog izneverenih emocija...ma..ista pesma. Sve ima neki rok trajanja nestaje energije emotivne u trenutku - ako se nezadovoljstvo množi aritmetičkom progresijom...a "novi izlog" opsenom mami..dok se iz čarolije ne izadje i ne počne da razmišlja o ustupcima i odgovornosti.
 
"Umišljenost je opasna boljka...daje krila gluposti..pa kada se zvizne o ledinu istine..onda su nam krivi svi..svi su protiv nas....izbegavajući da se pogledamo u oglealo i priznamo nedostatke lične."

Bravo ! Bravo Gospođo Tol !

Ima ljudi koje je mržnja učinila takvima , da se umivaju suvim rukama ...naime , kad im voda vidi lice pobegne - - iskoči iz šaka od straha il pak čistote !
 
123loncar;bt139981:
"Umišljenost je opasna boljka...daje krila gluposti..pa kada se zvizne o ledinu istine..onda su nam krivi svi..svi su protiv nas....izbegavajući da se pogledamo u oglealo i priznamo nedostatke lične."

Bravo ! Bravo Gospođo Tol !

Ima ljudi koje je mržnja učinila takvima , da se umivaju suvim rukama ...naime , kad im voda vidi lice pobegne - - iskoči iz šaka od straha il pak čistote !

Zanimljiv izraz...:D: Nisam čula do sada.
 

Back
Top