TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA

Oceni ovaj blog
Gotovo da nema nijednog matorog blogera, koji nije sanjao u mladosti da kupi jednu malu novinarsku ( Olimpija ) pisaću mašinu , na kojoj će da piše svoje tekstove . Ti snovi su ostavljani za penzionisanje , kad se navodno ima vremena .Neki su bili agilniji i kupili su to pisaće čudo ; a poneki su završavali i daktilografske tečajeve.
Malobrojni su otkucali svoje tekstove , a najbolji su i objavljivali iste .
Posle je došao rat a snjim i tastature.
I evo nas , tu gdesmo ; za tastaturom !

No ova vest nas ne ostavlja ravnodušnima , jer ? ( ...sa nestankom generacija iz pedesetih nestaju i njihove dominantne tehnologije ... polako ali sigurno umire taj svet i njegove novotarije .... budućnost pripada mladima i novim tehnologijama ... pomalo surova i žalosna istina ...) .....?

"Ovom objavom završen je dugačak vek ovog uređaja koji je nekada bio obavezni sastavni deo svake kancelarije. Prototip prve pisaće mašine napravio je još 1714. godine Henri Mil, ali se prvi masovno proizvođeni model pojavio 1868. kad je Kristofer Lejtam Šouls, štampar i izdavač iz Milvokija u Viskonsinu, patentirao uređaj.

pročitaj vest :

http://www.mikro.rs/main/index.php?q...1alji+komentar

Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na Facebook Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na Google Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na My Yahoo! Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na Live Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na MySpace Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na Twitter Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na Digg Pošalji "TUŽNA VEST - UMRLA I POSLEDNJA FABRIKA PISAĆIH MAŠINA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. mari47 (avatar)
    Pročitala sam tekst i komentare, dragi Lončaru. Mladi možda i ne razumeju našu sentimentalnost koja dolazi s godinama, valjda. Imala sam Olimpiu, ona me lebom hranila izvesno vreme, tu su bojažljivo kucala svoja prva razmišljanja o životu, svoje misli, osećanja, tu sam praštala, svetila se....svoja najtananija osećanja delila sam sa Olimpiom....No, biti danas sentimentalan je out, vremena su se promenila a tek neki deo o nama, koji na to pristajemo, oseća dužno poštovanje za vremena koja su bila naša i ne možemo ih se odreći tek takto. Bilo bi to non sens.
  2. 123loncar (avatar)
    ....da , upravu si Mari ... eh , dobra mala " OLIMPIJA " ....
  3. zxy (avatar)
    E Lončar uvek se zbunim s tobom
    taman pomislim da si moderan
    a ti ispadneš konzervativan i sentimentalan
    to mora da je jer ona tvoja duša
    neće uvek razum da sluša
  4. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    E Lončar uvek se zbunim s tobom
    taman pomislim da si moderan
    a ti ispadneš konzervativan i sentimentalan
    to mora da je jer ona tvoja duša
    neće uvek razum da sluša
    ..jeste prijatelju , nevalja nešto sa mojom dušom ... ma pomalo mi srce Ciganin ....

5. zxy (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ..jeste prijatelju , nevalja nešto sa mojom dušom ... ma pomalo mi srce Ciganin ....

Kladim se da će sad Ljilja
    da donese onu pesmu što peva o Djila
    ona nju preferira
    al ako neće ona
    doneću je za nas prijatelju ja
  6. Valeria (avatar)
    Jao, potpuno razumem tu nostalgiju..
    Kad sam bila klinka, prve pesme sam pisala na drndavoj dedinoj pisaćoj mašini.. bila je tako stara da je znala da preskoči mesto, pa umesto "limun" je vrlo lako moglo ispasti "li mu n" .
    Ali to kucanje na mašini je davalo neku važnost mojim mini delima, i onako važno sam dobovala po mašini.. sanjajući naravno da jednom kupim i svoju, novu, ali ne električnu, nego onako..staromodnu..da ručno menjam redove, da menjam masitlo-trake, itd..
    Eto, i to ode u prošlost. Sad lupam po tastaturi, gledam u LCD monitor.. ali vuče me i tradicionalniji način stvaranja... pa često prvo pišem ručno, pa tek onda prekucavam. Nije mi uvek lako da se uživim gledjući u monitor.
  7. LJILJA MMM (avatar)
    Eve gu Ljiljana.......Kuuumeeeeee......nek putuju duše drumovima starim.....slušaj vetre i kreni niz drum....

8. DUNJA W (avatar)
    Tuzna vest,ali ne treba tugovati...idemo dalje...Znam da smo nostalgicni,ima lepote u tim ''starim ''stvarima iako su ih prevazisle one modernije...Moj tata,sudski vestak za pitanja finansija i dalje sve svoje predmete kuca na svojoj staroj pisacoj masini,brat mu predlagao da kupi komjuter,ali on ni da cuje...''Dok sam ziv,to u moju kucu uci nece''...
    On ima 72 godine i sve te finasijske zavrzlame resava samo uz pomoc svog mozga,digitrona i pisace masine...Ne koristi ni kompjuter ,niti bilo kakve programe...Mada zna da nas pozove da na netu nadjemo kurs evra na dan taj i taj,godine te i te...Najbolji je spoj modernog i starog...Niti je sve staro lose i prevazidjeno niti je sve novo sjajno...Za koju godinu te masine ce vredeti kao antikviteti...
  9. LJILJA MMM (avatar)
    I ovo.....omiljeno mi...jednom će postati prošlost.....vidi kume Čapu kako je lep.....

10. zxy (avatar)
    Citat Original postavio DUNJA W
    Tuzna vest,ali ne treba tugovati...idemo dalje...Znam da smo nostalgicni,ima lepote u tim ''starim ''stvarima iako su ih prevazisle one modernije...Moj tata,sudski vestak za pitanja finansija i dalje sve svoje predmete kuca na svojoj staroj pisacoj masini,brat mu predlagao da kupi komjuter,ali on ni da cuje...''Dok sam ziv,to u moju kucu uci nece''...
    On ima 72 godine i sve te finasijske zavrzlame resava samo uz pomoc svog mozga,digitrona i pisace masine...Ne koristi ni kompjuter ,niti bilo kakve programe...Mada zna da nas pozove da na netu nadjemo kurs evra na dan taj i taj,godine te i te...Najbolji je spoj modernog i starog...Niti je sve staro lose i prevazidjeno niti je sve novo sjajno...Za koju godinu te masine ce vredeti kao antikviteti...
    Da,ja sam imao jednu staru mašinu nasledjenu od dede koju sam kao ukras držao.Ona je imala skalu sa slovima i kazaljku kojom bi se birala slova i samo dva dugmeta ,tipke.Jedan izgravirani valjak je lupao slova a bila je marke AEG.Predao sam je Narodnom muzeju jer je kuriozitet bilo to što ja pisala ćirilicom.Ne sećam se tačno koliko al dobro su mi i platili za to.
  11. DUNJA W (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Da,ja sam imao jednu staru mašinu nasledjenu od dede koju sam kao ukras držao.Ona je imala skalu sa slovima i kazaljku kojom bi se birala slova i samo dva dugmeta ,tipke.Jedan izgravirani valjak je lupao slova a bila je marke AEG.Predao sam je Narodnom muzeju jer je kuriozitet bilo to što ja pisala ćirilicom.Ne sećam se tačno koliko al dobro su mi i platili za to.
    Mora da je bila interesantna...Eto ipak te stare stvari vrede...
  12. 123loncar (avatar)
    Ljiljano bre, ubićeš me smuziku mori !
  13. 123loncar (avatar)
    ... ma jedanput se živi ... još daje na uvce .. onako bre po starinski --uživo , pa nek se mre od karasevdah, bre ... da mrem ko čovek , a ne ko fukara na plejbek / lažnjak umiranje .....
  14. Tol (avatar)

cccc izgibo čo'ek od muziku...a " žemsko okusiJo nije"
  15. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Tol

cccc izgibo čo'ek od muziku...a " žemsko okusiJo nije"
    ...ma treba sve u životu lagano meraklijski činiti ... dobra kokošija supa prvo se udiše dok se vruća puši , pa se meša - dugo meša , potom se lagano i dugo srče --- tako treba i sa ženskinje ... tako je govorio moj pokojni deda koji je odlazio u kupleraj sa dva dukata , a izlazio punih šaka ( zbog njega su ciganke skakale sa peštanskih mostova .....ma mani ...

... nego hvala za ovu mašinu .. kao dete zbog nje sam toliko patio i nikad je nisam imao ; onako baš imao svojski ... verovatno zbog toga osta i nepismen i neuk ovako ...
    ..al zato imam uvce za muziku ... muzikalan sam na dedu ... pa i kad čujem kako mašina peva , živnem malo .... Hala !
  16. tetragramaton (avatar)
    Plačeš za Olimpija pisaćom mašinom? :eek: Oš da ti prodam jednu? Evo je ispod kompjuterskog stola. Stoji tu zbog radi toga što mi se često desi da nešto moram hitno otkucati, a baš tad nema struje ili štampač zapekao ili zaglavio papir ili.....:bye:
  17. 123loncar (avatar)
    ...more ova činjenica me rastužuje :...sa nestankom generacija iz pedesetih nestaju i njihove dominantne tehnologije ... polako ali sigurno umire taj svet i njegove novotarije .... budućnost pripada mladima i novim tehnologijama ... pomalo surova i žalosna istina ... ... a voleo bih da imam jednu staru mašinu ... u firmi odbace sekretarice jednu visoko atomatizovanu , električnu sa memorijom ; elem ja uzmem da isteram želju ... stvar savršena , dečija duša prepuna ... sve radim sam na njoj ... kad prodali firmu , pokupe sve mašine i na otpad...bi mi nekako žao - preboleh stvar ... sad izgleda da žalim za onim prvim rečenim ?
  18. Tol (avatar)
    Dobro zbori gosn tetra...

Treba čuvati i stare pisaće makine...kada nema struje...cvrc da uradiš nešto...a hitnotja je.

..al zato imam uvce za muziku ... muzikalan sam na dedu ...
    Lonče, bwe...pa samo uvce na dedu?????
  19. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Tol
    Dobro zbori gosn tetra...

Treba čuvati i stare pisaće makine...kada nema struje...cvrc da uradiš nešto...a hitnotja je.

Lonče, bwe...pa samo uvce na dedu?????
    ..pa štaću jadnik...deda nije mnogo boravio kod kuće ... šmrc...
  20. RiadaT. (avatar)
    Ne pripadam generacijama iz 50 i neke...ja sam iz 70 i neke....al moji prsti jos uvijek pamte onaj slatki osjećaj kad se "ljube" sa tipkama pisace masine....Bilo je to sredinom devedesetih....tad se malo bavih novinarstvom u jednom lokalnom elektronskom mediju....i naravno....imali smo pisacu mašinu....(nismo bas dobro financijski stajali,poratno vrijeme,nismo mogli priustiti kompjutere,mada su bili"izmisljeni",al ne zalim....ne bih osjetila taj divni osjecaj)...ne sjecam se koja je bila marka...al ,ostao mi je u sjecanju onaj merak kad "uvučem" bijeli list u pisacu mašinu....pa onda prstima zaplešem po tipkama....al ne ovako ovlaš,kao na tastaturi....nego onako baš meraklijski....malo žešće klapnuti....još mi zvoni taj zvuk u ušima....a tek kad prebacim na crvenu boju....ovu boju sam koristila uglavnom u pauzama,dok sam svrljala neke svoje lirske pokusaje....ko zna gdje li su sada...pisaca masina (nazalost)nije imala hard disk da to negdje sacuvam...al imala je posebnu draž,koju nikad nisam osjetila dok tipkam na tastaturi....
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja